Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
3 декември 2023
Мислења
11
Поени од реакции
11
Zdravo, dali znaete imate info kolku vreme chekame na ovoj status, sto ponatamu, kakvi info treba da znaeme za ponatamu. Ve molam nesto info

pozz na site
Чекаш да ти го потпише указот вицепретседателката на Бугарија.
После тоа ќе треба да одбереш термин за да однесеш извод од книга на матични и интернационална венчаница ако си во брак.
Повеќе информации има тука: https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html и на другите страни на форумов

Не знам колку време се чека за потпис на указ, околу 3 месеци можев да најдам на форумов, а некои и подолго. Ако некој знае колку се чека ве молам нека пише.

Со среќа!
 
Член од
29 мај 2024
Мислења
2
Поени од реакции
0
Поради скандалот во Битола сум одбиен демек немам одговорено точно на интервјуто на прашањата. Дали некој мозе да ми каже што да правам понатака?

Еве што пишува:
  • С'вет'т по гражданство не е уважил молбата. Молителјат не е отговорил подробно и изчерпателно на всички в'проси от в'просника при провеждане на интервјуто, поради което не е покрил изискванијата на чл. 29, ал. 3 от Закона за б'лгарското гражданство.
  • С'обштението е публикувано на 29.05.2024 г.
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
183
Поени од реакции
185
Поради скандалот во Битола сум одбиен демек немам одговорено точно на интервјуто на прашањата. Дали некој мозе да ми каже што да правам понатака?

Еве што пишува:
  • С'вет'т по гражданство не е уважил молбата. Молителјат не е отговорил подробно и изчерпателно на всички в'проси от в'просника при провеждане на интервјуто, поради което не е покрил изискванијата на чл. 29, ал. 3 от Закона за б'лгарското гражданство.
  • С'обштението е публикувано на 29.05.2024 г.
Мораш наново да аплицираш. Ништо повеќе. Кога беше не интервју? Датум - година
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
472
Поени од реакции
117
Дали некој од 2023 што бил на интервју е на финална или на положително ?
 
Член од
30 мај 2018
Мислења
58
Поени од реакции
35
Jas sum 7 dekemvri uste nema nis
Ako si 7 dekemvri sofija intervju blisku si, za nedela ke stignat do tebe
Автоматски споено мислење:

Jas sum 7 dekemvri uste nema nis
Ako si 7 dekemvri sofija intervju blisku si, za nedela dve ke stignat do tebe. Moj sovet e da se vodis spored brojceto poverodostojno e za sledenje do kaj se so proverka. So srekja
 
Член од
2 септември 2008
Мислења
4
Поени од реакции
4
Чекаш да ти го потпише указот вицепретседателката на Бугарија.
После тоа ќе треба да одбереш термин за да однесеш извод од книга на матични и интернационална венчаница ако си во брак.
Повеќе информации има тука: https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html и на другите страни на форумов

Не знам колку време се чека за потпис на указ, околу 3 месеци можев да најдам на форумов, а некои и подолго. Ако некој знае колку се чека ве молам нека пише.

Со среќа!
Јас чекав помалку од 3 месеци за потпишување на указот, за целосна среќа беше позитивно. Јануари средината излезе статусот за потпис, негде крајот на Март беше потпишано.
 
Член од
10 февруари 2021
Мислења
9
Поени од реакции
4
Zdravo, najdov vencanica kako syar dokument od pra pra baba sto znaci veke cetvrto koleno. Dali ima sansi da go priznaat ili najveke do treto koleno?
 
Член од
27 септември 2016
Мислења
180
Поени од реакции
101
Zdravo, najdov vencanica kako syar dokument od pra pra baba sto znaci veke cetvrto koleno. Dali ima sansi da go priznaat ili najveke do treto koleno?
Podobro e od bez nikakov dokument povrzi se so izvodi i odnesi gi dokumentite
Автоматски споено мислење:

Zdravo, dali znaete imate info kolku vreme chekame na ovoj status, sto ponatamu, kakvi info treba da znaeme za ponatamu. Ve molam nesto info

pozz na site
Dva tri meseci, a koga bese staven na finalen eksperten pregled
 
Последно уредено:
Член од
2 април 2020
Мислења
37
Поени од реакции
36
Здраво друштво, еден абдејт од мене.
Имам објаснето порано овде но на кратко ќе повторам. 03.06.2021 бев на интервју во Битола со изводи и умреници од прадедо од 1916, после 1 година документите беа вратени назад во Битола бидејќи немав стар документ издаден од Бугарски институции. Лани пронајдов стар документ, Венчило или попис на население од 1906 година каде биле попишани цели фамилии. Но за жал мојот прадедо не бил впишан таму пошо не бил роден тогаш (1916 е роден), биле попишани мајка му, татко му и брат му. Тој документ го земав и го внесов во Битола во Ноември 2023. До пред некој ден чекав ново бројче да ми излези и конечно после 7 месеци денес го подигнав но залудно. Документот не ми е уважен бидејќи не сме во сродство до 3ти степен (се поврзував со татко му на прадедо ми, што всушност ми е 4ти степен). Што значи дека најмногу до 3ти степен прифаќат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom