Велат по дождот иде сонце. Дали?

  • Креатор на темата Lady
  • Време на започнување
Член од
22 ноември 2008
Мислења
596
Поени од реакции
99
Sekoja pojava sto se slucuva vo prirodata e pricinsko- posledicna....Taka objasnuvaat fizicarite....
Sekoe losho za dobro e....
Se slagate li so ovaa izreka i ako e taka, potkrepete ja so primer:smir:
Апсолутно се согласувам. И во животот е секогаш така. Само се прашувам дали важи и во обратна смисла ( се надевам не):vozbud:
 

AnaMercury

Love is only a feeling...
Член од
30 декември 2007
Мислења
1.097
Поени од реакции
190
да, али после сонцето пак доаѓа дождот...и така се врти во круг...
 

Tea ^^

★ loli pop ★
Член од
15 октомври 2008
Мислења
187
Поени од реакции
8
Оваа аналогија никогаш не ми се допаѓала...Јас само ја изрекувам кога сакам да се тешам кога некои работи не идат како што треба.
А кога се ми иде како што сакам (онака подмачкано како што викаат), никогаш не ми текнало да си кажам дека ќе ме начека нешто бурно и тмурно.
 

babydol

Copy...
Член од
15 јули 2008
Мислења
1.561
Поени од реакции
92
Па до сега така беше , за во иднина најискрено се надевам дека ке продолжи со истото темпо.
Имав катастрофа периоди и одеднаш кога најмалку сум очекувала се наога и појавува нешто што ке ми ги оттргне лошите мисли и ке ме натера да мислам позитивно.
А се зависи и од самата личност, ако некој решил да потоне во депресија ни сонце не го спасува
 
С

Сатори

Гостин
Sekoja pojava sto se slucuva vo prirodata e pricinsko- posledicna....Taka objasnuvaat fizicarite....
Sekoe losho za dobro e....
Se slagate li so ovaa izreka i ako e taka, potkrepete ja so primer:smir:
А каде ќе ги класифицираме облаците и мирното време?
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Па незнам дали е секогаш така иако се вика дека кога една врата ќе ни се затвори друга ќе се отвори или дека после секое лошо иде добро.Се разбира дека се ќе помине но дали после дождот доаѓа секогаш сонце не сум баш сигурна а би сакала да е така:pipi:Освен тоа дождот може да трае многу долго време за разлика од сонцето:nesum:
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Кај мене веќе дождот долго врне и нема намера да прекине.....
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Да, после дождот иде сонце и потоа пак дожд и така се во круг...
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.010
Поени од реакции
1.122
Кај мене веќе дождот долго врне и нема намера да прекине.....
Кај мене штотуку почна дождот. Се надевам дека ова брзо ќе заврши но според ова засега тешко дека во догледно време ќе угрее и моето сонце...
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.240
Поени од реакции
41.568
Кај мене штотуку почна дождот. Се надевам дека ова брзо ќе заврши но според ова засега тешко дека во догледно време ќе угрее и моето сонце...
Пријателе, имај во предвид дека животот е бура, во еден момент ке уживаш во сонцето, во наредниот ке бидеш разбиен од карпите но она што те прави Човек е она што го правиш кога Невремето доаѓа .
На крај краева, да не беа сите оние моменти на тага, моменти што те тераат да плачеш и да се чувствуваш разочаран, никогаш и немаше да дознаеме за моментот Среќа, нели.
Сум бил во ситуација за која сум рекол дека тоа е дното, кога среќата ми беше толку далечен збор и ја погледнав мојата другарка полна со живот,среќна,насмеана, истата ми рече, ке биде подобро, секогаш можеш да сметаш на мене .
Неколку дена покасно дознав дека пред 4 години ја изгубила својата мајка а татко и со кој живее умира од рак на белите дробови ( и он почина пред година дена ) .
Штета што денес сме многу далечни, само сакам да и кажам колку всушност ми значи, едноставно, инспирација да продолжам понатака без оглед на се .
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.010
Поени од реакции
1.122
Пријателе, имај во предвид дека животот е бура, во еден момент ке уживаш во сонцето, во наредниот ке бидеш разбиен од карпите но она што те прави Човек е она што го правиш кога Невремето доаѓа .
На крај краева, да не беа сите оние моменти на тага, моменти што те тераат да плачеш и да се чувствуваш разочаран, никогаш и немаше да дознаеме за моментот Среќа, нели.
Сум бил во ситуација за која сум рекол дека тоа е дното, кога среќата ми беше толку далечен збор и ја погледнав мојата другарка полна со живот,среќна,насмеана, истата ми рече, ке биде подобро, секогаш можеш да сметаш на мене .
Неколку дена покасно дознав дека пред 4 години ја изгубила својата мајка а татко и со кој живее умира од рак на белите дробови ( и он почина пред година дена ) .
Штета што денес сме многу далечни, само сакам да и кажам колку всушност ми значи, едноставно, инспирација да продолжам понатака без оглед на се .
Свесен сум брат за се, сум поминал низ нешто вака слично и знам дека времето лечи се, но во овие моменти е најтешко, мислам дека повеќе нема надеж за мене, преовладува разочарувањето и песимизмот но тоа е тоа... Таков е животот, понекогаш е толку добар, исполнет со прекрасни моменти и личности кои ти ја покажуваат смислата на животот и ти ја враќаат насмевката на лицето, но понекогаш знае да биде премногу суров...
 
J

JOEY JORDISON

Гостин
ја само едно знам дека после дождот следи поплава па вие како сакате :toe:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Ако не ти се стемни по дождот сонце секогаш има.
 

leila

.o0
Член од
10 октомври 2008
Мислења
862
Поени од реакции
46
некогаш дожд, па сонце, па пак дожд, па тмурно време со сиви облаци ама без дожд...некој сончев зрак низ облаците, па некогаш сунчаница од сонцето, па пак од почеток :)
 

KIFFLA

не ме викај друже
Член од
5 ноември 2008
Мислења
548
Поени од реакции
180
нема врска вчера врнеше и еве го сеа тмурно нема сонце шо лажат
 

Kajgana Shop

На врв Bottom