Вампири, Гроф Дракула, Носферату...

Што за вас претставува Дракула

  • Историска личност (преувеличена од легендите и митовите)

    Гласови: 37 86,0%
  • Милениумски талкач кој се храни со крвта на своите жртви

    Гласови: 6 14,0%

  • Вкупно гласачи
    43
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Grov Drakula bil mnogu pobozen ama posto go zeznal gospod se iznerviral i rekol a ke vidis ti i posle stanal negov protivnik i taka.
 

Sally

Paranoid android
Член од
22 август 2008
Мислења
1.279
Поени од реакции
170
LOL.
Постоел, ама не е она што кажуваат дека касал луѓе.Глупости:tapp:
 
Член од
14 јули 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
50
..божеееее:toe: у тоа да веруам нема шансе...тоа све ти е тоа легенде..митои..ја знам за дракула дека бил обичен чуек..дека бил мн злобен и с еу темница седел..заради тоа људите почнале вампир она ова....
 
D

DeviL_32`

Гостин
..божеееее:toe: у тоа да веруам нема шансе...тоа све ти е тоа легенде..митои..ја знам за дракула дека бил обичен чуек..дека бил мн злобен и с еу темница седел..заради тоа људите почнале вампир она ова....
тоа дека е нормален човек е правилно....он имал голема верба у бога ама у војната у тој периот крстоносците му ја убиле жената и од тогаш почнал да пие крв и да го мразе господ
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
Не пиел крв,туку ги набивал на кол клетите Турци.Кога во една прилика половина турски аскер го набил на кол,султанот(не ми текнува кој султан беше)се упатил накај Трансилванските планини да види шо далаверџија ќе биде тој Влад Тепеш и кога ја видел ужасната глетка,па и смрдеата на труповите,му се слошило и без двоумење се повлекол назад во Цариград.
 
Член од
3 септември 2008
Мислења
1
Поени од реакции
0
Гроф Дракула постоел.Се викал Влад Тепеш и многу од информацииве што ги прочитав тука се вистинити.Но,вампир дека бил не верувам.Повеќе си држам до фактот дека имал заболување кое се вика порфирија и од таму се излезени сите приказни за вампирството.Зошто пиел крв,бил блед,не излегувал преку ден и се плашел од лук.Се тоа е поврзано со порфирија.Медицината дава објаснувања за многу појави.
 

Demon_Lord

May the force be with you!
Член од
11 септември 2008
Мислења
428
Поени од реакции
9
Вампири како бесмртни суштества не постојат, вампири се луѓе кои пијаат човечка крв бидеќи сметаат дека тоа им ги дава посебна сила, или здравје , или надприродни сили... Има повеќе вакви познати вампири. Не се сеќавам на името точно ама имам читано за ирска или норвешка кралица која се бањала во крв со цел да изгледа подобро...
 

Џ.

Ќутам на различни теми!
Член од
14 јули 2007
Мислења
868
Поени од реакции
183
Вампирите се појавуваат во различни култури веќе илјадници години наназад, во верзии кои ни се добро познати: Со големи очи, ковчези наместо кревети, се хранат со човечка крв итн.....Тие потекнуваат од источноевропските митови од 18/19 век. Митот кажува дека вампирите всушност се луѓе кои се родени со некоја деформација или умреле од необична смрт, стануваат од гробовите за да ги тероризираат живите. Исто така митот кажува дека вампирите се бесмрттни и мораат да се хранат со човечката крв за да останат такви. Вампирот е легендарна митска личност или животно која поседува некоја магична и надприродна моќ.
Т.е тоа е се што се вампирите мит.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Значи вампири како бесмртни суштества не постојат,затоа се што е живо тоа мора да умри ако нешто не е живо тогаш и не можи да умри.
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Значи вампири како бесмртни суштества не постојат,затоа се што е живо тоа мора да умри ако нешто не е живо тогаш и не можи да умри.
точно... затоа најчесто се збори дека вампирите немаат пулс... пијат крв за да надоместат материи некои веројатно бла бла
 
Член од
12 декември 2008
Мислења
8
Поени од реакции
0
Kako prvo vampiri ne postojat! I den deneska postojat luge so imat genetsko-nasledna bolest porfirija. Tie luge imat nedostatok na nekoj vitamin u krvta, i za da preziveat im treba 4ove4ka krv. Ako ne pijat 4ove4ka krv im se pojavuvat luzni na liceto i zabite im stanuvat ostri od pri4ina so im se kr6at i zenicite im se stalno pro6ireni.Takva poznata li4nost od istorijata e kralot Djorgj. I taka nastanala legendata za vampirite.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Kako prvo vampiri ne postojat! I den deneska postojat luge so imat genetsko-nasledna bolest porfirija. Tie luge imat nedostatok na nekoj vitamin u krvta, i za da preziveat im treba 4ove4ka krv. Ako ne pijat 4ove4ka krv im se pojavuvat luzni na liceto i zabite im stanuvat ostri od pri4ina so im se kr6at i zenicite im se stalno pro6ireni.Takva poznata li4nost od istorijata e kralot Djorgj. I taka nastanala legendata za vampirite.
Џорџ викаш а? ...А што правиме со тоа што за вампирите се тврди сека потекнуваат од лозата на Дракула?
 

k@z@n

RS power
Член од
3 март 2008
Мислења
997
Поени од реакции
53
Според мене вампирите постоеле иначе како ке знаевме ние шо се тие вампири,а не дека тоа било некоја болест или луге на кои му недостасувал некој витамин во крвта јас не верувам во тоа. а како со имам слусано и ден денес во замокот на Дракула се слушало чукане и тропане и дека некои врати ден денес не биле отворене од замокот.позз
 

Kika-17

Trouble maker
Член од
21 декември 2008
Мислења
240
Поени од реакции
5
Вампири не постоат иии то е то :toe: нема шо да се праве муабет
 

Kajgana Shop

На врв Bottom