Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
11 септември 2020
Мислења
21
Поени од реакции
52
Zdravo odneseni dokumenti dopolnitelni na 28juni vraten na finalna na 3 juli uste mi stoi stastusot
  • По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство
  • Da ne znae nekoj kolku vreme se ceka za polozitelno ili otkaz?inace prepiska 92xx/ 2020
Okolu 2 meseca
 
Член од
14 април 2014
Мислења
18
Поени од реакции
1
Zdravo odneseni dokumenti dopolnitelni na 28juni vraten na finalna na 3 juli uste mi stoi stastusot
  • По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство
  • Da ne znae nekoj kolku vreme se ceka za polozitelno ili otkaz?inace prepiska 92xx/ 2020
Здраво, дали беше ставен на дополнителна и потоа однесе документи или? Поздрав
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
522
Поени од реакции
672
Здраво
Едно прашање дали со потврда од Мин за одбрана на Македонија дека дедото служел во бг војска може да се смета за валиден док и да се достави во Софија.
Благодарам
Не верувам ама пробај...
 

Půtîñöt

Претседател
Член од
2 април 2020
Мислења
733
Поени од реакции
496
Здраво, едно прашање, може веќе сте го одговориле не сум активен одамна јас имам државјанство преку родител е сега имам еден другар сака да вади бугарско држвјнство ама нема потекло, е сега може некој да ми каже како е процесов што да направи што да извади кај да се обрати?

Благодарам однапред и уште еднаш се извинувам ако е одговорено претхдно не можам да барам.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
29 септември 2008
Мислења
77
Поени од реакции
210
Здраво другари/другарки,поздрав до сите.
Некои може се сеќаваат,минатата година некаде септември го имав пасошот во раце и веќе 10+ месеци сум во Германија,имав голема помош од членовите околу целата сага за добивање на Бг пасош.
Сега сестра ми се спрема за почнување на процедура и поднесување на документите со кои јас добив државјанство.
Јас одев преку фамилијата на Делчо од с.Ѕвегор(Делчево) и неговата фамилија (Ирена,Флоријан,Стојан) и се помина супер.Пред некој месец им пишав за сестра ми но ми рекоа дека било блокирано поднесувањето и почнувањетна постапка.Денес им звонев и пишав но не ми вратија ништо.Нешто слушнав дека сега можело само преку Амбасадата да се почнува постапка,не и преку Софија,и слушнав дека адресата чинела околу 300е.
Има ли некој некое инфо околу ова?
Ви благодарам.
 
Член од
3 мај 2023
Мислења
2
Поени од реакции
2
Здраво, уверението за државјанство го добив во Софија, но остатокот од процедурата решив да го продолжам преку амбасада бидејќи не се брзам. Може ли некој да ми каже кои документи треба да ги поднесам за да извадам ЕГН, освен потврда за државјанство?
 
Член од
22 февруари 2023
Мислења
12
Поени од реакции
3
Hello, I received the citizenship certificate in Sofia, but I decided to continue the rest of the procedure through the embassy because I am not in a hurry. Can someone tell me what documents I need to submit to get an EGN, apart from a certificate of citizenship?
could you please tell us on which date you were positive? I am waiting since June 5 for the decree of the vice president and still nothing
 
Член од
21 декември 2021
Мислења
12
Поени од реакции
12
Кои сериски броеви сега се префрлаат во финален? Некој напиша дека почнале да ги разгледуваат молбите од 2021 година.
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
522
Поени од реакции
672
Ми треба човек да среди документи за интервју (декларација, автобиографија, превод на изводи)... само за тоа, интервју е договорено.
 
Член од
8 септември 2023
Мислења
1
Поени од реакции
1
Здраво, пријатели! Извинете, ако задавам глупо прашање. Како обично се регистрирате за поднесување на документи во Министерството за правосудие во Софија? Има ли слични методи како луѓето од други земји преку веб-страницата publicbg.mjs.bg/BgSubmissionDoc со опцијата "Прием на лица од бугарско потекло" или имате различна постапка?
 
Член од
28 февруари 2014
Мислења
36
Поени од реакции
8
Дали може некој да ми каже што се случува со возачкиве? Имам другар што ја чека веќе 6 месеци. Посредникот тврди дека имало застој заради промена на влада.
 
Член од
30 септември 2021
Мислења
102
Поени од реакции
78
Дали може некој да ми каже што се случува со возачкиве? Имам другар што ја чека веќе 6 месеци. Посредникот тврди дека имало застој заради промена на влада.
Здраво!
Другар ти имал среќа, да биде во тие што ги проверуваат дали навистина живеат на таа адреса и дали имаат престој 6 месеца во Бугарија. Да ти кажам от искуство, доста луѓе се ставени на таа проверка и така ќе си остане статусот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom