Велат по дождот иде сонце. Дали?

  • Креатор на темата Lady
  • Време на започнување

Mrs. Vedder

red cloud at sundown
Член од
12 февруари 2009
Мислења
984
Поени од реакции
66
Иронично е тоа шо врти постојано во круг каде не можеш да предвидиш дали подолго ќе се насладуваш на сончевите зраци или ќе киснеш на дождот...Anyway, that's life :pipi:
 

kostovska

Рокенролистика :))))))
Член од
22 јануари 2009
Мислења
368
Поени од реакции
11
Јас велам дека по дождот иде виножито, а после сонцето иде заливањеееее хе хе хе хе.....:baeh::baeh:
 
N

NeMiRnA

Гостин
Па да,еве на пример мене ми се спрема едно убаво,големо,јасно,топло сонце,после оваа бура и веќе некако чувствувам дека уште овие денови ќе ме огрее и среќна сум што оваа бура зад себе не остави пустош,туку поука и нијанса на румено...побогата,поумна...поискрена:pipi:
 

Mj

Маестро
Член од
25 јануари 2008
Мислења
754
Поени од реакции
212
по дождот иде кал hh
 
Член од
14 ноември 2008
Мислења
3.418
Поени од реакции
856
абе и ко ќе заврнеше дожд порано сонце цртавме со креди и одма си бегаше дождот :pos2:
 

devojka111

i'm real
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.937
Поени од реакции
148
Нема среќен живот, има само среќни денови, исто како што Нема несреќен живот, има само тажни денови.
Причината и за едното и за другото е тоа што секогаш "после дождот иде сонце" и "после сонцето иде дожд" и така во круг... поминува животот
 
П

Паган-др

Гостин
Да, оди. Ама затоа после сонцето иде пак дожд. Од тоа се состои животот, добри и лоши работи. Се се врти...
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
147
Ќе видиме до крајот на денот или утре....:pos2:
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
денес врнеше ама не дојде сонце... се стемни веке...

или можда само мене ми е темно во школово
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
Споредено со фаталистичкава варијанта со дождот и сонцето (демек, оставени сме немоќни пред временските појави), мене повеќе ми се допаѓа онаа - Секоја врата што ќе ни зе затвори отвара понекое прозорче. Зад тоа прозорче, уште врати.
Нормално, за тој што сака и има сили да се осврне наоколу и да побара излез од ситуацијата. Ако седиме и плачеме пред затворената врата, нит сонце, нит џам, нит бутур.
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
449
Поени од реакции
16
Кога ке заврши дождот веке е приквечер така да неаме време да се изнауживаме под сонцето
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
Не знам зошто луѓето толку го мразат дождот кога се друго ужива во него. Звукот е прекрасен, а мирисот после дождот не може ни да се спореди со нешто друго. И прекинува таква една досадна монотонија од сонце, сонце па сонце...

И во преносна смисла ако се гледа, не може човек цело време да е среќен полека ќе стане рамнодушен.
Убав е дождот, се ужива во него, зошто не можеме и ние?
 
Член од
24 август 2008
Мислења
1.120
Поени од реакции
163
Да.
Секош идат после дождот сонце ама колкав период зафаќат то после...
И дали е вредно да сејш 10 години на дожд за само 1 минута да му се восхитвиш на сонцето?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom