Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.063
Поени од реакции
7.675
So ti rekoa mticen broj za kolku vreme kje ti iskoci? Gleam nekoi zavrsuvale rabota od denes do utre a nekoi cekale po 10 dena pa mi e malku zbunka.
Автоматски споено мислење:


Ne e do parite tuku do vremeto. A i do srekjata. Imam 3 para sliki razlicni. Kaj bas ovie gi pogodiv istite :) Sea imam 4 para od koi poslednive sum ko tezok robijas na niv :). BTW recisi sekoj vtor go vratija da ide da se slika. Takov bese denot izgleda. Nekoi gi driblaa deka ne znaea so bugarska kirilica da si go napisat imeto. Nekoi ne znaea Sofia kako se pisuva na kirilica. Edna opsta ludnica e tamu iako na prva deluva deka e dobro organizirano. Ko kje otidete kje vi stane jasno.
Не шири дезинформации дека е лудница.

Прво, ќе одиш и ќе се сликаш, ќе ги земиш со тебе ПОСЛЕДНИТЕ слики што си се сликал ВЧЕРА и ќе одиш Софија.
Второ, ќе се спремиш од дома со ливче на кое ќе ги има СИТЕ податоци (твои и на твоето потесно семејство - бидејќи освен во МП ќе ти требаат и во општина) и така нема да се резилиш како се пишува Софија.

Одите НЕспремни, без никаква одговорност кон себе (да, во право си, те критикувам) и потоа оставајќи на случајност или на добро расположение на некој службеник таму што треба денес со уште 40 будали да се расправа да биде фин, да има трпение, да биде насмеан и слично.

Не се цвекиња за мирисање таму ама и вие сте тешки мисири.
 
Член од
28 јуни 2010
Мислења
17
Поени од реакции
46
So ti rekoa mticen broj za kolku vreme kje ti iskoci? Gleam nekoi zavrsuvale rabota od denes do utre a nekoi cekale po 10 dena pa mi e malku zbunka.
Автоматски споено мислење:


Ne e do parite tuku do vremeto. A i do srekjata. Imam 3 para sliki razlicni. Kaj bas ovie gi pogodiv istite :) Sea imam 4 para od koi poslednive sum ko tezok robijas na niv :). BTW recisi sekoj vtor go vratija da ide da se slika. Takov bese denot izgleda. Nekoi gi driblaa deka ne znaea so bugarska kirilica da si go napisat imeto. Nekoi ne znaea Sofia kako se pisuva na kirilica. Edna opsta ludnica e tamu iako na prva deluva deka e dobro organizirano. Ko kje otidete kje vi stane jasno.
Mi rekoa za 10 dena
 
Член од
4 јануари 2020
Мислења
8
Поени од реакции
4
Препорачајте саглам посредник или ако има некој тука нека пише инбокс.
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
115
Поени од реакции
8
Како што читам на форумов сликањето за пасош и лична карта на Мариа Луиза е само за брза постапка или можеби постои опција за сликање и по нормална постапка до 30 дена?
Доколку не постои таква опција, во која од полициските станици од 01-09 се завршува побрзо работа за сликање по нормална постапка?
 
Член од
29 јули 2019
Мислења
134
Поени од реакции
251
Не шири дезинформации дека е лудница.

Прво, ќе одиш и ќе се сликаш, ќе ги земиш со тебе ПОСЛЕДНИТЕ слики што си се сликал ВЧЕРА и ќе одиш Софија.
Второ, ќе се спремиш од дома со ливче на кое ќе ги има СИТЕ податоци (твои и на твоето потесно семејство - бидејќи освен во МП ќе ти требаат и во општина) и така нема да се резилиш како се пишува Софија.

Одите НЕспремни, без никаква одговорност кон себе (да, во право си, те критикувам) и потоа оставајќи на случајност или на добро расположение на некој службеник таму што треба денес со уште 40 будали да се расправа да биде фин, да има трпение, да биде насмеан и слично.

Не се цвекиња за мирисање таму ама и вие сте тешки мисири.
Imase pored mene turci sto prvo i osnovno ne znaea eden zbor bilo kakov jazik. Plus 4 zeni od Uzbekistan. Napravija kalakurnica tamu. Ko sto rekov predmalku, moze denot da bese takov. Ama taka bese. Ja so sum glup so slikite e baska muabet :) Ama vratija za slikanje uste baadji drugi, Makedonci. Kritikuvaj, ne se ljutam. :)
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.063
Поени од реакции
7.675
Imase pored mene turci sto prvo i osnovno ne znaea eden zbor bilo kakov jazik. Plus 4 zeni od Uzbekistan. Napravija kalakurnica tamu. Ko sto rekov predmalku, moze denot da bese takov. Ama taka bese. Ja so sum glup so slikite e baska muabet :) Ama vratija za slikanje uste baadji drugi, Makedonci. Kritikuvaj, ne se ljutam. :)
Работата е спремјате се колку што можете пред да одите за таму да не ве маткаат угоре-удолу и да сте под стрес.
Подигањето указ, егн, сликање за пасош се свечени чинови, а не да му се тресите на службениците или да ве мафтаат угоре удолу за ништо.

И јас да би бил, а и ти да си другар во такво секојдневно опкружување че бидеш нервозен.

Со среќа указот и за брзо и со пасош во рака!
 
Член од
21 јуни 2017
Мислења
7
Поени од реакции
18
Да ли некој има пример на согласност што треба да ја потпишат родителите при поднесување документи за малолетни деца? Се останато пополнив и преведов изводите од деца, не сум сигурен само за таа согласност. Хвала.
Ja sam juče bio sa suprugom i maloletnim sinom(neplnoleten-posto ima preko 14 godina, a deca ispod 14 su maloletna). Nije nam trebala nikakva saglasnost roditelja. E sad, na svim dokumentima(molba, deklaracija, autobiografija....) prvo se potpisivao sin, pa ispod njega ja, pa supruga. Pretpostavljam da je to tako jer se on pojavljuje u ulozi nepunoletnog lica(14-18god.)U kategoriji lica od 0-14god.(maloletna lica) moze se pojaviti i dete od 3god.i kako ono da se potpise na molbi deklaraciji....? E, moja predpostavka je da za tu decu mozda treba saglasnost oba roditelja za dobijanje bugarskog državljanstva. Verovatno je saglasnost izjava na belom papiru u nekoliko redaka i na kraju potpis roditelja, ali u to nisam siguran, to je opet moja pretpostavka. Neki iskusniji posrednik verovatno ima odgovor.
 
Член од
29 јули 2019
Мислења
134
Поени од реакции
251
Работата е спремјате се колку што можете пред да одите за таму да не ве маткаат угоре-удолу и да сте под стрес.
Подигањето указ, егн, сликање за пасош се свечени чинови, а не да му се тресите на службениците или да ве мафтаат угоре удолу за ништо.

И јас да би бил, а и ти да си другар во такво секојдневно опкружување че бидеш нервозен.

Со среќа указот и за брзо и со пасош во рака!
Zatoa i go pisav sve ova. Ne bea neljubezni voopsto. Edna epten ruzna ama jebeno zgodna policajka sve mi objasni kaj da idam da se slikam. Nie debilite ja pravime guzvata. :)
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Ja sam juče bio sa suprugom i maloletnim sinom(neplnoleten-posto ima preko 14 godina, a deca ispod 14 su maloletna). Nije nam trebala nikakva saglasnost roditelja. E sad, na svim dokumentima(molba, deklaracija, autobiografija....) prvo se potpisivao sin, pa ispod njega ja, pa supruga. Pretpostavljam da je to tako jer se on pojavljuje u ulozi nepunoletnog lica(14-18god.)U kategoriji lica od 0-14god.(maloletna lica) moze se pojaviti i dete od 3god.i kako ono da se potpise na molbi deklaraciji....? E, moja predpostavka je da za tu decu mozda treba saglasnost oba roditelja za dobijanje bugarskog državljanstva. Verovatno je saglasnost izjava na belom papiru u nekoliko redaka i na kraju potpis roditelja, ali u to nisam siguran, to je opet moja pretpostavka. Neki iskusniji posrednik verovatno ima odgovor.
Согласноста е врзана со родителот! Ако двајцата родители на детето се бугарски државјани нема потреба од согласност, но доколку еден од родителите е со бугарско државјанство, а сопружникот не е бугарскиот државјанин тогаш се бара согласност!


Sent from my iPhone 12 Pro Max using Tapatalk
 
Член од
21 јуни 2017
Мислења
7
Поени од реакции
18
Согласноста е врзана со родителот! Ако двајцата родители на детето се бугарски државјани нема потреба од согласност, но доколку еден од родителите е со бугарско државјанство, а сопружникот не е бугарскиот државјанин тогаш се бара согласност!


Sent from my iPhone 12 Pro Max using Tapatalk
Supruga nema bugarsko državljanstvo, a ja imam, tako da ova tvrdnja nije tačna. Ponavljam, nije nam tražena saglasnost.
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Supruga nema bugarsko državljanstvo, a ja imam, tako da ova tvrdnja nije tačna. Ponavljam, nije nam tražena saglasnost.
фала на инфо! но сепак распрашај се и не се потпирај на своето искуство!!! поздрав


Sent from my iPhone 12 Pro Max using Tapatalk
 
Член од
23 август 2021
Мислења
1
Поени од реакции
1
Сега за сега никој не знае. Има еден куп луѓе со статус за "дополнителни документи" ама нема нивна конечна промена на статус (отказ или указ).

Јас сум со рок до 31ви декември да доставам дополнителни документи (кои ги немам :)). Така да штом ќе ми се одлучи судбината, ќе ве известам :)
Дали ги достави истите документи,или воопшто ништо не достави?
 
Член од
30 септември 2021
Мислења
100
Поени од реакции
77
фала на инфо! но сепак распрашај се и не се потпирај на своето искуство!!! поздрав


Sent from my iPhone 12 Pro Max using Tapatalk
Друже, прочитај го законот каде пишува за лица до 18 год и после треси зелени.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom