Вакцини (општа дискусија)

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
@bijons благодарам! Очекував од тебе да добијам одговор :) А дали имаш информации дали и претходно се примале сите овие вакцини. Пример јас сум 91 год родена. Мајка ми веќе не се сеќава на овие првите.
И јас сум 91, точни се. Тие што беа 1993-1995 ако добро памтам ги викнаа пред неколку години на ревакцинации за полио. За потврда за патување во странска земја мислам треба да одиш во институт за јавно здравје, освен ако нема некоја измена.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.524
Поени од реакции
34.673
@bijons благодарам! Очекував од тебе да добијам одговор :) А дали имаш информации дали и претходно се примале сите овие вакцини. Пример јас сум 91 год родена. Мајка ми веќе не се сеќава на овие првите.


во време на премин од Југославија во независна РМ !

 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
@bijons благодарам! Очекував од тебе да добијам одговор :) А дали имаш информации дали и претходно се примале сите овие вакцини. Пример јас сум 91 год родена. Мајка ми веќе не се сеќава на овие првите.
Јас сум пред 91ва и сите ги имам примено освен онаа само за жени. :D

IMG_20190109_182614.jpg
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.690
Поени од реакции
12.081
А дали имаш информации дали и претходно се примале сите овие вакцини. Пример јас сум 91 год родена. Мајка ми веќе не се сеќава на овие првите.
има некои разлики, колку се битни не знам. За 2017 дитеперот донеле некоја одлука. Дали и нешто друго е сменето, не знам.
https://www.zplrm.mk/?p=8154
за она што ти го бараш, мислам дека влегува во вакцини по потреба зависно од земјата, така нешто беше.
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
има некои разлики, колку се битни не знам. За 2017 дитеперот донеле некоја одлука. Дали и нешто друго е сменето, не знам.
https://www.zplrm.mk/?p=8154
за она што ти го бараш, мислам дека влегува во вакцини по потреба зависно од земјата, така нешто беше.
Не се задолжителни во земјата, ама е препорачливо да ги имаш. Јас само не бев сигурна за хепатитисов дали сум примала вакцина или не.

Искрено многу од моите колеги и не се вакцинираат кога одат на поекстремни експедиции, ама сепак мислам дека е тоа грешка дури и кога лошо ти реагира телото на вакцините и лекарствата што ги примаш.. сигурно е многу полошо ако закачиш нешто.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Колку треба да си неспособен како министер за неколку дена да го форсираш тоа „во закон стои дека секој може да ја провери датата на изминување на рокот на вакцината и ги охрабрувам пациентите да го направат тоа“ за после тоа да се правдаш со „нисам знајала дека според декларациите бил поминат рокот, сеа ќе видиме шо е била работата“...
Макар и само декларацијата нека е згрешена, многу е глупо да форсираш една работа и после да кажеш „ама нисам знајала“...

И да е стара вакцината пак не може да ти направи проблем како што може да ти направат морбилите ако си невакциниран. Максималната штета што може да биде е дејството да биде преполовено.
А ова е засновано на ?
У овој свет гладен за профити, ја не би се осудил да примам ни апче за глава со поминат рок, а не па вакцина. Ама океј, ако си убедена дека нема штета од вакцина со поминат рок, тогаш нека ти ги дадат тебе, мислам да не се фрлат, ипак пари се дале...
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Мене MRP ми ја пишува два пати, првата во 1989 година, а втората во 2009 година и се сеќавам имаше многу заболени од заушки и имаше кој сака да се вакцинира уште еднаш и не беше задолжително. :D
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Колку треба да си неспособен како министер за неколку дена да го форсираш тоа „во закон стои дека секој може да ја провери датата на изминување на рокот на вакцината и ги охрабрувам пациентите да го направат тоа“ за после тоа да се правдаш со „нисам знајала дека според декларациите бил поминат рокот, сеа ќе видиме шо е била работата“...
Макар и само декларацијата нека е згрешена, многу е глупо да форсираш една работа и после да кажеш „ама нисам знајала“...


А ова е засновано на ?
У овој свет гладен за профити, ја не би се осудил да примам ни апче за глава со поминат рок, а не па вакцина. Ама океј, ако си убедена дека нема штета од вакцина со поминат рок, тогаш нека ти ги дадат тебе, мислам да не се фрлат, ипак пари се дале...
Па примивме застарена вакцина мојата генерација во поликлиниката во Ѓорче, потоа на ревакцина им кажаа на нашите, ги прашуваа дали сме прележале нешто успут а тие од 1993-1995 од цела Македонија ги викнаа накнадно на ревакцина само не ми текнува кога се случи ова.

Значи не се лекарствава/вакцините како расипана храна па со поминат рок ако е, ќе направи проблеми и ќе имаш пролив. Дејството се намалува или комплетно исчезнува.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.690
Поени од реакции
12.081
Искрено многу од моите колеги и не се вакцинираат кога одат на поекстремни експедиции, ама сепак мислам дека е тоа грешка дури и кога лошо ти реагира телото на вакцините и лекарствата што ги примаш.. сигурно е многу полошо ако закачиш нешто.
Сега овие што ги бараш ги најдов како "селективни" во класификација на СЗО за патувања. За експедициите, на мој колега за Адис Абеба му наставаа не знам све какви коктели, морално било.

Инаку нека ме поправи некој, овие за хепатит А и стомачен тифус не гледам дека се примаат со редовните вакцинации.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Па примивме застарена вакцина мојата генерација во поликлиниката во Ѓорче, потоа на ревакцина им кажаа на нашите, ги прашуваа дали сме прележале нешто успут а тие од 1993-1995 од цела Македонија ги викнаа накнадно на ревакцина само не ми текнува кога се случи ова.

Значи не се лекарствава/вакцините како расипана храна па со поминат рок ако е, ќе направи проблеми и ќе имаш пролив. Дејството се намалува или комплетно исчезнува.
Ама кај го пишува тоа дека не е штетен лек со изминат рок ?
Под „кај го пишува тоа“ мислам на научно издржано.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.690
Поени од реакции
12.081
У овој свет гладен за профити, ја не би се осудил да примам ни апче за глава со поминат рок...
На страна информациите за Исил, Сирија, Турција и Индија. Кога ќе дознаеме полесно е. Кога не знаеме е проблемот. А не знаеме. Средината на 90ти имало препакување на орацеф (цефалексинот). Дури подоцна се откри таа афера. Колку деца само лапале препакува антибиотик. И сега имаш препакување или фалсификати. Pfizer според нивни сознанија имаат фалсификувани лекови од нивна палета во над 100 земји. Од нив во 60тина земји такви лекови може да се најдат во аптеките. За хуманитарна помош, фалсификување и препакување, овде мал дел информации.

https://novatv.mk/somnezhi-deka-40-protsenti-od-lekovite-od-paralelen-uvoz-se-falsifikat/
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
кога ќе дознаеме полесно е. Кога не знаеме е проблемот. А не знаеме. Средината на 90ти имало препакување на орацеф (цефалексинот). Дури подоцна се откри таа афера. Колку деца само лапале препакува антибиотик. И сега имаш препакување или фалсификати. Pfizer според нивни сознанија имаат фалсификувани лекови од нивна палета во над 100 земји. Од нив во 60тина земји такви лекови може да се најдат во аптеките. За хуманитарна помош, фалсификување и препакување, овде мал дел информации.
На страна информациите за Исил, Сирија, Турција и Индија.
Епа баш на вакви работи мислев, у ситуација кога фармацевтскиве фирми се гладни за профит, не би верувал слепо во тоа „па сигурно не се луди да си играат со здравјето на луѓето“...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ама кај го пишува тоа дека не е штетен лек со изминат рок ?
Под „кај го пишува тоа“ мислам на научно издржано.
Аман бе Бојан, како да не знаеш дека моите се доктори, сигурно нема да лупам глупости по темиве. Колку пати имам земано Парацетамол стар со години па жива сум.

https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/drug-expiration-dates-do-they-mean-anything

Изволте од Harvard научна студија.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Аман бе Бојан, како да не знаеш дека моите се доктори, сигурно нема да лупам глупости по темиве. Колку пати имам земано Парацетамол стар со години па жива сум.

https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/drug-expiration-dates-do-they-mean-anything

Изволте од Harvard научна студија.
Е добро де, шо ако се твоите доктори :icon_mrgr:
Баш ќе прочитам шо вика студијата :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom