Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
28 ноември 2013
Мислења
92
Поени од реакции
136
Moj sovet bi ti bil da najdis oficijalen dokument kade stoi deka e rodena vo bugarija odnosno vrz osnova na najdenoto vo sistem da ti izdadat dokument od bg deka e tamu rodena. Potoa vrz oznova na toa da napravite promena vo mk vo posmrtnica, ne znam dali e potrebno i za vencanica i da se povrzete so izvodi. Za promena vo mk sigurno ke pobaraat najblizok ziv naslednik da ja pobara promenata. Jas barav da se popravi greska ke ti treba dokument koj ke pokazi deka greskata e sistemska i imas dokument so pokazuva kako e tocno, jas dokazav deka e nivna greska vo vnesuvanje na sluzbenik vo siatem so toa sto pokazav kako e vo postar dokument i lesno se napravi izmenata
Moj sovet bi ti bil da najdis oficijalen dokument kade stoi deka e rodena vo bugarija odnosno vrz osnova na najdenoto vo sistem da ti izdadat dokument od bg deka e tamu rodena. Potoa vrz oznova na toa da napravite promena vo mk vo posmrtnica, ne znam dali e potrebno i za vencanica i da se povrzete so izvodi. Za promena vo mk sigurno ke pobaraat najblizok ziv naslednik da ja pobara promenata. Jas barav da se popravi greska ke ti treba dokument koj ke pokazi deka greskata e sistemska i imas dokument so pokazuva kako e tocno, jas dokazav deka e nivna greska vo vnesuvanje na sluzbenik vo siatem so toa sto pokazav kako e vo postar dokument i lesno se napravi izmenata
Blagodaram mnogu
 
Член од
1 јануари 2014
Мислења
3
Поени од реакции
1
Колку време се чека од прилика за бројче да се добие? Бев во Битола пред повеќе од 3 месеци на интервју, ми рекоа дека за 3-4 месеци ќе излезе. За недела дена ќе бидат 4 месеци, но јас сеуште немам бројче.
Исто така, би сакал да прашам кога ќе добијам бројче, дали ќе мора да идам пак во Битола за да си го земам? Или може онлајн тоа?
Фала однапред.
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
475
Поени од реакции
120
Колку време се чека од прилика за бројче да се добие? Бев во Битола пред повеќе од 3 месеци на интервју, ми рекоа дека за 3-4 месеци ќе излезе. За недела дена ќе бидат 4 месеци, но јас сеуште немам бројче.
Исто така, би сакал да прашам кога ќе добијам бројче, дали ќе мора да идам пак во Битола за да си го земам? Или може онлајн тоа?
Фала однапред.
Verojatno vekje ti e izlezeno brojceto no najdobro e da se javish vo konzulatot i da gi prashash za da ne odish za dzabe i da mora licno da idesh i da si go podignesh
 
Член од
1 јануари 2014
Мислења
3
Поени од реакции
1
Verojatno vekje ti e izlezeno brojceto no najdobro e da se javish vo konzulatot i da gi prashash za da ne odish za dzabe i da mora licno da idesh i da si go podignesh
Тоа ме чуди и мене што сеуште немам број. Веќе 3-4 пати им се јавувам на телефон, ме прашуваат име презиме, им кажувам, и ми викаат дека нема излезено број. Во втората недела од Јули ќе биде 4 месеци откако бев на интервју.
Исто така имам другарче што беше на интервју пред мене 2-3 недели (значи он е веќе 4+ месеци), и него уште му нема излезено број..
 
Член од
25 ноември 2019
Мислења
107
Поени од реакции
112
Dali ima nekoj informacija na intervju bev vo maj 2022 do kade e rabotava uste sum na zadolzitelna
Po moja pretpostavka ti si nekade okolu 5-6 iljadi broj na prepiska, ako na intervju beše vo Sofija? Ako e taka, do tebe ce stignat na jesen sto posto, zošto okolu 1500-2000 prepiski rabotat za eden mesec.
 
Член од
16 септември 2019
Мислења
111
Поени од реакции
120
Здраво, дали некој можеби знае колку време се чека за на интервју во амбасада пр. ако се јавам денес кога би ми закажале?

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 
Член од
27 јуни 2024
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво, дали некој може да ми каже кои прашања обично ги поставуваат на интервју во Битола?
 
Член од
3 декември 2023
Мислења
12
Поени од реакции
11
Здраво, од пред некој ден имам потпишан указ. Бр. 10***/2021.
Поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom