Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
21 ноември 2021
Мислења
51
Поени од реакции
49
Sledam na fb na 2 grupi i eden ruski forum. Ako sakas ke ti pratam link vo poraka od site 3. Mozno e da e poverodostojna tvojata informacija zosto e od oficijalen izvor, mojata informacija e od lugje so aplicirale i verojatno e poneverodostojna.
Прати ми ги страниците те молам.

Не знам ни каква техничка грешка е бидејќи почна да се дере кога прашав.
Еве броеви ако некој сака да проба да дознае, бидејќи веќе знаат кој сум кога завртам (без заебанција) оти имам вртено милион пати.

Броевите директ одат до службеник на дирекцијата за државјанство, бројот на страницата на МП е од централа, затоа скоро никогаш не работи, како што е случајот со бројот на МВР за закажување за термин на лична карта
 

Attachments

Член од
21 јули 2021
Мислења
37
Поени од реакции
31
Meni je bila dopunska provera bez 4 pa me odbili,sve je ovo sprdnja i uzimanje para
Odbili su te verovatno zbog sledece tri stvari:
1. Ne posedujes dokument kojim se potvrdjuje babino, ili dedino bugarsko poreklo,
2. Majka se tek naknadno izjasnila kao bugarka,
3. Majcino devojacko prezime se zavrsava sa IĆ, ili nije nosila tradicionalno bugarsko prezime.
Da li sam u pravu, ili gresim?
 
Член од
30 мај 2018
Мислења
51
Поени од реакции
27
Крштеница, но крштеницата е препис бидејќи оригиналот е изгубен некаде кога имаат поднесувано мои роднини пред неколку години со неа. Со фотокопија од оригиналот извадив нова врз основа на црковни книги.
Од кој форум е информацијата иначе?
Мене на телефон ми кажаа дека е настаната техничка грешка од нешто
poveli stranite
https://bglife.ru/topic/2474/page/357/ osven ovaa tema ima i mnogu drugi povrzani so bg drzavjanstvo za razlicni cekori od postapkata, se spomnuva cesto i nekoja aplikacija telegram no jas ja nemam.
moj sovet bi ti bil dokolku e mozno da im go kazis brojot na dosieto na rodninite kaj sto e bil originalot za da mozat da go povrzat so tvoeto dosie. so sigurnost znam deka vo slucaj koga e normalno eden original, a apliciraat povekje lugje go povrzuvaat originalot so brojot na dosieto na site lugje koi aplicirale.
 
Член од
21 ноември 2021
Мислења
51
Поени од реакции
49
poveli stranite
https://bglife.ru/topic/2474/page/357/ osven ovaa tema ima i mnogu drugi povrzani so bg drzavjanstvo za razlicni cekori od postapkata, se spomnuva cesto i nekoja aplikacija telegram no jas ja nemam.
moj sovet bi ti bil dokolku e mozno da im go kazis brojot na dosieto na rodninite kaj sto e bil originalot za da mozat da go povrzat so tvoeto dosie. so sigurnost znam deka vo slucaj koga e normalno eden original, a apliciraat povekje lugje go povrzuvaat originalot so brojot na dosieto na site lugje koi aplicirale.
Веќе сум и во двете групи, гледам во втората има неколку кои веќе имаат државјанство после тој статус, така да ќе видиме кој ќе биде исходот
 
Член од
14 февруари 2023
Мислења
15
Поени од реакции
6
intervju 29.09.2022 (Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване. )
vejke 8 meseci sum na ovoj status koga od prilika da ocekuvam promena ?
 
Член од
25 ноември 2019
Мислења
101
Поени од реакции
108
Оптимистично за година дена, а стварно ке видиме.
 
Член од
28 јули 2023
Мислења
14
Поени од реакции
27
Zdravo odneseni dokumenti dopolnitelni na 28juni vraten na finalna na 3 juli uste mi stoi stastusot
  • По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство
  • Da ne znae nekoj kolku vreme se ceka za polozitelno ili otkaz?inace prepiska 92xx/ 2020
 
Последно уредено:
Член од
21 ноември 2021
Мислења
51
Поени од реакции
49
Zdravo odneseni dokumenti dopolnitelni na 28juni vraten na finalna na 3 juli uste mi stoi stastusot
  • По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство
  • Da ne znae nekoj kolku vreme se ceka za zadolzitelna ili otkaz?inace prepiska 92xx/ 2020
Од финална директно преминува на положително или отказ, не на задолжителна.
Советот за државјанство има заседание најмалку 3 пати месечно, кога е тоа точно не се знае, но според правилникот за работа на советот, нивната одлука се објавува недела дена после моментот од кога е донесена.
Гледано од претходните преписки кои имаат поминато на положително советот има заседание на секои 10 дена (горе долу)
Кај тебе ако гледаш оптимистички најрано на почетокот/средината на септември ќе имаш промена на статус.
 
Член од
25 јуни 2021
Мислења
145
Поени од реакции
300
Од финална директно преминува на положително или отказ, не на задолжителна.
Советот за државјанство има заседание најмалку 3 пати месечно, кога е тоа точно не се знае, но според правилникот за работа на советот, нивната одлука се објавува недела дена после моментот од кога е донесена.
Гледано од претходните преписки кои имаат поминато на положително советот има заседание на секои 10 дена (горе долу)
Кај тебе ако гледаш оптимистички најрано на почетокот/средината на септември ќе имаш промена на статус.
Jas cekav dva meseci.
 
Член од
28 јули 2023
Мислења
14
Поени од реакции
27
Од финална директно преминува на положително или отказ, не на задолжителна.
Советот за државјанство има заседание најмалку 3 пати месечно, кога е тоа точно не се знае, но според правилникот за работа на советот, нивната одлука се објавува недела дена после моментот од кога е донесена.
Гледано од претходните преписки кои имаат поминато на положително советот има заседание на секои 10 дена (горе долу)
Кај тебе ако гледаш оптимистички најрано на почетокот/средината на септември ќе имаш промена на статус.
Da greska moja ...mislev na polozitelno...ok fala ti na odgovorot poz
 
Член од
27 септември 2016
Мислења
173
Поени од реакции
87
Od april mesec sum na vraten od finalna na ""Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване"" so broj 13..../ 2021 , ke ima li nekakov aber znae li nekoj nesto??
jas sum 21***/2021 intervju sofija i sum na zadolzitelna
 
Член од
11 август 2020
Мислења
7
Поени од реакции
5
Список на документи
Формулари
Овластени преведувачи
Сите документи издадени од македонски институции ќе треба да ги преведеш на бугарски од преведувач овластен од амбасадата. Преводите ги носиш за заверка во амбасадата.
Во амбасадата можеш да ги добиеш и сите други информации и да прашаш за закажување на интервју. Прашањата ги има постирано на темава многу пати.
Хинт: ако комуницираш со вработените на (официјален) бугарски или барем покажеш дека се обидуваш може да добиеш и пољубезен однос од нивна страна.
Освен доказот за потекло другата битна работа е сите изводи кои ти го докажуваат потеклото до предокот чиј документ ќе го приложиш како доказ во процедурата треба да ти бидат поврзани, од тебе до тој предок, пожелно без разлики во имиња, презимиња и датуми за да си заштедиш на главоболки понатаму.
За лекарското има некои нови информации, побарај во темата назад, напишано е.
Уште информации имаш тука и тука, само што некои од нив се можеби и не толку ажурирани со последните промени.

Не сакам да звучам арогантно, ама во ера на Google живееме. Користи Google Search и Translate за непознати термини. Не чекај другите да ти ги завршат работите, посебно не разно-разни посредници кои се многу ангажирани да ти ги стават рацете во џеб, ама не баш и за исполнување на договореното.
Алал ти вера за постов, не знам како ги најде преведувачите и одлично напишан пост.

поздрав!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom