Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
27 септември 2016
Мислења
188
Поени од реакции
109
Ne treba uzivaj
Автоматски споено мислење:


Druze greska si znachi 100% momentot koga ke stapnish na finalna chekas uste 2 statusi sho odzemaat vreme od prilika godina i pol tolku. Finalna od saveta po grazdanstvo 1.5god
Razgledana od saveto po grazdanstvo odi na potpis 3-4 meseca
Potpis i termin 1 mesec.
Bate ne treskaj glupsoti pred 3 4 god se cekase finalna 2 godini, sega zadolzitelna se ceka edna dve godini, jas na finalna bev 3 nedeli sega cekam potpis, momentalno na potpis se ceka 3meseci maksimum poz
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
492
Поени од реакции
149
Ne treba uzivaj
Автоматски споено мислење:


Druze greska si znachi 100% momentot koga ke stapnish na finalna chekas uste 2 statusi sho odzemaat vreme od prilika godina i pol tolku. Finalna od saveta po grazdanstvo 1.5god
Razgledana od saveto po grazdanstvo odi na potpis 3-4 meseca
Potpis i termin 1 mesec.
Можно е а и немора да значи, моjoт кум за 15 месеци од интервjу до указ.
- интревjу октомври 2019, истиот ден образована преписка
- финална незнаеме колку време беше зошто краjoт на летото (август, септември 2020) кога провери право беше на положително
- указ подигна декември 2020, за пасош беше покасно ради короната.
Не солам памет но мислам дека ако си со автентични стари документи процедурата иде брзо. Не ми е jасно зошто и како но примерно кумот и неговата фамилиjа сите поднесоа со исти документ (бугарска воена книшка) наjмногу чекаше еден негов братучед околу 2ипол години, сите останати беа под 2 години, баш и зборувавме за тоа оти еден наш другар има поднесено 2016, незнам колку пати го пратиja на дополнителна, указ доби дури 2022.
 
Член од
27 јуни 2009
Мислења
239
Поени од реакции
111
Можно е а и немора да значи, моjoт кум за 15 месеци од интервjу до указ.
- интревjу октомври 2019, истиот ден образована преписка
- финална незнаеме колку време беше зошто краjoт на летото (август, септември 2020) кога провери право беше на положително
- указ подигна декември 2020, за пасош беше покасно ради короната.
Не солам памет но мислам дека ако си со автентични стари документи процедурата иде брзо. Не ми е jасно зошто и како но примерно кумот и неговата фамилиjа сите поднесоа со исти документ (бугарска воена книшка) наjмногу чекаше еден негов братучед околу 2ипол години, сите останати беа под 2 години, баш и зборувавме за тоа оти еден наш другар има поднесено 2016, незнам колку пати го пратиja на дополнителна, указ доби дури 2022.
Зависи за кого како ,некој чекаат и 5 год. и добиваат,некој 2 до 3 год.Иначе се чека од 3 до 4 год.ако сум згрешил,исправете ме.
 
Член од
7 јуни 2022
Мислења
17
Поени од реакции
6
Здраво на сите, сакам да прашам нешто. Пред некој ден се јавив во бг амбасада во Битола и ми рекоа дека ми е стигнато бројчето за бг пасошот, па сакам да знам дали има временски рок до кога можам да одам да си го земам, бидејќи морало лично да се земе а не сум у можност таа недела да одам. Фала ви однапред.
 
Член од
5 август 2020
Мислења
35
Поени од реакции
16
Здраво на сите, сакам да прашам нешто. Пред некој ден се јавив во бг амбасада во Битола и ми рекоа дека ми е стигнато бројчето за бг пасошот, па сакам да знам дали има временски рок до кога можам да одам да си го земам, бидејќи морало лично да се земе а не сум у можност таа недела да одам. Фала ви однапред.
Nema vremenski period samo gleaj zemigo prvata shansa ko ke mozis da ne bidi po 3-4 meseci
 
Член од
6 јуни 2014
Мислења
56
Поени од реакции
48
Интервју декември 2021.

Статус "финална" јануари 2022.
Статус "задолжителна" во јуни 2023. (Објаснување дека првично било грешка да е финална, требало задолжителна).
Сменет статус повторно "финална" на крај на јуни 2024.
Статус "положителна" на 10.07.2024 и сега исчекување датум за указ.

Не знам колку се чека за указ, веројатно 2-3 месеци.

Му се гледа крајот веќе.
 
Член од
19 март 2023
Мислења
43
Поени од реакции
30
Интервју декември 2021.

Статус "финална" јануари 2022.
Статус "задолжителна" во јуни 2023. (Објаснување дека првично било грешка да е финална, требало задолжителна).
Сменет статус повторно "финална" на крај на јуни 2024.
Статус "положителна" на 10.07.2024 и сега исчекување датум за указ.

Не знам колку се чека за указ, веројатно 2-3 месеци.

Му се гледа крајот веќе.
Vekje chekaat po 3 meseca nema odgovor odime
Na 4ti mesec
 

Kajgana Shop

На врв Bottom