Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
11 јули 2018
Мислења
8
Поени од реакции
10
1. Најголема позитива е што го батали посредникот, уште да кажиш кој е за некој друг да не налепи, време е јавно да се објавуваат идиотите. Ако не сакаш ти пиши ми лична порака кога ќе дојде време ќе го објавам јас.

2.
Превод и легализација - MiS Associates Ltd. Translation services
+359 89 485 8540
Ги има објавено членот @TheChosenOne и беше задоволен од нив, контактирај ги онлајн или пак на viber на нивниот број. Кога ќе одиш Софија само ќе си подигнеш готов превод и легализација, ќе си платиш и тоа е тоа.

3. Нема ваму треба таму треба, ако ти пишува ДАБЧ тогаш носи ги ДАБЧ, како што ти пишува во статусот така.
Направи една обична молба оди некој тука во мкд нека ти ја преведи на бугарски и дај им ја таму. Не знам под кој број би ти се водел предметот за да се повикаш на тоа, али напиши тоа што поседуваш (број на преписка ако имаш и си го запишал)или број на молба.
Разликата меѓу тие две убаво ја објаснува алтаир тука:

Молбата за доп документи во МП изгледа вака:

Модифицирај ја за во ДАБЧ и тоа е тоа.
АКО ти е до толку шубе, мада не гледам логика, носи ги истите дополнителни док и во МП.Не можам точно да го најдам линкот, порано имам постирано на темата (пред некој месец, барај преку search мои мислења) дека секоја среда заменик министер во МП има приемни саати за различни проблеми - меѓу нив и вакви за процедура за стекнување на граѓанство на Република Бугарија.
НИКОЈ тоа не го сфати сериозно и беше земено здраво за готово.
Така да, барај го тоа мое мислење, ако го најдам ќе ти го пратам, истовремено види на сајтот на МП (мака ми е да барам сега) и најди дали се' уште постои таква опција. Ако постои закажи си состанок, фати авион директива Софија и на лице место кажи им дека кога ТИ поднесе документи беше важечко да може да се добива преку чичко и слично, а во меѓувреме тоа е променето. НЕМА тука твоја вина, инсистирај да ти овозможат продолжување на процедурата (особено ако одиш преку истата крвна линија преку која чичкото добил) и на крај надевај се на позитивен исход.
Можда е премногу оптимистички али ПРОБАЈ. За проба пари не земаат, ако ништо друго ќе се прошеташ во Софија, убав град е има што да видиш.

За жал многу луѓе се откажуваат пред да ги исцрпат сите опции, за се' во животот е така, па потоа криват судбина, посредник, дедо мраз и било што друго.

Според мене обиди се, јас би се обидел макар и 1% шанси да имам.

Инаку, во Германија имаш дозвола за престој поголема ако цело време си во работен однос и сигурно ќе ти дадат aufenthalt на подолг период, така да нема што да жалиш и да пропаднал пасошот пошто кај и да е 5-7 години престој е времето со кое имаш право да поднесиш за Германско државјанство и пасош (а тогаш сакал или не ќе мора да се откажеш од другите, вклучително и бугарското, доколку го имаш бидејќи засега Германија има такво законодавство и така им е регулирано - исклучок беше ако имаш нешто имот во земјата каде си роден и незз што друго, за тоа ќе консултираш адвокат таму).
Со среќа!
Hvala puno drug, potrazicu i to pa cu da probam, sto kazes nista me ne kosta.. Sve najbolje!
Автоматски споено мислење:

Ujak kao poreklo jel to legitimna linija za dobijanje drzavljanstva?


Oprostite moram da se ukljucim temu. Oni vama jesu rekli da ne moze i bili su upravu ali su vas ipak pustili da udjete u proceduru jer pod 1 imaju novac od toga i pod 2 o konacnom resenju donose odluku neke vise instance.
Zao mi je!
Imate opciju polaganja b2 nemackog i podnosenja za drzavljanstvo posle 6 godina zivota i rada. Srecno
Ma kod njih se ne zna vise ko kosi a ko vodu nosi. Kazu da ne moze i puste te u proceduru sve do samog kraja i onda ti kazu da definitivno ne moze, tj.nista ti i ne kazu nego te jednostavno odbiju, pa ti sanjaj zbog cega je to. Mogli su makar da posalju pismo da znam u cemu je problem, ali sada je sve vise nebitno.

Za Nemacku sam sve upucen, problem je sto nam Nemacka ne daje dvojno drzavljanstvo, a ja nemam nameru da se odreknem svog. Sada ova nova vlada ima nameru da odobri nama i bosancima dvojno, ali da li ce to stvarno biti , videcemo.
Nije potreban B2 nivo, nego integration kurs koji podrazumeva B1 + orientirung kurs(njihova istorija, geografija, politika, ekonomija itd.).
To sam ja vec sve polozio prve godine kad sam dosao.
Nakon 5 god. RADA(a ne samo boravka kao sto je nekada bilo) i ako si to polozio dobijas stalni boravak, a za pasos mozes da apliciras tek nakon 8 god. Mozda je nekad bilo 6 god.ali sada 100% nije, osim ako nisi neki dr-mr ili neka bitna licnost. Problem je samo sto ne daju dvojno.
Ali to je vec druga tema, da ne spamujemo forum,mada mozda nekome i pomogne ova info ko je vec u DE ili planira.

Svako dobro.
Pozdrav
 
Последно уредено:
Член од
8 септември 2018
Мислења
147
Поени од реакции
263
Здраво друштво, да ве прашам некој упатен, колку време се чека моментално на финална дали знаете, на мајка ми и се смени во октомври, јас кога бев во процедура окотмври 2017, финална чека 2 месеци но изгледа сега е многу заглавена, некој ако знае колку горе долу?
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
443
Поени од реакции
1.251
Ne ocekujte bilo sta da se desava sa finalnim statusom do formiranja nove vlasti i kasnije nove komisije.
Ukoliko se formira vlast za mesec dana, trebace jos mesec dana da se formira nova komisija sa novim politickim predstavnicima tj clanovima. Tako da pre 15.januara ne ocekujete bilo sta.
 
Член од
28 мај 2019
Мислења
135
Поени од реакции
212
Ne ocekujte bilo sta da se desava sa finalnim statusom do formiranja nove vlasti i kasnije nove komisije.
Ukoliko se formira vlast za mesec dana, trebace jos mesec dana da se formira nova komisija sa novim politickim predstavnicima tj clanovima. Tako da pre 15.januara ne ocekujete bilo sta.
Добро бе , од каде ви се тие информации, аман воздржете се од претпоставки, сега баш тоа не ни треба. Ако имаш доказ , документ, изјава и слично ОК, ама вака . . . .
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Добро бе , од каде ви се тие информации, аман воздржете се од претпоставки, сега баш тоа не ни треба. Ако имаш доказ , документ, изјава и слично ОК, ама вака . . . .
Никој нема доказ за ништо.

Од март наваму (последниве +8 месеци) сите само претпоставуваме.
 
Член од
30 ноември 2018
Мислења
127
Поени од реакции
244
Ne ocekujte bilo sta da se desava sa finalnim statusom do formiranja nove vlasti i kasnije nove komisije.
Ukoliko se formira vlast za mesec dana, trebace jos mesec dana da se formira nova komisija sa novim politickim predstavnicima tj clanovima. Tako da pre 15.januara ne ocekujete bilo sta.
Не ширите дезинформации.Бугарија имаше 3 пати избори оваа година,па пак се менуваа статуси.Баш околу првите избори оваа година,јас добив статус положително.Не е до изборите.Проблемот е што имаат многу барања со потврди од Бккс,и не знаат моментално што со нив.Никој не знае што да носи.Мора да ја сменат дотичната К.М за тргне работата.Може ќе оди некаде во владата.Советот и владата, немаат допирна точка.Се ангажираат вработените само на ден на избори,како администрација.Требаше новиот закон да важи за новите апликанти,да знаат да не фрлаат пари без врска.Некој чекал четири години,и на крај одбиен.Се у вода.И време и пари.Се надевам за вас што чекате ќе се среди во позитивно.
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
443
Поени од реакции
1.251
Da li vi razumete da je Mateva radnik u ministarstvu zaposljen za stalno i da nece biti smenjena. Pokusali su da je smene pa je sud vratio na posao nazad.
Ona sama ne moze nista vec sada ima podrsku ostalih clanova komisije i ima 2/3 podrsku i zato radi ovo sve sto radi( procitajte zakon o komisiji za drzavljanstvo).
Mateva ce uvek biti 1 od 10 clanova komisije a mnogo je bitnije koji ce biti ostalih 9 clanova a najbitnije je ko ce biti predsednik komisije koji je po zakonu uvek zamenik ministra pravde.
 
Член од
9 јуни 2021
Мислења
13
Поени од реакции
36
Ne ocekujte bilo sta da se desava sa finalnim statusom do formiranja nove vlasti i kasnije nove komisije.
Ukoliko se formira vlast za mesec dana, trebace jos mesec dana da se formira nova komisija sa novim politickim predstavnicima tj clanovima. Tako da pre 15.januara ne ocekujete bilo sta.
Dok se pazarat za fotelji, se svika parlament, se dade mandat, ke pominat 2-3 nedeli. Do krajot na mesecot sovetot treba da odrzi uste 2 zasedavanja, edno vekje imale zasto na pocetok na mesec ima objaveno promeni. Znaci vo 2 od ovaa, narednata i po-narednata nedela treba da ima promeni. Otkako bi napravile vlada, e togas moze da ima zastoj dok se 'uhodaat' novite ili resat da menjaat pravila po novo.
I za ukazite, mandatot na Radev e do 22 januari, posle izborive sledna nedela i ako sklopat vlada so prv mandat, ima prostor za ukazi do pred bozik, pa i januari posle zimski odmor. Cekanje potpis e na pat da stane kako porano 2-3 meseca na smetka na tie staveni dopolnitelna.
 
Член од
30 септември 2021
Мислења
100
Поени од реакции
77
Dok se pazarat za fotelji, se svika parlament, se dade mandat, ke pominat 2-3 nedeli. Do krajot na mesecot sovetot treba da odrzi uste 2 zasedavanja, edno vekje imale zasto na pocetok na mesec ima objaveno promeni. Znaci vo 2 od ovaa, narednata i po-narednata nedela treba da ima promeni. Otkako bi napravile vlada, e togas moze da ima zastoj dok se 'uhodaat' novite ili resat da menjaat pravila po novo.
I za ukazite, mandatot na Radev e do 22 januari, posle izborive sledna nedela i ako sklopat vlada so prv mandat, ima prostor za ukazi do pred bozik, pa i januari posle zimski odmor. Cekanje potpis e na pat da stane kako porano 2-3 meseca na smetka na tie staveni dopolnitelna.
[/QUOTE
Оти пишете само глупости не можам да разберам. Ти да не работе во министерството па знаеш како ќе биде. Значи прецедателот нема ништо обшто со комисијата што ги одобрува државјанствата, она ги одобрува а вицепрецедателот ги потпишува. Тоа дали ќе остане Радев или нема да остане Радев ништо нема да промени, ако според законите што си побарал државјанство сите документи ти се на ред ќе си добиеш државјанство.
Ајде еднаш веќе разберете!
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.084
Поени од реакции
3.931
*****Апдејт 30.11.2021*****

СПИСОК НА ПОЛОЖИТЕЛНО

АПРИЛ 2021

21.04.2021 @Altair75 - фин 13.11.2020 - инт СОФ 08.04.2019 - потврда
21.04.2021 @Nedanoski - фин 12.11.2020 - инт СОФ 04.04.2019 - потврда и изводи

МАЈ 2021
10.05.2021 @Jorgovan123 - фин 20.11.2020 - инт СОФ 10.04.2019 - преку вујко
10.05.2021 Сестра на @ns2094 - фин 20.11.2020 - задол ХХ.04.2019 - инт СКО 11.02.2019 - родител
10.05.2021 @Igorste - фин 21.11.2020 - инт СОФ 10.04.2019
20.05.2021 @Mar12- фин 25.11.2020 - инт СОФ 15.04.2019 - свидетелства од баба

ЈУЛИ 2021
13.07.2021 @stojko96 - фин 12.11.2020 - инт СОФ 03.04.2019 - родител
14.07.2021 @MargeSimpson - фин 26.11.2020 - инт СОФ 16.04.2019 - воена книшка
14.07.2021 @Dzu! - фин 20.11.2020 - инт СОФ 17.04.2019
20.07.2021 @to6e - фин 30.11.2020 - инт СОФ 18.04.2019
26.07.2021 @Riste123@ - фин 30.11.2020 - инт СОФ 22.04.2019
26.07.2021 @takiwizard - инт СОФ 18.04.2019

АВГУСТ 2021
24.08.2021 @sterjovmk - фин 10.12.2020 - инт СОФ 07.05.2019 - изводи, потврда, документи од сестра

СЕПТЕМВРИ 2021
21.09.2021 @mameha - инт 04.2019 - преку братучед и прадедо
21.09.2021 @Piroćanac - фин 11.12.2020 - инт СОФ 13.05.2019

ОКТОМВРИ 2021
20.10.2021 @Vaneee - инт СОФ 17.04.2019
20.10.2021 @TheTomBoyy - инт СОФ 18.04.2019 - потврда
20.10.2021 @Howl - задол 05.2019 - инт БТ 02.2019 - потврда, изводи и свидетелство
20.10.2021 @Djino - фин 21.12.2020 - инт СОФ 16.05.2019
22.10.2021 @mcuska - фин 07.01.2021 - инт БТ 08.03.2019 - родител
26.10.2021 @Principielen - фин 03.02.2021 - инт 20.05.2019 - родител
XX.10.2021 @ickaicka2 - фин 21.12.2020 - инт СОФ 22.05.2019

НОЕМВРИ 2021
05.11.2021 @Vasil Todorv - инт СОФ 21.05.2019
05.11.2021 пријател на @Pale96 - фин 30.12.2020 - инт СОФ 22.05.2019
26.11.2021 сестра на сопруга на @Poch - фин 21.12.2020 - инт СОФ 15.05.2019_____________________________________________________________________________________


СПИСОК НА ФИНАЛНА

ДЕКЕМВРИ 2020

Стеф, пријател на @Altair75 - инт СОФ 07.05.2019 - потврда и изводи
10.12.2020 @KDA - инт СОФ 28.05.2019
17.12.2020 снаа на @branko1 - инт СОФ 28.05.2019
20.12.2020 @Dddany - инт СОФ 28.05.2019 - родител
XX.12.2020 @Krismarkic - инт СОФ 28.05.2019
ХХ.12.2020 @Butterfly77 - инт СОФ 28.05.2019 - изводи од прадедо и потврда
30.12.2020 @jakvla - инт СОФ 04.06.2019
30.12.2020 @Karas Sk - инт СОФ 22.05.2019
30.12.2020 @A.N.Z - инт СОФ 21.05.2019
30.12.2020 @petreski.martin - инт СОФ 23.05.2019
30.12.2020 @GeLee - инт СОФ 21.05.2019
31.12.2020 @jamieson - инт СОФ 06.06.2019 - документи од дедо и потврда

ЈАНУАРИ 2021
06.01.2021 @angel1997 - инт СОФ 27.05.2019
07.01.2021 сестра на @KDA - инт СОФ 28.05.2019
07.01.2021 @Ace.btm - инт СОФ 29.05.2019
11.01.2021 @em1l1ja - инт СОФ 06.06.2019
11.01.2021 @marrkoski - инт СОФ 10.06.2019
12.01.2021 @RockyVr - инт СОФ 12.06.2019
13.01.2021 @man united@ -инт СОФ 03.07.2019 - потврда
13.01.2021 @KALJO123 - инт СОФ 10.06.2019 - брат и происход
13.01.2021 @ajax090 - инт СОФ 12.06.2019
14.01.2021 @sophiee - инт СОФ 17.06.2019
15.01.2021 @perka1 - инт СОФ 18.06.2019 - потврда
15.01.2021 @@@@@ - инт СОФ 19.06.2019 - потврда
15.01.2021 @Ivana2234 - инт СОФ 20.06.2019
XX.01.2021 @daisyy - инт СОФ 10.06.2019
XX.01.2021 @Bambi12 - инт СОФ ХХ.06.2019
18.01.2021 @Zyzzz91 - инт СОФ 20.06.2019 - потврда и изводи
18.01.2021 @mekillaz - инт СОФ 26.06.2019 - потврда и изводи
19.01.2021 @SFRJ87 - инт СОФ 26.06.2019
20.01.2021 @AlexN - инт СОФ 27.06.2019 - потврда и изводи
21.01.2021 @Wolf5 - инт СОФ 02.07.2019 - потврда и изводи
21.01.2021 @Atlantida82 - задол 03.07.2019 - инт БЕО 03.2019
XX.01.2021 @Headache - инт СОФ 02.07.2019
XX.01.2021 @Vlatko0306 - инт СОФ 11.07.2019 - изводи од прадедо и потврда
25.01.2021 @jankerot - инт СОФ 02.07.2019
26.01.2021 @planic85 - инт СОФ 10.07.2019
28.01.2021 @DinaMandarina - инт СОФ 04.07.2019 - 2 родитела

ФЕВРУАРИ 2021
02.02.2021 @Sashhe - инт СОФ 08.07.2019 - родител
02.02.2021 @megi289 - инт СОФ 19.08.2019
03.02.2021 пријателка на @Atlantida82 - задол 25.07.2019 - инт БЕО 05.2019
03.02.2021 @Maliot_princ - инт СОФ 03.07.2019
04.02.2021 сестри на @dzordz1234 - задол 27.07.2019 - родител
05.02.2021 @Miky - инт СОФ 31.07.2019 - сведителство и изводи
09.02.2021 @Tefko - инт СОФ 13.08.2019 - родител
12.02.2021 @sasko** - инт СОФ 20.08.2019 - потврда
12.02.2021 братучед на @Anagals - инт СОФ 07.08.2019
12.02.2021 сопруга на @vojkan88 - инт СОФ 24.09.2019
12.02.2021 @Martinh - инт СОФ 03.10.2019
12.02.2021 @Dimitrovski - инт СОФ 05.09.2019 - преку тетка
XX.02.2021 @The S- инт СОФ 03.09.2019 - дедо
ХХ.02.2021 @Пецо - инт 30.05.2019
15.02.2021 @Stojkovz - инт СОФ 12.08.2019 - 2 родитела
24.02.2021 @born slippy - инт СОФ 14.08.2019 - документи од брат и потврда
25.02.2021 @Mite1992 - инт СОФ 10.12.2019 - брат
26.02.2021 @MadA@FakA - инт СОФ 03.10.2019

МАРТ 2021
01.03.2021 @BRLIV1 - инт СОФ 14.10.2019 - изводи, потврда и документи од сестра
01.03.2021 @Stanipadni - инт СОФ 15.10.2019
04.03.2021 @Bibo - инт СОФ 19.09.2019 - 2 родителa
XX.03.2021 @The_IRON_MAN - инт СОФ 18.09.2019
10.03.2021 @gooce
12.03.2021 сестра на @Lawyer2017 - инт СОФ 20.11.2019
15.03.2021 @TM88 - инт СОФ 29.10.2019
16.03.2021 роднина на @milky - инт СОФ 08.10.2019
17.03.2021 сопруг на @DinaMandarina - инт СОФ 04.12.2019 - поредок и потврда
ХХ.03.2021 сопруга на @Sampion
ХХ.03.2021 @marjann123 - инт БТ ХХ.10.2019
22.03.2021 @ostajse - инт СК 11.2019
23.03.2021 @JustMe123 - инт 16.01.2020
24.03.2021 сопруг на @Sara2018 - инт СОФ 08.01.2020 - потврда
24.03.2021 @Kostic17 - инт СОФ 21.01.2020
24.03.2021 @Peroronchino - инт 04.02.2020
25.03.2021 @Coolgirl89 - инт 15.01.2020 - брат, дедо и потврда
26.03.2021 @Paola - инт СОФ 14.01.2020 - родител

АПРИЛ 2021
01.04.2021 @panterce4 - инт СОФ 14.02.2020
02.04.2021 сестра на @Slagjann - инт СОФ 12.02.2020
06.04.2021 сестра на @jovanxzzy - инт 06.12.2020
09.04.2021 @saleelektrik - задол 11.02.2020 - инт НИШ 29.10.2019
09.04.2021 @Mniko - задол 06.08.2020 - инт ХОЛ 17.06.2020
ХХ.04.2021 @Frau - задол 06.08.2020 - инт СК 18.05.2020
24.04.2021 @ajdutin - инт СОФ 09.09.2020 - документи од дедо 1916
26.04.2021 @Tlo88 - задол 17.09.2020 - инт 16.07.2020

МАЈ 2021
11.05.2021 @LoloMK - инт 14.08.2020 - изводи
14.05.2021 @Lawyer2017 - загол 03.09.2020 - инт 22.06.2020
20.05.2021 сопруга на @Keko1986 - инт 28.10.2020
ХХ.05.2021 @mariopasadena инт СОФ ХХ.08.2020

ЈУНИ 2021
06.06.2021 @branko1 - задолж 01.02.2021 - инт БТ 18.08.2020 - родител
06.06.2021 @Teacher16 - инт СОФ 01.02.2021
09.06.2021 пријателка на @vojkan88 - инт СОФ 18.11.2020 - потврда и изводи од прадедо
09.06.2021 @Akac - инт СОФ 25.11.2020
25.06.2021 @alanser - инт 31.12.2020

ЈУЛИ 2021
26.07.2021 @niikoolaa - задолж 23.03.2021 - инт БЕО 09.12.2020 - воена книшка

АВГУСТ 2021
02.08.2021 @Makva - задолж 19.03.2021 - инт СК 03.11.2020
12.08.2021 @Vaga77 - задолж 13.04.2021 - инт СК 15.01.2021
13.08.2021 @Vincere - задолж 14.04.2021 - инт БТ 29.10.2020
18.08.2021 @PoLyPoLy - инт БТ 29.09.2020

СЕПТЕМВРИ 2021
29.09.2021 @SlavisaMali - задолж 04.2021 - инт БТ 14.10.2020 - изводи и потврда
29.09.2021 @Čičotransbobi - задолж 18.06.2021 - инт БТ 17.12.2020

ОКТОМВРИ 2021
26.10.2021 мајка му на @Itsmee - задолж ХХ.06.2021 - инт БТ ХХ.03.2021

НОЕМВРИ 2021
08.11.2021 @Tamanka - инт МК 21.04.2021_____________________________________________________________________________________


СПИСОК НА ДОПОЛНИТЕЛНА


@Koce Zafir - инт СОФ 15.04.2019
@ZokiPeki - инт СОФ 16.04.2019 - родител
татко на @ZokiPeki - инт СОФ 16.04.2019
пријател на @Rabrobil - инт СОФ 16.04.2019 - родител
@Bani - инт СОФ 17.04.2019 - потврда и изводи
@Nikolija19 - инт СОФ 17.04.2019
@Laze123 - инт СОФ 24.04.2019
@Mala 74 - инт СОФ 24.04.2019
@SlipperyHeights - инт СОФ 24.04.2019 - прадедо пред 1918
@vajs - инт СОФ 30.04.2019 - извод од прадедо и потврда
@Soundproof - инт СОФ 30.04.2019
@Leoni
сопруга на @sterjovmk - инт СОФ 07.05.2019 - потврда и изводи
@alexander1963 - инт СОФ 07.05.2019
@Ivan74 - инт СОФ 08.05.2019
@Rossy - инт СОФ 13.05.2019
@VaseAmani - инт СОФ 13.05.2019
@Paul Kersey - инт СОФ 14.05.2019
@DanielKr - инт СОФ 14.05.2019
@Sasho93 - инт СОФ 15.05.2019
@Tinosaur - инт СОФ 04.06.2019
@Kaluge


_____________________________________________________________________________________


СПИСОК НА ЗАДОЛЖИТЕЛНА

ФЕВРУАРИ 2021

26.02.2021 @Niko.niko - инт БТ 13.08.2020

ЈУНИ 2021
ХХ.06.2021 @Masha Glinka - инт БТ ХХ.10.2020

НОЕМВРИ 2021
16.11.2021 @nepoznat1 - инт 24.08.2021 - изводи од прадедо

Чека бројче:
@Bokj - инт 20.09.2021
 
Последно уредено:
Член од
13 февруари 2021
Мислења
23
Поени од реакции
31
Здраво дечки!
Ќе ми биде потребен совет. Решив да однесам документи пак, затоа што ме ставија на дополнителна, овојпат одам по друга линија па некако понадежно ми делува. Е сега, сакам лично да ги доставам до Софија, посредникот го баталив, па чисто да прашам за дирекции од искуство тука.
Каде е најдобро да се однесат за превод и легализација и дали тоа може да се заврши за еден ден во Софија? Дали треба молба некаква да се состави и напише или таму даваат? И иако ми пишува дека треба да се достават до ДАБЧ, да си прашам за сигурно да не треба во министерство за правосудие случајно, оти веќе не се знае со нив.
Ви благодарам, убав ден
Здраво, за превод може и истиот ден ама е 2-3 пати поскапо. Има и друга варијанта - 3 дена порано ми праќаш сликани документи јас ги праќам на преводач, ги преведува, заверува на нотар и кога ќе дојдиш тука во Софија ги закачува на оригиналите.
А за молбата, ако е за министерството имам таква, а за ДАБЧ можам да прашам. Поздрав
Изпратено от мојат SM-A715F с помоштта на Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
13 февруари 2021
Мислења
23
Поени од реакции
31
Здраво, за превод може и истиот ден ама е 2-3 пати поскапо. Има и друга варијанта - 3 дена порано ми праќаш сликани документи јас ги праќам на преводач, ги преведува, заверува на нотар и кога ќе дојдиш тука во Софија ги закачува на оригиналите.
А за молбата, ако е за министерството имам таква, а за ДАБЧ ќе прашам.

Изпратено от мојат SM-A715F с помоштта на Tapatalk


Изпратено от мојат SM-A715F с помоштта на Tapatalk
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Da li vi razumete da je Mateva radnik u ministarstvu zaposljen za stalno i da nece biti smenjena. Pokusali su da je smene pa je sud vratio na posao nazad.
Ona sama ne moze nista vec sada ima podrsku ostalih clanova komisije i ima 2/3 podrsku i zato radi ovo sve sto radi( procitajte zakon o komisiji za drzavljanstvo).
Mateva ce uvek biti 1 od 10 clanova komisije a mnogo je bitnije koji ce biti ostalih 9 clanova a najbitnije je ko ce biti predsednik komisije koji je po zakonu uvek zamenik ministra pravde.
Гнасата К.М. беше запослена на раководна позиција во МП, откако дојде Каракачанов со Борисов во коалиција и имаа влада и таа владина коалиција уфрли свои луѓе во ДАБЧ сите добиени происходи како раководител ги врати на дополнителна и бараше сите документи со кои се докажува происход да се носат во МП за да се утврди дали се истите кои се однесени во ДАБЧ! (иако нема МП системски пристап до документација на ДАБЧ).
Откако се увиде дека знае да си ја работи работата им беше трн во око зошто "главните" во ДАБЧ немаше како да ја млатат парата и да даваат происход на ќоро и сакато! Затоа ја избркаа директива од работа! И ја дадоа клоцата и се продолжи во МП да се дава положително само на происход од ДАБЧ!

После 2 годишен судски спор ГНАСАТА уште повеќе исфустрирана судот ја враќа на работа и започнува лечење на трауми и фустрации врз секој невин апликант!

Новата влада нема да може да ја избрка но ќе може да ја смени и да ја бутне во некој подрум да и даде хефталица у рака и да се радува на хефталицата и да хефта во архивите! До тогаш ќе биде bitch најголема и ќе праи штети во невидени размери!

Извинете на оф-топик!Sent from my iPhone 12 Pro Max using Tapatalk
 
Член од
11 февруари 2020
Мислења
186
Поени од реакции
166
Гнасата К.М. беше запослена на раководна позиција во МП, откако дојде Каракачанов со Борисов во коалиција и имаа влада и таа владина коалиција уфрли свои луѓе во ДАБЧ сите добиени происходи како раководител ги врати на дополнителна и бараше сите документи со кои се докажува происход да се носат во МП за да се утврди дали се истите кои се однесени во ДАБЧ! (иако нема МП системски пристап до документација на ДАБЧ).
Откако се увиде дека знае да си ја работи работата им беше трн во око зошто "главните" во ДАБЧ немаше како да ја млатат парата и да даваат происход на ќоро и сакато! Затоа ја избркаа директива од работа! И ја дадоа клоцата и се продолжи во МП да се дава положително само на происход од ДАБЧ!

После 2 годишен судски спор ГНАСАТА уште повеќе исфустрирана судот ја враќа на работа и започнува лечење на трауми и фустрации врз секој невин апликант!

Новата влада нема да може да ја избрка но ќе може да ја смени и да ја бутне во некој подрум да и даде хефталица у рака и да се радува на хефталицата и да хефта во архивите! До тогаш ќе биде bitch најголема и ќе праи штети во невидени размери!

Извинете на оф-топик!Sent from my iPhone 12 Pro Max using Tapatalk
Sto dade bog toa brate ednostavno ke cekame den so den i toa e jebiga . Da se nadevame od dekemvri za promeni

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom