Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Мислим због године. Што менува книшката ако предокот беше роден меѓу 1900-1918г.? Не ги признаваат југославските документи изгледа. Ама во твојот случај не мора да значи ако имаш стар документ од бугарска егзархија годините не ги гледај
Nemam star dokument, nego izvod umrlih od pradede pred 1900, i potvrdu iz bg kluba Strumica.. do sada nisam procitao da je neko u Ministarstvu odbijen sa godinom pre 1900 ali eto.. ne znam vise sta da mislim..
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
35
Поени од реакции
24
Nemam star dokument, nego izvod umrlih od pradede pred 1900, i potvrdu iz bg kluba Strumica.. do sada nisam procitao da je neko u Ministarstvu odbijen sa godinom pre 1900 ali eto.. ne znam vise sta da mislim..
И ја имав потврда од Струмица подадено заедно со другите документи. Статусот е краток и не конкретен само пишува нема категорични данни...Ни јас не знам што да мислам може само немав среќа пошто некако ова почна да личи на лотарија.
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
Што точно се проверува на финална знае некој?
Вашето досие има поминато низ позадинските проверки и се чека да биде разгледано од Советот за државјанство кој треба да одлучи дали барањето ќе ви биде одобрено или одбиено. Овој статус трае во просек од 2 до 6 месеци, по што или ќе добиете позитивен одговор и ќе преминете на статус (4/Положително) или ќе бидете одбиени со статус (Отказ-Совет). Во моментов (декември 2020), овој статус трае околу 4 месеци, односно последните барања кои премнинуваат на следниот статус (4/Положително) се оние кои биле на статус (3/Финална) од август 2020.
 
Последно уредено:
Член од
2 февруари 2018
Мислења
72
Поени од реакции
144
Eden sovet.jas i zenami sme na polozitelno od septemvri,dali da cekame prvo ukaz pa posle da pustime molba da se prati ambasada ili moze i duri sme na status polozitelno.i dali moze dvete molbi zaedno vo eden plik po dhl poradi trosocite.
 

Půtîñöt

Претседател
Член од
2 април 2020
Мислења
733
Поени од реакции
496
Eden sovet.jas i zenami sme na polozitelno od septemvri,dali da cekame prvo ukaz pa posle da pustime molba da se prati ambasada ili moze i duri sme na status polozitelno.i dali moze dvete molbi zaedno vo eden plik po dhl poradi trosocite.
Kolku cekas polozitolno? Mozes zaedno da gi pratis ama stavi gi vo dva plikoa i od dhl ke gi stávat vo edna papka.

Sent from my 6055K using Tapatalk
 
Член од
22 јули 2020
Мислења
52
Поени од реакции
27
Последните објави ме исплашија. моите баби и дедовци се родени во Бугарија, но ние немаме нивни изводи или знаеме каде се родени. Моите документи се југословенски сертификат за брак од тогаш, каде и двете нивни националности се наведени како бугарски. Исто така, југословенска потврда за раѓање на мајка ми со националност Бугарин. Дали ова ќе предизвика одбивање? Јас веќе го добив моето уверение за потекло од овие.
 
Член од
9 февруари 2019
Мислења
85
Поени од реакции
123
Последните објави ме исплашија. моите баби и дедовци се родени во Бугарија, но ние немаме нивни изводи или знаеме каде се родени. Моите документи се југословенски сертификат за брак од тогаш, каде и двете нивни националности се наведени како бугарски. Исто така, југословенска потврда за раѓање на мајка ми со националност Бугарин. Дали ова ќе предизвика одбивање? Јас веќе го добив моето уверение за потекло од овие.
Jas samo ke ti kazam deka moj kolega pred 2 godini go odbija so baba rodena vo Bugarija, bugarski sveditelstva, bugarska krstenica, sve mozno so BG dokumenti. A lugje zemaa pasosi preku tetki, strini, cickovci, nekoi zemaa i bez odneseni dopolnitelni dokumenti vo pravosudie. Po toa ke vidis kakva lotarija e ova.
Pozdrav
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Jas samo ke ti kazam deka moj kolega pred 2 godini go odbija so baba rodena vo Bugarija, bugarski sveditelstva, bugarska krstenica, sve mozno so BG dokumenti. A lugje zemaa pasosi preku tetki, strini, cickovci, nekoi zemaa i bez odneseni dopolnitelni dokumenti vo pravosudie. Po toa ke vidis kakva lotarija e ova.
Pozdrav
Osuduvan , kazni vo evropa , crn pecat , neodneseni original vo ministerstvoto , greski vo iminja datumi preziminja .... Ne e lotarija tuku NE POZNAVANJE NA PROCESOT ZA DOBIVANJE DRZAVJANSTVO
 

Půtîñöt

Претседател
Член од
2 април 2020
Мислења
733
Поени од реакции
496
Od sredina sptemvri
Za prakanje da ne e rano ama neznam prasaj ja @Alexija deka i taa prakjase dodeka bese na polozitolno, ako isprakjas od sega nemora preku dhl, mozes preku posta ama normalno DHL e posigurno. Ako se odlucis za DHL jas isto prakjav ke stavis molbata i kopija od pasos vo eden plik i vo drug plik isto molba i kopija od pasos i odis vo dhl ke im kazes ista adresa se, tie ke gi stavat dvata plikoa vo edna papka i jas plativ 2100 den i vo bg stigna za 1 den, ama jas prakjav otkako mi izleze ukazot i za 5 rabotni dena mi bese praten vo konzulat.

Sent from my 6055K using Tapatalk
 
Член од
3 август 2020
Мислења
56
Поени од реакции
40
Osuduvan , kazni vo evropa , crn pecat , neodneseni original vo ministerstvoto , greski vo iminja datumi preziminja .... Ne e lotarija tuku NE POZNAVANJE NA PROCESOT ZA DOBIVANJE DRZAVJANSTVO
Тоа е само дел од процесот но и доста важно е како ќе те оцени службеникот на самото интервју познавање на блгарски јазик и блгарска историја
 
Член од
9 јануари 2011
Мислења
418
Поени од реакции
563
Koga ke pocnat so ukazi ?
Prethodnite godini posle novata godina koga pocnuvaja so ukazi?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom