Веридба, да или не?

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Во денешно време ми е глупава работа ова веридбава. Џабе потрошени пари. Порано девојките не смееле да имаат дечковци и да мењаат, значи ја немале слободата што ние сега ја имаме, па затоа и постоела веридбата, да се означи дека се заедно.
Денес имаме секс пред брак, спијат кога сакаат кај дечковците, имаме врски...мислам дека без потреба се прават веридбите, нека се даде само збор, и после свадба. Е свадби веќе поштовам.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.702
Поени од реакции
19.749
Ние чисто напраивме една вечера и тоа баш само родителите и брат сестра кој што има од нас двајцата, си разменивме веренички прстени и то, ништо посебно урлање ова она.
 
H

HITCH

Гостин
Веридбата е веселба за семејството, а свадбата за пријателите и роднините според мене :back:
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
:trepka: :trepka: :trepka:
убав тој :pipa:


Веридбата не треба да е голема веселба. Веридбата е за официјално запознавање (иако голем дел и претходно се познаваат) на семејствата и знак дека треба да започнат подготовките за свадбата.
И да си одлучат дали ќе си ја земат невестата или ќе си ја остават кај мaма и тато уште малце :)
 

пробистипка

малечка
Член од
13 август 2008
Мислења
2.026
Поени од реакции
130
Мислам дека веридбата не треба да биде нешто гламурозно и ептен луксузна.Само во кругот на семејјството моите и неговите родители и брат-сестра зависи кој што има.
 
M

MIL

Гостин
Каа це оженам ако биде скоро здравје че ви кажам сеа теле су за тиа работи :vozbud:
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
788
Поени од реакции
23
сум за веридба да се обележи дека младите сакаат да бидат заедно но без класични обичаи и да наликува веридбата на селска слава сепак сакам да е тоа интимна вечера која би се состоела од родителите на младите
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
75
Поени од реакции
3
Ако да речеме се прави веридба има ли некои обичаи кои треба да се запазат или се е индивидуално, ме интересира дали треба подароци да се разменат и сл.?:icon_razz
 
Член од
22 септември 2009
Мислења
199
Поени од реакции
26
Ако да речеме се прави веридба има ли некои обичаи кои треба да се запазат или се е индивидуално, ме интересира дали треба подароци да се разменат и сл.?:icon_razz
Сум приметила сите различно прават.Не знам дали треба давањето збор и веридбата да се во едно(не знам дали е исто тоа).Ако е едно тогаш може да си размените на пр. ти на него алка а он на тебе прстен.А ако не, тогаш никакви поклони не се разменуваат(ова јас што сум гледала по луѓе).
Мој совет е да гледаш што поевтино да поминеш.Ако имаш ептен мерак на нешто големо, подобро свадбата направи ја поголема, свадбата повеќе останува.Веридба кој прави кој не прави.:smir:
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.391
Поени од реакции
21.943
Не верувам во вакви процедури, ама сметам дека обавезно треба да живеат некое време заедно пред конечно „врзување“.
Треба да се осознаат сите навики пред мажење/женење.

Точно така..Мора прво да живеат заедно па после брак..
 
Член од
6 јули 2009
Мислења
491
Поени од реакции
16
Сум за, но да не биде нешто премногу големо, значи строго нај најблиските. Вереничи прстен да, но да не е некој многу скап, да е едноставен и убав, сепак не е венчален него само веренички. Поклони на веридба? Првпат слушам...знам на свадба се даруваат девери, кумови итн итн ама за веридба мислам дека нема вакво нешто, али сепак у прашање се разни обичаи, незнам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom