Веб дизајн помош (совети, трикови, алатки итн.)

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Пак се хиероглифи.
Зачувај го документот со UTF-8 поддршка. (има разлика да пишеш дека ја користиш и да снимаш во неа)

Најлесно, отвори Dreamweaver креирај нова страна, пастирај го сорсот со Македонска поддршка и автоматски ќе ти го снима во UTF-8
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Пак се хиероглифи.
хмм ...
во подесувањата на WebMaker во подесувањето на самиот проект кој го правиш треба да наведеш да има UTF8 енкодинг ... за кога browser ќе ја прочита страната да ја енкодира на тој начин така да borwserot и да е ставен на автоматско енкодирање ќе знае дека треба да ја енкодира со утф8 ... тоа е ... да не нема подршка програмчето шо не ми се верува но ... незнам ..

btw. и јас сум rookie .. па сум имал овакви проблеми ... фазла незнам шо да ти кажам :)
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Уникоудот треба да го подесиш UTF-8.

едит- видов дека сте пишале, Декс бриши.
 

--ТИГАР--

Фино :)
Член од
3 октомври 2009
Мислења
175
Поени од реакции
3
Ох еве најдов нешто
како ова "контакт" копче

Да се направи исто али за форум и да нема писмо него да има нешто друго наместо писмото според мене слистови али у 3Д да биде...
Немора листови нешто друго али да асоцира на форум !!!
фала однапред!
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Зачувај го документот со UTF-8 поддршка. (има разлика да пишеш дека ја користиш и да снимаш во неа)

Најлесно, отвори Dreamweaver креирај нова страна, пастирај го сорсот со Македонска поддршка и автоматски ќе ти го снима во UTF-8
Чек сеа...кој документ?

Еве скринови...





Еве на Page properties...

 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Трн ископирај го хтмл-то во обичен нотепад документ и заштити го уникоудот како UTF-8 кога ќе кликнеш на Save as подеси го Save us type дроп даун боксот на All files, а екстензијата на фајлот да биде html, вака index.html
 

elektro

Генијалец
Член од
11 мај 2009
Мислења
132
Поени од реакции
40
помош за....

Здрави на сите.Имам едно прашање......
Пример има ли некоја програма да направам несто како лого или слично и каде можам да го испечатам на самолеплива картија и каде може тоа
да го направам ВЕ МОЛАМ ЗА ПОМОШ МИ ТРЕБА ИТНО

И се извинувам ако сум го погрешил местото.Ако сум на погрешно место ве молам преместете ја темата и ве молам да ме известите.Благодарам
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Здрави на сите.Имам едно прашање......
Пример има ли некоја програма да направам несто како лого или слично и каде можам да го испечатам на самолеплива картија и каде може тоа
да го направам ВЕ МОЛАМ ЗА ПОМОШ МИ ТРЕБА ИТНО

И се извинувам ако сум го погрешил местото.Ако сум на погрешно место ве молам преместете ја темата и ве молам да ме известите.Благодарам
Можеш на фотошоп да го направиш во *.png формат така што нема да има позадина, т.е. ќе го направиш по твоја желба, а за печатење незнам да ти помогнам, извини. :smir:
 

JURAGAANTE

Professional !!!
Член од
4 април 2009
Мислења
411
Поени од реакции
31
Здрави на сите.Имам едно прашање......
Пример има ли некоја програма да направам несто како лого или слично и каде можам да го испечатам на самолеплива картија и каде може тоа
да го направам ВЕ МОЛАМ ЗА ПОМОШ МИ ТРЕБА ИТНО

И се извинувам ако сум го погрешил местото.Ако сум на погрешно место ве молам преместете ја темата и ве молам да ме известите.Благодарам
Па да треба на фотошоп да го извадиш во .png инаку мислам дека можеш да изработиш и во makromedia flash, Corel DRAW и др .значи ти го изработуваш во некоја погодна програма па го вадиш како слика и пото одиш во некоја фирма кај што печатат на самолеплива има тоа посебна машина е која се стаа како материјал таква хартија и ти ја штамп сликата на таа хартија иначе имаш по печатнициве види прашај немаат сите поззз:helou:
 
Член од
7 март 2007
Мислења
197
Поени од реакции
12
Ми треба помош околу правење потпис/signature во Outlook Express 6 за фирма, но да не биде едитабилен текст, туку како залепен (веројатно како HTML), со сива боја т.е. ба биде независен со текстот што се пишува во маилот.

Моментално потписот е на кирилица, напишан преку преку Оptions/Signature табот во outlook, и е како текстот во пишување на маилот, фонт 10, црн, а од него завиди и бојата/фонтот на текстот кој треба да се пишува (која сега исто така е со фонт 10, црна боја). Мислам дека Кириличниот потпис прави проблем, што некаде испратенит маил знае да го стави во Spam (во yahoo).

Барав совети на интернет но бидејки потписот треба да биде на кирилица правеше проблеми, а ставањето потпис како слика испадна проблематично (и во овој случај го става маилот во Spam).

Може некој да ми помогне тука?
 
Член од
30 септември 2009
Мислења
79
Поени од реакции
6
Ќе може ли во php код да се вметне css или html код??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom