Велат по дождот иде сонце. Дали?

  • Креатор на темата Lady
  • Време на започнување
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Секое лошо за добро е...

Sekoja pojava sto se slucuva vo prirodata e pricinsko- posledicna....Taka objasnuvaat fizicarite....
Sekoe losho za dobro e....
Se slagate li so ovaa izreka i ako e taka, potkrepete ja so primer:smir:
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
Shto i da e ke pomine!.. najubava pesna na nashiot mill VJ!
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Да.Дефинитивно во секое лошо има и добро...
Само што ние луѓето кога ќе ни се случи лошото се концентрираме на лошото,а не на делот во кој што имало барем нешто добро...
Конкретен пример не ми текнува,ама знам дека секогаш можеш да го извлечеш доброто од која и да била тешкотија.
 

SCORPIO__20

Your sex is on fire
Член од
1 февруари 2007
Мислења
4.380
Поени од реакции
71
во секоја несрека има и срека. во секоја срека има и несрека
во секое добро има и лошо. во секое лошо има и добро :helou:
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Crazy in Love напиша:
да..дефинитивно во секое лошо има и добро...Само што ние луѓето кога ќе ни се случи лошото се концентрираме на лошото а не на делот во кој што имало барем нешто друго...конкретен пример не ми текнува,ама знам дека секогаш можеш да го извлечеш доброто од која и да била тешкотија
Toчно така,често сме запрепастени од лошото и не успеваме да го видиме доброто...
 

sagaqua

Successful and Creative
Член од
23 декември 2005
Мислења
2.218
Поени од реакции
31
„[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]When one door closes, another opens; but we often look so long and so regretfully upon the closed door that we do not see the one that has opened for us.„

Моја омилена....гајле ми е што објаснуваат физичарите...побитно е што објаснува животот:smir:
[/FONT][/FONT]
 

Ivy_K

/
Член од
29 мај 2006
Мислења
1.206
Поени од реакции
16
Da a mozda i sugestivno taka si vikam ako mi se desi nesto loso:) od sto taa vikaat no sepak kako covek moze da si nalozi samiot po nesto posle veruva vo toa a i malce da mu se podobri veruvca deka toa e od toa i taka e :)
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Lady напиша:
Sekoja pojava sto se slucuva vo prirodata e pricinsko- posledicna....Taka objasnuvaat fizicarite....
Sekoe losho za dobro e....
Se slagate li so ovaa izreka i ako e taka, potkrepete ja so primer:smir:
Toчно е, но не секогаш го сфаќаме тоа. Таков е животот, не може постојано да биде се во ред, или катастрофа. Има подеми и успеси, радост и тага, плач и смеа.
Треба едноставно да се верува дека како што ни се случуваат лоши работи кои ни причинуваат голема болка и тага, така ни се случуваат прекрасни работи за кои вреди да се живее.

Колку тагата подлабоко копа во нашето битие, толку повеќе радост може да се собере во него.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.296
Поени од реакции
45.861
Па бога ми и така не викаат за џабе ''Прво не некој треба да му се стемни за на друг да му се раздени''. Прост пример изгубиш пари-тебе ти се темни ,тој што ке ги најде--му се разденува.Твоето лошо за нечие добро.:toe:
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Точно е дека се се случува со причина,дека секое лошо за добро е бидејќи ако постојано се случуваат само убави работи нема да има баланс помеѓу лошите и добрите работи.
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.640
Поени од реакции
16
Тачно!!!!!Секое лошо за добро е.ја си се тешам така,ако ми се случи лоша работа си викам сигурно за мое добро е.
 

BusHav

Е ајде де.....можеш и така
Член од
5 декември 2005
Мислења
4.343
Поени од реакции
81
Јинг Јанг
 

Mandy

~Carpe florem~
Член од
26 февруари 2006
Мислења
1.578
Поени од реакции
23
Тоа секое лошо за добро е некако го користиме како изговор полесно да поминеме низ тешкотијата...а и без тоа мора да постои некаков баланс на нештата...баш ко што рече Бушав Јин Јанг
 

NaTaLi

BabaSera pod Ste4aj
Член од
22 април 2006
Мислења
1.061
Поени од реакции
17
Некој ја читал Кандид... :)

Не знам дали е стварно така, ама јас одбрав да живеам според таа философија. И полесно ми е да ги прифатам лошите моменти... демек, така требало да биде... како не, ама ај си се тешиме :)





Mi menjamo dan za noc
mi menjamo noc za dan
... mi menajmo nasu noc
za neki tudji dan, za neki tudji dan
 
Член од
19 март 2007
Мислења
6.574
Поени од реакции
163
Се согласувам со тоа. Секое лошо за добро е!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom