Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
1 декември 2020
Мислења
36
Поени од реакции
125
Dechkoto shto pishi so kirilica i shto se bori protiv off topic otide vo off topic do gusha.. Bidi fin ajde prosvetli gi decata shto baraat informacii vo vrska so iznosot na sumata deka nekoja strana nanazad nekolku chlenovi objavija cenovnik kolku koshta normalna procedura, beza postapka i express postapka, a ostanatite razliki gi pravat cenovnicite na posrednicite.. Neka ne pishuvaat dzabe koj kolku dal poshto sekoj posrednik ima razlichna "taksa" ;)
Mene primer posrednikot mi kazha deka do pasosh imam ushte 230€ po brza postapka za 3 dena..
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.373
Поени од реакции
5.383
Dechkoto shto pishi so kirilica i shto se bori protiv off topic otide vo off topic do gusha.. Bidi fin ajde prosvetli gi decata shto baraat informacii vo vrska so iznosot na sumata deka nekoja strana nanazad nekolku chlenovi objavija cenovnik kolku koshta normalna procedura, beza postapka i express postapka, a ostanatite razliki gi pravat cenovnicite na posrednicite.. Neka ne pishuvaat dzabe koj kolku dal poshto sekoj posrednik ima razlichna "taksa" ;)
Mene primer posrednikot mi kazha deka do pasosh imam ushte 230€ po brza postapka za 3 dena..
Гледам се' уште си батхрт. Ако, нека ти кисни. :smirce:

И треба да пишуваат кој колку им бара, која глупава логика ти е тоа да не пишуваат. Ценовникот е една работа (ако одиш сам), а посредникот е друга работа само членови како тебе и Блгарчето ОфтопикоФ не очекувам да го сфатат и разберат тоа.
 
Член од
23 март 2020
Мислења
30
Поени од реакции
79
Decki znaci cenite se od 300 do 550€ so posrednik.Zavisi koj kako saka da zavrsi rabota.25evra za drzavjanstvoto,20evra za v opstina i 20evra prevod i legalizacija na izvod. Posle zavisi kolku sakate da cekate za pasosot tolku plakate.Jas so posrednik bev po ukazot zastanav na red vo meguvreme toj plati taksa i mi donese uplatnica.Posle ne se ni pojaviv v opstina toj se si brka rabota,si popolnuva dokumenti apsolutno se sho treba.Ne uspeav nareden den da se slikam pa ke odam pak naredna nedela.Se na se mene mi zede 175€ so patot komplet DO SLIKANJE(uste 1000den. Test od biotek izvadiv).E sega naredna nedela mozam da odam da se slikam i za 3dena da e gotov pasosot i to e +130€.Ili ako ne vi se brza mozi da vi gi donesi dokumentite ko ke vi izlezi maticniot(okolu 1 nedela) i da si odite v konzulat ili ambasada za slikanje mislam deka e 70€.
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
305
Поени од реакции
423
Noemvri, plativ 30 leva za prevod po dokument, 51 lev taksa za podiganje, 30 leva Opstina sredec i 60 evra zelen karton...pa sea vie racunajte kolku ve strizat posrednicite...
za pasos vo ambasada 41 evro, l.k 30 evra...
 
Член од
1 декември 2020
Мислења
36
Поени од реакции
125
Гледам се' уште си батхрт. Ако, нека ти кисни. :smirce:

И треба да пишуваат кој колку им бара, која глупава логика ти е тоа да не пишуваат. Ценовникот е една работа (ако одиш сам), а посредникот е друга работа само членови како тебе и Блгарчето ОфтопикоФ не очекувам да го сфатат и разберат тоа.
Ne bre dusho, ne si pridavaj na znachenje.. Ti mi si samo dobra zabava, nasmevka i off topic ponekogash :ojeaa:
A inache my bad, neka pishuvaat koj kolku platil ama neka ne prashuvaat i neka ne se baziraat poshto ima razlichni ceni kaj posrednicite..;) i ushte ednash:
- Ne me bolish :tvg:
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.373
Поени од реакции
5.383
Ne bre dusho, ne si pridavaj na znachenje.. Ti mi si samo dobra zabava, nasmevka i off topic ponekogash :ojeaa:
A inache my bad, neka pishuvaat koj kolku platil ama neka ne prashuvaat i neka ne se baziraat poshto ima razlichni ceni kaj posrednicite..;) i ushte ednash:
- Ne me bolish :tvg:
Да, од 26 мислења пола ти се офтопик, во право си + гледам жешкото ти влијае.
Биди така. :popce:
 
Член од
15 јуни 2019
Мислења
115
Поени од реакции
428
Ne bre dusho, ne si pridavaj na znachenje.. Ti mi si samo dobra zabava, nasmevka i off topic ponekogash :ojeaa:
A inache my bad, neka pishuvaat koj kolku platil ama neka ne prashuvaat i neka ne se baziraat poshto ima razlichni ceni kaj posrednicite..;) i ushte ednash:
- Ne me bolish :tvg:
excuse my interruption, prasuvame zatoa sto vo momentot situacijata vo sofija e luda, i 80% od lugeto na forumov se bez posrednici. ubavo e koga nekoj spodeluva kolku dobar/los mu e posrednikot, kolku kapacitet ima da zavrsi rabota, i nekoj sto cita a e vo potraga po posrednik ke mu dojde dobro da go iskontaktira.
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
355
Поени од реакции
1.619
excuse my interruption, prasuvame zatoa sto vo momentot situacijata vo sofija e luda, i 80% od lugeto na forumov se bez posrednici. ubavo e koga nekoj spodeluva kolku dobar/los mu e posrednikot, kolku kapacitet ima da zavrsi rabota, i nekoj sto cita a e vo potraga po posrednik ke mu dojde dobro da go iskontaktira.
Тој што има посредник и ќе го ангажира нема потреба да го оптеретува форумов, нит да прашува имформации нит да дава непотребни дискусии! Си плаќате посредник и должен е да Ви заврши услуга и да си го испоти тоа што го наплатил.
Во ред е, ја видовме цената и се е тоа убаво! Нека си исклучи мозок тој што ангажира посредник и нека се намести за да го истрижат убаво и нека остават тие што сакаат без посредник да си завршат работа во интерес на темата да добијат информации кој ќе бидат од корист!
Поздрав... :cool:
 
Член од
10 јуни 2021
Мислења
3
Поени од реакции
4
Здраво дечки, јас пред 1 месец си го подигнав државјанството од Скопје за прв пат, пред 1 недела бев во Софија пред министерството за правосудие и си го подигнав по втор пат во истиот ден(нормално таму не кажав ништо и се понашав како да го подигнувам прв пат), со што мојот посредник истиот ден во општината ги поднел државјанството и некои формулари за адреса што е .. 3 дена одкако го подигнав државјанството по втор пат отидов пак во Софија и си подигнав матичен број и адреса и се сликав за пасош во полицијата(по ново треба изводот иако е меѓународен да се преведе на бугарски). Се двоумев што да правам и одкако се консултирав со повеќе посредници решив да го спроведам тоа бидејќи нема ништо нелегално оние постови каде што викаат дека ќе имате проблем со полиција или не знам што, самиот посредувач средува кога ќе дојде вап
шиот "статус" во општината они само да го обележат како веќе обработен барем мојот посресувач прави така пошо како и секој посредувач си има луѓе во општината. Инаку додека се решам кој посредник да ми ја заврши работа неколку пати исконтактирав со Митко од Стурмица чоекот едно 15 пати зборевм на телефон и секој следен пат се запознвавме бидејќи не памтеше која сум што сметам дека е многу непрофесионално и безобразно така да не би ви препорачала да ви ја брка работата он. Благодарение на форумов и вашите информации работата што требаше да чекам 2-8 месеци се заврши за 1 недела, пасошот посредникот ќе ми го подигне во понеделник . Фала ви многу и доколку можам да помогнам некако ако имате некое прашање слободно прашајте. Поздрав.
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2020
Мислења
30
Поени од реакции
79
Igor od Kriva Palanka, celo vreme bese sus, so denovi go cekavme i dodeka traese procedurata, ama barem togas odgovarase, sega ni poraka na viber ne vrakja haha
Kopito najgolemo e! Mene mi izleze ukazot pred mesec dena i 3 nedeli ne krevase na telefon i ne vrakase na poraki iako gi citase. Vo meguvreme kaj majkami izleze da se dostavat dopolnitelni dokumenti (za koi toj veke zede pari da gi prevedi,legalizira i odnesi uste pred 2godini!).
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
419
Поени од реакции
498
Инаку додека се решам кој посредник да ми ја заврши работа неколку пати исконтактирав со Митко од Стурмица чоекот едно 15 пати зборевм на телефон и секој следен пат се запознвавме бидејќи не памтеше која сум што сметам дека е многу непрофесионално и безобразно така да не би ви препорачала да ви ја брка работата он. Благодарение на форумов и вашите информации работата што требаше да чекам 2-8 месеци се заврши за 1 недела, пасошот посредникот ќе ми го подигне во понеделник . Фала ви многу и доколку можам да помогнам некако ако имате некое прашање слободно прашајте. Поздрав.
Преку Митко заврши или преку друг? За Митко викаат дека бил многу одговорен ама очигледно дека веќе од што многу му звонат не знае со кој што прави. Со среќа нека ти е!
 
Член од
3 август 2020
Мислења
56
Поени од реакции
40
Kopito najgolemo e! Mene mi izleze ukazot pred mesec dena i 3 nedeli ne krevase na telefon i ne vrakase na poraki iako gi citase. Vo meguvreme kaj majkami izleze da se dostavat dopolnitelni dokumenti (za koi toj veke zede pari da gi prevedi,legalizira i odnesi uste pred 2godini!).
Од Наке посредникот од Скопје нема поголем преварант на другарка и ги зема сите пари плус за дополнителни документи и зема пари ја одбија на финална не и ги доставил документите сега не и крева на тел ѓубре расипано
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Igor od Kriva Palanka, celo vreme bese sus, so denovi go cekavme i dodeka traese procedurata, ama barem togas odgovarase, sega ni poraka na viber ne vrakja haha
Игор Сувиот од Паланка. Да точно е дека не одговара на пораки, освен кога треба да се оди бугарија и информацијата ја добиваш во последните неколку часа кога треба да одиш во Бугарија. Среќа што сум доста упатен во постапката, па знам што и како оди, па не бев изненаден од неговите пораки, бев спремен. :)
Kopito najgolemo e! Mene mi izleze ukazot pred mesec dena i 3 nedeli ne krevase na telefon i ne vrakase na poraki iako gi citase. Vo meguvreme kaj majkami izleze da se dostavat dopolnitelni dokumenti (za koi toj veke zede pari da gi prevedi,legalizira i odnesi uste pred 2godini!).
Јас пак имав доста позитивно искуство со него во врска со дополнителните документи. Исто ми беа побарани допонителни документи и мораше да се носи оригиналниот документ во Минисерство . Игор рече ке си ги носиш лични ти, да не ми речеш после не сум ти ги однел и предал. Така и испадна. Ме зема и лично си го доставив документот. Реално доста е во движење човекот (освен државјанства си брка и други бизниси), па неодговарањето на пораките ми е познато. Мада посредник како посредник, таму е за да земе пари, па понекогаш знаат и да ја заташкаат работата. Истотака ми потенцираше дека имал мака со дел од лицата што ги носел во БГ, кога требало да се носат дополнителни документи, не сакале повторно да одат и да ги носат сите документи наново во министерстсво за да не дадат 50 евра плус од првично зацртаните (изводи, преводи, такси во Бугаријат итн). Така да дел од кривицата ја наошам и кај луѓето. Секогаш сметајте дека е можно да имате неочекувани давачки.
 
Член од
8 март 2020
Мислења
14
Поени од реакции
50
Здраво форумџии
Во четвртокот јас и сопругот ги подигнавме указите и пријавивме адреса во Благоевград. За подигање укази имавме закажано во април 2022, но ја искористивме сегашната ситуација, па предвреме завршивме работа. Ве охрабрувам Вас на кои сте влезени во указ, да не чекате до закажаниот термин, туку да тркнете до Софија. Ние појдовме во четвртокот оти имавме сознание дека тој ден има најмалку гужва. И навистина беше така. Ние стасавме сабајлето во 5:30 по наше време, а указите ни беа во рака во 10 часот по наше време. За недела до 10 дена ги очекуваме матичните броеви, па ќе појдеме на сликање за пасоши. Многу сум благодарна на постоењето на овој форум од каде што разбрав за носењето на дополнителни документи и среќа што веднаш ги поднесовме, па дојдовме до укази. Поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom