Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.379
Поени од реакции
5.412
Crveno???!!!!!:eek::eek::eek:
Auuuuu ti imas golem problem, stom e so crveno... zagazil si...vidi so posrednikot sto e rabotata. Ako e se ok, mora da e zeleno...nasekade....em poubava boja e nekako.:misticen:
Ако се сеќаваш и на еден друг му беше со црвено, знам исто тука пишуваше и рече баш ќе оди Софија да провери што е работава но го апсеа на граница (оттогаш нема пишано ништо овдека).
Имаше вест по медиумиве со специјалци нешто го собраа. Катастрофа.

Лошо е тоа со црвената боја, си бара пазење. Јас не би минувал граници за скоро да сум на негово место, али тој си знае.
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
698
Поени од реакции
3.922
Ако се сеќаваш и на еден друг му беше со црвено, знам исто тука пишуваше и рече баш ќе оди Софија да провери што е работава но го апсеа на граница (оттогаш нема пишано ништо овдека).
Имаше вест по медиумиве со специјалци нешто го собраа. Катастрофа.

Лошо е тоа со црвената боја, си бара пазење. Јас не би минувал граници за скоро да сум на негово место, али тој си знае.
Da, da... se sekavam dobro na nego. Ne sakase da ne poslusa koga mu velevme da ne odi, da ne minuva ganica, ama pusti inaet, ne poslusa nikoj... Na Delcevo go nacekaa, mina granica so crven status, ko bozem ne zabelezale granicarite, i na prvata krivina go sobraa so 2 oklopni vozila, onie, gi znaes, kao ninji maskirani.:нинџ::нинџ:

Nie so zelen status nemavme problemi, minavme, ama strasno bese....
Posledno sto imam slusnato, bil Sofija zatvoren i dodeka ne mu se promeni vo zeleno statusot, nema da go pustat:noze::place: Zalnicko...a sto vesel covek bese...Eheeeejjjj taa crvena boja sto znae na covek da mu napravi:semolam::semolam::semolam:
 
Член од
13 февруари 2020
Мислења
48
Поени од реакции
27
Dobra vecer, imav intervju na 20 septemvri vo ambasada skopje. Za brojceto treba li vo ambasada pak da odam ili da se javuvam na tel. Vi blagodaram
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.379
Поени од реакции
5.412
Da, da... se sekavam dobro na nego. Ne sakase da ne poslusa koga mu velevme da ne odi, da ne minuva ganica, ama pusti inaet, ne poslusa nikoj... Na Delcevo go nacekaa, mina granica so crven status, ko bozem ne zabelezale granicarite, i na prvata krivina go sobraa so 2 oklopni vozila, onie, gi znaes, kao ninji maskirani.:нинџ::нинџ:

Nie so zelen status nemavme problemi, minavme, ama strasno bese....
Posledno sto imam slusnato, bil Sofija zatvoren i dodeka ne mu se promeni vo zeleno statusot, nema da go pustat:noze::place: Zalnicko...a sto vesel covek bese...Eheeeejjjj taa crvena boja sto znae na covek da mu napravi:semolam::semolam::semolam:
Треба внимателно со боите, еве јас дури ни црвено не носам.
Сигурно си е сигурно.
 
Член од
6 април 2013
Мислења
357
Поени од реакции
302
Ovie se promenite od denes, Ukaz 198 i 199/2021, i dvata se so data na potpis od 28.10.2021.

So UKAZ 198 i 199/2021 se skoro iscisteni prepiskite sto se na polozitelno od 16.04.2021 god, ima uste 2-3 po konzulski sto se seuste na polozitelno, ama spored toa sto go vodam, bi trebalo da se epten malku.

Sledni na red za da bidat vkluceni vo Ukaz se prepiski sto cekat na polozitelno od 16.04.2021 (mnogu malku :D ) i konecno od 21.04.2021 god.

@Bibo , mislam deka treba da me staves konecno kolovodja na spisokot :oleee: :D
@dragozova e vklucena vo ukaz 198 (Честитки!!!:smirce:), a @Тоде Гранката sigurno ima ukaz, ama uste ne znae:pos::D

Eve spisokot so prepiski po konzulski pat so update na denesnite ukazi (odbelezani so portokalovo).

Na koj sto mu treba, neka si gleda

Pozdrav i ubav den na site:свиркам::noze::backa::popce::anco:

P.s. @Bibo , te molam, koga ke pravis apdejt na spisokot, stavi go ovoj mojot prijatel sto e na dopolnitelna, povtorno na finalna od 10.11.2021, nosese dopolnitelni, udostoverenie za rodstveni vrski...pa da vidime sto ke go krstat sega :D

Loading...........epten :D
имам указ не сум активен на форумот многу, сите да си дочекате
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
88
Поени од реакции
35
koga proveruvate na grqzdanatvo crveno vi stoj finalna ili so zeleno
Автоматски споено мислење:

koga proveruvate na grqzdanatvo crveno vi stoj finalna ili so zeleno
Автоматски споено мислење:

koga proveruvate na grqzdanatvo crveno vi stoj finalna ili so zeleno
Да црвено стоит, но не само на финална туку на сите статуси е црвено. Ево и јас сум на финален статус, види го screenshot-от.

Image 1.jpg

Поздрав.
Автоматски споено мислење:

Dobra vecer, imav intervju na 20 septemvri vo ambasada skopje. Za brojceto treba li vo ambasada pak da odam ili da se javuvam na tel. Vi blagodaram
По правило требит да го добиеш бројчето после 3-4 месеци, да се јавиш во амбасадата и да прашаш. Мене така ми рече посредникот, после интервјуто да се јавам, но јас бев во БГ Конзулатот во Битола, ваљда е иста процедура и во БГ амбасада во Скопје. Еве ќе ти ги дам броевите од БГ амбасадата во Скопје да се јавиш:

За контакт:
Адрес:
Zlatko Shnajder, № 3, Skopje
Адрес (на местен език): Златко Шнајдер, № 3, Скопjе
Телефон: +389 2 3229 444
+389 2 3246 491


Факс: : +389 2 3246 493
Дежурен телефон в изв'нработно време: +389 75 280 013
Работно време: 09.00 – 17.30 ч.
E-mail: Embassy.Skopje@mfa.bg
Secretary@bgemb.org.mk


Консулска служба:
Адрес : Zlatko Shnajder, № 3, Skopje
Адрес (на местен език) : Златко Шнајдер, № 3, Скопиje
Телефон: +389 2 3229 444
+389 2 3246 491
Факс: +389 2 3246 493
Колцент'р за записване на час за прием: 058 058 555
Работно време: 09.00 – 17.30 ч.
Работно време с граждани:


Приемното време на Консулската служба при ГК за граждани, по предварителен запис е всеки работен ден от 9.30 до 13.00 часа.

Приемното време на Консулската служба при ГК за граждани, които имат само б'лгарско гражданство е всеки работен ден от 9.30 до 16.00 часа .

E-mail: consulate@bgemb.org.mk

Поздрав и со среќа!!
 
Последно уредено:
Член од
13 февруари 2020
Мислења
48
Поени од реакции
27
Да црвено стоит, но не само на финална туку на сите статуси е црвено. Ево и јас сум на финален статус, види го screenshot-от.

Прегледај го приврзокот 313555

Поздрав.
Автоматски споено мислење:По правило требит да го добиеш бројчето после 3-4 месеци, да се јавиш во амбасадата и да прашаш. Мене така ми рече посредникот, после интервјуто да се јавам, но јас бев во БГ Конзулатот во Битола, ваљда е иста процедура и во БГ амбасада во Скопје. Еве ќе ти ги дам броевите од БГ амбасадата во Скопје да се јавиш:

За контакт:
Адрес:
Zlatko Shnajder, № 3, Skopje
Адрес (на местен език): Златко Шнајдер, № 3, Скопjе
Телефон: +389 2 3229 444
+389 2 3246 491


Факс: : +389 2 3246 493
Дежурен телефон в изв'нработно време: +389 75 280 013
Работно време: 09.00 – 17.30 ч.
E-mail: Embassy.Skopje@mfa.bg
Secretary@bgemb.org.mk


Консулска служба:
Адрес : Zlatko Shnajder, № 3, Skopje
Адрес (на местен език) : Златко Шнајдер, № 3, Скопиje
Телефон: +389 2 3229 444
+389 2 3246 491
Факс: +389 2 3246 493
Колцент'р за записване на час за прием: 058 058 555
Работно време: 09.00 – 17.30 ч.
Работно време с граждани:


Приемното време на Консулската служба при ГК за граждани, по предварителен запис е всеки работен ден от 9.30 до 13.00 часа.

Приемното време на Консулската служба при ГК за граждани, които имат само б'лгарско гражданство е всеки работен ден от 9.30 до 16.00 часа .

E-mail: consulate@bgemb.org.mk

Поздрав и со среќа!!
Blagodaram
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
95
Поени од реакции
98
Dobra vecer, imav intervju na 20 septemvri vo ambasada skopje. Za brojceto treba li vo ambasada pak da odam ili da se javuvam na tel. Vi blagodaram
Јас имав крај на август интервју во конзулат, само шо се јавив, и бројчето ми е стигнато, треба да одам да го земам
 
Член од
23 септември 2021
Мислења
4
Поени од реакции
2
Здраво дечки!
Ќе ми биде потребен совет. Решив да однесам документи пак, затоа што ме ставија на дополнителна, овојпат одам по друга линија па некако понадежно ми делува. Е сега, сакам лично да ги доставам до Софија, посредникот го баталив, па чисто да прашам за дирекции од искуство тука.
Каде е најдобро да се однесат за превод и легализација и дали тоа може да се заврши за еден ден во Софија? Дали треба молба некаква да се состави и напише или таму даваат? И иако ми пишува дека треба да се достават до ДАБЧ, да си прашам за сигурно да не треба во министерство за правосудие случајно, оти веќе не се знае со нив.
Ви благодарам, убав ден
 
Член од
21 јули 2021
Мислења
12
Поени од реакции
13
Izražavam bojazan da će se dolaskom Kirila Petkova na čelo vlade, dodatno iskomplikovati procedura za dobijanje državljanstva, kako kod tekućih, tako i kod novih zahteva za isto. O vremenskom okviru ne bih davao pretpostavke. Sve se može prolongirati u nedogled i sve će biti neizvesno. Ispravite me ako grešim.
 
Член од
16 ноември 2021
Мислења
1
Поени од реакции
1
Здраво дечки!
Ќе ми биде потребен совет. Решив да однесам документи пак, затоа што ме ставија на дополнителна, овојпат одам по друга линија па некако понадежно ми делува. Е сега, сакам лично да ги доставам до Софија, посредникот го баталив, па чисто да прашам за дирекции од искуство тука.
Каде е најдобро да се однесат за превод и легализација и дали тоа може да се заврши за еден ден во Софија? Дали треба молба некаква да се состави и напише или таму даваат? И иако ми пишува дека треба да се достават до ДАБЧ, да си прашам за сигурно да не треба во министерство за правосудие случајно, оти веќе не се знае со нив.
Ви благодарам, убав ден
Автоматски споено мислење:

Dokumentite aj nekako kje gi prevedis kje se najdi covek za prevod ama sto da se pravi so toa sto baraat sega po novo nekoj bugarski dokument a go nemame?
 
Член од
18 јануари 2021
Мислења
93
Поени од реакции
106
Izražavam bojazan da će se dolaskom Kirila Petkova na čelo vlade, dodatno iskomplikovati procedura za dobijanje državljanstva, kako kod tekućih, tako i kod novih zahteva za isto. O vremenskom okviru ne bih davao pretpostavke. Sve se može prolongirati u nedogled i sve će biti neizvesno. Ispravite me ako grešim.
A moze da bude i bolje.. Ljudi ohladite malo dok se ne formira vlada, svi smo pod tenzijom i nervozni ali treba da verujemo u bolje..
 
Член од
11 јули 2018
Мислења
8
Поени од реакции
10
OTKAZ VICEPREZIDENTA !!!

Отказ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија. С'гласно резолјуција на Вицепрезидента на Република Б'лгарија е отказано издаването на указ за придобиване на б'лгарско гражданство, за което сме уведомени с писмо рег. № 04-12-28/11/04.11.2021 г.

Intervju 03.04.2019 u Sofiji
Polozitelno od 16.04.2021.
Danas promena statusa!

Jel ima jos neka nada za zalbu ili je ovo definitivno kraj, i ako jeste da li mogu nekako da dobijem info zasto mi nie potpisan ukaz?
Kazne, prekoracanje i problema sa zakonom nemam niti sam ikad imao, tako da mi nije jasno sta moze da bude toliki problem, osim sto vec 4.god zivim i radim u Nemackoj sa regularnom radnom vizom naravno, pa si na kraju mislim da je mozda to problem jer vec zivim i radim u EU, ali to je samo moja pretpostavka. Inace sam predao preko ujaka koji ima bugarsko drzavljanstvo.
Ako neko nesto zna neka da savet, bio bih zahvalan, ako ne isto hvala.
Zelim Vam svima srecu koji cekate, da docekate ukaz, a ne ovu glupost kao ja.

Ziveli
 
Последно уредено:
Член од
6 август 2015
Мислења
456
Поени од реакции
757
OTKAZ VICEPREZIDENTA !!!

Отказ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија. С'гласно резолјуција на Вицепрезидента на Република Б'лгарија е отказано издаването на указ за придобиване на б'лгарско гражданство, за което сме уведомени с писмо рег. № 04-12-28/11/04.11.2021 г.

Intervju 03.04.2019 u Sofiji
Polozitelno od 16.04.2021.
Danas promena statusa!

Jel ima jos neka nada za zalbu ili je ovo definitivno kraj, i ako jeste da li mogu nekako da dobijem info zasto mi nie potpisan ukaz?
Kazne, prekoracanje i problema sa zakonom nemam niti sam ikad imao, tako da mi nije jasno sta moze da bude toliki problem, osim sto vec 4.god zivim i radim u Nemackoj sa regularnom radnom vizom naravno, pa si na kraju mislim da je mozda to problem jer vec zivim i radim u EU, ali to je samo moja pretpostavka. Inace sam predao preko ujaka koji ima bugarsko drzavljanstvo.
Ako neko nesto zna neka da savet, bio bih zahvalan, ako ne isto hvala.
Zelim Vam svima srecu koji cekate, da docekate ukaz, a ne ovu glupost kao ja.

Ziveli
Кој ти беше претходниот статус, пред отказот ?

Иначе до сега не сум слушнал некој да успее со жалба да смени било што ... али сепак распрашај се по посредници за секој случај.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom