Вампири, Гроф Дракула, Носферату...

Што за вас претставува Дракула

  • Историска личност (преувеличена од легендите и митовите)

    Гласови: 37 86,0%
  • Милениумски талкач кој се храни со крвта на своите жртви

    Гласови: 6 14,0%

  • Вкупно гласачи
    43

IvicaPunK

Старо нов член
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.084
Поени од реакции
85
Интересна работа е ако постоел ... Би сакал да го посетам дворецот на дракула !
 
S

StormRage

Гостин
ако некој имат пишано ова(ми беше мака да читам) простете
грофот Дракула е Влад Тепеш подоцна го добил прекарот Дракула... не бил вампир... Дракула значит нешо слично на Синот на ѓаволот... прекарот го добил: прво заради градот во кој ги исклал сите и си глеал хорор филм од една од кулите каде шо се колет луѓе... а второ заради то шо му било убаво да јајт кога ги качеле турците на колја... си праел ќејф чоекот... ова ми го кажа братучед ми кој студира романија и е биден во замокот така да водичот им разкажвел за драклула
 
Член од
17 март 2008
Мислења
39
Поени од реакции
0
Vlad Tepes e roden vo noemvri vo 1431 godina vo Romanija kako sin na Vlad Dracul koj bil clen na redot na zmejot ( oder of the dragon ) (dracul=zmej ili opsto prifateno demon) Ovoj red pretstavuva religiosna organizavija oformena vo 1387 godina i e sostaven od eden vid na vitezi ( vidni vojskovodci i ugledni luge tod toa vreme) i sluzai za da gi zastiti "vitezite", da gi stiti interesite na katolicizmot i da se bori protiv Turcite ( muslimanite). Tepes go dobil nadimakot Dracula sto znaci " sin na Dracul". od ovoj istoriski lik e inspiriran likot Dracula od istoimenata kniga na Bram Stocer napisana vo 1897 godina i togas Drakula postignuva svetskla slava a prethodno na teritorijata na romanija imalo samo legendi i predanija. Nikoj nemoze da gi dokaze legendite, predanijata i mitovite
 
Член од
13 април 2008
Мислења
429
Поени од реакции
7
Ja procitav knigata sto e Dnevnikot na drakula.Veruvam deka postoel nekogas znam deka se vikal Vlad Tepes uste odamna ali toa sto go procitav vo knigata ne mi e bas verno..toj da e Juda...hm..neverojatno i nevistinito barem za mene
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.189
Поени од реакции
959
Гледајте да читате биографија или историска книга што е пишана за него, немојте да читате некое фантастично романче за Дракула, во него со сигурност нема ништо точно да најдете.
 

Rock Girl

Liber, libertas!
Член од
11 август 2007
Мислења
500
Поени од реакции
28
Дракула или Влад III бил Романски принц и вистинска личност, живеел во 15-от век и владеел со Влашко (една од трите Романски провинции), бил многу суров познат е и под името Влад Набивачот затоа што ги набивал на колци сите оние кои не му се подавале и неговите најголеми непријатели - Турците. А тоа дека бил вампир, нема врска (барем јас мислам така), народот си смислувал секакви приказни како резултат на неговата суровост.
Повеќе за Влад после, пошо сеа немам време:wink:
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.189
Поени од реакции
959
Дракула или Влад III бил Романски принц и вистинска личност, живеел во 15-от век и владеел со Влашко (една од трите Романски провинции), бил многу суров познат е и под името Влад Набивачот затоа што ги набивал на колци сите оние кои не му се подавале и неговите најголеми непријатели - Турците. А тоа дека бил вампир, нема врска (барем јас мислам така), народот си смислувал секакви приказни како резултат на неговата суровост.
Повеќе за Влад после, пошо сеа немам време:wink:
Истово нешто го слушав од романецот што објаснуваше кога бев во замокот на Дракула во Бран. Инаку доста интересна личност е Дракула, и можам да речам дека местата што ги посетив беа фасцинантни.
 

Famous Last W

I LoV3 YoU..
Член од
24 август 2007
Мислења
1.515
Поени од реакции
5
Имаш нешто сликано некоја слика да видиме ?? Да видиме и ние нешто фасцинантно..
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Drakula postoel no bil samo obicen covek koj bil psihicki poremeten i spiel za vreme na denot a se budel za vreme na nokta.
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.189
Поени од реакции
959
Имаш нешто сликано некоја слика да видиме ?? Да видиме и ние нешто фасцинантно..
Епа ги имам сликите постирано веќе на темава :)

http://forum.kajgana.com/showthread.php?t=5744&page=2

Мислам дека имам видено доста понуди од туристички агенции низ македонија за посета на местата во кои бил Дракула, Бран, Снагов итн.. Ако ви се даде шанса да ги посетите тие места, би ви препорачал да одите. :)
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.621
Поени од реакции
11.167
Таа сликата во замокот на Дракула ми личи на монтажа...
бдв.. Како умрел ?
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.189
Поени од реакции
959
Таа сликата во замокот на Дракула ми личи на монтажа...
Ниту една од сликите не е монтажа, тоа е вистинскиот замок Бран, што се наоѓа до истоименото село. Ух и на куќите во селото на врвот на керамидите имаше крстови, језиво :)
 

Famous Last W

I LoV3 YoU..
Член од
24 август 2007
Мислења
1.515
Поени од реакции
5
Интересни слики јас ако одам таму би сакал да го отворам гробот хихи.. :)
 
Член од
15 мај 2008
Мислења
11
Поени од реакции
0
Drakula postoel ama dali bil vampir ili ne bil ne se znae
 

Kajgana Shop

На врв Bottom