Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
20 мај 2024
Мислења
1
Поени од реакции
1
Здраво на сите,

Овде сум нов и сум заинтересиран за вадење на бугарски документи, дали некој може да ми даде информации што треба да направам, каде да се обратам, кои посредници се веродостојни итн?

Поздрав
 
Член од
10 април 2019
Мислења
9
Поени од реакции
28
Здраво. Ме интересира дали некој знае некој посредник што би можел да убрза процедура за пасош. За жена ми и син ми. Јас и керка ми имаме бг документи. Интдрвјуто беше лани во април. Фала.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.111
Поени од реакции
3.966
Здраво. Ме интересира дали некој знае некој посредник што би можел да убрза процедура за пасош. За жена ми и син ми. Јас и керка ми имаме бг документи. Интдрвјуто беше лани во април. Фала.
Не постои опција за убрзување процедура.
 
Член од
22 јули 2020
Мислења
54
Поени од реакции
30
Јас сум на 14 месеци дополнителна проверка со запирка. Дали некој друг чека подолго? Оригинален извод од матична книга на родените и извод од венчаница од Југославија.
 
Член од
17 април 2018
Мислења
23
Поени од реакции
16
Здраво на сите и со среќа на патот до бугарски пасош.
Јас веќе имам бугарски пасош, но склучив брак и сменив презиме (Во МК)
Дали некој менувал презиме во Бугарија поради истото да сподели искуство? Не можам никаде да најдам информација, прашував во конзулат ми викаат оди во општина во Бугарија, ќе ти кажат што треба.
Кои документи се потребни, каде треба да се оди, колку време трае.
Било каква информација би била од многу голема помош. Не знам дали смеам да патувам со стариот пасош.

Ви благодарам.
Автоматски споено мислење:


Здраво, дали променивте презиме во Бугарија? Во истата ситуација сум и јас.
Jas pred 2 nedeli ja pravev cela procedura. Nemoj da davas pari po posrednici!!!
Prvo treba da si naprais prevod i legalizacija izvod tvoj i na vencanicata, prati gi po mail na nekoja agencija i koa ke odis zemi si gi.
So tie odis vo opstinata jas sum na taa lege 6 sho e sluzbenata i se kacuvas na vtor sprat, gi davas dokumentite na sluzbenickata i tolku e. NE SE PLAKA tuka.
Posle 24 casa(dodeka se naprai promenata vo sistem) odis vo toa na lavov most br.94 bul marija luiza i se slikas. Tolku! Si odbiras za 30
dena i licna karta i pasos ti izlaga 2000 den zaedno.
Ne gi polnete posrednicite nisto
posebno ne pravat!

I za prijava na dete isto e vo opstinata, za nego nosevme izvod na rodeni preveden legalizitan i za 24 casa mu izleze maticniot broj i se slikase zaedno so mene na lavov most.

Bitno prevodite da ti se od Sofija nezz zs toa go gledaat po instituciite.
 
Член од
13 јуни 2023
Мислења
10
Поени од реакции
5
  • Образувана преписка N:2../2023/04.02.2023 г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.
Intervju 1 Noemvri 2022 , Skopje , dali imate info odprilika do kade se stasani i koga bi mozel da ocekuvam promena na sleden status

Podneseno e preku roditel
 
Член од
30 мај 2018
Мислења
58
Поени од реакции
35
  • Образувана преписка N:2../2023/04.02.2023 г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.
Intervju 1 Noemvri 2022 , Skopje , dali imate info odprilika do kade se stasani i koga bi mozel da ocekuvam promena na sleden status

Podneseno e preku roditel
2021 sega preminva vo finalna. Pogore imas tocen broj do kade se. Otprlika bi pocnale so 2022 za mesec dva da preminvat na finalna. Ti najrano bi bil za edna godina moze i podocna. Na ovoj status momentalno najdolgo se ceka vo prosek 2 i pol godini. Ova ako promenata na zakonot ne donesi poznacajni promeni za nie sto vekje imame aplicirano.
 
Член од
31 декември 2009
Мислења
571
Поени од реакции
143
2021 sega preminva vo finalna. Pogore imas tocen broj do kade se. Otprlika bi pocnale so 2022 za mesec dva da preminvat na finalna. Ti najrano bi bil za edna godina moze i podocna. Na ovoj status momentalno najdolgo se ceka vo prosek 2 i pol godini. Ova ako promenata na zakonot ne donesi poznacajni promeni za nie sto vekje imame aplicirano.
Kakva promena na zakon.
Imate li link?
 
Член од
25 декември 2022
Мислења
1
Поени од реакции
1
Zdravo dali nekoj znae koga ke se odi za zemanje ukaz dali treba izvodot da bidi so severna makedonija?
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
472
Поени од реакции
117
Kakva promena na zakon.
Imate li link?
Незнам за каква промена на закон мисли членот погоре, но еве линк од законот за б'лгрско гражданство https://justice.government.bg/home/normdoc/2134446592

Едино што можат да видам како измена од поново време е рокот за траење на процедурата, цитирам член 35:
Минист'р'т на правос'дието прави предложение за издаване на указа по чл. 34 в срок до:
2. (изм. - ДВ, бр. 21 от 2021 г.) девет месеца - по молбите на лица от б'лгарски произход за придобиване на б'лгарско гражданство по натурализација;

Како што можам да разберам е дека од Задолжителна до Положително според нив не треба да трае повеќе од 9 месеци. Тоа е мое тумачење на членот од законот, не тврдам со сигурност дека е така.
 
Член од
30 мај 2018
Мислења
58
Поени од реакции
35
Kakva promena na zakon.
Imate li link?
Link nemam pominato e na prvo citanje kolku so znam ama ne e donesen, ne e pominatovl 2 citanje taka da zasega e isto. Mislam deka na stranata na nivniot parlament imase draft ama pred meseci bese.
Автоматски споено мислење:

Незнам за каква промена на закон мисли членот погоре, но еве линк од законот за б'лгрско гражданство https://justice.government.bg/home/normdoc/2134446592

Едино што можат да видам како измена од поново време е рокот за траење на процедурата, цитирам член 35:
Минист'р'т на правос'дието прави предложение за издаване на указа по чл. 34 в срок до:
2. (изм. - ДВ, бр. 21 от 2021 г.) девет месеца - по молбите на лица от б'лгарски произход за придобиване на б'лгарско гражданство по натурализација;

Како што можам да разберам е дека од Задолжителна до Положително според нив не треба да трае повеќе од 9 месеци. Тоа е мое тумачење на членот од законот, не тврдам со сигурност дека е така.
Mislam na predlozeni izmeni na zakon, seuste neimplementirani. Veruvam na google ili na strana na parlament mozis nesto da najdis ako sakas detali ama ne se doneseni i se verojatno podlozni na promeni. Se dodeka ne se donesat oficijalno jas ne se sekiram, moze i da ne bide nisto znacajno promeneto za nas sto sme aplicirale
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2023
Мислења
29
Поени од реакции
22
Zdravo, dali znaete imate info kolku vreme chekame na ovoj status, sto ponatamu, kakvi info treba da znaeme za ponatamu. Ve molam nesto info

pozz na site
 

Attachments

Член од
21 јули 2021
Мислења
6
Поени од реакции
2
Jas pred 2 nedeli ja pravev cela procedura. Nemoj da davas pari po posrednici!!!
Prvo treba da si naprais prevod i legalizacija izvod tvoj i na vencanicata, prati gi po mail na nekoja agencija i koa ke odis zemi si gi.
So tie odis vo opstinata jas sum na taa lege 6 sho e sluzbenata i se kacuvas na vtor sprat, gi davas dokumentite na sluzbenickata i tolku e. NE SE PLAKA tuka.
Posle 24 casa(dodeka se naprai promenata vo sistem) odis vo toa na lavov most br.94 bul marija luiza i se slikas. Tolku! Si odbiras za 30
dena i licna karta i pasos ti izlaga 2000 den zaedno.
Ne gi polnete posrednicite nisto
posebno ne pravat!

I za prijava na dete isto e vo opstinata, za nego nosevme izvod na rodeni preveden legalizitan i za 24 casa mu izleze maticniot broj i se slikase zaedno so mene na lavov most.

Bitno prevodite da ti se od Sofija nezz zs toa go gledaat po instituciite.
Фала ти премногу!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom