Вакцини (општа дискусија)

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Не можеш на материја како супстанца во лек или вакцина да ставиш точна дата на употреба. Но дека кај нас може и МОРА да има подобри вакцини и лекови, тоа е точно.

Датата кај лековите е нешто како гарантен лист кај мебел или кола - производителот ти гарантира до таа дата дека ќе ги добиеш привилегиите во фул. Може и наредниот ден по истек, може и 10 години потоа да намали ефектот.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.540
Поени од реакции
34.704
Колку треба да си неспособен како министер за неколку дена да го форсираш тоа „во закон стои дека секој може да ја провери датата на изминување на рокот на вакцината и ги охрабрувам пациентите да го направат тоа“ за после тоа да се правдаш со „нисам знајала дека според декларациите бил поминат рокот, сеа ќе видиме шо е била работата“...Макар и само декларацијата нека е згрешена, многу е глупо да форсираш една работа и после да кажеш „ама нисам знајала“...А ова е засновано на ?У овој свет гладен за профити, ја не би се осудил да примам ни апче за глава со поминат рок, а не па вакцина. Ама океј, ако си убедена дека нема штета од вакцина со поминат рок, тогаш нека ти ги дадат тебе, мислам да не се фрлат, ипак пари се дале...
...извини што ќе се искоментирам, мене лично ако ме прашаат, а да немам друг избор, која вакцина би сакала да ми ја аплицираат таа што има два месеци изминат рок, ама од реномирана фирма со соодветно транспортирање со правило на „ладен ланец“ и соодветно чувана во диспанзерот во фрижидер на температура ни помалку ни повеќе од 2-8 степени целзиусови или вакцината со добар рок на траење ама со сомнително транспортирање и чување во диспанзерот каде ќе ми ја аплицираат,
лично јас би ја избрала првата затоа што истата може да делува стопроцентно или да има намалено дејство, ама во никој случај не би ми наштетила, ама за вториот случај не би се нафатила иако има добар рок на трајност ама фактот на погрешно запазување на транспорт на ладен ланец и сомнително чување во диспанзерот?
...има лековити препарати (од реномирани производители) докажани дека се соодветни транспортирани, чувани ама со скоро поминат рок пред да се „фрлат“ поради цената,количината или дефицитарноста и потребата од истите има законска можност во соодветни институции специјализирани за испитување на квалитет за активна супстанца да се докаже исправноста на активната супстанца, па и другите придружни дополнителни супстанци на самиот препарат, истиот повторно добива нов рок на траење за најмалку шест месеци !
поопасна е храната каде при несоодветно чување збувнуваат толку бактериите што тровањето е неминовно, а таму на кутијата пишува рокот дека е исправен уште една недела, а то отров внатре!
п.с.
околу декларацијата (скратен превод описна лекот) кој се поставува на оригиналната опаковка,
прашање:
кој го увезува лекот ? - фирмата увезувач!
кој е одговорен за преводот на декларацијата? - ај донт ноу!
кој го одобрува лепењето на декларацијата? - ај донт ноу!
кој ја контролира налепената декларација на лекот?- ај донт ноу!
кој врши прием на тој лек? - одговорниот во диспанзер!
кој го аплицира лекот?- сестра или доктор мејби?
Ете колку кривци има... ама еден ќе биде жртвено јагне или сите ќе одговараат или пак никој, ај донт ноу?
 

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
519
Поени од реакции
1.052
Не можеш на материја како супстанца во лек или вакцина да ставиш точна дата на употреба. Но дека кај нас може и МОРА да има подобри вакцини и лекови, тоа е точно.

Датата кај лековите е нешто како гарантен лист кај мебел или кола - производителот ти гарантира до таа дата дека ќе ги добиеш привилегиите во фул. Може и наредниот ден по истек, може и 10 години потоа да намали ефектот.
Не можеш на ниедна супстанца и материја да ставиш точна дата на употреба зошто не знаеш кога ќе колабира универзумот кога и ќе ја уништи супстанцата и материјата. Затоа најдобро е да има некаков релативен датум да употреба, на пример “до Ѓурѓовден”, “три дена после курбан Бајрам” или генерално кога е убаво времето.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
zaso vikas taka, kaj procita, koj ti kaza?
- pa moite se doktori, go imaat uceno, mi kazaa
pa dobro de, so ima veza od kaj znaes

:pos:
Имам пријател шо отишол на лекар и му кажале дека има само болки у желудникот, ништо страшно, ама он глуп отишол на други лекари и на крај испаднало дека преживеал инфаркт.
Фала шо ми објасни убаво дека ако хх лекар каже нешто, не смееш да го преиспитуваш кажаното и мораш слепо да веруваш.

Ете... човек учи нешто ново секој ден :)

П.С. ако ти треба нешто за електрична инсталација дома, пиши ми пораче, татко ми е електричар ќе ти кажам шо да напраиш :)

...извини што ќе се искоментирам, мене лично ако ме прашаат, а да немам друг избор, која вакцина би сакала да ми ја аплицираат таа што има два месеци изминат рок, ама од реномирана фирма со соодветно транспортирање со правило на „ладен ланец“ и соодветно чувана во диспанзерот во фрижидер на температура ни помалку ни повеќе од 2-8 степени целзиусови или вакцината со добар рок на траење ама со сомнително транспортирање и чување во диспанзерот каде ќе ми ја аплицираат,
лично јас би ја избрала првата затоа што истата може да делува стопроцентно или да има намалено дејство, ама во никој случај не би ми наштетила, ама за вториот случај не би се нафатила иако има добар рок на трајност ама фактот на погрешно запазување на транспорт на ладен ланец и сомнително чување во диспанзерот?
...има лековити препарати (од реномирани производители) докажани дека се соодветни транспортирани, чувани ама со скоро поминат рок пред да се „фрлат“ поради цената,количината или дефицитарноста и потребата од истите има законска можност во соодветни институции специјализирани за испитување на квалитет за активна супстанца да се докаже исправноста на активната супстанца, па и другите придружни дополнителни супстанци на самиот препарат, истиот повторно добива нов рок на траење за најмалку шест месеци !
поопасна е храната каде при несоодветно чување збувнуваат толку бактериите што тровањето е неминовно, а таму на кутијата пишува рокот дека е исправен уште една недела, а то отров внатре!
п.с.
околу декларацијата (скратен превод описна лекот) кој се поставува на оригиналната опаковка,
прашање:
кој го увезува лекот ? - фирмата увезувач!
кој е одговорен за преводот на декларацијата? - ај донт ноу!
кој го одобрува лепењето на декларацијата? - ај донт ноу!
кој ја контролира налепената декларација на лекот?- ај донт ноу!
кој врши прием на тој лек? - одговорниот во диспанзер!
кој го аплицира лекот?- сестра или доктор мејби?
Ете колку кривци има... ама еден ќе биде жртвено јагне или сите ќе одговараат или пак никој, ај донт ноу?
Не ми беше тоа поентата, многу е идиотски да тврдиш „луѓе нема вакцини со поминат рок, еве до толку сум сигурен у тоа шо ве охрабрувам самите да се уверите во тоа и самите да го проверите рокот на вакцината пред да се вакцинирате“ и после 1-2 дена да испадне дека според декларациите некои вакцини биле со поминат рок па да викаш „нисам знајала дека имало такви, ама стварно не знаев жими мајка, еве сеа ќе провериме шо била работата“.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.540
Поени од реакции
34.704
Не ми беше тоа поентата, многу е идиотски да тврдиш „луѓе нема вакцини со поминат рок, еве до толку сум сигурен у тоа шо ве охрабрувам самите да се уверите во тоа и самите да го проверите рокот на вакцината пред да се вакцинирате“ и после 1-2 дена да испадне дека според декларациите некои вакцини биле со поминат рок па да викаш „нисам знајала дека имало такви, ама стварно не знаев жими мајка, еве сеа ќе провериме шо била работата“.
...да е само тоа, се додека политиката и партиските вработувања на осетливи места има доминантна улога ќе биде и полошо, дури и советниците на истите се „неписмени“ партиски вработени, ќе иделе МАЛМЕД во инспекција? па тие самите се за инспекција, а не да прават самите нешто што појма немаат што прават, види ги ти само по рамковен и колку НОВИ вработување има на такви осетливи места, и то веднаш на одговорни места? и? само колку да се земе плата, а тоа што е закон, обрска останува само на хартија ...све народ ќе проголта и заборави, на жалост! :(
п.с.
порано да бидеш доктор во болница/ординација (од било кој вид)во град требаше цели 3 до 5 години работно искуство во ординација во провинција, па кога ќе помине тој преоден период како лекар веќе може да се врати во градот и да биде „главен“...а сега? преку ноќ диплома..опа цупа специјализација и жпппппп Директор на некоја клиника или некоја важна здравствена институција...ама позади него партија седи, а не стаж и искуство и ти од тоа чекаш ажурност и стручност?? ...е тоа не чини, брат!
 
Последно уредено:

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.502
Поени од реакции
33.648
Имам пријател шо отишол на лекар и му кажале дека има само болки у желудникот, ништо страшно, ама он глуп отишол на други лекари и на крај испаднало дека преживеал инфаркт.
Фала шо ми објасни убаво дека ако хх лекар каже нешто, не смееш да го преиспитуваш кажаното и мораш слепо да веруваш.

Ете... човек учи нешто ново секој ден :)

П.С. ако ти треба нешто за електрична инсталација дома, пиши ми пораче, татко ми е електричар ќе ти кажам шо да напраиш :)
.
Pa zasto prasuvas za izvor?
Vikas ke si procital statijata, demek po tvojata logika ke i poveruvas?
Pak ke e: ucel nekoj doktor tamu, procital nekoj novinar...
Sve e tema na preispituvanje po tvojata logika, taka da osven ti LICNO ako ne doktoriras na temava ne moes da argumentiras poveke.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Pa zasto prasuvas za izvor?
Vikas ke si procital statijata, demek po tvojata logika ke i poveruvas?
Pak ke e: ucel nekoj doktor tamu, procital nekoj novinar...
Sve e tema na preispituvanje po tvojata logika, taka da osven ti LICNO ako ne doktoriras na temava ne moes da argumentiras poveke.
Зошто барам извори ?
Зошто „јас мислам вака и вака“ и „вака и вака е“ се различни работи.
Исто така „ќе ја прочитам“ не значи и дека слепо ќе верувам.
И да, се треба да биде предмет на преиспитување, зошто ако не беше така сеа може уште ќе мислевме дека Земјата е плоча што ја влечат 2 кита. Мада ете, има уште луѓе шо веруваат во тоа :coffee:
Ја нема зошто да аргументирам, зошто не тврдам. Кога ќе тврдам нешто, може да праиме муабет за тоа како јас аргументирам :)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.088
Ептен несериозно. Сами се укопаа пред јавност. Не им е ова 94-97ма.

https://tv21.tv/mk/najdeni-novi-vaktsii-so-deklaratsii-so-istechen-rok/
Најдени нови вакции со декларации со истечен рок


За вакцините не знам, за доста други лекови рокот е релативна работа.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Овие некои безболни вакцини новите, преку капаче успева иглата да ти пробие во кожа o_O, како Вилипче го вакцинира семејството. vakcina.jpg
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.654
Поени од реакции
4.142
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Адаптер на иглата е тоа, а не е капаче.



Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom