Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
27 октомври 2017
Мислења
495
Поени од реакции
713
Се извинувам што не сум во тек. Но дали е потребно документ за предок бугарин или само се дава изјава на нотар за почнување на постапката?
 
Член од
25 јуни 2021
Мислења
145
Поени од реакции
300
Ќе почекаш уште некои 2 години, на сите ни имат кажано дека за година дена , али од интервју до пасош во рака е 2.5 - 3 години, се надевам дека ќе ја забрзаат постапката во иднина
Blagodaram.
Автоматски споено мислење:

Blagodaram. Licno se ponadevav za pobrzo, arno ama...
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
dobro utro, i da se pojavi nekoj ukaz od nekade ;);)
Нека е добро, дај боже! Ама со вакви ОФТОПИЦИ никогаш нема да биде добро за оној кој чека и се надева на корисна информација! Памет во глава....
 
Член од
28 мај 2021
Мислења
27
Поени од реакции
64
Нека е добро, дај боже! Ама со вакви ОФТОПИЦИ никогаш нема да биде добро за оној кој чека и се надева на корисна информација! Памет во глава....
Lesno ti e na tebe posto imas ukaz, pa se ti e oftopik sefa
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
A ova neli e offtopik? Mizeren si.
Автоматски споено мислење:


Hahahhahahahahah :pos: :pos: :pos: :pos: :tapp: :tapp: :tapp:
Автоматски споено мислење:


Treba da kjutis i da prestanes da izigravas klovn, tikvar eden.
Значи списокот на Бибо има 90 и повеќе членови кој чекаат Указ! Замислете доколку сите тие денес напишат... ајде указ нека има денот... 90постови еден под друг... и после ќе дојде некој со прашање за темата што е одговорено и ќе му кажеме... одговорено е сврти неколку страни наназад... 5дена ќе листа...

Да @Blgarceto во право си, имам и јас офтопици на темата, не викам не! и не се само овие кој што си ги навел има и доста други... и го признавам тоа и свесен сум и ако треба ќе ги сносам последиците...

Ама ако јас сум мизерен со мојте офтопици, тогаш да постоеше единица мерка во светот за мизерност, согласно твојте постови... сигурно таа единица мерка по тебе ќе се викаше!

И дајте веќе сите да бидеме конструктивни, да имаме сите по некој офтопик ама гледате дека во последно време доста членови се освестија и работат за општото добро освен некој поедици кој мора да се истакнат и секако да се опоменат за да се вклучат со останатите!

Поздрав до сите и ако имате да ми реплицирате (напаѓате, да ми се докажувате, паметите) направете го тоа во порака, нема потреба темава да ја оптеретуваме!

Ви посакувам успех и се надевам заеднички ќе го подигнеме нивото на темата и дека ќе учиме од сопствените и туѓите грешки и нема да ги повторуваме откако некој ќе ни ги укаже!

Ве поздравувам!
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Mizerijo, pred ukazot urlase ko majmun na forumot "ukaaazii ajde ajdee ukaziiii" sea od koa zema ukaz glumis dzandar. Mrsh od tuka bedo mizerna.
Значи активен си на форумот и не сфати дека кога сакаме некого да го навредиме не го правиме тоа со мизерно избрани малограѓански зборови туку нивото на навреда е со речник на високо интелектуално ниво каде преку внимателно одбрани зборови на индиректен начин погодуваме тамо кај што треба да допре навредата, а на директен начин со пошаното никаде површно не изгледа дека некого се обдуваме да навредиме! Во иднина ако неможеш да го задржиш и подигнеш нивото на темата и стилот на пишување и немаш интелектуален капацитет да се носиш со останатите нас кој учествуваме во темата, не ја спуштај дискусијата на ниско ниво...
Ок лик си и немаш лоша намера но сепак премногу лично сфаќаш некој работи...
Биди ми поздравен :)
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.032
Поени од реакции
4.518
Би сакал јавно да ги прашам оние кои извадија бугарско државјанство.Доколку со некаква среќа или закон ЕУ ја заобиколи Бугарија и ја прими во Македонија без нејзин глас со што македонскиот пасош би станал и туристичка и работна виза во членките на ЕУ како што сега е бугарскиот дали во тој случај ќе го задржат или откажат бугарското државјанство?
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Би сакал јавно да ги прашам оние кои извадија бугарско државјанство.Доколку со некаква среќа или закон ЕУ ја заобиколи Бугарија и ја прими во Македонија без нејзин глас со што македонскиот пасош би станал и туристичка и работна виза во членките на ЕУ како што сега е бугарскиот дали во тој случај ќе го задржат или откажат бугарското државјанство?
Jas poprvo od makedonskoto ke se otkazam otkolku od bugarskoto. Go vadam od pricina sto se osekam kako Bugarin :)
 
Член од
26 септември 2019
Мислења
73
Поени од реакции
218
Би сакал јавно да ги прашам оние кои извадија бугарско државјанство.Доколку со некаква среќа или закон ЕУ ја заобиколи Бугарија и ја прими во Македонија без нејзин глас со што македонскиот пасош би станал и туристичка и работна виза во членките на ЕУ како што сега е бугарскиот дали во тој случај ќе го задржат или откажат бугарското државјанство?
Po moe znaenje i da ja primat Severna Makedonija vo EU,prasaj gi generaciite za 10 goidini koi ke mozat duri togash da odat da rabotat,bidejki za nekoi zemji i i kvota za rabotna viza taka sto veruvaj nie pak ne ke mozeme slobodno da rabotime nadvor od Severna Makedonija.Jas eve odma da ti odgovoram nema da se otkazam od bugarskoto drzavjanstvo,koe seuste go cekam.pozz
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.032
Поени од реакции
4.518
Jas poprvo od makedonskoto ke se otkazam otkolku od bugarskoto. Go vadam od pricina sto se osekam kako Bugarin :)
А дали мислиш дека тие 150000 македонски граѓани што извадиле бугарски пасош го извадиле затоа што се чувствувале како бугари или исклучиво за да одат да работат во некоја земја членка на ЕУ поради подобар живот?
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
А дали мислиш дека тие 150000 македонски граѓани што извадиле бугарски пасош го извадиле затоа што се чувствувале како бугари или исклучиво за да одат да работат во некоја земја членка на ЕУ поради подобар живот?
Nebitno e od koja pricina vadat bg pasosi, vaznoto e deka se potpisale deka se Bugari i tie veke se racunaat za Bugari.
 
Член од
28 мај 2021
Мислења
27
Поени од реакции
64
A ukaz koga ??? :D :D , ajde neka me banirat sekako dek koga ke potpisat ke si proveram na stranata.
Автоматски споено мислење:

Poz do site da si docekate ukaz, kontaktirajte go samo Altair posto iskreno saka da pomogne, drugite ne gi slusajte sto se pravat pametnisto zemale ukaz. Pozz se najdobro.
 
Последно уредено:

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
A ukaz koga ??? :D :D , ajde neka me banirat sekako dek koga ke potpisat ke si proveram na stranata.
Автоматски споено мислење:

Poz do site da si docekate ukaz, kontaktirajte go samo Altair posto iskreno saka da pomogne, drugite ne gi slusajte sto se pravat pametnisto zemale ukaz. Pozz se najdobro.
Nem dotke ne me fali tolku:boksix: Nemam vreme, dodeka ne zavrsi fudbalot, ne pisam nisto:D I da ti kazam deka bas tie sto zemale ukaz treba da gi slusate, bidejki pominale cela procedura i koj kolku moze i saka objasnuvaat i davat soveti ovde kako, sto i kolku pominale dodeka da dojdat do bugarsko drzavjanstvo. Nekoj od niv, kako na primer Marin, vi nadrobi u detal sto treba da se pravi koga ke ides Sofija za sam da se snajdes bez "posrednici" sto ke vi napravat ubava frizura, ama ne go cenete toa, naprotiv, go napagate oti "mnogu se pravel pameten"". Citajte i sobirajte informacii od ovde, bidejki potocno nema da najdete na drugo mwsto, forum, face.... I Ako nema sto pametno da komentirate vo vrska so temata, oladete malku, site ke dojdeme na red, se nadevam site pozitivno.
Toa e...mi zavrsi pauzata za topli obrok :sneaky:

P.S. Gi zamoluvam onie sto denes ili vo tekot na ovaa nedela ke odat Sofija za podiganje na ukaz, da napisat ovde kako e situacijata tamu, pred MP, i kako e za cekanje na EGN, navistina li se ceka sega desetina dena za EGN ili e nekoj muabet za strizenje pusten od posrednicite. Fala Vi.:pistoldz:

P.P.S.
Ukazi nema...sega za sega...provereno:sneaky::(
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom