Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
19 август 2020
Мислења
40
Поени од реакции
178
Нели е ного оште јули да чекаш.. кој ти е посредник и јас сум од Струмица
Членот изгледа мисли дека финална и положително е исто.
Му прочитав мислењата и првото мислење му е дека од јули 2019 е на финална а на положително сигурно е 3 4 месеци покасно, октомври ноември некаде.
Значи во брзо време ќе има одговор.
 
Член од
11 јануари 2014
Мислења
488
Поени од реакции
757
Za patuvanje vo bugarija so PCR test so upat od maticen lekar e NULA denari.Izvestajot e so datum so se ama saat ne pisuva dali ce vazi za granica bidejci go ima vo sistemot moj termin i se si e regularno testot e napraven.????Pominal li nekoj so takov???Inaku za 4 clena familija baraat 19500 denari za testovite sto e nenormalna rabota.
Не знам како е преку матичен, ама имаш во Авицена на приватно да се тестираш 3000ден е од човек.
Не знам од каде ја ископа оваа сума од 19500за 4 лица.
Проблем е тоа што мора недела дена унапред да резервираш термин за тестирање.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.065
Za patuvanje vo bugarija so PCR test so upat od maticen lekar e NULA denari.Izvestajot e so datum so se ama saat ne pisuva dali ce vazi za granica bidejci go ima vo sistemot moj termin i se si e regularno testot e napraven.????Pominal li nekoj so takov???Inaku za 4 clena familija baraat 19500 denari za testovite sto e nenormalna rabota.
Tesko ke najdes odgovor za toa ovde zatoa sto tesko nekoj da bil so toj test,zatoa sto maticniot po protokolot samo na bolni od kovid smee da dozvoli da pravat kaj niv test i toj e besplaten,ocigledno ti imas vrski inace testot bi trebalo da e najtocen ,ne gledam i zosto da ne go priznavaat.
 
Член од
1 декември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
90
Koga proveruvame so brojot na prepiskata i godina dole kade e po konzulski pat,bez pinot moze da se pojavi,bilo koj status i da dojde do zabuna,eve sega probeeiv kaj mene koga proveeuvam taka mi se pojavuva deka udostvorenieroi e isprateno vo konzulatot vo Viena,a koga proveruvam gore so brojot na prepiska i godina,i pinot mi pisuva molbata vi e razgledana od sovetot za grazdanstvo predstoi izdavane na ukaz,zatoa nastanalo zabuna kaj devojkata.
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
559
Поени од реакции
1.111
Здраво дечки нов сум на темата, поздрав до сите :icon_lol:

Ја започнав процедурата за бугарски пасош САМ преку бугарскиот конзулат во Битола во 2016 година Октомври месец, преку прадедо роден пред 1918 година, па потекло од Прилеп од кај Пајче (починат е бог да го прости).
Март 2017 месец направив интервју и се беше супер, заминав за Германија со виза, во тие 5-6 месеци постојано ме барале телефонски (иако незнам зошто не и преку емаил, бидејќи оставаме и емаил), затоа што користев германски број, нормално не добија одговор на повиците, а повиците беа поради задолжителна промена на последнио лист од декларацијата. Случајно еден од родители пратив да види до каде е процедурата, им кажаа дека за жал најверојатно ќе треба на ново да се прави интервјуто, затоа што 6 месеци изминале и интервјуто станува неважечко. Веднаш се вратив да видам што можам да направам, ме закажаа за интервју Април 2018 година, среќа во целата несреќа е што беа љубезни па направија напори да ми ги вратат парите од уплатата за поништеното интервју.
Август 2019 ми се смена во: По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
Околу 15 Јануари оваа година 2020 ми се смена во - Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија.

Она што сакам да прашам е, дали некој од прилика знае за колку време би излегол и уште колку од прилика има до моментот кога би го зел пасошот во рака и се тоа да е по брза постапка еве пример.
Bi trebalo brzo sega ke go rabotat noemvri,ako e ko sega turbo max oktomvri mesec!
 
Член од
15 јуни 2019
Мислења
46
Поени од реакции
73
Знае ли можеби некој кој е овластен судски преведувач за превод на изводи во Струмица?
 
Член од
3 јуни 2020
Мислења
18
Поени од реакции
22
Ја сум помешал брзини, на положително сум од Јануари 2020 не од септември 2019(тогаш сум била на финална) па уште си чекам.

Сега за ПЦР тестовите зошто некој спомна преку матичен е бесплатно. Бесплатно е, ама во таа епидемиолошка анкета што ја прават мора да имаш симптоми и контакт со заболен за да имаат основ по кој што ќе те пратат и мора да си во самоизолација откако ќе те пријават се додека не те закажат за тестирање и не ти стигне резултат. Сега по новото мислам само еден негативен тест треба за да излезеш од самоизолација, а порано требаше два негативни.
 

Kaleb

It's your life, live it well.
Член од
15 август 2020
Мислења
120
Поени од реакции
350
@lolita19 за бугарски преведувач имаш член на темава но неми текнува името ( нека ме извини) , моментално што ти најдов за судски преведувач за Бугарски во Струмица е Топачева (075 788399). Можеш да одиш до Струмичкиот основен суд и имаш истакнато листа на овластен судски преведувач.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom