Вакцини (општа дискусија)

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.660
Поени од реакции
944
По барање на членовите ја отварам оваа тема, се надевам дека паметно ќе ја користите и воедно некои од Вас ќе се едуцираат.

Бујрум.

Дали знаете кои вакцини ги имате примено до сега?
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
1.424
Поени од реакции
789
Знам само дека лани примив тетанус, која се прима некаде кај 17 години и не штити од отровање и др.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.121
Поени од реакции
2.852
Па добро, тетанус мора сите да ја примиме.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.049
Vaccine Nation

Ve molam pogledajte go filmov.
Ziveam vo bugarija i imam projatel koj sto rabotivo voenna bolnica.

Na kratko kje kazam toa sto toj mi kaza.


Ima edna temna kauza vo zdravstvoto.
Veli, site doktori koi po (specijalen nahnaden) sklucen dogovor, injektiraat specijalni amerikanski inekcii kaj novorodencinjata, zimaat plati povekje od 1200 evra.
NO!Covekot so koj zborev mi kaza deka bil edinstveniot koj sto ne staval takvi inekcii poradi moralot koj go imal bidejki znael za kakvi inekcii stanuva zbor.
Negovata plata e 350 evra i + nasadeni rabotni problemi.


Ako ima nekoj umen kje razbere sto sakam da kazam.
Vnimavajte sto stavate na svoite deca.
Istiot toj covek mi kaza deka samo 3/4 vakcini imalo koi se naj vazni.Site drugi se so sobstvena manipulativna cel vrz organizmot.

I da ne dolzam mnogu.Ova go cuv od covek na 45 godini i mi objasni zosto e toa i mi go preporaca filmov taka da sega ne bi dolzel mnogu za da ne se plasat lugevo sto se ima na planetata i kakvi se raboti se slucuvaat.Taka da poglednete go filmov sami, a imam i uste takvi drugi za zal.
Taka da bujrum i na vas.

NO VNIMAVAJTE !!!!Vakcinite se prvoto nesto koe ni go stavat uste od raganje.Neli usteod raganje ni stavat ime bez da ne pitat, ni nametnuvat religija i nacionalnost bez da ne pitat, pa taka e i so ova.

Pozdrav ...
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Јас секогаш се бунев против нив и планирам моите деца да не ги вакцинирам не знам зошто ама ги сметам за штетни и дека со помош на нив ни се прави нешто.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.830
Поени од реакции
2.029
Vaccine Nation

Ve molam pogledajte go filmov.
Ziveam vo bugarija i imam projatel koj sto rabotivo voenna bolnica.

Na kratko kje kazam toa sto toj mi kaza.


Ima edna temna kauza vo zdravstvoto.
Veli, site doktori koi po (specijalen nahnaden) sklucen dogovor, injektiraat specijalni amerikanski inekcii kaj novorodencinjata, zimaat plati povekje od 1200 evra.
NO!Covekot so koj zborev mi kaza deka bil edinstveniot koj sto ne staval takvi inekcii poradi moralot koj go imal bidejki znael za kakvi inekcii stanuva zbor.
Negovata plata e 350 evra i + nasadeni rabotni problemi.


Ako ima nekoj umen kje razbere sto sakam da kazam.
Vnimavajte sto stavate na svoite deca.
Istiot toj covek mi kaza deka samo 3/4 vakcini imalo koi se naj vazni.Site drugi se so sobstvena manipulativna cel vrz organizmot.

I da ne dolzam mnogu.Ova go cuv od covek na 45 godini i mi objasni zosto e toa i mi go preporaca filmov taka da sega ne bi dolzel mnogu za da ne se plasat lugevo sto se ima na planetata i kakvi se raboti se slucuvaat.Taka da poglednete go filmov sami, a imam i uste takvi drugi za zal.
Taka da bujrum i na vas.

NO VNIMAVAJTE !!!!Vakcinite se prvoto nesto koe ni go stavat uste od raganje.Neli usteod raganje ni stavat ime bez da ne pitat, ni nametnuvat religija i nacionalnost bez da ne pitat, pa taka e i so ova.

Pozdrav ...
А кај е филмот?
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
17.457
Поени од реакции
27.234
Јас секогаш се бунев против нив и планирам моите деца да не ги вакцинирам не знам зошто ама ги сметам за штетни и дека со помош на нив ни се прави нешто.
Прочитај повеќе жити се, гарант ќе си смениш мислењето. Прочитај барем на кој принцип работи вакцината. Беспредметна параноја, или њуејџ фолирање.. или евентуално си од тие кои екстремисти кога станува збор за алтернативна медицина. Помага гане за главоболка, ама комплетна изолација од лекови (вакцини еве во случајот) е крајно неодговорно и моронско. Без тврди чуства.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Прочитај повеќе жити се, гарант ќе си смениш мислењето. Прочитај барем на кој принцип работи вакцината. Беспредметна параноја, или њуејџ фолирање.. или евентуално си од тие кои екстремисти кога станува збор за алтернативна медицина. Помага гане за главоболка, ама комплетна изолација од лекови (вакцини еве во случајот) е крајно неодговорно и моронско. Без тврди чуства.
Хах порано не се вакцинирале па живееле и по 80/90/100 години, а денеска многу напредна медицинава за се ИМА БОЛЕСТ.
ОК, ајде можеби е крив брзиот начин на живот, ама сепак верувам дека поголемиот број на вакцините се без корист и се користат само за полнење со пари на фармацевските компании.
 

Cannabinoid

Cannabinologist, MMD
Член од
18 јануари 2008
Мислења
597
Поени од реакции
465
Прочитај повеќе жити се, гарант ќе си смениш мислењето. Прочитај барем на кој принцип работи вакцината. Беспредметна параноја, или њуејџ фолирање.. или евентуално си од тие кои екстремисти кога станува збор за алтернативна медицина. Помага гане за главоболка, ама комплетна изолација од лекови (вакцини еве во случајот) е крајно неодговорно и моронско. Без тврди чуства.
Let food be thy medicine and medicine be thy food - Hippocrates

Денешниов свет е сполавен, а мнозинството луѓе сака нож во грб да ти забие со цел да заработи на твојата мака/штета/смрт. Затоа единствено неодговорно и моронско од нас е слепо да веруваме во тоа што тие луѓе пробуваат да ни го продадат - конкретно: благодетите/штетите од храната и фармациските лекови.

Илијадниците евидентирани нус-ефекти од билокој производ (аспирин, хемотерапија, ГМХ, ХПВ/H1N1... вакцини, аспартам, соја, итн итн итн) треба да не примораат да ги препровериме сите тврдења дојдени од производителите. Изолација и пропознавање на тоа што навистина е добро, позитивно, благодетно за нас, потомството и околината и, тоа што не е.

Ако денес постојат благодетни вакцини (значи без никакви краткотрајни и долготрајни последици врз околината, индивидуата и неготото потомство), треба да ги пронајдеме преку (за жал) тешко и макотрпно истражување. Соодветно на резултатите се презема соодветен избор и се продолжува во останатите области од општеството: храна, енергетски извори, козметика, облека, транспорт итн итн итн.

И да не забегувам многу ОТ: експерти дискутираат за нус-ефектите на Антракс вакцината...


П.С. Останувајќи на брановата должина на „без тврди чувства“, цитат од големиот Тесла:
"Of all the frictional resistance, the one that most retards human movement is ignorance, what Buddha called "the greatest evil in the world." The friction which results from ignorance can be reduced only by the spread of knowledge and the unification of the heterogeneous elements of humanity. No effort could be better spent."
 
G

galaxy

Гостин
Кажете си од прва не вртете од околу, некој кој ги знае ефектите на вакцините и е против вакцините има некоја друга идеја, да преживеат само најјаките, да нема вештачко зголемување на имунитетот кон болести кои пред вакцините и модерната медицина го проретчувале населението и останувале само најсилните, денес преживуваат сите. Или се полуписмени и лицемерни здравствени работници кои знаејќи ги штетните ризици на вакцините, знаејќи дека додека се другите во голема мерка вакцинирани и нивните деца немаат ризик од кој да префатат, и имајќи можност да избегнат вакцинација не ги вакцинираат нивните деца, и со тоа прават огромна штета врз општиот имунитет на населението. Ама денес кога сите се запознати со овие ризици, не само децата на овие, туку не се вакцинираат многу повеќе деца, за некои вакцини дури и повеќе од 10 проценти, овие невакцинирани претставуваат џебови на ризик, прво тие не се под голем ризик оти обично се богати и имаат можност да си платат евентуално лекување, ама ги загрозуваат оние кои од објективни причини не се вакцинираат.
Да се разбереме, вакцините имаат ризици, ама многу помали отколку болеста против која се даваат.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.143
Поени од реакции
8.525
Хах порано не се вакцинирале па живееле и по 80/90/100 години, а денеска многу напредна медицинава за се ИМА БОЛЕСТ.
Од кај ти се овие податоци? Во времето на Стар Египет, човечкиот живот траел просечно 25 години. Во времето на Римската имприја едвај 35 години.
Пред појавата на вакцините огромен процент на деца умирале пред да наполнат една година.
Причитај за вакцините на:http://en.wikipedia.org/wiki/Vaccine
„Напредната медицина“ сеуште за се нема лек. За тетанус, беснило, детска парализа, големи сипаници и многу други болести, единствен спас е вакцинација.
Според мене, ти немаш морално право сопствените деца, да ги осудиш и да не ги вакцинираш против детска парализа, големи сипаници, туберколоза, тетанус и други болести за кој е предвидена задолжителна вакцинација.
 
G

galaxy

Гостин
Е за тоа веќе може да се дискутира, дали е морално и етички вакцините да бидат задолжителни, ама фактот што еден од начините по кои вакцините дејствуваат е создавањето на општ имунитет кој пак не би се постигнал со ниска стапка на вакцинирани, оди во прилог на тоа да бидат задолжителни.
 
Член од
2 декември 2008
Мислења
773
Поени од реакции
342
Боже, зарем и во 21ви век има некој кој верува на алтернативна медицина, тревки, бајачи и слично? :eek:

Вакцините претставуваат неверојатно откритие, тоа се ослабени антигени врз кои организмот формира антитела и се брани од евентуалните заболувања.
Животниот век порано изнесувал дааалеку под тие 80/90/100 години и од заразни болести умирале огромен број на население...
На милион случаеви само кај 10 личности можат да се јават несакани последици од вакцини кои не се нерешливи денес, така да то е неверојатно одличен број ;)

Ах да, некои вакцини како за детска парализа, тетанус, сипаници, туберкулоза ти се со закон задолжителни и кривично ќе одговараш доколку не си го вакцинирал потомството.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.490
Поени од реакции
6.357
Прво тетката нека научи што е геноцид и стерилизација, па после нека коментира.
И како некој кој за себе пишува дека е
Intuitivni saradnik Svetlosti, prošla mnoge seminare, kurseve i predavanja o čovekovoj prirodi, duhovnosti i životu.
не ја сметам баш за релевантен извор за цитирање, без разлика што оваа вакцина за која пишува не е добра.
 
На врв Bottom