Вегетеријанство

Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Mesoto i jajcata se stereotipi. Mada jadeneto meso koga nemalo industrija i sega razlikata e od tuka do mesecinata sepak e mit deka mesoto ima sostojki koa gi nema vo prirodata.A od kaj im na zivotnite tie vitamini i proteini koga jadat samo rastenija? :)
Covekot e predator ama vo podsvesta, nagonski, ne fizicki. E sega prasanjeto e dali odbirame da videme nagonski ili svesen covek.
Inace pokraj nezdravoto odgleduvanje i hranenje so GMO i hormonski stvari, vo mesnata industrija se koristi eden aditiv - emulgator bez koi suvomesnite proizvodi nemozat da se zamislat, a to e:
https://vesnamihajlovicblog.wordpress.com/2011/11/17/sta-je-monosodium-glutamate-i-kakve-opasnosti-vrebaju-od-njega/
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Bio-availability е она што ти го потенцирам, т.е телото не го апсорбира секој протеин исто, протеините од растенијата (со исклучок на протеинот од спирулината и не се сеќавам која друга алга може да се апсорбира околу 80%). Јас за да ги задоволам моите потреби треба да внесам околу 400грама протеин преку грав/леќа што во превод е 8кг грав дневно :D[DOUBLEPOST=1464211110][/DOUBLEPOST]

Ако не се залепи некоја вегетаријанка после фалбиве нема кога :D
Целта не ми беше таа, додека јадев месо за мене многу од горенаведените работи беа невозможни. Нема да ми смета ако имам партнер што јаде месо воопште. Плус во животот повеќе имам демантирано за правото на избор со вегани одколку со месождери. :D
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.506
Поени од реакции
28.865
Bio-availability е она што ти го потенцирам, т.е телото не го апсорбира секој протеин исто, протеините од растенијата (со исклучок на протеинот од спирулината и не се сеќавам која друга алга може да се апсорбира околу 80%). Јас за да ги задоволам моите потреби треба да внесам околу 400грама протеин преку грав/леќа што во превод е 8кг грав дневно :D
Да точно, телото полесно и поефикасно го апсорбира протеинот од растенијата.
Месото тешко се вари, нешто што мене ми претставуваше проблем, му прави мачнина на телото само за да го свари.
Прави што те прави среќен. Само знај дека секогаш има начин и избор.
Нема јас да се правам некој експерт за ова, бидејќи сепак се водам само од мојот пример.
Ти благодарам што дискутираш на ниво.
Ги вртам страниве назад и не ми се верува колку ингонарнтни личности коментирале овде. Демек мојот начин на исхрана ме прави ненормална, у филм сум влезена и така натаму. Бедно и жално.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.095
Поени од реакции
6.735
Јас пример сум вегетаријанец. Јадам млечни производи и јајца. Инаку, гравот, леќата, скоро сите житарици, брокулата, грашокот, спањакот и уште многу, се доволно да ги заситат твоите потреби за протеин.
Митот дека нема протеин во растенијата ги ограничува многу. Според мене мислам дека е потребно да се конзумира млеко и млечни производи од проста причина што соино и бадемови млека се изгор, а на телото му треба калциум.

Браво предатору, го улови стекот со вилушката![DOUBLEPOST=1464210116][/DOUBLEPOST]
Од обидов да погодиш што правам ништо не ти успеа :)
Вештачки сок, па и газиран немам една година пробано.
Лебот домашно печен.
Благо еднаш месечно.Не сум многу по благото.

Не разбирам што од тоа што го пишав не е вистина, или што од тоа те увреди што мораше вака зајадливо да ми акнеш стереотип. :)
ти си женско,за маж да биде маж му треба разновидна исхрана,месо и мрсно му треба да го издржи напорниот ден

видиш ти проработува кликерот спомнувајќи ја виљушката,одмотај го клопчето да ти стани појасно ;)[DOUBLEPOST=1464212676][/DOUBLEPOST]
Mesoto i jajcata se stereotipi. Mada jadeneto meso koga nemalo industrija i sega razlikata e od tuka do mesecinata sepak e mit deka mesoto ima sostojki koa gi nema vo prirodata.A od kaj im na zivotnite tie vitamini i proteini koga jadat samo rastenija? :)
Covekot e predator ama vo podsvesta, nagonski, ne fizicki. E sega prasanjeto e dali odbirame da videme nagonski ili svesen covek.
Inace pokraj nezdravoto odgleduvanje i hranenje so GMO i hormonski stvari, vo mesnata industrija se koristi eden aditiv - emulgator bez koi suvomesnite proizvodi nemozat da se zamislat, a to e:
https://vesnamihajlovicblog.wordpress.com/2011/11/17/sta-je-monosodium-glutamate-i-kakve-opasnosti-vrebaju-od-njega/
човекот е ПРЕДАТОР , има можност да направи оружје(тоа е дар од Природата) за да дојде до храна во ладните зими кога нема овошје и зеленчук одамна каде да собере или одгледа се храни со разновидно месо кое му дава сила да опстои како што е денес
 
G

Goldie

Гостин
Браво предатору, го улови стекот со вилушката![DOUBLEPOST=1464210116][/DOUBLEPOST]
Од обидов да погодиш што правам ништо не ти успеа :)
Вештачки сок, па и газиран немам една година пробано.
Лебот домашно печен.
Благо еднаш месечно.Не сум многу по благото.

Не разбирам што од тоа што го пишав не е вистина, или што од тоа те увреди што мораше вака зајадливо да ми акнеш стереотип. :)
Таман работа да се навредив, чисто ти кажувам какви се повеќето што хејтаат јадење на месо зошто месото предизвикувало рак а јадат многу поштетни производи.
И пак ќе кажам постојат алтернативи ако сакаш да го избегнеш клукањето со хормони на животните за месо, млеко, јајца ако ги зимаш истите директно од селски фарми

Месото тешко се вари, нешто што мене ми претставуваше проблем, му прави мачнина на телото само за да го свари.
Индивидуална работа е тоа и не важи за секого, ете има огромен дел на луѓе што го имаат ист проблем со глутенот
 
S

SpaceTraveler

Гостин
ти си женско,за маж да биде маж му треба разновидна исхрана,месо и мрсно му треба да го издржи напорниот ден

видиш ти проработува кликерот спомнувајќи ја виљушката,одмотај го клопчето да ти стани појасно ;)
:facepalm:

,,Ти си женско", ,,да ти стани појасно" вакви ,,машки" изреки оди во Љубов и Секс пишувај, може ќе запалат таму. Мешаш половост со начин на исхрана. Добро ти стои аватарот на форум, типична македонштина!

Биди маж пробај дискутирај како Кеплер, да те видам. :)
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.506
Поени од реакции
28.865
ти си женско,за маж да биде маж му треба разновидна исхрана,месо и мрсно му треба да го издржи напорниот ден

видиш ти проработува кликерот спомнувајќи ја виљушката,одмотај го клопчето да ти стани појасно ;)
Епа ете дојдовме до крајниот заклучок. Размислуваме различно. Ти размислуваш за мажи и жени како две различни суштества. Ја не сметам за еднакви.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.095
Поени од реакции
6.735
Bio-availability е она што ти го потенцирам, т.е телото не го апсорбира секој протеин исто, протеините од растенијата (со исклучок на протеинот од спирулината и не се сеќавам која друга алга може да се апсорбира околу 80%). Јас за да ги задоволам моите потреби треба да внесам околу 400грама протеин преку грав/леќа што во превод е 8кг грав дневно :D[DOUBLEPOST=1464211110][/DOUBLEPOST]

Ако не се залепи некоја вегетаријанка после фалбиве нема кога :D
шо се фаќаш за мегдан со женско околу ова проблематика,само жените и педерите не ги сфаќаат потребите на мажите, со строго вегетаријанска исхрана машкото здравје може само проблем да настане,почнувајќи од тестостеронот за кој покрај витамини треба и мрсно да се капни за повеќе да се регенерира и создади во телото тестостеронот
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
:facepalm:

,,Ти си женско", ,,да ти стани појасно" вакви ,,машки" изреки оди во Љубов и Секс пишувај, може ќе запалат таму. Мешаш половост со начин на исхрана. Добро ти стои аватарот на форум, типична македонштина!

Биди маж пробај дискутирај како Кеплер, да те видам. :)
Izgleda neznae deka ima zeni bilderki, pojaki i od praviot maz..hahahahahaaa
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Videovo samo pokazuva..grozno...pa preteruvaat vegeterijancite ...bljak:(
Koj sto saka neka jade, nikoj da ne mi soli pamet i nitu jas na nego nema...inaku obozavam prasecko..mmmmmmm:)
Lugjeto preteruvaat (najblago receno) so zloba ne videna prema ostatokot na zitelite na planetata od koi Covekot e samo edna vrsta, a gi ima milioni. Vegetarjancite sakaat zivotnite da bidat ostaveni na mira.
A koj saka da si jade meso fino lepo neka si ulove i ubie, predatorski bas kako so se spomna malce ponazad.[DOUBLEPOST=1464212923][/DOUBLEPOST]
Videovo samo pokazuva..grozno...pa preteruvaat vegeterijancite ...bljak:(
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.095
Поени од реакции
6.735
Епа ете дојдовме до крајниот заклучок. Размислуваме различно. Ти размислуваш за мажи и жени како две различни суштества. Ја не сметам за еднакви.
скраја да е маж и жена да има исти потреби,за различни суштества тоа сама си измислуваш
 
S

SpaceTraveler

Гостин
шо се фаќаш за мегдан со женско околу ова проблематика,само жените и педерите не ги сфаќаат потребите на мажите, со строго вегетаријанска исхрана машкото здравје може само проблем да настане,почнувајќи од тестостеронот за кој покрај витамини треба и мрсно да се капни за повеќе да се регенерира и создади во телото тестостеронот
Истата таа жена не ти се меша во изборот на твојата исхрана и ти зборува за еднаквост додека ти дискриминираш. На која основа да го читаме твојот нутриционизам сега, кога немаш општа култура?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom