Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
6 јули 2020
Мислења
165
Поени од реакции
130
Pa po izbrseniot finalen eksperten preglrd sobetot ne ja uvazil molbata ,znaxi e bil na finalna ne e bil na polozitelno,inace i jas sum od Strumica i ako ne go sledev fotumot nemase da znam deka trba da se nosat dokumenti vo pravosudie,mojot posrednik od Strumica isto nemase pojma koga mu kazav oti treba da se nosat dokumenti ,samondo pari im e,a so slucuvanjata nemat pojma i zatoa odbivaat i posle se vadat demek ne e do niv.
Koj posrednik od strumica?
 
Член од
1 декември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
90
Mojot posrednik li?
Автоматски споено мислење:

Epa znaci ako ste podnele dokumenti vo isto vreme so majkati,ona da dobie potpis a on da bode odnien na finalna,znaci nema logika ,ima razlika od skoro dve godini,znaci majkati ima prvo podneseno,a cim e so skroz isti dokumenti ili posrednikot gi nema dostaveno,ili ima nekoj prekrsok vo nekoja zemja vo EU brati napraveno,drugo nema sto da e.
 
Последно уредено:
Член од
9 јули 2019
Мислења
28
Поени од реакции
40
Mojot posrednik li?
Автоматски споено мислење:

Epa znaci ako ste podnele dokumenti vo isto vreme so majkati,ona da dobie potpis a on da bode odnien na finalna,znaci nema logika ,ima razlika od skoro dve godini,znaci majkati ima prvo podneseno,a cim e so skroz isti dokumenti ili posrednikot gi nema dostaveno,ili ima nekoj prekrsok vo nekoja zemja vo EU brati napraveno,drugo nema sto da e.
Да, твојот. И јас сум од Струмица, па видиме дали сме преку истиот.
 
Член од
1 декември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
90
Vo koja faza ti e statusot,ako si uste vo pocetna faza obavezno nosi porvra od Lazo i vo ministeestvoto za pravosudie,ako cekas porpis,znaci posrednikot si ja zavrsil rabotata,jas cekam potpis sedum meseci veke,a za dokumenti doznav od dorumot posrednikot nemi kaza,veke ke si bev odbien.
 
Член од
11 август 2020
Мислења
7
Поени од реакции
5
Дали некој знае зашто не работи системот за закажување онлајн на ДАЧБ?
Прегледај го приврзокот 263076
некој да не знае како да закажам термин, зашто не работат полињата за онлаин закажување
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
некој да не знае како да закажам термин, зашто не работат полињата за онлаин закажување
Edno vreme trebase direkno da se odi vo DABC bez zakazuvajne i ke si cekas vo redica za da si gi podades dokumentite,ne me cudi i sega da e taka stom ne im raboti on line zakazuvajneto, sigurno nekoj bil denovive no znaes makedonska rabota ne sakaat da ti pomognat,go citaat forumov poveketo za da doznaat nesto no da spodelat informacii nikako.
 
Член од
9 јули 2019
Мислења
28
Поени од реакции
40
Vo koja faza ti e statusot,ako si uste vo pocetna faza obavezno nosi porvra od Lazo i vo ministeestvoto za pravosudie,ako cekas porpis,znaci posrednikot si ja zavrsil rabotata,jas cekam potpis sedum meseci veke,a za dokumenti doznav od dorumot posrednikot nemi kaza,veke ke si bev odbien.
Лазо ти се вика посредникот? Не го знам.

И ако ова се однесува за мене, јас сум на положително од Јули 2019, уште чекам потпис.
 
Член од
1 декември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
90
Ne Lazo e covekot od Bugarskiot klub vo Strumica,e pa ti si veke pri kraj sitno,za da ti go porpisat ukazot.
 

Deksi

Локал патриот
Член од
16 март 2010
Мислења
722
Поени од реакции
797
Здраво дечки нов сум на темата, поздрав до сите :icon_lol:

Ја започнав процедурата за бугарски пасош САМ преку бугарскиот конзулат во Битола во 2016 година Октомври месец, преку прадедо роден пред 1918 година, па потекло од Прилеп од кај Пајче (починат е бог да го прости).
Март 2017 месец направив интервју и се беше супер, заминав за Германија со виза, во тие 5-6 месеци постојано ме барале телефонски (иако незнам зошто не и преку емаил, бидејќи оставаме и емаил), затоа што користев германски број, нормално не добија одговор на повиците, а повиците беа поради задолжителна промена на последнио лист од декларацијата. Случајно еден од родители пратив да види до каде е процедурата, им кажаа дека за жал најверојатно ќе треба на ново да се прави интервјуто, затоа што 6 месеци изминале и интервјуто станува неважечко. Веднаш се вратив да видам што можам да направам, ме закажаа за интервју Април 2018 година, среќа во целата несреќа е што беа љубезни па направија напори да ми ги вратат парите од уплатата за поништеното интервју.
Август 2019 ми се смена во: По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
Околу 15 Јануари оваа година 2020 ми се смена во - Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија.

Она што сакам да прашам е, дали некој од прилика знае за колку време би излегол и уште колку од прилика има до моментот кога би го зел пасошот во рака и се тоа да е по брза постапка еве пример.
 
Член од
1 декември 2012
Мислења
63
Поени од реакции
55
Здраво дечки нов сум на темата, поздрав до сите :icon_lol:

Ја започнав процедурата за бугарски пасош САМ преку бугарскиот конзулат во Битола во 2016 година Октомври месец, преку прадедо роден пред 1918 година, па потекло од Прилеп од кај Пајче (починат е бог да го прости).
Март 2017 месец направив интервју и се беше супер, заминав за Германија со виза, во тие 5-6 месеци постојано ме барале телефонски (иако незнам зошто не и преку емаил, бидејќи оставаме и емаил), затоа што користев германски број, нормално не добија одговор на повиците, а повиците беа поради задолжителна промена на последнио лист од декларацијата. Случајно еден од родители пратив да види до каде е процедурата, им кажаа дека за жал најверојатно ќе треба на ново да се прави интервјуто, затоа што 6 месеци изминале и интервјуто станува неважечко. Веднаш се вратив да видам што можам да направам, ме закажаа за интервју Април 2018 година, среќа во целата несреќа е што беа љубезни па направија напори да ми ги вратат парите од уплатата за поништеното интервју.
Август 2019 ми се смена во: По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
Околу 15 Јануари оваа година 2020 ми се смена во - Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија.

Она што сакам да прашам е, дали некој од прилика знае за колку време би излегол и уште колку од прилика има до моментот кога би го зел пасошот во рака и се тоа да е по брза постапка еве пример.
za godina i nekoj mesec 2021
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
1. Екипа, ај предложете некој посредник што вадел дупликат происход за брзо време, со контакт број. (Ќе ве замолам само оние шо успеале во тоа).
2. Имал некој ускуство со легализирање изводи у амбасада у Скопје?
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Да во Софија била, и тука има проверено, може да видете на страна 17 имам поставено слика дека тука и се пишани бројките. Некако ми е чудно ова ама не знам.
Ако проверувала со број на молба што оди со пин ,и го впишала во број на преписка ,се поклопило во друг статус и затоа и пишува дека и е пратено во амбасада.За зал изгледа дека има отказ,најверодостојно е со број на молба и пин.
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
69
Поени од реакции
171
Лазо ти се вика посредникот? Не го знам.

И ако ова се однесува за мене, јас сум на положително од Јули 2019, уште чекам потпис.
Нели е ного оште јули да чекаш.. кој ти е посредник и јас сум од Струмица
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
Za patuvanje vo bugarija so PCR test so upat od maticen lekar e NULA denari.Izvestajot e so datum so se ama saat ne pisuva dali ce vazi za granica bidejci go ima vo sistemot moj termin i se si e regularno testot e napraven.????Pominal li nekoj so takov???Inaku za 4 clena familija baraat 19500 denari za testovite sto e nenormalna rabota.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom