Вампири, Гроф Дракула, Носферату...

Што за вас претставува Дракула

  • Историска личност (преувеличена од легендите и митовите)

    Гласови: 37 86,0%
  • Милениумски талкач кој се храни со крвта на своите жртви

    Гласови: 6 14,0%

  • Вкупно гласачи
    43
Член од
7 август 2009
Мислења
10
Поени од реакции
0
Ако Јуда е дракула он као шо стоел на сонце требало да умре пошо дракулите мразат сонце
 
S

smart ass

Гостин
...prikaski za plasenje deca od nasite predci

a drakula mozebi navistina postoel, no bil obicen covek psihopat koj ubival luge i im ja cical krvta...pa i denes ima takvi i sekakvi izrodi:smir:
 

Alen_001

Недозволен тајтл, внимавај.
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.583
Поени од реакции
1.118
Вампири тероризираат село кај Лесковац

Вампири тероризираат село кај Лесковац




Во српското село Горно Стопање, кај Лесковац, се појави вампир, тврдат локалните жители на ова место.

Луѓето веќе седум ноќи не спијат во страв од духот кој како што објаснуваат се појавил од една од улиците во ова место. Необјасниво тропање на капии, прозорци, врати, поврднување контејнери, кршење стаклени шишиња и тегли и гребење по ѕидови се нештата што ги тераат локалните жители на Горно Стопање веќе со првиот мрак да се затворат во своите домови, објави српскиот весник „Прес“.

Преплашените луѓе велат дека чудните и страшни појави се случуваат навечер и оти вампирот тогаш шета по селото. Поради него се вознемируваат и домашните животни, а кучињата не престануваат да лајат се додека не зазори.

- Убаво видов како оди некоја сенка како човек и ми ја тресе капијата, ама не можеше да ја отвори. Сосетката и јас ги земавме скалите и тоа се тргна од капијата, но почна да фрла во лимот покрај вратата. Летаа парчиња на сите страни безмалку и главите ќе ни ги скинеше да не влоговме внатре сешто ќе беше, објаснува Лилјана Стефановиќ.

Помладите и похрабри момчиња се организирале и навечер чуваат стража скриени во некоја грмушка или во дворовите. Тие тврдат дека со фото апарат успеале да ја снимат и снеката на духот.

- Прво сенката се појави по средината на улицата потоа само круг како глава почна да се ниша на околу три метри висина и се качи на кровот. Потоа од кровот летна на крушката од соседот и тука остана едно пет минути, кој нам ни се чинеа како цела вечност. Мојот роднина од Словенија сликаше со апарат. Еве видете ја оваа тркалезна сенка како е на секоја фотографија на различно место, е тоа е дух или вампир како што ние го викаме, уверливо раскажуваат за „Прес“ момчињата од селото.

За колку-толку да го решат проблемот селаните повикале и двајца локални свештеници.

- Дојде нашиот поп и уште еден и тие ги прочитаа потребните молитви. После тоа вампирите малку се смирија но и понатаму навечер ги има. Сега повеќе се по улиците и крововите но понекогаш се лутат и удираат во капиите и контењерите раскажуваат жителите.

За да се одбранат од духови или вампири локалните жители почнале да користат и посебни треви. Исушено парче трева, кое го брка злото и стари и млади носат околу појас. Тие веруваат дека тревата ќе го избрка лошиот дух ако сака да се всели во нечие тело.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Вакви приказни има еден тон низ целиот свет. Едноставно прво луѓето сакаат хаос и се убедуваат со некои нереални работи кои во никој случај не ги сметам за мистерии, и едноставно нема никакви докази и/или тие докази во однос на технологијата за многумина се неважечки односно фалсификувани.
Конретно за случајов можно јас мислам дека некој се има поднапиено во селото па имагинацијата му одлетала :)
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.535
Поени од реакции
28.957
Мислев дека ваквите приказни за плашење на децата ги измислувале во средниот век. Грешам очигледно.
 

OdMitico

Rajko Mitic
Член од
4 мај 2008
Мислења
1.368
Поени од реакции
312
Во српското село Горно Стопање, кај Лесковац, се појави вампир, тврдат локалните жители на ова место.
Луѓето веќе седум ноќи не спијат во страв од духот кој, како што објаснуваат, се појавил од една од улиците во ова место. Необјасниво тропање на капии, прозорци, врати, помрднување контејнери, кршење стаклени шишиња и тегли и гребење по ѕидови се нештата што ги тераат локалните жители на Горно Стопање веќе со првиот мрак да се затворат во своите домови, објави српскиот весник "Прес".
Преплашените луѓе велат дека чудните и страшни појави се случуваат навечер и оти вампирот тогаш шета по селото. Поради него се вознемируваат и домашните животни, а кучињата не престануваат да лајат се додека не зазори.

- Убаво видов како оди некоја сенка како човек и ми ја тресе капијата, ама не можеше да ја отвори. Сосетката и јас ги земавме скалите и тоа се тргна од капијата, но почна да фрла во лимот покрај вратата. Летаа парчиња на сите страни безмалку и главите ќе ни ги скинеше да не влоговме внатре сешто ќе беше, објаснува Лилјана Стефановиќ.
Помладите и похрабри момчиња се организирале и навечер чуваат стража скриени во некоја грмушка или во дворовите. Тие тврдат дека со фото апарат успеале да ја снимат и сенката на духот.
- Прво сенката се појави по средината на улицата потоа само круг како глава почна да се ниша на околу три метри височина и се качи на кровот. Потоа од кровот летна на крушката од соседот и тука остана едно пет минути, кој нам ни се чинеа како цела вечност. Мојот роднина од Словенија сликаше со апарат. Еве видете ја оваа тркалезна сенка како е на секоја фотографија на различно место, е тоа е дух или вампир како што ние го викаме, уверливо раскажуваат за "Прес" момчињата од селото.
За колку-толку да го решат проблемот селаните повикале и двајца локални свештеници.
- Дојде нашиот поп и уште еден и тие ги прочитаа потребните молитви. После тоа вампирите малку се смирија, но и понатаму навечер ги има. Сега повеќе се по улиците и крововите но понекогаш се лутат и удираат во капиите и контејнерите, раскажуваат жителите.
За да се одбранат од духови или вампири локалните жители почнале да користат и посебни треви. Исушено парче трева, кое го брка злото и стари и млади носат околу појас. Тие веруваат дека тревата ќе го избрка лошиот дух ако сака да се всели во нечие тело.
 

Duduk

Korg Maniac
Член од
8 јули 2009
Мислења
953
Поени од реакции
99
......
..- Убаво видов како оди некоја сенка како човек и ми ја тресе капијата, ама не можеше да ја отвори. Сосетката и јас ги земавме скалите и тоа се тргна од капијата, но почна да фрла во лимот покрај вратата. Летаа парчиња на сите страни безмалку и главите ќе ни ги скинеше да не влоговме внатре сешто ќе беше, објаснува Лилјана Стефановиќ.
Помладите и похрабри момчиња се организирале и навечер чуваат стража скриени во некоја грмушка или во дворовите. Тие тврдат дека со фото апарат успеале да ја снимат и сенката на духот.
- Прво сенката се појави по средината на улицата потоа само круг како глава почна да се ниша на околу три метри височина и се качи на кровот. Потоа од кровот летна на крушката од соседот и тука остана едно пет минути, кој нам ни се чинеа како цела вечност. Мојот роднина од Словенија сликаше со апарат. Еве видете ја оваа тркалезна сенка како е на секоја фотографија на различно место, е тоа е дух или вампир како што ние го викаме, уверливо раскажуваат за "Прес" момчињата од селото.
За колку-толку да го решат проблемот селаните повикале и двајца локални свештеници.
- Дојде нашиот поп и уште еден и тие ги прочитаа потребните молитви. После тоа вампирите малку се смирија, но и понатаму навечер ги има. Сега повеќе се по улиците и крововите но понекогаш се лутат и удираат во капиите и контејнерите, раскажуваат жителите.
За да се одбранат од духови или вампири локалните жители почнале да користат и посебни треви. Исушено парче трева, кое го брка злото и стари и млади носат околу појас. Тие веруваат дека тревата ќе го избрка лошиот дух ако сака да се всели во нечие тело.

:pos2::pos2::pos2::pos2:

Лесковчаниве сигурно ја користеле оваа трева и пред да се појави вампирот.. :vozbud::vozbud::vozbud::pos2::pos2::pos2:
 

tete

серанова
Член од
14 септември 2009
Мислења
124
Поени од реакции
5
Duduk:pos2:
Abe gluposti zivi kako ne vampiri,vesterki,duhovi postoele...se razbira deka NE postojat!
 

NeSSo

Eminem :)
Член од
13 февруари 2010
Мислења
68
Поени од реакции
1
Haha,ako ima vampiri,jas sum Uchiha Sasuke:pos2::tapp:
 
Член од
16 април 2010
Мислења
33
Поени од реакции
1
...prikaski za plasenje deca od nasite predci

a drakula mozebi navistina postoel, no bil obicen covek psihopat koj ubival luge i im ja cical krvta...pa i denes ima takvi i sekakvi izrodi:smir:

da da u pravo si 4itav za ovoj u edna kniga i pisuvase deka bil tezok psihopat i deka prvin zaveduval ubavi zeni i site tie gi ubival e sea ne mi teknuva dali pisuvase i kako gi ubival...jezivo vo sekoj slu4aj ali tipot bil tezok ...tipot bil kraj a za cicanje na krvta nezz bas...alu u sekoj slu4aj imalo nekogas i negde vakov frik znaes sakam da postojat,da ima vampiri,bi sakala da vidam nekoj u zivo da osetam kakvo e 4ustvoto...svakas? od sekogas me privlekuvale vampirite i mm sum 4itala za niv i sum gleala filmovi i se ama nezz...

Дали верувате дека постоел грофот Дракула. За тоа пишува во книгата Дневникот на дракула , која се верува дека е напишана од него и е најдена во замокот во Романија... Книгата датира уште п.н.е Книгата започнува со времето на Исус Христос и дека Дракула е всушност Јуда. Дракула значи Преродениот на мртвиот јазик од областа Трансилванија. Се верува дека кога Јуда бил обесен заради предатство на Исус поради сребро го нашле јажето скинато. Од таму Јуда започнал да се менува и склучил пакт со Луцифер. И поради предатството Дракула мрзи сребро, а поради христијанството мрзи крстови и цркви.
imase vakov film i bas go gleaf i se desava se ova so kazuvas ama kolku e toa to4no...glej u princip ja veruem u vakvi raboti!!! sea,nekoj ke kaze deka se gluposti i deka nema dokazi ama zasto togas veruvaat vo isus i za nego ima samo filmovi i biblii kolku ima dokazi za drakula tolku ima i za isus pa aj sea...zaso se togas tolku ubedeni deka isus i site tie stvari povrzani so nego se ziva vistina a se povrzano so drakula e babini devetini aj vi se molam.:uvo:
moze ke kazat i deka veruvaat vo isus zasto sepak toj bil 4ovek, i toa 4ovek praten od gospod bil dobar drn drn a drakula bil neso natprirodno demek zabite i se toa grizanje pa stanuvanje vampir ...ama ako e taka togas i isus bil natpriroden zaso on naprail luge da progledaat i kakvi se ti ne stvari i toa ludi...i aj sea?

abe blind bas gleav eden film i bese za ova ti so go zboris deka go obesile juda i deka sklu4il dogovor so lucifer koj e vsusnost gospodarot na temninata t.e.pekolot e negov i deka go naprail vampir ova ona i mislam deka e vistina zaso 4ekaj malku:kako moze luge da veruvaat vo boga i isus a ne vo drakula i vampiri? kolku dokazi ima za isus i bog tolku ima i za vampiri i drakula i nezz so. kako so ima filmovi i biblija za isus taka ima filmovi i knigi za vampiri kako taa dnevnikot na drakula koja se naogala vo zamokot vo romanija.zna4i poentata nie deka treba da veruvame vo vampiri zaso kolku se zbori za isus i kolku e on vistinski toklu se i vampirite zasto lucifer-toj sto go stvoril vampirot bil dobar angel-angel na svetlinata i on sakal da bide gospod da bide glaven no bog mu kazal deka ako saka da bide bog ke bide bog na temninata i ovoj stanal bog na temninata i ete ti ja ve4nata borba pomegu dobroto i zloto.
i zn4i moze nekoj ke kaze nema vrska vampiri ne postojat toa se babini devetini isus bil gospodof 4ovek a vampirite imale zabi grizale nema vrska toa se lazgi zaso se natprirodni raboti drn drn jarinja ama 4ekajte malku i isus ne bil bas 4ovek zaso koj obi4en 4ovek mozel da naprai slep 4ovek da progleda i so sve ti ne prael ... aj sea? so praime?

abe postojat so vie!!!!! kako moze da veruvate u gospod i isus a ne u vampiri,kolku ima dokazi za isus tolku ima i za vampirite za isus ima biblija a za vampirite go ima dnevnikot na drakula vo romanskiot zamok i sea so praime?

abe postojat so vie!!!!! kako moze da veruvate u gospod i isus a ne u vampiri,kolku ima dokazi za isus tolku ima i za vampirite za isus ima biblija a za vampirite go ima dnevnikot na drakula vo romanskiot zamok i sea so praime? kolku e vistina za isus tolku e za vampirite. ne mi e jasno zaso ne veruvate u vampiri? demek neso natprirodno au drn drn? pa i isus bil natpriroden be koj obi4en 4ovek mozel da naprai nekoj slepec da proglea a?
 
S

smart ass

Гостин
koj obi4en 4ovek mozel da naprai nekoj slepec da proglea a?
Па доктор...сега засега(упс..ако не згреши или ако ОП салата не е дезинфицирана:)),а во иднина ќе би полесно,нормално со развојот на кибернетиката.

Вампири тероризираат село кај Лесковац




Во српското село Горно Стопање, кај Лесковац, се појави вампир, тврдат локалните жители на ова место.

Луѓето веќе седум ноќи не спијат во страв од духот кој како што објаснуваат се појавил од една од улиците во ова место. Необјасниво тропање на капии, прозорци, врати, поврднување контејнери, кршење стаклени шишиња и тегли и гребење по ѕидови се нештата што ги тераат локалните жители на Горно Стопање веќе со првиот мрак да се затворат во своите домови, објави српскиот весник „Прес“.

Преплашените луѓе велат дека чудните и страшни појави се случуваат навечер и оти вампирот тогаш шета по селото. Поради него се вознемируваат и домашните животни, а кучињата не престануваат да лајат се додека не зазори.

- Убаво видов како оди некоја сенка како човек и ми ја тресе капијата, ама не можеше да ја отвори. Сосетката и јас ги земавме скалите и тоа се тргна од капијата, но почна да фрла во лимот покрај вратата. Летаа парчиња на сите страни безмалку и главите ќе ни ги скинеше да не влоговме внатре сешто ќе беше, објаснува Лилјана Стефановиќ.

Помладите и похрабри момчиња се организирале и навечер чуваат стража скриени во некоја грмушка или во дворовите. Тие тврдат дека со фото апарат успеале да ја снимат и снеката на духот.

- Прво сенката се појави по средината на улицата потоа само круг како глава почна да се ниша на околу три метри висина и се качи на кровот. Потоа од кровот летна на крушката од соседот и тука остана едно пет минути, кој нам ни се чинеа како цела вечност. Мојот роднина од Словенија сликаше со апарат. Еве видете ја оваа тркалезна сенка како е на секоја фотографија на различно место, е тоа е дух или вампир како што ние го викаме, уверливо раскажуваат за „Прес“ момчињата од селото.

За колку-толку да го решат проблемот селаните повикале и двајца локални свештеници.

- Дојде нашиот поп и уште еден и тие ги прочитаа потребните молитви. После тоа вампирите малку се смирија но и понатаму навечер ги има. Сега повеќе се по улиците и крововите но понекогаш се лутат и удираат во капиите и контењерите раскажуваат жителите.

За да се одбранат од духови или вампири локалните жители почнале да користат и посебни треви. Исушено парче трева, кое го брка злото и стари и млади носат околу појас. Тие веруваат дека тревата ќе го избрка лошиот дух ако сака да се всели во нечие тело.
Таа веројатност не е исклучена се разбира:vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom