Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
7 декември 2019
Мислења
35
Поени од реакции
24
So duplikat proishod se vadi najdi dobar posrednik da ti zavrsi on sve :)
Овој истиот посредник ми кажа со истиот произход и директно да се јавам во амбасада да закажам за подавање документи и интервју. Се мислам да го сменам пошто ако беше поажурен и да ми кажеше дополнителните да ги доставев по другава линија може немаше да добијам отказ
 
Член од
13 мај 2020
Мислења
297
Поени од реакции
563
Овој истиот посредник ми кажа со истиот произход и директно да се јавам во амбасада да закажам за подавање документи и интервју. Се мислам да го сменам пошто ако беше поажурен и да ми кажеше дополнителните да ги доставев по другава линија може немаше да добијам отказ
Tocno , meni posrednik , ako se razbira kako treba ke ti kazel deka so tie dok tesko pa da si baras care, tuku ti gi zel parite pa ako bide neka bide , meni posrednik eve tuka na forumot ke ti dade kontakt nekoj od dobar posrednik
 
Член од
3 август 2020
Мислења
56
Поени од реакции
40
Здраво дечки, вчера проверив и имам отказ. Година и некој месец бев на дополнителна па бев на финална околу месец и нешто. Инаку со прадедо пред 1900г. како дополнителни документи. А претходно постапка започната 2016г со југословенска воена книшка од дедо роден 1922г. Сакам да се обидам пак со предок по друга линија роден 1914г. па прашањето ми е пошто веќе имам произход дали можам со дупликат од истиот да поднесам со другиве изводи или мора се од почеток? Ве молам ако некој има сигурно инфо или лично искуство нека сподели
На која основа го доби произхдот југославска воена книшка или пак потврда од БККС?
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
35
Поени од реакции
24
Tocno , meni posrednik , ako se razbira kako treba ke ti kazel deka so tie dok tesko pa da si baras care, tuku ti gi zel parite pa ako bide neka bide , meni posrednik eve tuka na forumot ke ti dade kontakt nekoj od dobar posrednik
Крај краева затоа го плаќав да ги следи измените и да реагира кога треба, не ми е жал толку за парите колку за изгубеното време ама и моја грешка е што целосно верував и одкако ги дадов дополнителните тогаш почнав активно да го следам форумот
Автоматски споено мислење:

На која основа го доби произхдот југославска воена книшка или пак потврда од БККС?
И воена книшка и вадев потврда од Струмица за истиот предок што е во книшката
Автоматски споено мислење:

Крај краева затоа го плаќав да ги следи измените и да реагира кога треба, не ми е жал толку за парите колку за изгубеното време ама и моја грешка е што целосно верував и одкако ги дадов дополнителните тогаш почнав активно да го следам форумот
Автоматски споено мислење:


И воена книшка и вадев потврда од Струмица за истиот предок што е во книшката
Не се сеќавам точно како гласеше ама мислам дека беше спомнато дека врз основа на воена книшка
 
Последно уредено:
Член од
3 август 2020
Мислења
56
Поени од реакции
40
Крај краева затоа го плаќав да ги следи измените и да реагира кога треба, не ми е жал толку за парите колку за изгубеното време ама и моја грешка е што целосно верував и одкако ги дадов дополнителните тогаш почнав активно да го следам форумот
Автоматски споено мислење:


И воена книшка и вадев потврда од Струмица за истиот предок што е во книшката
Автоматски споено мислење:


Не се сеќавам точно како гласеше ама мислам дека беше спомнато дека врз основа на воена книшка
Проблем е југославска воена книшка иако во неа пишува дела служел бг војска истото важи и за југославска крштеница,венчаница... мој совет да си извадиш нов произход од предок роден 1900-1918 затоа што се повеќе има одбиени со тие документи вака ќе бидеш сигурен дека ќе добиеш бг државјанство
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
35
Поени од реакции
24
Проблем е југославска воена книшка иако во неа пишува дела служел бг војска истото важи и за југославска крштеница,венчаница... мој совет да си извадиш нов произход од предок роден 1900-1918 затоа што се повеќе има одбиени со тие документи вака ќе бидеш сигурен дека ќе добиеш бг државјанство
Да, и јас размислувам така да направам, ќе почекам малце повеќе време но некако посигурно ми е. Си дадов малце време да се консултирам со други посредници да слушнам мислење но ќе се држам до ова
 
Член од
13 мај 2020
Мислења
297
Поени од реакции
563
Крај краева затоа го плаќав да ги следи измените и да реагира кога треба, не ми е жал толку за парите колку за изгубеното време ама и моја грешка е што целосно верував и одкако ги дадов дополнителните тогаш почнав активно да го следам форумот
Автоматски споено мислење:


И воена книшка и вадев потврда од Струмица за истиот предок што е во книшката
Автоматски споено мислење:


Не се сеќавам точно како гласеше ама мислам дека беше спомнато дека врз основа на воена книшка
Potpolno si vo pravo brat , zatoa go plakas , on trwba da sledi izmeni i da ti kaze biva so tie dok ili da vades preku druga strana , meni posrednik i pobrzo vadinproishod , idat izbori ako tepa bsp le bide zaebano ( makar tesko e toa od moj izvor od bg ) ti posakuvam sreka i nema otkazuvanje , u ovaa vukojebina kade sto vladee nepotizam,kriminal i partiska kniska za 250 evra plata nisto , se najdobro prijatelce
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
Drugari Kolegi prvo da vi posakam na site srekna nova godina,posakuvam site da si dobieme Ukaz sto pobrzo...
Ovaja godina ja zavrsuvame so 232 ukazi so se stranci,za razlika od lani so 204,mesecov so 6 Ukazi za nas i so ovoj zaden update sto go objavuvam za ukazi ja zavrsuvame ovaja kalendarska godina :)
 

Attachments

Член од
9 јануари 2011
Мислења
418
Поени од реакции
563
Malce izbunat sum so poslednite komentari, jas proizhodot go dobiv preku braced, posle se smena zakonot odnesov na intervju od Dedo mi 1905 I + od Lazar potvrda.
E sega sum na polozitelno cekam potpis ke gledat proizhodot deka ne mi e preku dedo kako ovie so kniskite so dobile otkaz Ili? Aj pojasnete fala

Btw raet nova godina da ne cekame odma sekiracii vaka taka nemiriiii
 
Последно уредено:
Член од
13 мај 2020
Мислења
297
Поени од реакции
563
Malce izbunat sum so poslednite komentari, jas proizhodot go dobiv preku braced, posle se smena zakonot odnesov na intervju od Dedo mi 1905 I + od Lazar potvrda.
E sega sum na polozitelno cekam potpis ke gledat proizhodot deka ne mi e preku dedo kako ovie so kniskite so dobile otkaz Ili? Aj pojasnete fala

Btw raet nova godina da ne cekame odma sekiracii vaka taka nemiriiii
I ja sum istiot slucaj kako tebe , nemanda ima.problem oti togas koga podnesuvavme za proishod pasosi zimaa preku bratucedka , e se smeni zakon odnesovme potvrda i na polozitelno , ako nesto e bilo problem nemalo da mines sovry , zatoa spokojno i ne se pritisnjavaj
 
Член од
6 јули 2020
Мислења
165
Поени од реакции
130
Е не знам, може од Германија дипломатска пошта испраќаат секоја недела, а не како од МКД секои 2-3 месеци. Најди бројче од општината во Бугарија каде си пријавила адреса и ѕвони прашувај до каде е писмото кога ќе ти потврдат пиши тука да знаеме :)
Blagodaram sekako ke spodelam inf srekjni praznici na site site da si docekate pasos vo novata 2021
 

Kajgana Shop

На врв Bottom