Вампири, Гроф Дракула, Носферату...

Што за вас претставува Дракула

  • Историска личност (преувеличена од легендите и митовите)

    Гласови: 37 86,0%
  • Милениумски талкач кој се храни со крвта на своите жртви

    Гласови: 6 14,0%

  • Вкупно гласачи
    43

bongo

ЛИВЕРПУЛ
Член од
14 октомври 2008
Мислења
87
Поени од реакции
8
  1. СЛУЧУВАЊА ПОВРЗАНИ СО ВАМПИРИ

  1. НАЈПОЗНАТИТЕ СЛУЧАИ ВО ИСТОРИЈАТА НА ВАМПИРИТЕ СЕ ИМАТ СЛУЧЕНО ВО СРБИЈА ВО БЛИЗИНАТА НА БЕЛГРАД ШТО СЕ СЛУЧИЛА ВО1727 И 1728 НО ЕПИДЕМИЈАТА ТРАЕЛА ДО 1832 И ЗА СИТЕ СЛУЧУВАЊА ИЗВЕСТУВАЛ ДР.ЏОН ФЛУКИНГЕР КОЈ НА 7 ЈАНУАРИ 1832 НАПИШАЛ ИЗВЕШТАЈ СО НАСЛОВ VISIUM ET REPURTUM ПРЕКУ КОЈ ДОЗНАЛА И ЦЕЛАТА ЈАВНОСТ,ТОГАШ ЗБОРОТ ВАМПИР ЗА ПРВ ПАТ СЕ СПОМЕНУВА ВО АНГЛИСКИОТ ЈАЗИК И СТЕКНУВА ПОПУЛАРНОСТ.ЏОН ФЛУКИНГЕР ВО 1732 БИЛ ИСПРАТЕН СО УШТЕ НЕКОЛКУ ВОЈНИ ЛЕКАРИ.ПРОНАШЛЕ НЕКОЛКУ СЛУЧАИ НА ВАМПИРИЗАМ ЗАЕДНО СО АРНОЛД ПАОЛИ КОЈ ПРВ ЈА ДОНЕЛ ЗАРАЗАТА.АРНОЛД СЕ ВРАЌА ОД ВОЈСКА КОЈ БИЛ СТАЦИОНИРАН ВО ГРЦИЈА И СЕ ЖЕНИ СО ЌЕРКАТА НА СВОЈОТ СОСЕД НО НИКОГАШ НЕМАЛЕ ВИСТИНСКА И ТОЈ И ПРИЗНАВА ДЕКА ДОДЕКА БИЛ ВО ГРЦИЈА ИМАЛ БЛИСКА СРЕДБА СО ВАМПИР И ГО УБИЛ НО ОТТОГАШ СЕ ОСЕЌАЛ ЧУДНО И КАКО ДА Е ПРОКОЛНАТ.ПОСЛЕ ОВАА ИСПОВЕД НА АРНОЛД ТОЈ УМИРА ЗА МЕСЕЦ ДЕНА И ПОЧНУВААТ ГЛАСИНИ ДЕКА БИЛ ВИДЕН И ПОСЛЕ НЕГОВАТА СМРТ .ВЛАСТИТЕ ОД БЕЛГРАД ДОШЛЕ И ГО ЕКСУМИРАЛЕ НЕГОВОТО ТЕЛО КОЕ БИЛО ПОМРДНАТО СО ОТВОРЕНА УСТА И ПОЛНА СО КРВ ГО ПОПРСКАЛЕ СО ЛУК И МУ ЗАБОДЕЛЕ КОЛЕЦ ВО СРЦЕТО.УШТЕ ЧЕТРИ ТЕЛА КОИ БИЛЕ ДО НЕГА БИЛЕ ИСКОПАНИ И И УНИШТЕНИ НА ИСТИОТ НАЧИН И ПОТОА СИТЕ БИЛЕ ЗАПАЛЕНИ.ТОА ГИ ЗАПРЕЛО ЕДНО ВРЕМЕ НАПАДИТЕ,НО ПО НЕКОЕ ВРЕМЕ ПОВТОРНО ВЛАСТИТЕ СЕ ЗАЕНТИИСИРАЛЕ ЗА НЕКОЛКУ СЛУЧАИ КОИ УМРЕЛЕ ОД ГОЛЕМИ ЗАГУБИ НА КРВ.ОВОЈ ПАТ Е ПОТВРДЕНО ДЕКА СЕ РАБОТИ ЗА ЕДНО ДЕСЕТГОДИШНО И ЕДНО СЕДУМНАЕСЕТГОДИШНО ДЕВОЈЧЕ ЗА КОИ Е ПОТВРДЕНО ДЕКА СЕ ВАМПИРИ И ИМ БИЛЕ ПРЕСЕЧЕНИ ГЛАВИТЕ И ЗАПАЛЕНИ А ПЕПЕЛТА ФРЛЕНА ВО МОРАВА.

  1. ИСТО ТАКА ПОЗНАТА ВАМПИРКА Е И ГРОФИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА БАТОРИ(1560-1614) ОД УНГАРИЈА КОЈА БИЛА ПОПОЗНАТА ПО НАЗИВОТ КРВАВА ГРОФИЦА ПОРАДИ НЕЈЗИНАТА ОПСЕДНАТОСТ ОД КРВ И БРОЈНИТЕ УБИСТВА КОИ ГИ ИЗВРШИЛА ИЛИ КОИ СЕ ИЗВРШЕНИ ПО НЕЈЗИНА НАРЕДБА. СЕ ОМАЖИЛА ЗА ГРОФОТ ФЕРЕНЦ НАДАСДИЈА КОЈ СЕ БОРЕЛ ПРОТИВ ТУРЦИТЕ И ЧЕСТО ПАТИ ЈА ОСТАВАЛ СВОЈАТА ЖЕНА САМА ,КОЈА ВЕРОЈАТНО ОД ДОСАДА И ОПСЕДНАТА ОД СВОЈАТА УБАВИНА ПОЧНАЛЕА ДА ВРШИ РАЗНИ ВРСТИ НА САДИЗАМ И УБИВАЈЌИ ГИ СВОИТЕ СЛУГИ. БИЛА УБЕДЕНА ДЕКА Е КРВТА МНОГУ ДОБРО КОЗМЕТИЧКО СРЕДСТВО ОСОБЕНА АКО ЈА УДРИ СВОЈАТА ЖРТВА ТАКА СИЛНО ШТО НЕЈЗИНАТА КРВ ЈА ПОПРСКА ПО НЕЈЗИНОТО ТЕЛО И РАЦЕТЕ.СЕ БАЊАЛА СО КРВ ВЕРУВАЈЌИ ДЕКА КРВТА ОД ДЕВИЦА ЈА ПОДМЛАДУВА НЕЈЗИНАТА КОЖА И ЈА ОДРЖУВА НЕЖНА И МЛАДА. ГИ ЧУВАЛА ДЕВОЈКИТЕ ВО КАФЕЗ ВРЗАНИ ЗА НОЗЕТЕ КОИ БИЛЕ ОБЕСЕНИ НАДОЛУ А НЕЈЗИНИОТ ПОМОШНИК ГИ БОДЕЛ ДЕВОЈКИТЕ СО НОЖ ДА МОЖЕ ДА ТЕЧЕ КРВ И ГРОФИЦАТА СТОЕЛА ПОД НИВ И СЕ ТУШИРАЛА И ЈА ПИЕЛА КРВТА.ЗА ВРЕМЕТО НА СВОЕТО ВЛДЕЕЊЕ УБИЛА СТОТИЦИ ДЕВОЈКИ.СЕПАК НА КРАЈОТ Е ОТКРИЕНА ВИСТИНАТА И ТАА И НЕЈЗИНИТЕ ПОМОШНИЦИ СЕ ЗАТВОРЕНИ И ОСУДЕНИ.ЗАЅИДАНА Е ВО НЕЈЗИНАТА СОБА ВО ЗАМОКОТ ЦЕСЕЈТЕ И ПОСЛЕ ЧЕТИРИ ГОДИНИ СТРАЖАРИТЕ ОТКРИЛЕ ДЕКА Е МРТВА ПОГЛЕДНУВАЈЌИ ПРЕКУ ОТВОРОТ КОЈ БИЛ ОСТАВЕН ЗА ХРАНЕЊЕ НА ГРОФИЦАТА.
 

КајганаНаОко

А така ли?
Член од
6 јули 2009
Мислења
28
Поени од реакции
0
Abe Aj Neka Pise Nekoj Neso Za Nosferatu Ako Znae. Me Interesira Za Nego,Ja Samo Znam Deka E Od Onie Drevni Vampiri Taka Znam Ako Ima Nekoj So Znae Neka Pise.
Eve Vi
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.651
Поени од реакции
29.166
nosferatu e lik vo germanski horor film.
zalam ama ne postoi
 
Член од
24 јули 2009
Мислења
23
Поени од реакции
1
Постоел Грофот дракула , но јас како што знам така е претставен затоа што бил многу суров со луѓето и така натака :)
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
Носферату е исто така синоним за вампир во романскиот јазик иако го нема во официалниот речник.
Мене лично ме фасцинираат вампири и животна желба ми е да го посетам замокот на Дракула.
Да не беше 3 саат сабајле ќе пишев нешто повеќе но тоа ќе го оставам за утре:smir:
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
Дракула еве го и на Википедиа.

Можеби и митот за овој владетел на Влашко одамна би бил исчезнат доколку не бил издаден романот на Брам Стокер „Дракула“ каде што за основа го има тиранинот Влад.
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
Можеби не како вампир но сепак за Влад Тепеш има информации во историјата кои и без романот се доволно познати
тој се прославил благодарение на своите сурови методи на измачување и убивање во кои спаѓа и набодувањето на кол
Инаку името дракула го добил поради тоа што спаѓал во ,,Редот на змејовите,, (змеј=дракул на романски) здружение кое го бранело светиот крст и се борело против непријателите на христијанството
 

Smoke_a_lot

НЕСОПИРЛИВ
Член од
16 март 2008
Мислења
707
Поени од реакции
63
Пред некое време го глеав тој стариот германски филм за Носферату-за времето кога е снимен (1922) е многу добар,но ако го симнувате барајте го со музика да биде заш вака оргиналот е нем.Многу језив филм во секој случај.И торентче имам ако некој сака да го глеа.
 
Член од
23 јули 2009
Мислења
217
Поени од реакции
8
За дракула нз не сум мн информирана а дека вампирите се само ликови од филмовите во тоа верувам и поинаку не може да биде
 

king-makedon

THE KING
Член од
5 декември 2008
Мислења
503
Поени од реакции
262
darkula-vlad tepes e romanski heroj koj kolelel turci i poradi negovata "bezmilosnost"kon dusmanite na sopstveniot narod bil narecen dzver i od toa po4nale da se vadat prikazni demek krv piel i takvi sranja:pos2:ispravete me ako gresam
 

bongo

ЛИВЕРПУЛ
Член од
14 октомври 2008
Мислења
87
Поени од реакции
8
darkula-vlad tepes e romanski heroj koj kolelel turci i poradi negovata "bezmilosnost"kon dusmanite na sopstveniot narod bil narecen dzver i od toa po4nale da se vadat prikazni demek krv piel i takvi sranja:pos2:ispravete me ako gresam
Токму така. Дракула(Влад Тепеш) навистина постоел, и по суровиот начин на кој убивал бил толку крвав по што подоцна испаднале легендите за него.
 
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.550
Поени од реакции
22.305
darkula-vlad tepes e romanski heroj koj kolelel turci i poradi negovata "bezmilosnost"kon dusmanite na sopstveniot narod bil narecen dzver i od toa po4nale da se vadat prikazni demek krv piel i takvi sranja:pos2:ispravete me ako gresam

Па сите владетели во неговото време така убивале замо тоа што тој ептен грозно ги убивал ги ставал на колци..И за тоа сите тие прикаски..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom