Вакцини на BioNTech-Pfizer и Moderna против САРС-Ко2

Член од
28 март 2009
Мислења
98
Поени од реакции
22
Дали некој што има прележано се вакцинирал со Фајзер и какви реакции имал по втора примена доза? Прва доза примена, се двоумам за втора, зашто испитав антитела и имам над 100.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.911
Поени од реакции
10.542
Дали некој што има прележано се вакцинирал со Фајзер и какви реакции имал по втора примена доза? Прва доза примена, се двоумам за втора, зашто испитав антитела и имам над 100.
знам за еден случај, медицинско лице меѓу првите се вакцинираше со фајзер иако имаше прележано за послем 2 месеци да прима терапија ради премногу антитела
најубаво да се советуваш со стручно лице иако вакви случаеви се ретки ама се дешава


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
262
Дали некој што има прележано се вакцинирал со Фајзер и какви реакции имал по втора примена доза? Прва доза примена, се двоумам за втора, зашто испитав антитела и имам над 100.
првиот ден ништо не ми беше, вториот бев омалаксан, од третиот пак ништо не ми беше
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.966
Дали некој што има прележано се вакцинирал со Фајзер и какви реакции имал по втора примена доза? Прва доза примена, се двоумам за втора, зашто испитав антитела и имам над 100.
Еден другар прележа (не баш лесно) и после пола година, отприлика, се вакцинираше со Фајзер. Двапати. И при вакцинација и при ревакцинација имаше еден-два дена малаксалост, температура, болки во рака и другде и сл.
Сите други, кои ги знам, а кои се вакцинираа со Фајзер, немаат скоро никакви реакции, во периодот по примање на вакцината. Но, никој од нив нема прележано претходно.
 
Член од
14 август 2012
Мислења
1.705
Поени од реакции
738
Мајка ми има прележано лани во мај-јуни, сега пред 1 месец прими прва доза Фајзер и 1-2 дена беше омалаксна и со полачена температура. Исто и после втората доза 1-2 дена истите ефекти, само по изразени. Татко ми без прелано до сега, немал никакви сајд ефекти, исто со Фајзер вакциниран.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.966
Досега буквално, сите кои примија Фајзер а се прележани, имаа јаки реакции, а сите кои непрележани ја примија немаа скоро никакви.
Зборувам за примери од моја околина, или на форумов што се наведени.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.381
Досега буквално, сите кои примија Фајзер а се прележани, имаа јаки реакции, а сите кои непрележани ја примија немаа скоро никакви.
Зборувам за примери од моја околина, или на форумов што се наведени.
Јас сум прележан и вакциниран со Фајзер. Како што пишав и претходно, освен болка во раката ден-два и после втората доза кратко време забрзан пулс (што може да се должи и на возењето кола 2 часа над 35+ степени) немав други реакции. Со болка во раката и без други реакции помина и жена ми, исто така прележана.
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
262
Јас прележав корона есента, а пред 15 дена ја примив првата доза Фајзер, за 6 дена ќе треба и втората доза. Немав никакви силни реакции.
Пред некој ден слушнав дека на 8 недели најдобро било втора доза.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.629
Поени од реакции
34.814
ediramavaksina-1024x576.jpg

Edi Rama се вакцинирал со Pfizer антиковид вакцина,

ice_screenshot_20210813-214148.jpeg

... во врска со "Pfizer Export BV" во Холандија и Министерство за здравство и социјална заштита, Институтот за јавно здравје од Албанија склучиле договор на 52 страници со кој се одредувала сумата, трошоците и условите што морале да ги исполни албанската влада,

ice_screenshot_20210813-224844.jpeg

... преку овој доверлив договор, албанската влада купила од „Фајзер“ во јануари 10 530 дози, плаќајќи за доза од 12 долари, дали тоа значи дека сите држави во цел свет склучиле таков „договор“ што допрва ќе се расветли колку е вистина, по пробивање на доверлив договор и истакнување јавно од страна на албански ентузијасти за транспарентност за антиковид вакцини?
... договор со трајност од 10 години, дали тоа значи дека населението цели десет години ќе се вакцинира со истите вакцини на Фајзер?
 
Последно уредено:

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Прегледај го приврзокот 303448

Edi Rama се вакцинирал со Pfizer антиковид вакцина,

Прегледај го приврзокот 303450

... во врска со "Pfizer Export BV" во Холандија и Министерство за здравство и социјална заштита, Институтот за јавно здравје од Албанија склучиле договор на 52 страници со кој се одредувала сумата, трошоците и условите што морале да ги исполни албанската влада,

Прегледај го приврзокот 303459

... преку овој доверлив договор, албанската влада купила од „Фајзер“ во јануари 10 530 дози, плаќајќи за доза од 12 долари, дали тоа значи дека сите држави во цел свет склучиле таков „договор“ што допрва ќе се расветли колку е вистина, по пробивање на доверлив договор и истакнување јавно од страна на албански ентузијасти за транспарентност за антиковид вакцини?
... договор со трајност од 10 години, дали тоа значи дека населението цели десет години ќе се вакцинира со истите вакцини на Фајзер?
Информацијата ти е безвредна оти немаш споредба.
- Колку долги се други договори кои држави склучуваат за вакцини и лекови?
- Дали 50 страни е малку или многу?
- Колку време на траење е нормално?
- Дали 12 долари на доза е фер цена?

Ти само ствараш тенденција а за позитивното, за ниската цена, немаш коментар. И нормално дека овие договори се тајни. Не ти го гледам искрено проблемот освен целта да ги покажеш Фајзер како лошите.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.629
Поени од реакции
34.814
Информацијата ти е безвредна оти немаш споредба.
- Колку долги се други договори кои држави склучуваат за вакцини и лекови?
- Дали 50 страни е малку или многу?
- Колку време на траење е нормално?
- Дали 12 долари на доза е фер цена?
Ти само ствараш тенденција а за позитивното, за ниската цена, немаш коментар. И нормално дека овие договори се тајни. Не ти го гледам искрено проблемот освен целта да ги покажеш Фајзер како лошите.
... јас само пренесувам тоа што пишува на договорот на албанската влада со Фајзер, не кажувам свое мислење ниту за Фјазер ниту за други антиковид вакцини, а пошто не го знаеш договорот ниту што пишува, не знам како така коментираш, сите држави имаат договори, но не се во тајност, како тоа мое здравје да биде нечив таен договор, посебно за новите мРНК технологии? :toe:
... велиш, 12 долари за една доза дали е фер? не знам дали изразот „фер“ е соодветен, ама како што читам дека осум најпродавани антиковид вакцини во прва четвртина во 2021 година се 2000 билиони долари, дали е тоа фер, што мислиш? САД 19,5 ама за Израел една доза на Фајзер 62 долари? како може така?

ice_screenshot_20210801-195627.jpeg

...ако еден договор има трајност 10 години (30 години за Израел) со снабдување на антиковид вакцина Фајзер, не е логички дека и толку време се предвидува и самото снабдување?

повели, доколку си заинтересиран прочитај го договорот!
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom