Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
29 јуни 2022
Мислења
11
Поени од реакции
9
Член од
19 март 2023
Мислења
37
Поени од реакции
26
Честитки, кога беше на интервју и каде?
E sho chestitki be ? Na finalna e ima shansi i da e odbien i se ova e najdolgata procedura chestitki mu vika
Автоматски споено мислење:

15**/2022 od denes

По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
Sega ako si na Finalna godina do godina i pol se cheka pa posle toa idat uste 2 statusi pa posle toa ako si odobren e termin
 
Член од
21 август 2016
Мислења
21
Поени од реакции
24
Na zadolzitelna od 7/2022 obrazuvana prepiska. Vo medjuvreme smenet MKD pasos. Dali treba da se odi vo ambasada da se podade noviot pasos zasto intervjuto bese tamu. Tnx za info
 
Член од
19 март 2023
Мислења
37
Поени од реакции
26
15**/2022 od denes

По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
Sega ako si na ginalna godina do godina i pol se cheka pa posle toa idat uste 2 statusi pa posle toa ako si odobren e termin
 
Член од
17 декември 2019
Мислења
3
Поени од реакции
7
Прошлата недела бев во Софија и извадив лична карта и пасош по експресна постапка. Во Германија влегов со македонскиот пасош и привремената Германска лична карта. Размислувањето ми беше следното: бидејќи може да извадиш лични документи и во бугарски конзулат во Германија, а со тие документи не си влегол во Германија, значи би бил во иста положба како сега, а и авионската карта ми беше повратна на македонскиот пасош. Сега закажав термин во емиграционото биро во областа каде ќе пријавам дека имам ЕУ државјанство и ќе ја вратам привремената лична карта.
За информација, веќе се издаваат новите биометриски бугарски лични карти од 17.06.2024 г. а старите ќе важат до истекот на рокот за важење, а најдоцна до 02.08.2031 г. Документи по експресна постапка не може да се подигнат истиот ден него наредниот, поради големи гужви и поради обрасците за новите лични карти, па затоа да си рачунате на преспивање во Софија или да дадете полномошно на некого со наведување на неговото име во барањето. За л.к. и пасош на бул. Кнегиња Марија Луиза бр.91 работат 6 шалтери (од 1-6). Ми беше побарано потврда за постојана адреса и ЕГН- оргинал, копија од указот, копија од посош, плаќање на истиот шалтер со картица на мое име, барањето го пополнува службеникот електронски и само ти го дава да дополниш и провериш и сликањето е на истиот шалтер. Не ми побара преведен и легализиран извод на родени (требало само за малолетни лица) и копија од пасош со датум на влез во БГ.
Целата постапка од поднесување на барањето за добивање на државјанство до вадењето на лични документи ја водев сам со татко ми без посредници. Затоа еден совет да го следите форумов каде ќе може да најдете многу корисни информации од луѓе кој го изоделе овој пат и да реагирате на време. На пример една од информациите која беше важна беше дека се праќа на дополнителна ради доставување на Потврда за сотруг/а и роднински врски. Откако го дознав тоа ја извадив потврдата од Средец и ја доставив до МП- БД иако бев на финална и не чекав да ме префрлат на дополнителна и да изгубам време.
Поздрав до сите и со среќа.
 
Член од
26 јануари 2024
Мислења
10
Поени од реакции
14
Sega ako si na ginalna godina do godina i pol se cheka pa posle toa idat uste 2 statusi pa posle toa ako si odobren e termin
Nema vrska ova. Stom pomines zadolzitelna za godina vreme imas pasos u ruki u najgolem broj slucai. Ako potekloto ti e sumnjivo sigurno ke te zaebavat na eden ili drug nacin. Inace ako imas bugarsko poteklo baba dedo majka tatko svirkaj si ama treba da znaes i deka si Bugarin.
 
Член од
19 март 2023
Мислења
37
Поени од реакции
26
Na zadolzitelna od 7/2022 obrazuvana prepiska. Vo medjuvreme smenet MKD pasos. Dali treba da se odi vo ambasada da se podade noviot pasos zasto intervjuto bese tamu. Tnx za info
Ne treba uzivaj
Автоматски споено мислење:

Nema vrska ova. Stom pomines zadolzitelna za godina vreme imas pasos u ruki u najgolem broj slucai. Ako potekloto ti e sumnjivo sigurno ke te zaebavat na eden ili drug nacin. Inace ako imas bugarsko poteklo baba dedo majka tatko svirkaj si ama treba da znaes i deka si Bugarin.
Druze greska si znachi 100% momentot koga ke stapnish na finalna chekas uste 2 statusi sho odzemaat vreme od prilika godina i pol tolku. Finalna od saveta po grazdanstvo 1.5god
Razgledana od saveto po grazdanstvo odi na potpis 3-4 meseca
Potpis i termin 1 mesec.
 
Член од
31 декември 2009
Мислења
572
Поени од реакции
145
Screenshot_20240705-175700_Chrome.jpg Screenshot_20240705-175700_Chrome.jpg
Автоматски споено мислење:

Ne treba uzivaj
Автоматски споено мислење:


Druze greska si znachi 100% momentot koga ke stapnish na finalna chekas uste 2 statusi sho odzemaat vreme od prilika godina i pol tolku. Finalna od saveta po grazdanstvo 1.5god
Razgledana od saveto po grazdanstvo odi na potpis 3-4 meseca
Potpis i termin 1 mesec.
Toa porano se cekase koga bea obratno statusite sega finalna se ceka mnogu kratko.
Pasos ke ima za najveke 6 meseci vo raka.
 
Член од
31 јануари 2023
Мислења
14
Поени од реакции
6
E sho chestitki be ? Na finalna e ima shansi i da e odbien i se ova e najdolgata procedura chestitki mu vika
Автоматски споено мислење:


Sega ako si na Finalna godina do godina i pol se cheka pa posle toa idat uste 2 statusi pa posle toa ako si odobren e termin
За мене е успех и на финална да се смрни статудот, така да читај меѓу редови. Ти изгледа си вадел пасош пред 100 години, па сега не ди баш запознаен со новите правила :)
 
Член од
26 јануари 2024
Мислења
10
Поени од реакции
14
Ne treba uzivaj
Автоматски споено мислење:


Druze greska si znachi 100% momentot koga ke stapnish na finalna chekas uste 2 statusi sho odzemaat vreme od prilika godina i pol tolku. Finalna od saveta po grazdanstvo 1.5god
Razgledana od saveto po grazdanstvo odi na potpis 3-4 meseca
Potpis i termin 1 mesec.
A be ti od koe nebo si padnal i koj ti gi dava tie pogresni informacii. Ke ti objasnam Stom si na zadolzitelna od toj datum koj pisue dodadi 30 meseci i ako si pominal u slednata faza drugoto ke ti bide kratko za 6-12mes ti e udostoverenieto. Ako imas vistinski koreni nemas problem. Onie sto rabotat so falsifikat i posrednici ima sansa da naebat malku. Ne e ova vise 2012 god koga i albancite zemaa pasosi za pari i begaa za anglija i svicarska.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom