Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
30 мај 2018
Мислења
59
Поени од реакции
37
Здраво друштво, еден абдејт од мене.
Имам објаснето порано овде но на кратко ќе повторам. 03.06.2021 бев на интервју во Битола со изводи и умреници од прадедо од 1916, после 1 година документите беа вратени назад во Битола бидејќи немав стар документ издаден од Бугарски институции. Лани пронајдов стар документ, Венчило или попис на население од 1906 година каде биле попишани цели фамилии. Но за жал мојот прадедо не бил впишан таму пошо не бил роден тогаш (1916 е роден), биле попишани мајка му, татко му и брат му. Тој документ го земав и го внесов во Битола во Ноември 2023. До пред некој ден чекав ново бројче да ми излези и конечно после 7 месеци денес го подигнав но залудно. Документот не ми е уважен бидејќи не сме во сродство до 3ти степен (се поврзував со татко му на прадедо ми, што всушност ми е 4ти степен). Што значи дека најмногу до 3ти степен прифаќат.
Dali ke mozi da ni pisis sto status ti pisi ko ke provervas. Imas direktna vrska, ne znam dali bi pomognalo da prasas za sovet vo ambasada ili konzulat. Inaku ke ima nadopolnuvanje na zakonot mozi ke imas srekja da se smeni nesto
 
Член од
17 септември 2019
Мислења
48
Поени од реакции
48
Здраво друштво, еден абдејт од мене.
Имам објаснето порано овде но на кратко ќе повторам. 03.06.2021 бев на интервју во Битола со изводи и умреници од прадедо од 1916, после 1 година документите беа вратени назад во Битола бидејќи немав стар документ издаден од Бугарски институции. Лани пронајдов стар документ, Венчило или попис на население од 1906 година каде биле попишани цели фамилии. Но за жал мојот прадедо не бил впишан таму пошо не бил роден тогаш (1916 е роден), биле попишани мајка му, татко му и брат му. Тој документ го земав и го внесов во Битола во Ноември 2023. До пред некој ден чекав ново бројче да ми излези и конечно после 7 месеци денес го подигнав но залудно. Документот не ми е уважен бидејќи не сме во сродство до 3ти степен (се поврзував со татко му на прадедо ми, што всушност ми е 4ти степен). Што значи дека најмногу до 3ти степен прифаќат.
Тоа го пишува во самиот закон дека до 3та степен прифаќаат.
Автоматски споено мислење:

Zdravo, najdov vencanica kako syar dokument od pra pra baba sto znaci veke cetvrto koleno. Dali ima sansi da go priznaat ili najveke do treto koleno?
Не може од пра-пра баба! Тоа е веќе 4-та степен предок!
 
Член од
8 март 2020
Мислења
16
Поени од реакции
50
Поради скандалот во Битола сум одбиен демек немам одговорено точно на интервјуто на прашањата. Дали некој мозе да ми каже што да правам понатака?

Еве што пишува:
  • С'вет'т по гражданство не е уважил молбата. Молителјат не е отговорил подробно и изчерпателно на всички в'проси от в'просника при провеждане на интервјуто, поради което не е покрил изискванијата на чл. 29, ал. 3 от Закона за б'лгарското гражданство.
  • С'обштението е публикувано на 29.05.2024 г.
Син ми имаше интервју во бугарскиот конзулат во Битола јули 2021. Одбиен е сега на 29 мај со истото шаблонско објаснување. А барањето на пасош беше поднесено врз основа на бг државјанства на мене и сопругот.
 
Член од
19 март 2023
Мислења
30
Поени од реакции
22
Син ми имаше интервју во бугарскиот конзулат во Битола јули 2021. Одбиен е сега на 29 мај со истото шаблонско објаснување. А барањето на пасош беше поднесено врз основа на бг државјанства на мене и сопругот.
Toa e toa na intervjuto vasiot sin ne se izjasnuva deka se chuvstvuva kako bugarin. Neka napravi od novo. Zal mi e i vi posakuvam site koj imate takva volja da zemite drzavjanstva.
 
Член од
8 март 2020
Мислења
16
Поени од реакции
50
Toa e toa na intervjuto vasiot sin ne se izjasnuva deka se chuvstvuva kako bugarin. Neka napravi od novo. Zal mi e i vi posakuvam site koj imate takva volja da zemite drzavjanstva.
За време на интервјуто бевме присутни и ние, родителите затоа што тој тогаш беше малолетен. Одговараше комлетно и соодветно на поставените прашања, вклучително се изјасни како Бугарин. Но некој од вработените во конзулатот (тогашниот конзул , некој службеник или чистачката ), очигледно не си ја одработиле професионално работата. Поради скандалот за што пишуваа медиумите, го одбија и син ми. Бројката на одбиени државјанства се шпекулира дека е над 2700.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.111
Поени од реакции
3.966
Toa e toa na intervjuto vasiot sin ne se izjasnuva deka se chuvstvuva kako bugarin. Neka napravi od novo. Zal mi e i vi posakuvam site koj imate takva volja da zemite drzavjanstva.
Нема врска, проблемот не е до интервјуто/кандидатот туку до вработениот во конзулат што година ипол на сите кандидати не им ги евидентирал интервјуата, праќал празни формулари во Софија и сите до еден кандидати сега се одбиени поради "не одговорени прашања на интервјуто". Ваков идиотизам и аматеризам ни во Бангладеш нема.
 
Член од
6 јуни 2024
Мислења
1
Поени од реакции
1
И јас бев одбиен заради интетвјy, жално е што ќе си останеме одбиени. Јас ја започнав постапката повторно, ве советувам и вие повторно да ја започнете постапката. Само не ми е јасно од која година биле преписките што ги вратиле во Битола за дополнување на прашалниците.
 
Член од
17 септември 2019
Мислења
48
Поени од реакции
48
Нема врска, проблемот не е до интервјуто/кандидатот туку до вработениот во конзулат што година ипол на сите кандидати не им ги евидентирал интервјуата, праќал празни формулари во Софија и сите до еден кандидати сега се одбиени поради "не одговорени прашања на интервјуто". Ваков идиотизам и аматеризам ни во Бангладеш нема.
Не е аматеризам.. намерно е направно така! Причината се уште не ја знаеме, а најверојатно нема ни да ја разбереме која е!
 
Член од
17 септември 2021
Мислења
56
Поени од реакции
38
Zdravo sakam da prasam za promena na vozackata koja e postapkata da si odam sam da ja smenam bez posrednik Blagodaram
 
Член од
15 јуни 2011
Мислења
3
Поени од реакции
1
Zdravo. Koi dokumenti se potrebni za bugarsko drzavjanstvo vo ambasadata vo Skopje i otkako ke se dobie drzavjanstvo kako se odviva postapkata za vadenje na licna karta i pasos? Vi blagodaram
 
Член од
17 април 2018
Мислења
23
Поени од реакции
16
Здраво дечки. Сестра ми е вклучена во указ 100 и сака да дојде да си го земе. Кој документи се потребни за подигање на указ во Министерство за правосудие?
 
Член од
31 јануари 2023
Мислења
12
Поени од реакции
5
Во групата на Фејз прочитав дека почнале со 2022. Има некој тука што е на почеток од 2022 па да има промена на статус?
 
Член од
27 декември 2022
Мислења
8
Поени од реакции
3
  • Формирана досие N:174xx/2021/11.01.2022 година Досието е во постапка на задолжително одобрување.
  • so se desava
 

Kajgana Shop

На врв Bottom