Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
16 септември 2019
Мислења
111
Поени од реакции
120
Pozdrav svima , želela sam da podelim sa vama svoju promenu statusa ako nekome znaci broj sam 32../21
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Документите са изпратени за издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија
Koga vi se smeni statusot?

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Pozdrav svima , želela sam da podelim sa vama svoju promenu statusa ako nekome znaci broj sam 32../21
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Документите са изпратени за издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија
Sa kojim dokumentima si aplicirala posto si jedna od retkih koja prolazi na polozitelno a da je iz Srbije?
 
Член од
8 април 2022
Мислења
13
Поени од реакции
30
Sa kojim dokumentima si aplicirala posto si jedna od retkih koja prolazi na polozitelno a da je iz Srbije?
Zar nije problem sa sledecim korakom? Tj. zar ne prelaze svi iz Srbije na polozitelno (naravno pricam o onima kojima imaju regularne papire), a da se posle ne potpisuju Ukazi od strane Vicepredsednika?
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Koliko sam video do sada, vecini kandidata iz Srbije ne potpisuju ukaze i ne prebacuju na polozitelno vec stavljaju na onu nedefinisanu dopunu.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.112
Поени од реакции
3.967
Да прашам само, на која адреса со Софија треба да одам за да се сликам за пасош ? овој ми истекува, па треба да го продолжам. Не ми се дава пари на посредник, сакам сам да завршам работа.
Maria Louisa Blvd. 48
Edno prasanje za adresa : Dali se uste moze da se podnese za adresa vo opstina Sredec ul.lege br6 :)
Да, секако.
 
Член од
12 септември 2023
Мислења
26
Поени од реакции
33
Imam informaciju,da ovi sto su predali a imaju srpski pasos idu opet na neku proveru,zato se ne menja nista,a inace sto su cekali ovi od 2020 i pre su izasli
 
Член од
25 октомври 2022
Мислења
10
Поени од реакции
8
за колку време излегва адресата од превземање на државјанство во амбасада пишана е леѓе 6 и што треба понатаму ???
 
Член од
12 јули 2017
Мислења
71
Поени од реакции
49
Знае ли некој колку време трае статусот зад'лжително с'гласуване?
 
Член од
10 октомври 2023
Мислења
1
Поени од реакции
1
Поздрав! Го пратам форумов подолго време, досега немав пишано.
Број преписка 8**/2021 (интервју јануари 2021)
Имав поднесено по мајка изводи и документ за потекло од бугарско друштво.
Сега во август бев ставена на дополнителна, а во меѓувреме најдов бугарска крштеница од сестра на баба ми (по татко). Во крштеницата се наведени име и презиме на пра баба ми и пра дедо ми. Па ја доставив нејзината крштеница и плус изводи за сите.
Денеска е положително!
Немав воопшто надеж ама реков да пробам.

Колку време сега се чека за указ? Колку често се дешава да не потпише вицепрезиденто?
 
Последно уредено:
Член од
26 ноември 2018
Мислења
16
Поени од реакции
30
Поздрав! Го пратам форумов подолго време, досега немав пишано.
Број преписка 8**/2021 (интервју јануари 2021)
Имав поднесено по мајка изводи и документ за потекло од бугарско друштво.
Сега во август бев ставена на дополнителна, а во меѓувреме најдов бугарска крштеница од сестра на баба ми (по татко). Во крштеницата се наведени име и презиме на пра баба ми и пра дедо ми. Па ја доставив нејзината крштеница и плус изводи за сите.
Денеска е положително!
Немав воопшто надеж ама реков да пробам.

Колку време сега се чека за указ? Колку често се дешава да не потпише вицепрезиденто?
Jas cekav od 18.07.2023 godina do 13.10.2023 godina.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom