Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
15 јуни 2019
Мислења
115
Поени од реакции
428
300€ da go zemish pasosos za 3nedeli a +35€za 3dena
300Eur samo za posrednikot? vo toa vluceni li se taksite (80leva do 3 rabotni dni) ili toa plus se plaka?
(i ako moze zbor dva zosto sluzi posrednikot, koga znaeme kaj treba da se ide, koj dokument da se popuni i na koja smetka da se plati,na koj salter, itn..) ili mozebi toa e suma za posrednikot za sto pobrgu da se zavrsi rabota?


Plus, i jas kako Mad Jack ke letam :D postoi li uste opcijata da se zeme za 8 rabotni casa?
Ima li nekoj sto zemal za 8 rabotni casa pasos?
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
300Eur samo za posrednikot? vo toa vluceni li se taksite (80leva do 3 rabotni dni) ili toa plus se plaka?
(i ako moze zbor dva zosto sluzi posrednikot, koga znaeme kaj treba da se ide, koj dokument da se popuni i na koja smetka da se plati,na koj salter, itn..) ili mozebi toa e suma za posrednikot za sto pobrgu da se zavrsi rabota?


Plus, i jas kako Mad Jack ke letam :D postoi li uste opcijata da se zeme za 8 rabotni casa?
Ima li nekoj sto zemal za 8 rabotni casa pasos?
Ne ne, cena je od 300 do 350 sa svim taksama i izradom pasosa za 3 radna dana+ putni troskovi.
Ukoliko zelis pasos za 8 radnih sati dodajes jos 70e jer je pasos i licna 80e za tri radna dana a za jedan dan 150e.
Cini mi se da je najeftinija varjanta, pasos do 30 dana, 250e.
 
Последно уредено:
Член од
23 мај 2019
Мислења
157
Поени од реакции
209
300Eur samo za posrednikot? vo toa vluceni li se taksite (80leva do 3 rabotni dni) ili toa plus se plaka?
(i ako moze zbor dva zosto sluzi posrednikot, koga znaeme kaj treba da se ide, koj dokument da se popuni i na koja smetka da se plati,na koj salter, itn..) ili mozebi toa e suma za posrednikot za sto pobrgu da se zavrsi rabota?


Plus, i jas kako Mad Jack ke letam :D postoi li uste opcijata da se zeme za 8 rabotni casa?
Ima li nekoj sto zemal za 8 rabotni casa pasos?
335€ e plakanje so site davacki
Vadenje drzav.
Slikanje za pasos i lk
I prevoz
Za 3dena da gi zemish
A za 8casa bese uste okolu 100€plus tocno nz
 
Член од
3 февруари 2014
Мислења
96
Поени од реакции
193
Zdr. ovde sum nova
Bev na intervju na 31.12.2020, sega sum na 2.
Sto da ocekuvam, za kolku vreme bi dosla do drzavjanstvo?
Koga bev na intervju nekoj od tie sto cekavme rece za godina dena. Ima li nadezi?
Blagodaram
Ќе почекаш уште некои 2 години, на сите ни имат кажано дека за година дена , али од интервју до пасош во рака е 2.5 - 3 години, се надевам дека ќе ја забрзаат постапката во иднина
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Има ли начин да се средат податоците во изводите на умрени? се ми е помешано со презимињата
 
Член од
26 јуни 2021
Мислења
2
Поени од реакции
1
Jas predhodnata nedela bev, ponedelnik podignav ukaz, vtornik se slikav, cetvrtok zedov pasosot, 310e sve komplet
Broj od posrednikot? Ti, ili bilo koj sto bil vo skoro vreme i zavrsil rabota kako sto treba. Mojot posrednik go snema otkako mu pisav deka ima ukaz. Moze vo poraka da mi go pratis brojceto. Fala :)
 
Член од
1 декември 2020
Мислења
36
Поени од реакции
125
Dechkoto shto pishi so kirilica i shto se bori protiv off topic otide vo off topic do gusha.. Bidi fin ajde prosvetli gi decata shto baraat informacii vo vrska so iznosot na sumata deka nekoja strana nanazad nekolku chlenovi objavija cenovnik kolku koshta normalna procedura, beza postapka i express postapka, a ostanatite razliki gi pravat cenovnicite na posrednicite.. Neka ne pishuvaat dzabe koj kolku dal poshto sekoj posrednik ima razlichna "taksa" ;)
Mene primer posrednikot mi kazha deka do pasosh imam ushte 230€ po brza postapka za 3 dena..
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.912
Dechkoto shto pishi so kirilica i shto se bori protiv off topic otide vo off topic do gusha.. Bidi fin ajde prosvetli gi decata shto baraat informacii vo vrska so iznosot na sumata deka nekoja strana nanazad nekolku chlenovi objavija cenovnik kolku koshta normalna procedura, beza postapka i express postapka, a ostanatite razliki gi pravat cenovnicite na posrednicite.. Neka ne pishuvaat dzabe koj kolku dal poshto sekoj posrednik ima razlichna "taksa" ;)
Mene primer posrednikot mi kazha deka do pasosh imam ushte 230€ po brza postapka za 3 dena..
Гледам се' уште си батхрт. Ако, нека ти кисни. :smirce:

И треба да пишуваат кој колку им бара, која глупава логика ти е тоа да не пишуваат. Ценовникот е една работа (ако одиш сам), а посредникот е друга работа само членови како тебе и Блгарчето ОфтопикоФ не очекувам да го сфатат и разберат тоа.
 
Член од
23 март 2020
Мислења
30
Поени од реакции
79
Decki znaci cenite se od 300 do 550€ so posrednik.Zavisi koj kako saka da zavrsi rabota.25evra za drzavjanstvoto,20evra za v opstina i 20evra prevod i legalizacija na izvod. Posle zavisi kolku sakate da cekate za pasosot tolku plakate.Jas so posrednik bev po ukazot zastanav na red vo meguvreme toj plati taksa i mi donese uplatnica.Posle ne se ni pojaviv v opstina toj se si brka rabota,si popolnuva dokumenti apsolutno se sho treba.Ne uspeav nareden den da se slikam pa ke odam pak naredna nedela.Se na se mene mi zede 175€ so patot komplet DO SLIKANJE(uste 1000den. Test od biotek izvadiv).E sega naredna nedela mozam da odam da se slikam i za 3dena da e gotov pasosot i to e +130€.Ili ako ne vi se brza mozi da vi gi donesi dokumentite ko ke vi izlezi maticniot(okolu 1 nedela) i da si odite v konzulat ili ambasada za slikanje mislam deka e 70€.
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
Noemvri, plativ 30 leva za prevod po dokument, 51 lev taksa za podiganje, 30 leva Opstina sredec i 60 evra zelen karton...pa sea vie racunajte kolku ve strizat posrednicite...
za pasos vo ambasada 41 evro, l.k 30 evra...
 
Член од
1 декември 2020
Мислења
36
Поени од реакции
125
Гледам се' уште си батхрт. Ако, нека ти кисни. :smirce:

И треба да пишуваат кој колку им бара, која глупава логика ти е тоа да не пишуваат. Ценовникот е една работа (ако одиш сам), а посредникот е друга работа само членови како тебе и Блгарчето ОфтопикоФ не очекувам да го сфатат и разберат тоа.
Ne bre dusho, ne si pridavaj na znachenje.. Ti mi si samo dobra zabava, nasmevka i off topic ponekogash :ojeaa:
A inache my bad, neka pishuvaat koj kolku platil ama neka ne prashuvaat i neka ne se baziraat poshto ima razlichni ceni kaj posrednicite..;) i ushte ednash:
- Ne me bolish :tvg:
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.912
Ne bre dusho, ne si pridavaj na znachenje.. Ti mi si samo dobra zabava, nasmevka i off topic ponekogash :ojeaa:
A inache my bad, neka pishuvaat koj kolku platil ama neka ne prashuvaat i neka ne se baziraat poshto ima razlichni ceni kaj posrednicite..;) i ushte ednash:
- Ne me bolish :tvg:
Да, од 26 мислења пола ти се офтопик, во право си + гледам жешкото ти влијае.
Биди така. :popce:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom