Вампири, Гроф Дракула, Носферату...

Што за вас претставува Дракула

  • Историска личност (преувеличена од легендите и митовите)

    Гласови: 37 86,0%
  • Милениумски талкач кој се храни со крвта на своите жртви

    Гласови: 6 14,0%

  • Вкупно гласачи
    43
Z

ZeroStyle

Гостин
Да да и јас мислам така...Бил војсководец во тоа време,и нормално војувал против непријателите,во овој случај турците. А дека бил вампир не е вистина,може бил суров кон непријателите...ама дека цицал крв,не верувам...:smir:
 

PxFxCx

Јужни Фронт
Член од
15 септември 2007
Мислења
452
Поени од реакции
4
ама дека цицал крв,не верувам...
A mozno e da cical krv , i sega ima takov bolen narod :toe: Nekoi ekstremni nacionalisti za da go ponizat protivnikot se bi mu napravile :icon_eek:
 
Член од
3 октомври 2007
Мислења
197
Поени од реакции
1
Drakula postoel,ima razni tezi za negoviot zivot ali ja mislam deka bil obi4en grof koj so imal mn neprijateli i gi ubival na karakteristi4ni na4ini svoite neprijateli i predavnici samo za da gi zaplasi svoite neprijateli.
 
Член од
5 мај 2006
Мислења
23
Поени од реакции
3
Да, Историчарка е одлична книга, ама колку се вистинити податоците....незнам, само знам дека сакам да тргнам на некаква екскурзија да ги посетам сите места спомнати во книгата
 
Член од
11 септември 2007
Мислења
12
Поени од реакции
0
znaci kako sto vikaat pogore toj se vikal Vlad Tepes(grof Drakula)i imal zamok vo Transilvanija vo vremeto na Osmanliskite osvojuvanja na balkanot.Toj vsusnost bil eden vid feudalec so sopstvena vojska koj dolgo vreme im se sprotivstavuval na Osmanliite.TOj bil iskusen voen inzener i genijalec za taktiki i odbrana na "zidovi" pod opsada.poveke pati toj tesko gi porazil turcite i za da gi zaplasi napravil strasen masakr vrz nivnite tela.i ja piel nivnata krv.TOa muslimanite go smetale za bogohulenje i go narekle drakula odnosno "krvopiecot".i ponatamu kako sto odi vo istorijata efektot na prikaznite se zgolemuva:salut:
 
U

UnholY

Гостин
Дракула или Влад Тепеш бил владетел на Романија христијанин кој се борел против Турците и бил обичен човек а не како што е преставен во многу книги и филмови....Бил крволочен и за време на неговото десетгодишно владеење убил 50,000 Турци а притоа тие му биле секојдневен оброк.....Се откажал од верата по пораката од турците која гласела дека неговата сакана е мртва,а неговата сакана умрела поради истата причина односно порака од турците дека Влад Тепеш е мртов....
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Abe toj postoel 100%sea dali bil ili ne bil vampir to neznam
 

Famous Last W

I LoV3 YoU..
Член од
24 август 2007
Мислења
1.515
Поени од реакции
5
Абе јас имам слушнато дека тој бил владател на Романија како што рече во погорните постови UnholY, но дека тој имал некоја болест и некој поданик му рекол дека единствено може да се излече со пиење човечка крв .. Тоа го знам јас.
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Постоел 100%!! Мака ми е сега да напишам шо и како!
 

LoveAshlee

I dont have a plan..thats the point
Член од
27 мај 2007
Мислења
475
Поени од реакции
2
Пиши ма види ја ...баш ме интересира !:smir:
И мене ме интересира :smir:
Баш прееска имаше на Нова како игран филм беше како едно семејство од Америка се одлучило една ноќ да поминат во замокот , додека ја поминуваа ноќта во замокот беше стварно пекол . Беа распределени на 5 места во замокот каде што најлошо беше во мачилиштето . Незнам сега дали е вистина или едноставно измислено за привлекување повеќе туристи , но сепак ... интересно е :smir:
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
116
Поени од реакции
1
Dracula postoel toe e fakt , ama deka bil vampir ne e vistina . Naselenieto vo toj period , pa i sega vo nekoj oblqasti na Romanija e suiverno i seuste veruvaat vo vampiri . Inaku imeto Drakula vo bukvalen prevod znaci ''Sin na gavolot''( ili vo nekoi prevodi sin na zmejot) , taka i negoviot grb i kralski pecat bila slika na zmej . Inaku toj bil surov ne samo kon neprijatelot tuku i kon svojot sopstven narod . Gi nabival lugeto na kol , gi gorel zivi i sl .
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
505
Поени од реакции
65
abe toj bil grof i sega se viikal Vlad Tepes i ne znam ama mislam deka sakal da go brani narodot sea ne znam od koj i na tie so bile protiv narodot krvavo gi ubival vaka nekako bese sum zaborajla
 

Kajgana Shop

На врв Bottom