Веганизам/Вегетаријанизам

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Сфаќате дека се што е „веганско сирење“ „веганско месо“ „вегански хамбургер“ „веганско било што од животинско потекло“ само си игра со вашата психа и ве лаже, така?
Сметате дека сте толку наивни?
Ако сте вистински вегани нема да барате вегански хамбургер, веганско сирење и слични измишљотини врз база на психа и мимика на вкус.
 

ZoranC

Majmun so frizura
Член од
10 септември 2019
Мислења
631
Поени од реакции
682
Сфаќате дека се што е „веганско сирење“ „веганско месо“ „вегански хамбургер“ „веганско било што од животинско потекло“ само си игра со вашата психа и ве лаже, така?
Сметате дека сте толку наивни?
Ако сте вистински вегани нема да барате вегански хамбургер, веганско сирење и слични измишљотини врз база на психа и мимика на вкус.
Zaboravi na pashtetite od soja, zelencuk...pecurki.... se otepav od zimanje site vrsti... niedna ne mi ja zameni Argeta... i se otkazav vekje....

Ja obozavav Argeta pikant....

Za drugite ne znam... ali ja bev do tolku naiven....

Doznav sega za salami nekoj veganski u Zito marketite.... da vidam dal kje mi ja zamenat Ptuljskata - ne posebnata.. od Perutina Ptulj... e toa bi bilo perverzija!!!

Se budam ponekad u sred vecer... grickam nokti... mi se jade bre covece...
Ko sega....

Eh cajnata od Juhor.... vlazni sonishta... eve cel sum utop....

Mojo psihijatar sekoja nedela na sesija me prashuva.... a ima li i drugi kako tebe prijateli tvoi a... eve ti vizitki nekolku daj im...



 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
17.664
Поени од реакции
12.060
Сирење, хамбургер...можеле да смислат пооригинални имиња за тие продукти. Се знае што е сирење, се знае што е месо.
Само не ми е јасно што значи

"2 лажици вегански маргарин"

за рецепт за некојси вегански продукт

Каков е тој вегански, дали постои и невегански маргарин? Малку овие поими во рецептурите и продуктите се ..

Уште едно интересно соединение во вегански рецепти, холестерол :)

Untitled.jpg

Ова не е според Питагора
 
Последно уредено:

ZoranC

Majmun so frizura
Член од
10 септември 2019
Мислења
631
Поени од реакции
682
Ako odime vo zabeguvanjata pak.... eden prijatel od finska mi go prati ova.... VEGANSKA VODA!!!


VeganVoter.jpg

Ja i on gi ismejavame nju ejdzerite zabegani,, koi sho i do ova nivo stignaa... za da e jasno.. deka ja na ova se smeam....

Ve molam... ne sme do tolku zabegani... samo ni e interesno taka da gi vikame rabotite.... del od navikite e...
Aj da se vratime na umerenosta....
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Сфаќате дека се што е „веганско сирење“ „веганско месо“ „вегански хамбургер“ „веганско било што од животинско потекло“ само си игра со вашата психа и ве лаже, така?
Сметате дека сте толку наивни?
Ако сте вистински вегани нема да барате вегански хамбургер, веганско сирење и слични измишљотини врз база на психа и мимика на вкус.
Sfakas deka tie postojat da mozat lugeto da nauchat deka hranata sho sekoj den ja jades moze da e i od rastitelno poteklo?

Koj vi e pa vas problemot?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.365
Поени од реакции
38.338
Sfakas deka tie postojat da mozat lugeto da nauchat deka hranata sho sekoj den ja jades moze da e i od rastitelno poteklo?

Koj vi e pa vas problemot?
Нема проблем, немојте да правите вегански плескавици, веганско млеко итн, бидете уникатни и смислете нешто ново.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Сфаќате дека се што е „веганско сирење“ „веганско месо“ „вегански хамбургер“ „веганско било што од животинско потекло“ само си игра со вашата психа и ве лаже, така?
Сметате дека сте толку наивни?
Ако сте вистински вегани нема да барате вегански хамбургер, веганско сирење и слични измишљотини врз база на психа и мимика на вкус.
Добро е што има луѓе со добра душа што сакаат добри работи да прават и да укажуваат на вакви замки на умот.....иначе што би правеле ние без таквите.
(y)
Автоматски споено мислење:

Нема проблем, немојте да правите вегански плескавици, веганско млеко итн, бидете уникатни и смислете нешто ново.
Немаш ли друга работа у животот?
Агонијата ли ќе ја лечиш со совети на форум на теми за веганство.. :facepalm:
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.125
Поени од реакции
17.913
Јас имам само една работа да кажам на оваа тема.

Ние сме сите со различна мешавина на хормони во нас, некој имаат повеќе од фармерите, некој повеќе од луѓето од исток кои први можеле да конзумираат млеко, некои од ловците/збирачите.

Така да не е секоја исхрана решение за секого, т.е. не е вегетаријанство/веганство здраво за секого.

Посебно е изразено на групиве на фејсбук каде пропагираат дека излечиле дијабет со тоа што станале вегани, или кацер или други тешки болести. Не велам дека нема таму добри совети, но тоа треба да се земи со резерва, затоа што тие групи врие од од луѓе кои немале никаква мерка во животот претходно и откако го запустиле својот организам, сега наеднаш заминале во друга крајност и веганството му е решение за се и се клистираат со кафе секој ден.

Јас од такви луѓе не земам совет. Едне пријател кој што беше веган 5-6 години, а претходно вегтаријанец уште толку сега доби дијабет со ниво на шеќер во крвта од 42, па заврши со инсулин, а има 40 години.

Така да ум во глава, умереност е клуч за се.

Само секс може да се конзумира без мерка :D
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Посебно е изразено на групиве на фејсбук каде пропагираат дека излечиле дијабет со тоа што станале вегани, или кацер или други тешки болести.
Normalno, toa se veke preterizmi i marketinski trikovi.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.664
Поени од реакции
12.060
Е сега, иако е тема рецепти, да си прашам. Зарем не е можно со изменета исхрана, во случајов исклучиво растителна/веганска (ќути. научив уште еден странски збор :) ) или вегетаријанска, да се излекува дијебетес? Фала му на Бога, со темата дијабетес сум многу малку запознаен, освен што сум читал дека има 2 типа па затоа и прашувам. Секако, со (освен растителна, зеленчукова исхрана и делумно вегетаријанска) избегнување или намалување на пецива, лебој и слични продукти.
Можи смешно изгледа моето прашање ама да повторам, за дијабет сум скроз лаик (оти растенијата немаат дијабет) и однапред се извинувам ако некому прашањево изгледа дебилно.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Е сега, иако е тема рецепти, да си прашам. Зарем не е можно со изменета исхрана, во случајов исклучиво растителна/веганска (ќути. научив уште еден странски збор :) ) или вегетаријанска, да се излекува дијебетес?
Kolku sto znam, ne postoi lek za dijabetes, megutoa so vinametelna ishrana moze da se namali stetata.
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Плачете за казнени и банови, сите до еден...
Ај олабавете малку. Ај што бришев 5 саати мислења, бар интересни да беа, тоа све очобол. Ако имате нешто паметно да кажете (рецепта по можност), пренасочете се во соодветната. Ќе ја отклучам понатака оваа. Дишете малку.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom