Веганизам/Вегетаријанизам

Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.807
Поени од реакции
7.185
Рецепт:
Индиски ореви (непечени), сенф, млад кромид, маслиново уље, сол ако некој сака.

Ставете ги индиските ореви во вода да накиснат. Нека има повќе вода над нив, зашто ќе ја впијат. После 7-8 ч прецедете ја водата, ама не ја фрлајте, дел ќе искористите. И. ореви потоа ставете ги во миксер, додавајте од водата во која седеле за да одредите каква густина сакате. Во истата смеса после додадете ги и другите работи, кромидот, сенфот, уљето, солта. Количините зависат од сопствените желби. Можете и нешто друго по сопствена желба.


П.С. какви се глупости не сте изнапишале на темава, човек ќе стане религиозен па ќе почне и да се крсти. Посебно овие веганите, мајкоооо мила :popce: :pos:

Посебно тој најчитаниот, кој патем е месојад, малку се освестил, добро е .
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
golem meraklia sum na oriz ,gledam vo kina jadat orizov leb ,sum probal da go smelam se mele ali kako ide procedurata natamu da kaze nekoj recep za orizovo lepce ?
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
806
Поени од реакции
2.020
@BenDover дај некој рецепт за оризово лепче, чека човекот
Ми буди темава спомени... каде се почна....

Таков рецепт рон немам, но денес си јадев макаронки кватроформаџе и пошто сега се бавам повеќе со фотографија наместо со форумски тролчиња и хејтерчиња, еве ги сликав...

20200215_151025.jpg

За тие што ја пропуштија, еве пак... типката е кул, а јас ко вегетаријанец замислете... сеуште сум жив!


Љубоффф
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
806
Поени од реакции
2.020
По ова јас сум Lacto Ovo Vegetarian, Не виган...
 
Последно уредено од модератор:

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Правам комбинација од по една голема лажица: ленено семе, семки од тиква, сончоглед, сусам, леблебија, чија и плус 3 лажици обезмастено семе од тиква. Се тоа у нутри булет, го мешам со некои 50 мл вода.
Сакам да додадам и овес по една лажица, мала лажица семе од афион и сл. ....дали е паметна работа, и дали комбинацијава е ок, или нешто со нешто не се поднесува?
Тоа го јадам со еден зелен чај со лимон, куркума, цејлонски цимет, мед, ѓумбир, рузмарин, каранфилче...да не се задавам од семките :D
И салата од цвекло, зелка, морков, трупка, дајкон ....што ќе најдам во моментот по пазар.
Нешто овошје што ќе начекам...тазе смрзнато или суво.
Тоа ми е за доручек на работа стандард.
Користам и некои додатоци како витамини, минерали, екстракти, пробиотици, етерични масла, IP6, R-Lipoic Acid, Berberine, Адаптогени и т.н. :D
Да додадам или евентуално одземам нешто?
 

Don Huan

Alter Ego
Член од
12 јануари 2020
Мислења
256
Поени од реакции
333
По ова јас сум Lacto Ovo Vegetarian, Не виган...
Vegetarjancite se originalni, Veganite se samo zabegana moderna verzija
Правам комбинација од по една голема лажица: ленено семе, семки од тиква, сончоглед, сусам, леблебија, чија и плус 3 лажици обезмастено семе од тиква. Се тоа у нутри булет, го мешам со некои 50 мл вода.
Сакам да додадам и овес по една лажица, мала лажица семе од афион и сл. ....дали е паметна работа, и дали комбинацијава е ок, или нешто со нешто не се поднесува?
Тоа го јадам со еден зелен чај со лимон, куркума, цејлонски цимет, мед, ѓумбир, рузмарин, каранфилче...да не се задавам од семките :D
И салата од цвекло, зелка, морков, трупка, дајкон ....што ќе најдам во моментот по пазар.
Нешто овошје што ќе начекам...тазе смрзнато или суво.
Тоа ми е за доручек на работа стандард.
Користам и некои додатоци како витамини, минерали, екстракти, пробиотици, етерични масла, IP6, R-Lipoic Acid, Berberine, Адаптогени и т.н. :D
Да додадам или евентуално одземам нешто?
Odzemi gi tie suplementite. ne ti trebat pokraj site ovie zdravi stvari.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
A spored tebe so znacat zborocite "sekta" i "cult"?
Не, ти размисли малку. Тоа што во твојот ум кога ќе се спомне секта и култ помислуваш на ментални луѓе што имаат лидер, прават оган, жртви, се самоубиваат итн. е твој проблем. Ти си смешен и тужен.
А дефиницијата за секта е многу јасна од страна на Википедија:
A sect is a subgroup of a religious, political, or philosophical belief system, usually an offshoot of a larger group. Although the term was originally a classification for religious separated groups, it can now refer to any organization that breaks away from a larger one to follow a different set of rules and principles.
И токму ова го практикуваат скоро сите вегани.
Но прават и полошо од ова, се обидуваат да ги убедат и другите дека нивните правила и принципи се тоа што е правилно и целосно отфрлаат сè друго.
Секоја дискусија која се коси со нивните гледишта ќе ја свртат.
Чест аргумент им е дека „науката го докажала тоа“ а самата таа наука најчесто доаѓа од други индивидуи од сектата.
 

Don Huan

Alter Ego
Член од
12 јануари 2020
Мислења
256
Поени од реакции
333
прават оган, жртви, се самоубиваат итн. е твој проблем. Ти си смешен и тужен.
А дефиницијата за секта е многу јасна од страна на Википедија:
:pos: Ah taa vikipedia. Vistinski lider ;)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
:pos: Ah taa vikipedia. Vistinski lider ;)
Добро еве дај ни ти подостоен извор за дефиницијата за секта :)
Еве ти од Оксфорд ама они не се целосно апдејтувани дека не е стриктно за религија иначе истото е.
a small group of people who belong to a particular religion but who have some beliefs or practices which separate them from the rest of the group
 

Don Huan

Alter Ego
Член од
12 јануари 2020
Мислења
256
Поени од реакции
333
Добро еве дај ни ти подостоен извор за дефиницијата за секта :)
Еве ти од Оксфорд ама они не се целосно апдејтувани дека не е стриктно за религија иначе истото е.
Imam popametna rabota momentalno. Da se istusiram posto e nedela. Den na eftina struja :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom