Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Дечки на другаркава сега пред некоја минута проверила и пишува отказ, а претходно дека удостоверението и е испратено во Скопје. Како е можно тоа, да не има некоја грешка или што? Ве молам за ваше мислење? @palekrstic ако може за помош?Прегледај го приврзокот 263201
Автоматски споено мислење:


@orel100 подолу пратив уште една слика каде што пишува отказ од истото. Како е можно тоа?
Pa ako go pisuva pinot vo razlicni polijna ke izlezat razlicni statusi.
 
Член од
29 април 2020
Мислења
283
Поени од реакции
502
Jas zatoa kazav,ako znaevme nie sto treba sami ke si brkavme rabota.niti znaeme sto treba ni pak znaeme kako treba zatoa si plativme posteno.so isti dokumenti majkami dobiva drzavjanstvo preku posrednik od prilep a bratmi go odbivaat preku posrednik od strumica
Buba ne me svakaj pogresno nitu jas mozam da go dobijam posrednikot go snema ispari 2 godini veke.
No postojat strani kako forumov i kako red drugi raboti za sa se informiras.
Veruvam mi godina dena od koga ne uspeav da go dobijam posrednikot pocnav da baram pomos. Neznam kolku luge ne prasav za da dojdam do informacii. Zalno e toa sto vi go napravile nemam drug komentar.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Jas zatoa kazav,ako znaevme nie sto treba sami ke si brkavme rabota.niti znaeme sto treba ni pak znaeme kako treba zatoa si plativme posteno.so isti dokumenti majkami dobiva drzavjanstvo preku posrednik od prilep a bratmi go odbivaat preku posrednik od strumica
Dali podnese dokumenti preku vujko?
 
Член од
9 јули 2019
Мислења
28
Поени од реакции
40
Jas zatoa kazav,ako znaevme nie sto treba sami ke si brkavme rabota.niti znaeme sto treba ni pak znaeme kako treba zatoa si plativme posteno.so isti dokumenti majkami dobiva drzavjanstvo preku posrednik od prilep a bratmi go odbivaat preku posrednik od strumica
Кој е тој посредник од Струмица?
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
715
Поени од реакции
1.232
Дечки едно прашање до вас? Ова е од една другарка и дали може да ми објасните што значи ова? Дали има потпишано указ и и е испратен во амбасада во Скопје или е происход нешто? За ова не знам ако знаете ве молам за помош.
Прегледај го приврзокот 263198

Благодарам
Potpisan ukaz ...so Srekja neka I e....nekA go podigne ;)
Автоматски споено мислење:

Ne,site dokumenti i na majkami i na bratmi bea po dedo i pra dedo sto e roden vo 1907 god.majkami so posrednikot od prilep dobi drzavjanstvo pred nekolku dena,a bratmi so posrednikot od srumica otkaz
Abe DECKI gledate deka be trola celo vreme ...Edna ista objava sekoj pat ...neka si kaze momiceto posteno ....Sto Kako koj ...pa da I dademe nekoj sovet ....:)
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
715
Поени од реакции
1.232
Дечки на другаркава сега пред некоја минута проверила и пишува отказ, а претходно дека удостоверението и е испратено во Скопје. Како е можно тоа, да не има некоја грешка или што? Ве молам за ваше мислење? @palekrstic ако може за помош?Прегледај го приврзокот 263201
Автоматски споено мислење:


@orel100 подолу пратив уште една слика каде што пишува отказ од истото. Како е можно тоа?
Najverodostojno....ako bila vi Sofija na Intervju neka proveruva vo gornite polinja ,a ako bila vi ambasada neka proveruva so pinot na najdolnite polinja kade Sto pisuva ....prepiski pi konsulski pat ...;)
 
Член од
14 јануари 2019
Мислења
151
Поени од реакции
229
Najverodostojno....ako bila vi Sofija na Intervju neka proveruva vo gornite polinja ,a ako bila vi ambasada neka proveruva so pinot na najdolnite polinja kade Sto pisuva ....prepiski pi konsulski pat ...;)
Фала на одговорот. Во Софија беше на интервју и проверува на двете полиња со број и пасворд. Што се има случено никој не знае.
@palekrstic Искуство со вакво нешто?
 
Член од
25 јуни 2020
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo decki... da prasam dali nekoj znae kakva e postapakata posle izdavanjeto na ukaz ako se odi preku konzulat da se bara maticen i adresa i kolku koshta ponataka istoto vo pari i vreme do zemanje pasosh.
 
Член од
13 август 2020
Мислења
239
Поени од реакции
216
Здраво дечки. Како што ви пишав пред некој саат денес јас и мајка ми добивме потпишан указ (указ 128). Имавме поддадено за мене, за мајка ми и за сестра ми, ама за жал сестра ми ја одбијаа пак сега наново ќе поддаваме. Текот на процедурата беше следен:
- во Јуни 2016 прв пат поддадовме документи за да се отпочни процедурата. Документи за процедурата беа пасош од сестра на мајка ми, а ние како нејзини деца. Само тоа го имавме, а умреница од предок и потврда од здружение ништо немавме бидејќи не ни побара посредникот.
- во Декември 2016 бевме во Софија да си го земеме происходот и одма закажавме за интервју. Интервју ни закажаа на 11 Мај 2018 година.
- од кога бевме на интервју истиот ден ни пишуваше образувана преписка. По две недели се промени во задолжително, а кај сестра ми се промени тек по четири недели
- на 09 Јули ни се промени дека преписката треба да биде разгледана од советот.
- на 25 Октомври 2019 сестра ми доби отказ, а додека кај нас сеуште стоеше истото. На 28 Октомври отидовме во Софија за да поднесеме дополнителни документи за мене и за мајка ми (предок од 1900-1918 година). Меѓутоа кога се вративме во Македонија вечерта кога проверивме беше променето во положително. Му се јавивме на посредникот и ни кажа дека немало сега потреба да ги носи дополнителните документи и така остана
- 28 Октомври промена во положително
- 20 Август добивме потпишан указ

Тоа е од мене Ви посакувам на сите коишто чекате да си добиете укази. Јас си продолжувам да си бидам активен член на форумов и се што знам да го споделувам со сите напатени како што бев јас. Најбрзо за подигање на указот и сликање има тек во Април. Кога ќе го подигнам указот и ќе се сликам ќе ве информирам.

Поздрав голем до сите и сите да си дочекате указ.
Добар говор нека ви е со среќа на тебе и твојата мајка и во иднина на сестра ти. Поздрав
 
Член од
14 јануари 2019
Мислења
151
Поени од реакции
229
Ako bila vi Sofija tuka neka proveri so brojot I pinot ....veruvaj ....istovo @palekrstic ke ti go Potvrdi ;)
Да во Софија била, и тука има проверено, може да видете на страна 17 имам поставено слика дека тука и се пишани бројките. Некако ми е чудно ова ама не знам.
 
Член од
1 декември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
90
Pa po izbrseniot finalen eksperten preglrd sobetot ne ja uvazil molbata ,znaxi e bil na finalna ne e bil na polozitelno,inace i jas sum od Strumica i ako ne go sledev fotumot nemase da znam deka trba da se nosat dokumenti vo pravosudie,mojot posrednik od Strumica isto nemase pojma koga mu kazav oti treba da se nosat dokumenti ,samondo pari im e,a so slucuvanjata nemat pojma i zatoa odbivaat i posle se vadat demek ne e do niv.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom