Веридба, да или не?

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.670
Поени од реакции
11.010
Моето мислење е не мора луѓето да видат дека имам пари со тоа што ќе ги потрошам на глупости за да привлечам внимание. Овде повеќето земаат кредит пошто немаат вода во очи и прават веридби/свадби од соништата, а после ќе се снајдеме. Како бе?
Tоа ти е другарче мозок на врапче, т.е. голем процент од популацијата пати од таканаречен комплекс на шо ќе кажат другите.
Јас одам директно на свадба, пошто веридба ко прво е демоде, а ко второ пре би со парите да ја однесам жена ми да ја види Бора Бора на пример. Сосема друга работа е што сум за прво живеење заедно па после што и како. Не значи ако се верите/земете готово. Тоа се вика недозреаност. Ако го дирна некого ова нека ме игнорира, да не си го трошам времето цртајќи.
Окз поз.
 
Член од
20 јуни 2016
Мислења
257
Поени од реакции
120
@Let 3 Ауууу :pos::pos: ако не е какви прстени какви бакрачи нема :icon_mrgr:
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Ni veridbi, ni svadbi, ni registracii (imam veke dve registracii na kolata, edna napred i edna nazad :P )
ni vrski, ni obvrski , nikakva bakraci, nothing. nada.
Sea e toa outdated, vazese do 2000-ta god, do minatio milenijum koj vazese za milenijum na adeti , brakraci i poslednio vek na tehnologija. Sega ovaj e milenijum na SVESTA. Dakle drugarstvo, friendship, brotherhood, sisterhood, awakening, spirituality, vegetarijaniti , humanity
i tako dalje redom :angel:
 
M

Moon Child

Гостин
Јас не правев старинска веридба, ние и предходно веќе живеевме заедно и имавме решено дека ќе се венчаме. Само јас, сопругот мајка ми и татко ми седнавме во ресторан и им соопштивме дека ние решивме дека сакаме да бидеме заедно понатаму во животот. Не мислам дека ме побара од татко ми, од почит им соопштивме, редно е луѓето официјално да знаат. Иначе немаше никакви помпи, не ни сакав да има, тоа е интимен чин, и нема потреба на запросувањето да дојдат 100 луѓе најблиска рода.
Иначе, мајка ми работи во ресторан во кој се дешаваат свадби и прослави, од неа имам дознаено дека луѓето на веридби покануваат по 200 луѓе ко свадба да е, јас навистина не гледам потреба од тоа.
Имам посебна одбивност и осуда кон луѓе кои прават свадби со по 400-500 луѓе, кои минимум коштаат по 5000 евра мање више, дигаат кредити, а после свадбата живеат по 3-4 генерации напикани во 3 соби. Спалната соба после свадбата ја отстапуваат на младенците, во дневната соба спие золвата или деверот, а во кујничето на кревет на развлекување од дедо адам, спијат свекорот и свекрвата.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Имам посебна одбивност и осуда кон луѓе кои прават свадби со по 400-500 луѓе, кои минимум коштаат по 5000 евра мање више, дигаат кредити, а после свадбата живеат по 3-4 генерации напикани во 3 соби. Спалната соба после свадбата ја отстапуваат на младенците, во дневната соба спие золвата или деверот, а во кујничето на кревет на развлекување од дедо адам, спијат свекорот и свекрвата.
Па и се враќаат парите ако имаш повеќе гости, отприлика дупло од тоа што е потрошено. Е сега зависи дали паметно ќе ги искористат.
Мислиш дека ако не направат голема свадба и не земат кредит, тогаш ќе купат нов стан или ќе доградат уште еден спрат или пак плус две соби? Пак ќе дремат сите заедно.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Јас лично не би сакал да правам веридба кога ќе дојде денот за женачка/свадба, а и се надевам дека нема да правам, туку ќе се прави само свадба. Прво не ја гледам логиката на одење кај нејзините, барање на раката, канење еден куп гости и правење веридба која има исто онолку гости и церемонии како свадбата. Доволно е да се запознаат семејствата и да се сакам вистински со таа што ќе ја земам. Второ парите што би се дале за веридба подобро да се дадат за самата свадба и медениот месец, т.е. подобро да си платам подобра музика и осветлување за на свадба, отколку тие пари да ги дадам за веридба. Се надевам дека и мојата избраничка за брак исто ќе размислува:D
 
Член од
4 јули 2016
Мислења
36
Поени од реакции
7
Ако несака веридба и свадба нека иде да си живее со некоја ороспенда/распуштеница/половњача.:mad:
 
Член од
13 март 2015
Мислења
63
Поени од реакции
40
Ниту јас не правев веридба. Само запросување,една вечера во ресторан со моите и неговите родители и моите сестри и ништо повеќе.
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
И после се чудиме зошто жените касно раѓале и секоја втора е на ин витро ...
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Ако несака веридба и свадба нека иде да си живее со некоја ороспенда/распуштеница/половњача.:mad:
:facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm:[DOUBLEPOST=1513425281][/DOUBLEPOST]
Ni veridbi, ni svadbi, ni registracii (imam veke dve registracii na kolata, edna napred i edna nazad :P )
ni vrski, ni obvrski , nikakva bakraci, nothing. nada.
Sea e toa outdated, vazese do 2000-ta god, do minatio milenijum koj vazese za milenijum na adeti , brakraci i poslednio vek na tehnologija. Sega ovaj e milenijum na SVESTA. Dakle drugarstvo, friendship, brotherhood, sisterhood, awakening, spirituality, vegetarijaniti , humanity
i tako dalje redom :angel:
(y)(y)(y)
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Ако несака веридба и свадба нека иде да си живее со некоја ороспенда/распуштеница/половњача.:mad:
Како дојде до заклучок дека девојките што не прават веридба и свадба се ороспии :confused:?
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.131
Поени од реакции
15.966
Како дојде до заклучок дека девојките што не прават веридба и свадба се ороспии :confused:?
Женско што не се однесува по некои општествени начела и правила за како треба женско да се однесува и што да прави по редослед во живот = ороспија/распуштена/инат/тежок карактер.
Најлошо е што вакви коментари се иам изнаслушано во животов повеќе од женски особи, отколку од машки.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Go citam forumov i se cudam pa duri i se nerviram kako toa vo nasa Evropska Makedonija ziveat seuste individui i toa ne tolku stari gi ima i pomladi koi imaat sfakanja ala kamenoto doba ... da se rece deka maskite koi ne sakaat da pravat veridbi, svadvi i takvi tradicionalni stvari se izopaceni i ku*vari, a zenskite koi isto taka ne sakaat da gi praktikuvaat ovie pojavi da se narecat orospii/raspustenici/ku*vi e najteskoto sranje i glupost koja sum ja procital/slusnal vo zivotot !
21 vek sme kako sto nekoj clen prethodno ubavo si napisal deka erata na tradicionalizmite i narodnite adeti zavrsi vo minatiot vek i vo minatiot milenium znaci od 2000 god. pa navamu e nova era, nov vek, nov milenium !
Porano lugjeto imale poveke druzbi so rodnini, komsii, imalo poveke prijatelstva i kontakti zatoa se pravele golemi slavi, veridbi, svadbi i.t.n. deneska e brz i turbulenten nacin na zivot i krugot na bliski osobi e dosta pomal od porano, koja e logikata nekoj da pravi svadba na pr. i da vika 200-300 dusi na nea ako od niv poznava samo 10mina, a site ostanati iako mu se nekakvi si rodnini na pr. mu se totalni anonimusi ... koja e logikata za totalni anonimus personi da pravis nekakvi si grandiozni tradicionalni proslavi, lugje koi nitu si gi videl nekogas, nitu ti znacat nesto, nitu si blizok so niv, nitu pak povtorno ke gi vidis otkako ke zavrsi nastanot !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom