Вакцини (општа дискусија)

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од Ѓорѓески, 4 февруари 2012.

 1. wot

  wot њ

  Член од:
  20 мај 2008
  Мислења:
  16.990
  Допаѓања:
  25.850
  zaso vikas taka, kaj procita, koj ti kaza?
  - pa moite se doktori, go imaat uceno, mi kazaa
  pa dobro de, so ima veza od kaj znaes

  :pos:
   
  На Scirea, Vlatko_Gjorce, Beric Dondarrion и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  75.066
  Допаѓања:
  152.706
  Не можеш на материја како супстанца во лек или вакцина да ставиш точна дата на употреба. Но дека кај нас може и МОРА да има подобри вакцини и лекови, тоа е точно.

  Датата кај лековите е нешто како гарантен лист кај мебел или кола - производителот ти гарантира до таа дата дека ќе ги добиеш привилегиите во фул. Може и наредниот ден по истек, може и 10 години потоа да намали ефектот.
   
  На bijons му/ѝ се допаѓа ова.
 3. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  3.116
  Допаѓања:
  3.194
  ...извини што ќе се искоментирам, мене лично ако ме прашаат, а да немам друг избор, која вакцина би сакала да ми ја аплицираат таа што има два месеци изминат рок, ама од реномирана фирма со соодветно транспортирање со правило на „ладен ланец“ и соодветно чувана во диспанзерот во фрижидер на температура ни помалку ни повеќе од 2-8 степени целзиусови или вакцината со добар рок на траење ама со сомнително транспортирање и чување во диспанзерот каде ќе ми ја аплицираат,
  лично јас би ја избрала првата затоа што истата може да делува стопроцентно или да има намалено дејство, ама во никој случај не би ми наштетила, ама за вториот случај не би се нафатила иако има добар рок на трајност ама фактот на погрешно запазување на транспорт на ладен ланец и сомнително чување во диспанзерот?
  ...има лековити препарати (од реномирани производители) докажани дека се соодветни транспортирани, чувани ама со скоро поминат рок пред да се „фрлат“ поради цената,количината или дефицитарноста и потребата од истите има законска можност во соодветни институции специјализирани за испитување на квалитет за активна супстанца да се докаже исправноста на активната супстанца, па и другите придружни дополнителни супстанци на самиот препарат, истиот повторно добива нов рок на траење за најмалку шест месеци !
  поопасна е храната каде при несоодветно чување збувнуваат толку бактериите што тровањето е неминовно, а таму на кутијата пишува рокот дека е исправен уште една недела, а то отров внатре!
  п.с.
  околу декларацијата (скратен превод описна лекот) кој се поставува на оригиналната опаковка,
  прашање:
  кој го увезува лекот ? - фирмата увезувач!
  кој е одговорен за преводот на декларацијата? - ај донт ноу!
  кој го одобрува лепењето на декларацијата? - ај донт ноу!
  кој ја контролира налепената декларација на лекот?- ај донт ноу!
  кој врши прием на тој лек? - одговорниот во диспанзер!
  кој го аплицира лекот?- сестра или доктор мејби?
  Ете колку кривци има... ама еден ќе биде жртвено јагне или сите ќе одговараат или пак никој, ај донт ноу?
   
 4. Shahbaz

  Shahbaz Северен Шиптaр

  Член од:
  15 октомври 2013
  Мислења:
  371
  Допаѓања:
  688
  Не можеш на ниедна супстанца и материја да ставиш точна дата на употреба зошто не знаеш кога ќе колабира универзумот кога и ќе ја уништи супстанцата и материјата. Затоа најдобро е да има некаков релативен датум да употреба, на пример “до Ѓурѓовден”, “три дена после курбан Бајрам” или генерално кога е убаво времето.
   
  На Botko, Bafra, Ivica^ и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. Bojan Van Buuren

  Bojan Van Buuren Колектор

  Член од:
  11 април 2008
  Мислења:
  7.423
  Допаѓања:
  10.809
  Имам пријател шо отишол на лекар и му кажале дека има само болки у желудникот, ништо страшно, ама он глуп отишол на други лекари и на крај испаднало дека преживеал инфаркт.
  Фала шо ми објасни убаво дека ако хх лекар каже нешто, не смееш да го преиспитуваш кажаното и мораш слепо да веруваш.

  Ете... човек учи нешто ново секој ден :)

  П.С. ако ти треба нешто за електрична инсталација дома, пиши ми пораче, татко ми е електричар ќе ти кажам шо да напраиш :)

  Не ми беше тоа поентата, многу е идиотски да тврдиш „луѓе нема вакцини со поминат рок, еве до толку сум сигурен у тоа шо ве охрабрувам самите да се уверите во тоа и самите да го проверите рокот на вакцината пред да се вакцинирате“ и после 1-2 дена да испадне дека според декларациите некои вакцини биле со поминат рок па да викаш „нисам знајала дека имало такви, ама стварно не знаев жими мајка, еве сеа ќе провериме шо била работата“.
   
  На Bafra му/ѝ се допаѓа ова.
 6. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  3.116
  Допаѓања:
  3.194
  ...да е само тоа, се додека политиката и партиските вработувања на осетливи места има доминантна улога ќе биде и полошо, дури и советниците на истите се „неписмени“ партиски вработени, ќе иделе МАЛМЕД во инспекција? па тие самите се за инспекција, а не да прават самите нешто што појма немаат што прават, види ги ти само по рамковен и колку НОВИ вработување има на такви осетливи места, и то веднаш на одговорни места? и? само колку да се земе плата, а тоа што е закон, обрска останува само на хартија ...све народ ќе проголта и заборави, на жалост! :(
  п.с.
  порано да бидеш доктор во болница/ординација (од било кој вид)во град требаше цели 3 до 5 години работно искуство во ординација во провинција, па кога ќе помине тој преоден период како лекар веќе може да се врати во градот и да биде „главен“...а сега? преку ноќ диплома..опа цупа специјализација и жпппппп Директор на некоја клиника или некоја важна здравствена институција...ама позади него партија седи, а не стаж и искуство и ти од тоа чекаш ажурност и стручност?? ...е тоа не чини, брат!
   
  Последно уредено: 9 јануари 2019
  На Bojan Van Buuren и shutrak им се допаѓа ова.
 7. wot

  wot њ

  Член од:
  20 мај 2008
  Мислења:
  16.990
  Допаѓања:
  25.850
  Pa zasto prasuvas za izvor?
  Vikas ke si procital statijata, demek po tvojata logika ke i poveruvas?
  Pak ke e: ucel nekoj doktor tamu, procital nekoj novinar...
  Sve e tema na preispituvanje po tvojata logika, taka da osven ti LICNO ako ne doktoriras na temava ne moes da argumentiras poveke.
   
 8. Bojan Van Buuren

  Bojan Van Buuren Колектор

  Член од:
  11 април 2008
  Мислења:
  7.423
  Допаѓања:
  10.809
  Зошто барам извори ?
  Зошто „јас мислам вака и вака“ и „вака и вака е“ се различни работи.
  Исто така „ќе ја прочитам“ не значи и дека слепо ќе верувам.
  И да, се треба да биде предмет на преиспитување, зошто ако не беше така сеа може уште ќе мислевме дека Земјата е плоча што ја влечат 2 кита. Мада ете, има уште луѓе шо веруваат во тоа :coffee:
  Ја нема зошто да аргументирам, зошто не тврдам. Кога ќе тврдам нешто, може да праиме муабет за тоа како јас аргументирам :)
   
  На Bafra му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  10.697
  Допаѓања:
  4.750
 10. Lurtz

  Lurtz

  Член од:
  28 март 2006
  Мислења:
  14.598
  Допаѓања:
  7.397
  Ептен несериозно. Сами се укопаа пред јавност. Не им е ова 94-97ма.

  https://tv21.tv/mk/najdeni-novi-vaktsii-so-deklaratsii-so-istechen-rok/
  Најдени нови вакции со декларации со истечен рок


  За вакцините не знам, за доста други лекови рокот е релативна работа.
   
  Последно уредено: 11 јануари 2019 во 14:56
 11. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  5.056
  Допаѓања:
  6.703
  Овие некои безболни вакцини новите, преку капаче успева иглата да ти пробие во кожа o_O, како Вилипче го вакцинира семејството. vakcina.jpg
   
  На Govinda му/ѝ се допаѓа ова.
 12. LostParadise

  LostParadise

  Член од:
  17 мај 2016
  Мислења:
  458
  Допаѓања:
  351
  Да не треба медицински ракавици да се користат при ставање вакцина? :(
   
 13. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  20.315
  Допаѓања:
  30.248
  Адаптер на иглата е тоа, а не е капаче.  Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
   
 14. Anon

  Anon /b/ House /b/

  Член од:
  13 декември 2007
  Мислења:
  9.952
  Допаѓања:
  14.696
 15. TOT

  TOT sorcerer

  Член од:
  2 јануари 2019
  Мислења:
  24
  Допаѓања:
  14

Сподели преку: