Бурек

Дали јадете бурек


  • Вкупно гласачи
    554
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.465
Поени од реакции
7.932
најубав бурек во Тетово е во Реклама,порано знам правеа и со печурки и кечап и те прејадуе али ептен вкусно сега прават кај Тетовчанка таков навечер еднаш покасно бев тазе ваѓаја и коај се најадов убоо
 

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.610
Поени од реакции
5.016
Бурек со сирење и месо најмногу сакам...:back:
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Бурек е Балканска уметност.
Вајарско ремек дело :)
Како ми се јаде сега еден бурек со спанаќ од вегера (ме мрзи да си правам доручек). Или може и со месо. Иде некој од центар накај фонтана? :)
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
1.391
Поени од реакции
86
Вајарско ремек дело :)
Како ми се јаде сега еден бурек со спанаќ од вегера (ме мрзи да си правам доручек). Или може и со месо. Иде некој од центар накај фонтана? :)
Уффф мрза плус бурек ,ахх тоа е страшна комбинација,внимавај..

Иначе бурек го обожавам едно време јадев секој ден по 2 четврта,готово забегав.После тоа го покачија на 50 денара па веке и економоски беше неисплатливо да даам по 100 денара само за бурек,.секое сабајле :D.

Сеа поретко јадам,по четврт и осмина,најдов кај имаза 60 денара укупно. Таман ми е.
Само лошо е кога јадам бурек многу ми се пие водо одпосле иако бурекот не е солен :toe: :))
Заборавив да кажам,јадам исклучиво бурек со месо :helou:.
 

Duduk

Korg Maniac
Член од
8 јули 2009
Мислења
953
Поени од реакции
99
Аман бре многу скапо 20$ за чаша боза... инаку во каква чаша ја ставаат бозата во обична ко за пиење вода или во кригла?
Со 20$ кај нас 10 кила боза ќе купиш :pos2:

бтв ај лав бурек! :jaj:
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
најомилен пица бурек и со сирење! :vozbud:
 

GTFO

Pushing the button
Член од
3 април 2009
Мислења
5.654
Поени од реакции
4.579
Најмалку еднаш во неделата јадам четврт бурек + јогурт за доручек.Највкусен ми е пица-бурек,а јадам и со месо.
Инаку стварно мајсторска работа е бурекот.Да се отвори синџир бурекџилници во САД ке пропадне МекДоналдс.
Ке видат американците што е храна :pos2::pos2::pos2:

Бурек Rulzz

 
Член од
6 јули 2009
Мислења
491
Поени од реакции
16
Го јадам али ретко, повеќе сум за симит него за бурек :toe:
 

--N-SOUND--

Street Dragster
Член од
22 февруари 2009
Мислења
252
Поени од реакции
6
луѓе денес со мајка ми сме направиле пица-бурек немате поим колку е повкусно дома одколку да го купиш,два пати до сеа сум пробал вакво нешто ама дефинитивно од сеа САМО ваков ке јадам. најфкусно е сам коа си го правиш.
 
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
Дали некој јадел бурек со кашкавал,со шунка-кашкавал, со праз и сирење и со компир. Подобро нешто здравје.

Најмалку еднаш во неделата јадам четврт бурек + јогурт за доручек.Највкусен ми е пица-бурек,а јадам и со месо.
Инаку стварно мајсторска работа е бурекот.Да се отвори синџир бурекџилници во САД ке пропадне МекДоналдс.
Ке видат американците што е храна :pos2::pos2::pos2:

Бурек Rulzz

Бурек од Македонија се продава на Менхетен и во Њу Џерси.
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.060
Кај ја видов темава ми се јаде бурек ненормално многу. Се би дал за една четвртина со сирење и јогурт. Во Австралија има еден куп бурекџилници отворени од Македонци, Срби и Босанци, ама не е тоа тоа..има разлика меѓу тој бурек и бурекот на Балканот. Мајсторите овде ги немаат истите кори за да направат толку убав бурек. Една интересна случка првпат овде кога јадев бурек. Порачувам бурек и го добив во чинија исецкан на мали парчиња заедно со прибор за јадење. Бурек да јадеш со вилушка ама воопшто не личи на прав бурек :) Плус кога ќе видиш и дека овде нема јогурт ист како во Македонија, ништо не си направил. Само дома си е дома:smir:
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
961
Поени од реакции
43
Најново нешто што пробав е бурек со месо и феферонки. Малку лути на првите два залака, ама после лизга со јогурт, мераци. А претходно открив бурек со шунка и зденка, и тоа е преубаво.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom