ВИ се има ли случено?

Дали Сте свесни дека сонувате за време на сонот?

  • Да

    Гласови: 257 72,2%
  • Не

    Гласови: 99 27,8%

  • Вкупно гласачи
    356

АуРоРа

Засекогаш
Член од
15 мај 2005
Мислења
1.109
Поени од реакции
15
Ми се има случено, не да не, и тоа повеќе пати. Ама се си мислам дека тоа се дешава кога не си цврсто заспан, или при будењето насабајле.Пример мене кога ми е убав сонот и кога не сакам да се разбудам, си го довршувам во мој стил. Или пак кога си под некои силни импресии, и тогаш коа нештото премногу го посакуваш да ти се случи, и тогаш ова ми се има десено....


Абе ова соновите мноооогу чудна работа.Некој стручен?
 
С

Сатори

Гостин
АуРоРа напиша:
Ми се има случено, не да не, и тоа повеќе пати. Ама се си мислам дека тоа се дешава кога не си цврсто заспан, или при будењето насабајле.Пример мене кога ми е убав сонот и кога не сакам да се разбудам, си го довршувам во мој стил. Или пак кога си под некои силни импресии, и тогаш коа нештото премногу го посакуваш да ти се случи, и тогаш ова ми се има десено....


Абе ова соновите мноооогу чудна работа.Некој стручен?
Прочитај ја Толкувач на Соништата на Зигмунд Фројд ако те интересира, мн. добра книга и обајснува мн. прашања поврзани со сонот.
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Ми се има случувано да го контролирам сонот, ама не да бидам свесен дека сонувам.:toe:
 

Wuppy

۞HyperBaby۞
Член од
22 мај 2006
Мислења
467
Поени од реакции
1
Гласав не зашо дур сонувам како ми доага од себе и со сакам да ми се случи сонувам али да сонувам и да си праам сама сцени не зашо одма се буда.А пред некој ден ми се деси у сон да се развикам али и у сварност и сите станаа и ја знаеш одма се будам неможам да сонувам и да сум свесна.
 
Член од
26 јуни 2006
Мислења
288
Поени од реакции
24
Mi se ima sluceno koga sonuvam da sfatam deka sonuvam i da ostanam vo situacija samo da fantaziram a da znam deka ne sum vo realnosta
 
Член од
25 јуни 2006
Мислења
759
Поени од реакции
10
offffffffff lele kolku puti mi se ima deseno toa ali stalno si zamisljavam neso onaka ko kamikazi harikiri i slicno ali se desava da bidam i besmrtna hahahaaha ali u najboli del majkami ke mi dojde ajde frosi stanuvaj mi vika ili ova mobilniov ke mi vibrira pa mi se ima i deseno da go stavam pod................. e sea sto mnogu sakate da znaete
 

gad

Член од
10 мај 2006
Мислења
50
Поени од реакции
1
|Toa sto ti se slucilo drag prijatele se narekuva Lucidnono sonuvanje ili "Lucid dreaming". Sostojba vo koja covek e svesen dodeka spie. Mnogu lugje voopsto neznaat za taa sostoba dodeka ne im se sluci, a potoa sakaat da go povtorat iskustvoto. Za da ne bamburam mnogu, pobaraj poveke detali na internet. Jas licno stradam od paraliza pri spienje, odnosno "Sliping paralyses" i sakav za mene licno da pobaram care na net, pa naletav na Lucid dreaming.Kako i da e iskustvoto e super dokolku go kontroliras kako tebe ti godi :D
 

Нате

УџУџУ
Член од
7 јуни 2006
Мислења
159
Поени од реакции
0
Никогаш до сега не сум во сонот не сум била свесна дека е сон. Е дури кога ќе се разбудам можам да се смирам, тогаш следи заклучок дека се е добро и дека било само сон.
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
mnogu pati mi se imat sluceno ama cim se obiduvam da se kontroliram vo sonot nekako se budam :)
 
Член од
12 јули 2006
Мислења
2
Поени од реакции
0
da mi se ima sluceno i taka se stavam u film sto mene mi odgovara.
cesto sonovite mi se ostvaruvaat( onie porealnite).
ama nacudno od se mi bese koga sred son se paralizirav.vo ista pozicija kao da spijam ama mozev da slusam i da gledam a nemozev da se mrdam.
se preplasiv:) bas ko na egzorcizmot na emily ako ste go gledale...
 

dusicka

UBAVA KAKO CVET
Член од
5 март 2006
Мислења
301
Поени од реакции
0
jas ne sakm da znam deka zonuvam ako e ubav sonot a ako se zanesam posle duri se vratam pri svest treba vreme
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
da..mi se ima slucuvano!jas sekoja vecer sonuvam obavezno,sekogas imam komplicirani sonista..pa i ova me ima sretnato!Mislam deka ova mi e genski,i majka mji isto taka mnogu sonuva,pa se naogame dvete kako si gi kazuvame sonistata..smesno li e ova?Sepak,jas se drzam vrz medicinskite tolkuvanja na sonovite,a onie koi mi vikaat:eek:voj son znaci ova,onoj ona..toa glupo mi e!
 

^SaW^

^K^B^
Член од
2 јуни 2006
Мислења
892
Поени од реакции
1
Ne...nesakajki glasav za da ali ne...mise nema nikad sluceno
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Ми се има случено, но за жал еднаш, и е феноменално искуство.
Прв пат почувствуваш дека имаш контрола над се, дека можеш да направиш што сакаш и дека можеш да бидеш што сакаш, едноставно имаш контрола... не се чувствуваш зависен од физичките закони... лудило

Сакам да ми се повтори но по неколку години од тогаш ништо :(

П.С. Тоа што АуРоРа го кажа за довршување на приказната по своја желба во моментите на будење е сосема нешто друго... многу различно, послабо чувство од моментот кога си свесен дека сонуваш
 

Kajgana Shop

На врв Bottom