Вегетеријанство

Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.596
Поени од реакции
18.018
Сепак погинале и тие крајниот резултат е ист, дури и можеби полош затоа што за првиве се грижиш на некој начин а другиве директно ги убиваш/уништуваш. И далеку од тоа дека проповедам нешто јади си што сакаш само глупо е да избегаваш јадење на месо поради сочуство со животните !? а немаш мака да јадеш компири кога знаеш дека поради нив се уништуваат кртови.
У право си, на говедово му било топ позади решетки цел живот, у простор 2 на 2.

 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Сепак погинале и тие крајниот резултат е ист, дури и можеби полош затоа што за првиве се грижиш на некој начин а другиве директно ги убиваш/уништуваш. И далеку од тоа дека проповедам нешто јади си што сакаш само глупо е да избегаваш јадење на месо поради сочуство со животните !? а немаш мака да јадеш компири кога знаеш дека поради нив се уништуваат кртови.
Ako se unistuvaat krtovi ili bilo kakvi drugi zivotinki pri odgleduvanje na rastenija, zitarici, kompiri toa e radi alcnost i zloba. Kompirite sekako ke si porasnat so ili bez krt, samo so ke bidat mozebi pomalce. I nemora da bide ubien krtot ili insektite, ama zemjodelcite od alcnost go pravat toa, so znaci toa e licna nivna odgovornost. Jas prifakjam kompir i po poskapa cena samo da e bez otrovi i ubivanje na krtovi. Pesticidite postojat od 20-vek edino radi biznis i kontrola na zemjodelstvoto.
Abe dzabe treseme prazna slama koa seuste nesi porasnat vo dushata i svesta, koga ne gledas podaleko od nosot.......
 
G

Goldie

Гостин
У право си, на говедово му било топ позади решетки цел живот, у простор 2 на 2.

Реков јас дека сум за похумано чување, пример стоката на испаша во природа, кокошките на поголем простор пуштени не во кафези затоа не купувам од маркети туку директно од мали фарми.

Ako se unistuvaat krtovi ili bilo kakvi drugi zivotinki pri odgleduvanje na rastenija, zitarici, kompiri toa e radi alcnost i zloba. Kompirite sekako ke si porasnat so ili bez krt, samo so ke bidat mozebi pomalce. I nemora da bide ubien krtot ili insektite, ama zemjodelcite od alcnost go pravat toa, so znaci toa e licna nivna odgovornost. Jas prifakjam kompir i po poskapa cena samo da e bez otrovi i ubivanje na krtovi. Pesticidite postojat od 20-vek edino radi biznis i kontrola na zemjodelstvoto.
Abe dzabe treseme prazna slama koa seuste nesi porasnat vo dushata i svesta, koga ne gledas podaleko od nosot.......
Не е ради алчност и злоба туку поради преживување. Прво ако ти донесат таков компир изеден со дупки од крт и поцрнет 99% од населението нема ни да го погледне на пазар а ич да не зборувам дека приносите ќе бидат многу помали и нема да биде исплатливо производството на компири.

Плус ме интересира од кај купуваш таква органска храна без пестициди која ја плаќаш многу поскапо ? Па после ќе ти кажам и како се добиваат дозволите за „органско“ производство ама ако кога има овци кои мислат дека се нешто над другите и “пораснати во свеста“ нека плаќаат 2-3 пати поскапи цени :icon_lol:
 
Член од
26 мај 2016
Мислења
14
Поени од реакции
6
Тешка превара е етикетата органска храна. Али отом-потом...
Инаку на темава би напишал дека не ме занима стриктно вегетаријанската исфорсирана филозофија, ме занима чат-пат некое такво вкусно искомпонирано и спремено јадење кое го јадам барем двапати во неделата покрај другото.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.042
Поени од реакции
6.651
Верувам дека е така. Али бар погинале мушки пробувајќи да ми ја украдат мојата храна. Не биле дел од индустријата на смрт, кај што си растен у заробеништво за да бидеш убиен. Лично мене јадењето месо ми е варварски чин на исхрана, али тоа си е мое мислење, не го проповедам наоколу ко што да речеме ти пробуваш да поентираш на темава.
како бре ти крадат од храната,ти не садиш во дневната , ами на нива таму в поле , а полето е дом на многу инсекти, ситни животинки како и глувците,зајаците,лисиците,по некој орел и јастреб тек тук се наоѓа,ги имало многу повеќе али вие со билките СЕ имате отруено :facepalm:
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
:facepalm:

,,Ти си женско", ,,да ти стани појасно" вакви ,,машки" изреки оди во Љубов и Секс пишувај, може ќе запалат таму. Мешаш половост со начин на исхрана. Добро ти стои аватарот на форум, типична македонштина!

Биди маж пробај дискутирај како Кеплер, да те видам. :)
Иако секогаш сум остро против дискриминацијата мажи/жени, за ова е @Roy Fokker во право (иако начинот на кој го презентираше фактот е малку дискутабилен).
Мажите во принцип имаат поголема мускулна маса, еритроцити (црвени крвни зрнца) од жените (погледни на било кој лабораторски извештај, референтните вредности се различни за мажи и жени) и со самото тоа им се потребни повеќе протеини. Секако, големо влијание на реалната потреба од протеини има физичката активност. На пример, двајца мажи со иста тежина може да имаат различна потреба од протеини ако едниот е физички активен, а другиот е форумски активен :P
Секако, разликата во потреба од протеини кај просечен маж и просечна жена е минимална и затоа дури и нема потреба да се нагласува дека постои.
Инаку, општа препорака за пресметување колку протеини ви се потребни е едноставно да застанете на вага. На пример, ако имате 70 килограми потребни ви се најмногу 70 грама протеини дневно (ако сте физички активни одете до 70).
На пример, 100 грама сув, бел грав има 24 грама протеини значи човек со тежина од 70 килограми со еден оброк од грав покрива околу третина од неговите дневни потреби за протеини.
Факт е дека растителните извори на протеини се посиромашни, но исто така е факт дека постојат огромен број луѓе што не внесуваат месо и функционираат нормално. 31% од населението на Индија се вегетаријанци, што е бројка од 411 308 489 луѓе мање/више што само по себе е показател дека сепак човечкиот организам може да функционира и со растителни извори на протеини.
*Dislcaimer: Не сум вегетаријанец, само сум хипик и мислам дека се додека вегетаријанците не присилуваат никој друг на нивниот избор нема потреба ниту некој нив да ги убедува дали е правилно тоа, ниту пак тие треба да убедуваат и да го пропагираат вегетаријанството како Јеховини сведоци на крек.
Peace and love y'all.:backa:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
@AlternativeF ако не се лажам си медицинско лице, но не се согласувам со соодносот за протеините што го имаш наведено.
Инаку, општа препорака за пресметување колку протеини ви се потребни е едноставно да застанете на вага. На пример, ако имате 70 килограми потребни ви се најмногу 70 грама протеини дневно (ако сте физички активни одете до 70).
Зависи каква физичка активност, во фитнес, бодибилдинг и слични спортови се конзумираат и многу повеќе од овој соодност, за време на кето диета овој сооднос може да достигне и до 3.5 грама протеин на 1кг телесна тежина се со цел да се задржи колку што е можно поголема мускулна маса, а во просек при стандардна диета и зголемување на мускулна маса околу 2гр протеин на 1кг телесна тежина.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Abe so se ste zapnale okolu tie proteini. Ne e se vo unosot. Coveckoto telo ne e avtomobil pa da e bitno samo so mu vnesuvas. Pokomplicirano e nego so mislete. Toa i samoto si stvara sostojki so mu trebaat. Tuka vlijaat nogu faktori i ficka aktivnost i mentalna akvitnost, i raspolozenija, custvai svesnost, se toa ukupno vlijae na naseto zdravje.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
@AlternativeF ако не се лажам си медицинско лице, но не се согласувам со соодносот за протеините што го имаш наведено.


Зависи каква физичка активност, во фитнес, бодибилдинг и слични спортови се конзумираат и многу повеќе од овој соодност, за време на кето диета овој сооднос може да достигне и до 3.5 грама протеин на 1кг телесна тежина се со цел да се задржи колку што е можно поголема мускулна маса, а во просек при стандардна диета и зголемување на мускулна маса околу 2гр протеин на 1кг телесна тежина.
Не сум медицинско лице, само медицински ентузијаст :)
Инаку ги споделив препораките кој јас ги имам слушнато од нутриционист, можеби погрешно ме информирале. Имаш некој линк за тоа конкретно?
@Govinda протеините се основен нутриент за човековото тело. Да, комплицирано е кога ќе помислиш што се влијае на здравјето, но факт е дека на телото му се апсолутно неопходни протеини.
Без да си продаваме будистички филмови, еве конкретен линк од Livestrong кај што се објаснети сите хранливи материи кои му се потребни на организмот за да може да ги врши нормално сите функции и во спојлерот е слика од Медицинскиот факултет на Харвард со сликовит приказ.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.614
Поени од реакции
10.862
Многу релевантен сајт и студија. Поголема глупост не сум прочитал.
Ондак џанк фудот го прави организмот алкален и лечи рак?
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Moже некој да ми каже нешто повеќе за веганството? Односно ме интересираат секојдневните продукти што ги конзумира еден веган овде кај нас, како се движат ценовно во споредба со обична исхрана како и кои суплементи се потребни (освен b12, за него знам) :). (извинете ако е веќе одговорено ама темава е голема а не успеав да најдам еден ваков концизен пост).
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Moже некој да ми каже нешто повеќе за веганството? Односно ме интересираат секојдневните продукти што ги конзумира еден веган овде кај нас, како се движат ценовно во споредба со обична исхрана како и кои суплементи се потребни (освен b12, за него знам) :). (извинете ако е веќе одговорено ама темава е голема а не успеав да најдам еден ваков концизен пост).
Не сум веган, јадам од време на време се, али ќе ти дадам детални информации што и како малце покасно. Главен проблем кај многу вегани е што уствари гладуваат а не се свесни.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Moже некој да ми каже нешто повеќе за веганството? Односно ме интересираат секојдневните продукти што ги конзумира еден веган овде кај нас, како се движат ценовно во споредба со обична исхрана како и кои суплементи се потребни (освен b12, за него знам) :). (извинете ако е веќе одговорено ама темава е голема а не успеав да најдам еден ваков концизен пост).
Batali veganstvo. Ono e frakcija od vegetarjnstvoto. Zatoa zabeguvaat, beter od dzhihadisti se.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom