Вакцини на BioNTech-Pfizer и Moderna против САРС-Ко2

Член од
7 септември 2016
Мислења
8.073
Поени од реакции
12.640
... двете вакцини кои моментално се во центар на вниманието во Еу и САД, па и кај нас, официјално одобрени од СЗО како вакцини против САРС-Ко2,
дали овие две вакцини ќе бидат присутни кај нас или ќе биде дистрибуирана кинеската вакцина Синовак и Синофарм или сосема друга вакцина како Спутник 5, тоа веќе одлука на повисоки инстанци што не зависи од нас, да ги спомнеме и другите вакцини на фирмите Џонсон и Џонсон, Санофи ГСК, Астра Зенека, КјурВак.

EngkqGuXIAItKVE.jpg

...и двете се вакцини од типот mRNA, тие ги размножуваат индивидуалните протеини во човечките клетки, кои се типични за вирусот, телото реагира со имунолошка реакција, главната разлика помеѓу двете вакцини е што вакцината Модерна може да се чува во фрижидер од 2-8 степени до 30 дена (претходно до -20 степени), без потреба од ладење до -70 степени, како што е случај со вакцината BioNTech-Pfizer, која може да се чува во обичен фрижидер на 2-8 степени по процесирање, но мора да се искористи во рок од пет дена и тоа укажуваат дека од една вијала вакцина се добива пет дози,

0015db19-614.jpg 3051228_1_articledetailpremium_dpa_5FA44C006603BFC2.jpg
... двете врсти вакцини има потреба од ревакцинација и тоа временски за вакцина BioNTech-Pfizer помеѓу 17 и 21 ден, а за вакцината Moderna може и малку покасно но до 28 дена, но никако не смее да се помешаат двете вакцини т.е. наизменично со една да се вакцинира прв пат, а со другата да се ревакцинира после 21 ден.

прашање:
- Треба ли да се вакцинирам ако веќе имам Ковид?

... секој што ја прележал вирусна инфекција може и треба да се вакцинира, но не е сигурно дека надминатата инфекција обезбедува доволна заштита од повторна контаминација на вирусот, пријавени се, како ретки, случаи на реинфекција на САРС-КоВ-2, лекарите не им е дозволено да го вакцинираат секој што поминува низ болеста на Ковид19, грип или други настинки поврзани со треска, односно во овој случај, вакцинацијата треба да се изврши само кога пациентот е повторно здрав, истото важи и за луѓето во карантин како резултат на контакт со заразено лице и тие треба да се вакцинираат само по крајот на периодот на карантин, ако тие се веќе заразени, вакцинацијата би дошла премногу доцна во секој случај и не би имала ефект,

прашање?
- Кој не треба да се вакцинира?

... во принцип, лекарот прво мора да разјасни дали тоа лице страда од состојби што ја исклучуваат вакцинацијата, ова се однесува особено на луѓе кои се алергични на одредени состојки или кои веќе страдале од анафилактичен шок, повеќе луѓе кои страдаат од алергии на полен, животни или храна ќе можат да се вакцинираат, исто можат да се вакцинираат и тие со сериозни болести (дијабетес, дебелина или ослабен имунолошки систем),


EnH7UlgXEAEvC5_.jpg imagesер.jpg
прашање?
-Дали може да се вакцинираат и децата со овие вакцини против К19?

... во моментов, вакцините против коронавирус се наменети само за млади над 16 години и возрасни,

прашање?
-Што треба да знаат бремените жени околу вакцината против К19?

... експертите веруваат дека вакцините од типот mRNA веројатно нема да претставуваат ризик за бремени жени и нивниот плод, но студиите на животни за токсичност на репродуктивноста сè уште траат, така да за идните мајки за вакцинацијата треба индивидуално да се советуваат со лекарот, иако бременоста се смета за ризик фактор при Ковид19, што може да предизвика штета дури и на нероденото бебе, бремените жени треба да го проценат индивидуалниот ризик од инфекција со коронавирусот,

35830734-0-image-a-6_1605721571940.jpg

прашање:

- Кои се можни несакани ефекти од примената вакцина?

... по администрација на вакцината, повеќето луѓе имаат лесни до умерени привремени реакции како оток на местото на инјектирање, главоболка и болка во екстремитетите, треска, замор и тоа обично се појавуваат во првите три дена по вакцинирањето и исчезнуваат по околу два дена, но се можни и потешки компликации што мора да бидат пријавени и до главните центри за несакани ефекти,


прашање:
- Колку време треба да се чека за да се вакцинираме против друга болест?

... други вакцини, против сезонски грип, заушки, сипаници и рубеола или тетанус, треба да се даваат 14 дена пред или по вакцинацијата против коронавирус, се смета дека истовремената вакцинација би била без проблеми, но бидејќи сè уште не се достапни податоци и клинички искуства за да се покаже дека истовремената вакцинација со други серуми е безопасна, подобро е да се оди безбедно со таква временска разлика,

прашање:
- Дали овие две вакцини се „халал“ (за муслиманите)?

.. за ова прашање ќе треба да се разјаснат верските експерти, но, постои голема можност вакцините да бидат навистина „чисти“, затоа што одговорните на BioNTech-Pfizer / Moderna потврдија за „Times of India“ дека нивните производи не содржат производи од свинско потекло.

прашање:
-Дали сè уште треба да ги почитуваме хигиенските заштитни протоколи по вакцинирањето со овие вакцини против К19?

... и покрај тоа што двете вакцини обезбедуваат до 95% заштита од коронавирус по две вакцинации, вакцинираните лица сепак треба да ги следат општите правила за хигиена и да продолжат да носат заштитни маски, да прават дезинфекција на рацете и да одржуваат дистанца, затоа што сè уште нема студии за времетраењето на заштитата по администрација на овие вакцини и дали вакцината навистина може да го запре ширењето на вирусот меѓу популацијата и да настане повторна инфекција со што доаѓаме пак во контрадикција за смислата на вакцинирање со овие две вакцини од BioNTech-Pfizer / Moderna,

imagesзџ.jpg A1jump_120720-268x300.jpg

прашање:
- Зошто има седум различни вакцини во светот против една болест КОВИД19?

... за да би завршило побрзо вакцинирање на целата популација во светот сметајќи заклучно до средината на 2022 година,
 
Последно уредено:

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.345
Поени од реакции
13.636
Анализа каква што доликува за идниот модератор на форумов :aplauz:

Нели, @Acid ?
 
Последно уредено:

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
10.411
Поени од реакции
12.896
Dobar e ova FAQ - prasanja i odgovori. Da dopolnam:

- Dali mRNA vakcinata ja menuva DNK?

Ne, mRNA vakcinata ne sodrzi sostojki ili e vo moznost da menuva DNK. Vakcinata sodrzi mal del od konecot koj se naogja vo virusot i se vnesuva kako upatstvo vo teloto. Teloto dava imuna reakcija i go isfrla posle toj del.


- Dali mRNA vakcinava predizvika neplodnost?

Ne, nema naucni dokazi za ova. Se zagovara, deka vakcinata moze da predizvika imuna reakcija koja mozela da dovede do neplodnost. Da bilo taka, samata infekcija so koronavirusot bi trebalo da predizvika neplodnost. Samo vo SAD ima nad 40.000 potvrdeni pozitivni zeni koi stanale bremeni.


- Dali mRNA e nova tehnologija?

Vakcinive se prvi koi ja koristat ovaa tehnologija. No na nea se istrazuva vekje od 1990ta godina. Prvicno se istrazuvase kako nacin za borba protiv rak no se pokaza, deka moze da se koristi i za vakcina.


- Koja e razlikata so dosegasni vakcini?

Do sega se koristele oslabeni ili omrtveni virusi kako del od vakcinata koi predizvikaat reakcija i imunizacija na teloto. mRNA vakcinata samo sodrzi upatstvo za teloto koi mu ovozmozuva da napravi antitela.


- Zosto ovaa vakcina bese napravena tolku brzo vo sporedba so predhodni vakcini?

Korona virusite ne se novi i se prisutni vekje podolgo vreme (SARS, MERS) i bea vekje istrazeni. Isto taka mRNA tehnologijata postoi vekje so decenii. Pritisokot da se najde lek ili vakcina protiv Covid 19 dovede do toa, da se vlozat mnogu finansiski i covecki resursi vo iznaogjanje vakcina. Naucnici od cel svet rabotea na toa bez ogled dali ke uspeat ili ne, odnosno nemaa finansiski rizik. Isto taka site fazi na testiranja i odobruvanaj bea pocituvani so razlika, deka nekoi fazi paralelno se pravea i dopolnitelno rezultatite bea odma dostaveni do instituciite koi treba da ja odobrat. So toa se zabrza cel proces.


- Koi i kolku lugje ja dobile vakcinata vo faza na test?

Tretata faza od testiranjeto na vakcinata od Biontech bese pravena so 44.000 lugje od 16 - 85 godini, zdravi i bolni. Pola dobile Placebo, znaci ne vakcinata. A 22.000 ja dobile vakcinata.


- Dali mozam da zabolam od Covid 19 i posle primena vakcina?

Da, ama sansite se mnogu mali. So 95% efikasnost 5 lugje od 100 sepak ke zabolat, no istrazuvanjata pokazaa, deka ke go pominat poblago i deka se izbegnuva smrt.


- Kolku vreme imam imunitet posle primena vakcina?

Toa seuste se istrazuva. Vo najmala raka dobivate za ist period imunitet kako nekoi sto go prelezal virusot. Najnovi istrazuvanja pokazuvaat deka toa se najmalku 8 meseci. Se veruva deka sepak imunizacijata trae povekje no treba naucno da se potvrdi.


- Dali mozam da go prenesam virusot ako sum vakciniran.

Toa seuste ne e do kraj istrazeno. Predpostavka e deka moze no mnogu pomalku nego bez vakcina.


- Virusot mutira, ima novi varianti od Velika Britanija i Juzna Afrika. Dali vakcinata pomaga i protiv tie mutacii?

Najnovi istrazuvanja na Biontech pokazuvaat, deka vakcinata deluva i protiv ovie mutacii i plus 14 drugi mutacii. Mutacijata od Velika Britanija e 99% ista so predhodnata varianta, znaci mutacijata e maksimalno 1%.


- Zosto Biontech sorabotuva so Phizer?

Biontech kako naucna laboratorija nema svoi kapaciteti za da proizvede masovno vakcina i da ja dostavi niz svetot. So partnerstovo so Phizer se koristat nivni proizvodni i distributerski kapaciteti koi Biontech sama gi nema.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
8.073
Поени од реакции
12.640
Муслиманиве ќе куртулат, туку шупрајме со веганиве?
Има некоја најава за верзија со протеин од грашок?:D
Веганите се секташи, и антиваксери :smirce:
Со растителен кашкавал
...иако темава сакав да биде конкретно за овие две вакцини на BioNTech-Pfizer и Moderna како можност да ги имаме овие вакцини на крај на месецов, па да споделиме колку толку информации кои се вртат низ светот барем со нешто да сме запознати, еве нека биде и ова во контекс на содржината на истите во примена на посебна група на луѓе „вегани“,
... општо кажано, последиците од избегнување на сите вакцини и лекови може да бидат опасно за веганот и неговите деца, посебно денес со зголемувањето на популарноста на веганизмот како некои велат „секташи“ може да биде проблем со катастрофални последици на глобално ниво,

прашање:
- Што не би било проблем со овие вакцини при примена кај „вегани“ ?

... според СЗО „ вакцината е биолошки препарат кој го подобрува имунитетот на одредена болест, вакцината содржи агенс или активна состојка која се создава од ослабена или мртва форма на дадени микроорганизми (вирус, бактерија) или нејзини токсини или протеини.
- вакцината може да се внесе во организмот преку уста- орално, преку спреј за нос или интрамускулно и го стимулира (активира) имунолошкиот систем не само да го уништи странскиот агенс, туку и да го запомни и уништи сите такви микроорганизми во иднина,
активни состојки на вакцината се направени од антигени (бактерии или вируси) кои го активираат имунитетот да создаде антитела и двата не се класифицирани како животни, така што тука околу активните состојки на вакцината немаме проблем за примена кај веганите.

прашање:
- Тогаш што би било проблем со овие вакцини при примена кај „вегани“ ?

... „проблем“ би било што вакцината во својот состав има многу состојки кои на многумина им е непознат и може да потрае некое време да се процени дали е произлезено од производи од животинско потекло или не, што за веганите би било од голема важност за да би ја прифатиле!
... додадени состојки т.е. дополнителни состојки во вакцините се со цел да помогнат во нејзината ефикасност или да дејствуваат како конзерванси или стабилизатори, така да некои се добиени од желатин или јајце протеин т.е. од животни и затоа техничките ги прават вакцините невегански.
...јајце протеините, на кои можат да се одгледуваат вируси и се користат во производството на некои вакцини ги прави технички вакцините не-вегански,
... квасецот исто така се користи во производството на некои вакцини, но квасецот е веган, па затоа е во ред.
... има човечки производи што се користат за одгледување на активни состојки т.е. употреба на култури кои содржат човечки или животински клетки и со тоа технички ги прават вакцините невегански,некои вакцини кои рутински се даваат во Англија содржат производи од животинско потекло, вклучително и оние добиени од јајца, млеко, свињи, па дури и човечка крв иако имало препораки од вегански организации до владата на Обединетото Кралство да промовира повеќе лекови кои се погодни за вегани поради фактот дека што повеќе луѓе се свртуваат кон вегански начин на живот, фармацевтските компании ќе станат поподготвени да се одлучат за растителни производи пред опции добиени од животни, каде што е можно, но меѓувреме заштита на веганите и нивните деца е со моментално расположливи вакцини кои се даваат со календарот на имунизација, а со тоа и на овие нови вакцини за нови болести како што е болеста КОВИД19,

прашање:
-Дали вакцините кои не содржат состојки од животинско потекло сепак биле тестирани на животни што се коси со веганските верувања и нивна примена?

... сите вакцини, па и тие од Pfizer и BioNTech против болеста КОВИД-19 се тестирани на животни во одреден момент во текот на нивниот развој, скоро секогаш пред да бидат тестирани врз луѓе волонтери, мора така научно било и ќе биде додека не биде идеален светот, но изборот да се спаси живот од подмолната болест К19 повеќето сметаат дека не е противречност за веганите да ја примаат вакцина од Pfizer и BioNTech или било која друга вакцина што веројатно ќе го спаси од можната компликација со фатални последици од болеста КОВИД19.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
8.942
Поени од реакции
8.778
What does an mRNA vaccine contain?
The active ingredient is mRNA which is contained in liposomes (fat vesicles). The genetic material (mRNA) will transcribe part of the spike protein of the virus to trigger an immune response. It provides protection after about one or two weeks. In addition, the vaccine contains, among other things, lipids such as polyethylene glycol (PEG), cholesterol, water, salts, and sucrose.
Currently, in most countries both the Moderna and Pfizer/Biontech vaccines are available. We will take a look at both. How effective are they and what are the side effects?

THE PFIZER / BIONTECH VACCINE
What are possible side effects?

More than half: pain and stiffness around the injection site, fatigue and headache. In a quarter or more: muscle pain, joint pain or chills. One in seven can develop a fever. All side effects are mild to moderate and usually disappear after one or a few days.
It is recommended to keep an eye on people for 15 minutes after administration. This is because some people had an allergic reaction after the vaccination. All of them were people with known previous allergies.

How effective is the vaccine?
In a study on 44,000 people, half of whom received the vaccine and half a placebo, the vaccine was found to protect 95 percent of the participants against coronavirus. It seems to work just as well in the elderly. No severe covid was seen in the vaccinated group. It is believed that after a single dose one is about 50 percent protected. The entire vaccination consists of two injections.

Who is the vaccine for?
For anyone over the age of 16. The vaccine can also be useful for people who have already had a coronavirus infection: it can strengthen any immunity that has developed during the infection.

THE MODERNA VACCINE
What are possible side effects?

In more than half of the people: pain and stiffness around the injection site, fatigue, muscle pain and headache. In a quarter or more of the people: joint pain, chills or nausea. One in seven can develop a fever. Rarer are swollen axillary glands (about 2 percent) and high fever (2 to 3 percent).
The side effects are usually mild to moderate, and more noticeable after the second dose and in people under 65. About one in ten is affected by the side effects to the extent that they take a painkiller or call in sick. Generally, the complaints disappear after one or a few days. Nevertheless, one in ten still has a few, usually mild, complaints after a week.

How effective is the vaccine?

In a study of about 30,000 people, half of whom received the vaccine and half a placebo, the vaccine was shown to protect 70 percent after one dose and 94 percent of the vaccinated group against coronavirus after the second shot. People over 65 were also protected. No severe COVID-19 was seen in the vaccinated group.

Who is the vaccine for?

For everyone over the age of 18. The vaccine can also be useful for people who have already had a coronavirus infection: it can strengthen any immunity that has developed during the infection. Pregnant women or people with a severely weakened immune system should consult their doctor to assess the risks versus the benefits.

What possible drawbacks and what unresolved questions are there?

It is still unclear exactly how long the protection generated by the vaccine will last. There were also very few pregnant women among the test subjects. It is unknown whether the vaccine stops the virus: some people who received the vaccine may still be able to pass on a future COVID-19 infection. When infected with coronavirus after being vaccinated, the disease is very mild if at all noticeable.

Are there any other rare side effects?

It is conceivable that there are side effects that are so rare that they have not yet been noticed in the trials on tens of thousands of people. Extra attention will be paid to “Bell’s palsy”, a usually temporary condition in which the corner of the mouth and eyelid hang down on one side of the face. The trials identified four cases of paralysis in the vaccinated group. But that falls within the margins of chance, if you monitor the health of tens of thousands of people for months.

 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.711
Поени од реакции
2.059
Малце хумор:

rfrwe4.jpg

Oвој е од кај сатаната:

34r3wef.jpg
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.345
Поени од реакции
13.636
...иако темава сакав да биде конкретно за овие две вакцини на BioNTech-Pfizer и Moderna како можност да ги имаме овие вакцини на крај на месецов, па да споделиме колку толку информации кои се вртат низ светот барем со нешто да сме запознати, еве нека биде и ова во контекс на содржината на истите во примена на посебна група на луѓе „вегани“,
Кажи си слободно де или пиши ми ако мислиш така, ќе избришам све нагоре и сам ќе се избришам.. па терај ја само за вакциниве.
Да не испадне дозволивме да оди во офф-топик.
Според мене е важна тема за дискусија, ама дали ќе успее да се оддели од генералната тема за ковид, тоа не знам. Како и да е, ако си планираше да биде само за вакцини, кажи да избришам.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
8.942
Поени од реакции
8.778
Are antibodies resulting from an infection different from antibodies resulting from a vaccine?

It depends, not really a black and white answer.

For the most part, the antibodies that you form from getting vaccinated are the same kind of antibodies you would get from a natural infection. One difference is that certain types of vaccines only show the immune system part of the relevant virus. Because of that, the immune system doesn’t form as many different types of antibodies as it would in the course of a natural infection. For example the Pfizer covid 19 mRNA vaccine, only a certain part of the viral protein is used to trigger a strong immune response. So, someone who had naturally been infected with the virus might have some additional antibody types not found in someone who had been successfully vaccinated.

However not all antibodies produced by natural infection are effective. Genetic variability and age will also affect the quality of antibodies produced. Ideally, a specific vaccine is designed to trigger a strong response so in this case a vaccine might be more effective. Reverse can be true also from infection. We can't say for sure without long term data.


Инаку болеста може да предизвика сериозни последици кај голем број на луѓе, а вакцината досега има алергиски реакции кои се лечат во однос 3:1 700 000.
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.141
Поени од реакции
30.666
Хаха и тука бришат објави. Браво бр сдсовци. До целиот форум. Добра инсталација и платеници. Народот нема да се вакцинира. Има и друг начин да се дојде до народот а вакви темички од докторкички кои од вики си седат и си учат зборува за самите нив и за оние кои уопште ја читат. Бижонсе пак избриши народот веќе ср информира. Имвермектин за кучиња давете тој лек нема да биде лек за оваа веќе секаква болест. А општите лекарчиња глејте си ја мало вашата праксичка да не ви дојде некој со грип ама да вие морона ќе го крстите.
И да ќе продолжам да цитирам мислења со оваа докторкичка.
Пошто продолжуваш со инсинуациите, лагите, оф-топикот, теориите на заговор, навредливиот речник и непочитувањето на дискусиите и покрај сите опомени (а со тоа ги уништуваш темите) ќе мора да те пратам во алејата на банираните великани. Продолжи си на Twitter или Facebook.
 
На врв Bottom