Вампири, Гроф Дракула, Носферату...

Што за вас претставува Дракула

  • Историска личност (преувеличена од легендите и митовите)

    Гласови: 37 86,0%
  • Милениумски талкач кој се храни со крвта на своите жртви

    Гласови: 6 14,0%

  • Вкупно гласачи
    43
Член од
29 јуни 2008
Мислења
460
Поени од реакции
27
Нормално дека постојат. Многу пати ги имам видено, ево и деновиве ќе имам средба пак со нив, само чекам да излезат на dvdrip. ~_^
 

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.610
Поени од реакции
5.016
Абе тој бил обичен човек,луѓето ги обесел во дрвата за кога ке оделе Турците да се исплашат,и затоа после се прошириле гласини.
 

anon313

O.D.Bloodz
Член од
29 декември 2008
Мислења
64
Поени од реакции
1
hahha tip,mrdnat mu bilo interesno da grize vrat4inja i aj sea koa griznal aj i da se napie da proba,mislel oti e vino ama bljak krv bilo :baeh: i aj sea da ne izleze gad mu e da ne go govorat niz seloto aj ke pie krv i taka....:vozbud: hahaah prikazni a moz da si prael bambus krv i vino pa posle :cug:
 

Black Night

Galvanize
Член од
25 септември 2008
Мислења
327
Поени од реакции
20
Да постоел чичко Дракула. Има доста исторски факти како и замокот во кој што тој живеел за потврда на неговото постоење. Ама дека бил Вампир, тешко. Приказната е стварно убава за него ама јас не верувам во такви работи.
 

Mrs. Vedder

red cloud at sundown
Член од
12 февруари 2009
Мислења
984
Поени од реакции
66
Хехехе се изнасмејав.Не верувам во нив,тоа ти е фикшн.Уште за Баба Рога ни фали да отвориме тема и комплетни ќе сме :vozbud:
 

rkalo88

Били Талентиран
Член од
26 август 2008
Мислења
33
Поени од реакции
0
Imas starost i mudrost koja nikoj drug ne ja poseduva, ustvari si neso ko polubog, edino loso e toa kako ke se spravis so vekovite so minati dosadijata.
Вампирите нели се ранливи на кромид,светлина и такви ствари ...
Епа ќе си живее он така млад цел живот ќе си цепа ќе си пиуФка крв ... ќе иде на места кај што ниеден човек не бил ...
и коа ќе му се здосади едно утро ќе си излезе на тераса ... и ајт пупунец ќе му ја збирате со лопатка пепелта :)
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
115
Поени од реакции
13
Да, нормално дека постојат, еве Марко Цепенков може да ви потврди :pos2::pos2:.
Се шалам. И како може воопшто да има ваква тема? Тоа се филмски глипости. Сеа аком јас снимам некое филмче и во него воведам некој лик од мојта бујна фантазиија, што и за него треба да се дебатира дали постои или не? Глупости.
Никоја нормална личност не би верувала во такво нешто.

п.с. А дека има луѓе што личат на вампири има хаххаха, зборам за оние што сакаат да се прават такви
 

iq0r

Mic drop
Член од
4 октомври 2008
Мислења
63
Поени од реакции
0
Сигурно ја знаете приказната за Дракула, сигурно сте гледале барем еден филм за вампирот кој живеел во Трансилванија. Дали некогаш сте се запрашале зошто тој доаѓа од планинскиот дел на Романија ?

Влад Дракула, бил владетел во дел од Романија во 15тиот век. Го водел својот народ против Турците, кои почнале да го освојуваат тој дел. Го земал називот Дракул, што на Романски значи „змеј“.

Влад Дракула, кој се нарекол така во чест на својот татко, станал познат по ужасниот третман на Германците кои живееле во тој дел. Германците почнале да кажуваат приказни за Дракула како „чудовиште“. Но сеуште Дракула се памети како херој во Романија.

Во 1890тите, Ирскиот писател Брам Стокер одлучил да напише приказна за вампири. Верувањата за вампири, душите на мртвите луѓе кои ја цицаат крвта од живите, била многу честа во Европските држави. Фактот дека Дракула имал репутација на чудовиште, ја искористил да го земе како лик во свовите приказни и Романија да ја направи домот на вампирите.

Седмото дете во семејството се смета за среќно во Англија, Ирска и некои други држави. Но според Ромаските легенди, седмото дете ќе стане вампир по смртта!ё



Инаку дракула не бил лош туку само си го бранел неговото од турците.
 
Член од
18 март 2009
Мислења
18
Поени од реакции
0
Za tipot znam nesto "otprilkia". Ziveel vo Romanija t.e. vladeel so Romanija vo nekoja si doba. Znam, vusnost do nekade veruvam vo toa deka toj ednostavno uzival vo toa da gi gleda lugeto kako se macat pa na svoite "zrtvi" im pustal krv, a navecer gi bodel na kolec i "uzival" piejki ja nivnata krv. Sega za toa deka sklucil dogovor so Lucifer pa bil vampir, nekako ne mi se veruva, bidejki ako toj so samoto griznuvanje na zrtvata ja zarazuval i ja pravel ista kako nego, do sega site bi bile vampiri!!!
 

AntiZionist

undergoing construction
Член од
31 март 2009
Мислења
305
Поени од реакции
144
pred nekoja godina koga bev na odmor citav u vesnik za nekoj covek so se misli deka e vampir. Nehovite podatoci bile najdeni vo vienskata ahiva otkako nekoj naucnik napravil nekoe istrazuvanje poso slusnal nekoja prikazna za nekoja borba so vampiri i ostavil nekoi podatoci za vampir so se vikal Milosh ali ne e nikade najdeno negovoto prezime. Pred nekoj den najdov neso za nego i na internet http://irishstew.net/forum/index.php?showtopic=896
 
B

BrunoFresh

Гостин
pred nekoja godina koga bev na odmor citav u vesnik za nekoj covek so se misli deka e vampir. Nehovite podatoci bile najdeni vo vienskata ahiva otkako nekoj naucnik napravil nekoe istrazuvanje poso slusnal nekoja prikazna za nekoja borba so vampiri i ostavil nekoi podatoci za vampir so se vikal Milosh ali ne e nikade najdeno negovoto prezime. Pred nekoj den najdov neso za nego i na internet http://irishstew.net/forum/index.php?showtopic=896
И јас имам слушнато за ова а исто така и дека нашле некоја жена-вампир од пред многу години закопана во старите пирамиди на египет...имаше и слика...не ми личеше черепот на вампир али во некоја смисла и личеше. Неможам да го најдам тоа али штом го најдам би го постирал овде.

А друго мислење. Со денешнава технологија вградувааат секакви вид на срања во човековото тело...Шипки, рогови и слично..па ништо чудно и некој да се преправа како вампир =]
 

Kajgana Shop

На врв Bottom