Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
21 мај 2021
Мислења
17
Поени од реакции
24
Сите шо сте приета молба значи дека не сте ни во постапка и процес за добивање на државјанство, се чека да однесете стар документ или пасош од родител или брат/сестра за да ОТПОЧНЕТЕ процедура и тек од моментот кога че ви се образува преписка влегувате во процесот, т.е се редите на опашката за добивање на пасош, со други думи, приета молба ќе ти стои се дури не однесеш цврст доказ, т.е може и 10 години да не се мрдне, едноставно си на стенд бај, чекаат на тебе, се надевам бев доволно јасен
Гледам многу прашања од типот бев на финална сега сум вратен, СИТЕ СМЕ ВРАТЕНИ и нема потреба од паники, ги ставаат на финална само оние преписки шо во момент ги работат така да не ви менува дали сте на задолжителна или финална, кога ќе дојдете на ред, ќе ви се смени статусот.
Се надевам појаснив некои работи
Автоматски споено мислење:

Сите шо сте приета молба значи дека не сте ни во постапка и процес за добивање на државјанство, се чека да однесете стар документ или пасош од родител или брат/сестра за да ОТПОЧНЕТЕ процедура и тек од моментот кога че ви се образува преписка влегувате во процесот, т.е се редите на опашката за добивање на пасош, со други думи, приета молба ќе ти стои се дури не однесеш цврст доказ, т.е може и 10 години да не се мрдне, едноставно си на стенд бај, чекаат на тебе, се надевам бев доволно јасен
Гледам многу прашања од типот бев на финална сега сум вратен, СИТЕ СМЕ ВРАТЕНИ и нема потреба од паники, ги ставаат на финална само оние преписки шо во момент ги работат така да не ви менува дали сте на задолжителна или финална, кога ќе дојдете на ред, ќе ви се смени статусот.
Се надевам појаснив некои работи

Здраво, дали сте сигурно дека поминува преку брат/сеатра? Брат ми помина на интервју 2022 год, документите му се вратени во БТ, изваден документ за род. врски, сестра/ брат …
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
507
Поени од реакции
652
Здраво, дали сте сигурно дека поминува преку брат/сеатра? Брат ми помина на интервју 2022 год, документите му се вратени во БТ, изваден документ за род. врски, сестра/ брат …
На интервју беше со документот родствени врски или не?
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
17
Поени од реакции
24
На интервју беше со документот родствени врски или не?
Да, со документ изваден од општина
Автоматски споено мислење:

На интервју беше со документот родствени врски или не?
Да, со документ изваден од општина
 
Член од
14 мај 2023
Мислења
4
Поени од реакции
4
Pisi im na meil barawe so podatocite sto gi imas, ke ti odgovorat , ke si platis i moze po posta da ti gi pratat zavereni primeroci.
Автоматски споено мислење:


cda@archives.government.bg
Jas mu pisav pred dva meseci na nefela vreme mu prakam email, nikoj ne odgovara. Sto tocbo trrba da se pise da ne treba nekoj dokument ili formular? Pozdrav
 
Член од
21 ноември 2021
Мислења
51
Поени од реакции
49
Го пронајдов фондот на централен државен архив за земјоделските задруги, читалишта и друштва после некое време барање. Во главно датумите на книгите се од втората светска војна. Пробајте да барате по имиња на села од каде потекнуваат вашите предци во полето "Клјучови думи" (погледнете си - некои села се пишуваат малку различно на бугарски јазик)
Архив -ЦДА
Номер на фонд 264К
Номер на опис:2
Постирам за оние што не знаат, да не ми праќаат пораки веќе и да не плаќаат посредници.
 

Attachments

Член од
19 март 2023
Мислења
9
Поени од реакции
7
Шо прајме ние што сме на “Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.”
Би требало после нова година да не изненадат ?
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
18.897
Поени од реакции
16.006
Го пронајдов фондот на централен државен архив за земјоделските задруги, читалишта и друштва после некое време барање. Во главно датумите на книгите се од втората светска војна. Пробајте да барате по имиња на села од каде потекнуваат вашите предци во полето "Клјучови думи" (погледнете си - некои села се пишуваат малку различно на бугарски јазик)
Архив -ЦДА
Номер на фонд 264К
Номер на опис:2
Постирам за оние што не знаат, да не ми праќаат пораки веќе и да не плаќаат посредници.
И од кога ќе го најдат и отворат линкот?
1694901176497.png

Овде како да се постапи? Мислам се бара некој наш предок со име презиме или ?
 
Член од
29 септември 2022
Мислења
15
Поени од реакции
3
Zdravo sakam da prasam iskustvo momentalno, iako temata e pregolema a sigurno nekoj raboti se izmeneti a posledno vo vrska so slicen dokument e pred nekolku godini,

Vo momentov poseduvam originalen dokument( ubavo citav) so pecat od Bugarska Egzarhija na moja seuste ziva baba, dokumentot e so podatok za rodeno mesto 1941 Skopsko Veleska eparhija od pravoslavni roditeli krsteno od svestenik so pecat od crkavata.

Dali ova e vo red i sto ponataka?
 
Член од
5 август 2020
Мислења
24
Поени од реакции
7
Zdravo sakam da prasam iskustvo momentalno, iako temata e pregolema a sigurno nekoj raboti se izmeneti a posledno vo vrska so slicen dokument e pred nekolku godini,

Vo momentov poseduvam originalen dokument( ubavo citav) so pecat od Bugarska Egzarhija na moja seuste ziva baba, dokumentot e so podatok za rodeno mesto 1941 Skopsko Veleska eparhija od pravoslavni roditeli krsteno od svestenik so pecat od crkavata.

Dali ova e vo red i sto ponataka?

Jas mislam deka ne pominva poshto po moe mislenje treba da pisi deka e Bugarka negde vo dokumentot....Neznam dali to so crkvite mu igra uloga vo apliciranjeto vo konzulat ili vo sofija.Ili da prasas vo konzulat ili da prasa coek so odi sofija da ti daj odgovor tie sho ke mu rechat.Koj mozi da ti garantira osven niv? Toe moe mislenje.pozdrav
 
Член од
21 ноември 2021
Мислења
51
Поени од реакции
49
И од кога ќе го најдат и отворат линкот?
Прегледај го приврзокот 390999

Овде како да се постапи? Мислам се бара некој наш предок со име презиме или ?
Затоа што 90% документите не се дигитализирани, пишуваш mail на: cda@archives.government.bg со сите детали што ги знаеш за твојот предок. На пример таа книга што си ја нашол, бил вработен во општина како секретар на кмета, податоци за родителите (име презиме на мајка и татко) и слично. Конкретно таа книга што ја имаш испратено на сликата е за вработените во општинската администрација, ако бил вработен/служител таму 1942 година сигурно го има, само напомени во mailot ако сега во умреницата е запишан со -ски, можеби тогаш бил со -ов или -ев на крајот на презимето
 
Член од
21 ноември 2021
Мислења
51
Поени од реакции
49
Zdravo sakam da prasam iskustvo momentalno, iako temata e pregolema a sigurno nekoj raboti se izmeneti a posledno vo vrska so slicen dokument e pred nekolku godini,

Vo momentov poseduvam originalen dokument( ubavo citav) so pecat od Bugarska Egzarhija na moja seuste ziva baba, dokumentot e so podatok za rodeno mesto 1941 Skopsko Veleska eparhija od pravoslavni roditeli krsteno od svestenik so pecat od crkavata.

Dali ova e vo red i sto ponataka?
Документот е во ред, еден роднина има поминато на положително јули оваа година со ист таков документ
Автоматски споено мислење:

И после темава крив ни е цацко што Бугариве не поништуваат.. :facepalm:
Врати си се на темите на форумот за љубовни проблеми ако ти смета
 
Член од
29 септември 2022
Мислења
15
Поени од реакции
3
Документот е во ред, еден роднина има поминато на положително јули оваа година со ист таков документ
Автоматски споено мислење:
Emil fala ti na odgovorot, te molam dopolnitelno prasanje

vo vrska so Arhivnikot pogore, dali za verifikacija na sveditelstvoto treba da pobaram bugarska pretstavka vo arhivot ili toa e rabota na Bugarskoto ministerstvo?
Voedno, dali istoto treba mojata baba da go zaveri na notar za validno vo 2023 kade se povitkuva na toj dokument, a jas preku izvodot na rodnini da se povrznam kako nejzin potomok?
 
Член од
17 септември 2020
Мислења
7
Поени од реакции
5
Zdravo , dali nekoj znae po prevzemanje na EGN i registracija na adresa vo Sofia, vo koi policiski stanici moze da se otide na slikanje za pasos? ...i koi dokumenti se potrebni za vo policija?
Fala vi
 
Член од
21 ноември 2021
Мислења
51
Поени од реакции
49
Emil fala ti na odgovorot, te molam dopolnitelno prasanje

vo vrska so Arhivnikot pogore, dali za verifikacija na sveditelstvoto treba da pobaram bugarska pretstavka vo arhivot ili toa e rabota na Bugarskoto ministerstvo?
Voedno, dali istoto treba mojata baba da go zaveri na notar za validno vo 2023 kade se povitkuva na toj dokument, a jas preku izvodot na rodnini da se povrznam kako nejzin potomok?
Ако го имаш оригиналниот документ не треба ништо дополнително. Вадиш изводи на родени/починати меѓународни(не се заверуваат или преведуваат а се иста цена како обичните) кои те поврзуваат со тој предок за да не преведуваш и заверуваш без везе во амбасадата или во БГ. Лекарско и потврда за неосудуваност кога ќе извадиш зависи каде сакаш да преведуваш. Ако сакаш во МК избери си преведувач од списокот на страницата на БГ амбасадата во Скопје и после ќе одиш во амбасадата да го завериш потписот на преведувачот. Ако одиш БГ кај било кој судски преведувач може заверка. Останати документи по список од линкот(основание чл.15) :https://justice.government.bg/home/index/21b782d0-ff10-4b33-81cb-1fef6118448d
Ако не го завериш преводот ова ќе се случи (како мене што ми се случи на сликата)
 

Attachments

Член од
29 септември 2022
Мислења
15
Поени од реакции
3
Vo vrska so podnesuvanje molba, ima li raslika pomegju ambasadata vo Skopue i preku posrednik vo Bugarija, Sofija ( ili Kjustendil)?

Dali bi zastedil vreme pari i energija preku SK ili preporaclivo preku BG?

Patem dali ambasadata ima odelenie koe pomaga vo procesot ili samo podnesuvam i preprakjaat diplomatska do Sofia i cekame odgovor?
Автоматски споено мислење:

 

Kajgana Shop

На врв Bottom