Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
19 март 2023
Мислења
36
Поени од реакции
25
Шо прајме ние што сме на “Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.”
Би требало после нова година да не изненадат ?
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.253
Поени од реакции
16.712
Го пронајдов фондот на централен државен архив за земјоделските задруги, читалишта и друштва после некое време барање. Во главно датумите на книгите се од втората светска војна. Пробајте да барате по имиња на села од каде потекнуваат вашите предци во полето "Клјучови думи" (погледнете си - некои села се пишуваат малку различно на бугарски јазик)
Архив -ЦДА
Номер на фонд 264К
Номер на опис:2
Постирам за оние што не знаат, да не ми праќаат пораки веќе и да не плаќаат посредници.
И од кога ќе го најдат и отворат линкот?
1694901176497.png

Овде како да се постапи? Мислам се бара некој наш предок со име презиме или ?
 
Член од
29 септември 2022
Мислења
15
Поени од реакции
3
Zdravo sakam da prasam iskustvo momentalno, iako temata e pregolema a sigurno nekoj raboti se izmeneti a posledno vo vrska so slicen dokument e pred nekolku godini,

Vo momentov poseduvam originalen dokument( ubavo citav) so pecat od Bugarska Egzarhija na moja seuste ziva baba, dokumentot e so podatok za rodeno mesto 1941 Skopsko Veleska eparhija od pravoslavni roditeli krsteno od svestenik so pecat od crkavata.

Dali ova e vo red i sto ponataka?
 
Член од
5 август 2020
Мислења
32
Поени од реакции
13
Zdravo sakam da prasam iskustvo momentalno, iako temata e pregolema a sigurno nekoj raboti se izmeneti a posledno vo vrska so slicen dokument e pred nekolku godini,

Vo momentov poseduvam originalen dokument( ubavo citav) so pecat od Bugarska Egzarhija na moja seuste ziva baba, dokumentot e so podatok za rodeno mesto 1941 Skopsko Veleska eparhija od pravoslavni roditeli krsteno od svestenik so pecat od crkavata.

Dali ova e vo red i sto ponataka?

Jas mislam deka ne pominva poshto po moe mislenje treba da pisi deka e Bugarka negde vo dokumentot....Neznam dali to so crkvite mu igra uloga vo apliciranjeto vo konzulat ili vo sofija.Ili da prasas vo konzulat ili da prasa coek so odi sofija da ti daj odgovor tie sho ke mu rechat.Koj mozi da ti garantira osven niv? Toe moe mislenje.pozdrav
 
Член од
21 ноември 2021
Мислења
51
Поени од реакции
49
И од кога ќе го најдат и отворат линкот?
Прегледај го приврзокот 390999

Овде како да се постапи? Мислам се бара некој наш предок со име презиме или ?
Затоа што 90% документите не се дигитализирани, пишуваш mail на: cda@archives.government.bg со сите детали што ги знаеш за твојот предок. На пример таа книга што си ја нашол, бил вработен во општина како секретар на кмета, податоци за родителите (име презиме на мајка и татко) и слично. Конкретно таа книга што ја имаш испратено на сликата е за вработените во општинската администрација, ако бил вработен/служител таму 1942 година сигурно го има, само напомени во mailot ако сега во умреницата е запишан со -ски, можеби тогаш бил со -ов или -ев на крајот на презимето
 
Член од
21 ноември 2021
Мислења
51
Поени од реакции
49
Zdravo sakam da prasam iskustvo momentalno, iako temata e pregolema a sigurno nekoj raboti se izmeneti a posledno vo vrska so slicen dokument e pred nekolku godini,

Vo momentov poseduvam originalen dokument( ubavo citav) so pecat od Bugarska Egzarhija na moja seuste ziva baba, dokumentot e so podatok za rodeno mesto 1941 Skopsko Veleska eparhija od pravoslavni roditeli krsteno od svestenik so pecat od crkavata.

Dali ova e vo red i sto ponataka?
Документот е во ред, еден роднина има поминато на положително јули оваа година со ист таков документ
Автоматски споено мислење:

И после темава крив ни е цацко што Бугариве не поништуваат.. :facepalm:
Врати си се на темите на форумот за љубовни проблеми ако ти смета
 
Член од
29 септември 2022
Мислења
15
Поени од реакции
3
Документот е во ред, еден роднина има поминато на положително јули оваа година со ист таков документ
Автоматски споено мислење:
Emil fala ti na odgovorot, te molam dopolnitelno prasanje

vo vrska so Arhivnikot pogore, dali za verifikacija na sveditelstvoto treba da pobaram bugarska pretstavka vo arhivot ili toa e rabota na Bugarskoto ministerstvo?
Voedno, dali istoto treba mojata baba da go zaveri na notar za validno vo 2023 kade se povitkuva na toj dokument, a jas preku izvodot na rodnini da se povrznam kako nejzin potomok?
 
Член од
17 септември 2020
Мислења
7
Поени од реакции
5
Zdravo , dali nekoj znae po prevzemanje na EGN i registracija na adresa vo Sofia, vo koi policiski stanici moze da se otide na slikanje za pasos? ...i koi dokumenti se potrebni za vo policija?
Fala vi
 
Член од
21 ноември 2021
Мислења
51
Поени од реакции
49
Emil fala ti na odgovorot, te molam dopolnitelno prasanje

vo vrska so Arhivnikot pogore, dali za verifikacija na sveditelstvoto treba da pobaram bugarska pretstavka vo arhivot ili toa e rabota na Bugarskoto ministerstvo?
Voedno, dali istoto treba mojata baba da go zaveri na notar za validno vo 2023 kade se povitkuva na toj dokument, a jas preku izvodot na rodnini da se povrznam kako nejzin potomok?
Ако го имаш оригиналниот документ не треба ништо дополнително. Вадиш изводи на родени/починати меѓународни(не се заверуваат или преведуваат а се иста цена како обичните) кои те поврзуваат со тој предок за да не преведуваш и заверуваш без везе во амбасадата или во БГ. Лекарско и потврда за неосудуваност кога ќе извадиш зависи каде сакаш да преведуваш. Ако сакаш во МК избери си преведувач од списокот на страницата на БГ амбасадата во Скопје и после ќе одиш во амбасадата да го завериш потписот на преведувачот. Ако одиш БГ кај било кој судски преведувач може заверка. Останати документи по список од линкот(основание чл.15) :https://justice.government.bg/home/index/21b782d0-ff10-4b33-81cb-1fef6118448d
Ако не го завериш преводот ова ќе се случи (како мене што ми се случи на сликата)
 

Attachments

Член од
29 септември 2022
Мислења
15
Поени од реакции
3
Vo vrska so podnesuvanje molba, ima li raslika pomegju ambasadata vo Skopue i preku posrednik vo Bugarija, Sofija ( ili Kjustendil)?

Dali bi zastedil vreme pari i energija preku SK ili preporaclivo preku BG?

Patem dali ambasadata ima odelenie koe pomaga vo procesot ili samo podnesuvam i preprakjaat diplomatska do Sofia i cekame odgovor?
Автоматски споено мислење:

 
Член од
21 ноември 2021
Мислења
51
Поени од реакции
49
Vo vrska so podnesuvanje molba, ima li raslika pomegju ambasadata vo Skopue i preku posrednik vo Bugarija, Sofija ( ili Kjustendil)?

Dali bi zastedil vreme pari i energija preku SK ili preporaclivo preku BG?

Patem dali ambasadata ima odelenie koe pomaga vo procesot ili samo podnesuvam i preprakjaat diplomatska do Sofia i cekame odgovor?
Автоматски споено мислење:
Не ти треба посредник, ако толку ти се фрлат пари - слободно. Молбата се подава или во амбасадата или во министерството на правда на Р. Бугарија ЛИЧНО. Интервју се прави истиот момент кога ќе се подадат документите-молбата. Интервјуто е исто и во амбасадата и во министерството. Разлика е што документите од амбасада се праќаат по пошта после неколку месеци (максимум 3), за интервју во амбасадата брзо се добива датум, за Софија тешко да најдеш, дури системот ме работи правилно. Не знам кој те излажал за интервју во Ќустендил.
 
Член од
29 септември 2022
Мислења
15
Поени од реакции
3
Не ти треба посредник, ако толку ти се фрлат пари - слободно. Молбата се подава или во амбасадата или во министерството на правда на Р. Бугарија ЛИЧНО. Интервју се прави истиот момент кога ќе се подадат документите-молбата. Интервјуто е исто и во амбасадата и во министерството. Разлика е што документите од амбасада се праќаат по пошта после неколку месеци (максимум 3), за интервју во амбасадата брзо се добива датум, за Софија тешко да најдеш, дури системот ме работи правилно. Не знам кој те излажал за интервју во Ќустендил.
Cisto informativen razgovor so prijateli, imalo takva opcija preku Kjustendil, no maltene jas bi odel preku Ambasada ( mozebi i licno vo Sofija dokolku go sfatam poednostavno procesot)
no, sega koga poglednav vo clenot 15 2.3 vika
zakon za drzavjanstvo e oficijalen dokument izdaden od opstinata ili ministerstvo za pravda deka e bugar/ka,
dali Bugarskata Egzarhija e direkten potkrovitel na MP i nivniot pecat e oficijalno priznaen kako dokument na Bugarskara drzava vo toa vreme, bidejki na Sveditelstvoto od krstenicata ne e vmenata nacionalnost?
Spored nekoj informacii na internet, crkovniot dokument bil validen pred izmena na zakonot,
vo prilog e dokumentot (samo za prikaz - neoficijalen)
IMG_9899.jpeg
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
184
Поени од реакции
186
Cisto informativen razgovor so prijateli, imalo takva opcija preku Kjustendil, no maltene jas bi odel preku Ambasada ( mozebi i licno vo Sofija dokolku go sfatam poednostavno procesot)
no, sega koga poglednav vo clenot 15 2.3 vika
zakon za drzavjanstvo e oficijalen dokument izdaden od opstinata ili ministerstvo za pravda deka e bugar/ka,
dali Bugarskata Egzarhija e direkten potkrovitel na MP i nivniot pecat e oficijalno priznaen kako dokument na Bugarskara drzava vo toa vreme, bidejki na Sveditelstvoto od krstenicata ne e vmenata nacionalnost?
Spored nekoj informacii na internet, crkovniot dokument bil validen pred izmena na zakonot,
vo prilog e dokumentot (samo za prikaz - neoficijalen)
Прегледај го приврзокот 391152
Јас бев заглавен на примена молба, доставив ваков документ, само не крштеница, туку венчален лист за да поче постапката, и го прифатија, сега сум на задолжителна. Мислам дека ако не беше валиден, немаше да почне постапката за мене
 
Член од
29 септември 2022
Мислења
15
Поени од реакции
3
Stranata na DABC veli ;
IMG_9900.jpeg
Ima konkreten odgovor i dali seuste vazi ovoj akt od agencijata?

Edit:
Kako sto sfativ, DABC izdava samo vizi za prestoj vo BG po bugarsko poteklo i nema nikakva vrska so procedura za pasos?
Vo nekoj postari muabeti na forumov DABC e spomenat vo procedurite za pasos,no sega e samo MP?
 
Последно уредено:
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Дечки некој дали во брзо време ќе оди во Бугарија да го замолам една голема услуга да ми направи? ми требаат едни лекови од аптека по што кај нас ги нема. Ве молам пишете ако има некој, фала ви однапред
 

Kajgana Shop

На врв Bottom