Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Decki neli kje imase ubrzuvanje na procedurata posle intervju, vikaa deka po noviov zakon namesto 14-18 meseci posle intervju kje se skratelo vremeto na 8 meseci.
Ima nekoj info za ovaa rabota
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
A kako gi klasificirate ovie od 2012 i 2013 koi sto se po poveke od 22 meseci na dopolnitelna...od kade info deka 18 meseci se ceka koga jas licno poznavam luge koi se podolgo na dopolnitelna proverka.
 
Член од
2 октомври 2015
Мислења
27
Поени од реакции
34
Zdravo na site, Dali nekoj imas iskustvo so Dobrila pd SK ili nekoj drug seriozen posrednik od SK? Sekoe spodeleno iskustvo e dobrodojdeno i korisno
 
Член од
17 декември 2014
Мислења
240
Поени од реакции
145
Здраво на сите!
Јас поднесов документи во 2013 на интервју бев во 2014, на дополнителна ме вратија и однесов документи во ноември. Во новиот систем сум на дополнителна проверка во МП...
Некој ако има некоја позитивна информација гозамолувам да ја сподели сомене... мпето бројче е 361х/2014
jas sum do tebe odma 36.. posle tebe odneseno avgust 2015 i nema nisto nekoj ako ima promena neka pisi
 
Член од
29 февруари 2016
Мислења
41
Поени од реакции
27
A kako gi klasificirate ovie od 2012 i 2013 koi sto se po poveke od 22 meseci na dopolnitelna...od kade info deka 18 meseci se ceka koga jas licno poznavam luge koi se podolgo na dopolnitelna proverka.
A kako gi klasificirate ovie od 2012 i 2013 koi sto se po poveke od 22 meseci na dopolnitelna...od kade info deka 18 meseci se ceka koga jas licno poznavam luge koi se podolgo na dopolnitelna proverka.
Јас така прочитав во претходните постови, незнам дали е 18 или 22, не ми прави разлика. Би било добро цела оваа голгота да престане, сите што чекаме толку долго да имаме наскоро промена на статусот...[DOUBLEPOST=1456785544][/DOUBLEPOST]
Decki neli kje imase ubrzuvanje na procedurata posle intervju, vikaa deka po noviov zakon namesto 14-18 meseci posle intervju kje se skratelo vremeto na 8 meseci.
Ima nekoj info za ovaa rabota
И јас така слушнав...мене ме интересира како лани луѓето од кога ќе однесеа документи за дополнителна чекаа 2-3 месеци за промена на статус во задолжителна, потоа уште 2-3 за повторна промена.... а сега сите сме си во дополнителна и и еве си чекаме ....[DOUBLEPOST=1456785970][/DOUBLEPOST]
jas sum do tebe odma 36.. posle tebe odneseno avgust 2015 i nema nisto nekoj ako ima promena neka pisi
Ајде ќе си чекаме ....се надевам ќе има промена што поскоро...кај кого ќе има еве јавно го замолувам да сподели
 
Последно уредено:
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
имам однесено дополнителни документи пред повеке од 6 месеци , во стариот систем ми се смени на задолжителна а сега во новиов ми го пишува ова дека е нередовна, дополнителни документи однесов од 1ва братучетка мажена керка на чичко ми , копија нејзина од лична карта бугарска, извод нејзин, на чичко ми и на татко ми се тоа средено, на чичко ми и на татко ми името на нивниот татко беше со различно име една буква, но од полиција извадив документ дека станува збор за исто лице, и сето тоа преведено, на емаил не вракаат, исто има уште еден член на форумов како мене исти проблем има отидено на шалтер да праша и му немаат кажано ништо, така да голем малер сум
Не би знaел тoчнo кaде си зaпнaл,мислaм декa зa пoтврдa декa е истo лице се вaди вo министерството зa правда a не мвр
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Decki neli kje imase ubrzuvanje na procedurata posle intervju, vikaa deka po noviov zakon namesto 14-18 meseci posle intervju kje se skratelo vremeto na 8 meseci.
Ima nekoj info za ovaa rabota
Toa e predlog na Karakacanov, kako predlog promena i dopolnuvanje na zakonot.[DOUBLEPOST=1456813548][/DOUBLEPOST]
И јас така слушнав...мене ме интересира како лани луѓето од кога ќе однесеа документи за дополнителна чекаа 2-3 месеци за промена на статус во задолжителна, потоа уште 2-3 за повторна промена.... а сега сите сме си во дополнителна и и еве си чекаме ....[DOUBLEPOST=1456785970][/DOUBLEPOST]
Togas nemase olesnuvanje na postapkata so voveduvanje na moznost za dolnitelni dokumenti da se prilozat BK deklaracii.
 
Член од
28 ноември 2012
Мислења
91
Поени од реакции
46
Decki neli kje imase ubrzuvanje na procedurata posle intervju, vikaa deka po noviov zakon namesto 14-18 meseci posle intervju kje se skratelo vremeto na 8 meseci.
Ima nekoj info za ovaa rabota
Јас поднeсив докумeнти од амбасада ми рeкоа за 5 мeсeци бројчeто послe интeрвјуто :)
 
Член од
24 септември 2015
Мислења
164
Поени од реакции
120
Od 21.01.2015 na dopolnitelna so odneseni dokumenti.Inaku se zavrseno vo 2013.ako im e uteha na nekoi sto cekaat od 2014/15.I taka sekoj den si cekame nie od 2013 godina.
 
Член од
6 март 2014
Мислења
99
Поени од реакции
107
Zdravo na site forumdzii, Eve povtorno edna molba do site koi imale iskustvo so nekoj seriozen posrednik od SK, i moze da go preporacate...(.poveketo clenovi imale posrednici od drugi gradovi, a jas sum od SK i sepak mislam za dogovaranje e poednostavno od istiot grad)
Bi Ve zamolila da pisete kont. telefon i spodelete iskustvo kakvo i da e, ke bide mnogu korisno !
Jas sum mnogu zadovolna od posrednickata dobrina koja sto e bugarka no mazena e vo skopje i veke 20 god zivee vo skopje,sekako i od nejziniot soprug zoki,ako si zainteresirana ako seuste ne si nasla posrednik pisi mi vo por ke ti dadam informacii.[DOUBLEPOST=1456835134][/DOUBLEPOST]
Zdravo na site, Dali nekoj imas iskustvo so Dobrila pd SK ili nekoj drug seriozen posrednik od SK? Sekoe spodeleno iskustvo e dobrodojdeno i korisno
Zenata se vika dobrina i jas sum premnogu zadovolna i od nejze i od nejziniot soprug,blagodarenie na niv veke go imam pasosot.
 
Член од
22 јануари 2016
Мислења
12
Поени од реакции
20
Jedna preporuka,na osnovu licnog iskustva.Ja sam iz 2013.,na dop. proveri sam od februara 2015,bez ikakve promene statusa,bez obzira sto su papiri odneti(a jedan od roditelja je bug.nacionalnosti).
Otisla sam tamo,opet,ponevsi sa sobom opet iste te papire,za svaki slucaj,da vidim sta se desava jer previse vremena je vec proslo.I hvala Bogu da sam otisla.Rekli su mi da mojih papira za dopunu nema u mojim dokumentima(zagubljeni ili ko zna sta),I da mi je otkucano resenje da me odbiju,ali nije potpisano.I tu sam imala srece.Imala sam srecu da "naletim" na ljubazne sluzbenike,pomogli mi I vratili me u proceduru.Tako da nije na odmet,ukoliko je bilo ko od vas u mogucnosti,otici licno tamo,da vam se ne bi desilo isto.
Pozzzz
 

maac

evil scientist
Член од
10 март 2010
Мислења
134
Поени од реакции
61
Jas sum mnogu zadovolna od posrednickata dobrina koja sto e bugarka no mazena e vo skopje i veke 20 god zivee vo skopje,sekako i od nejziniot soprug zoki,ako si zainteresirana ako seuste ne si nasla posrednik pisi mi vo por ke ti dadam informacii.[DOUBLEPOST=1456835134][/DOUBLEPOST]
Zenata se vika dobrina i jas sum premnogu zadovolna i od nejze i od nejziniot soprug,blagodarenie na niv veke go imam pasosot.
Исто и јас сум задоволен мене ми преведуваше документи а со мажот нејзин Зоки бев да однесам дополнителни документи сега пред еден месец, дури и ми објасни како што треба после издавање на указот(ако добијам нормално) што како и каде да си бркам работа низ Софија.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Дали некој од форумов ќе оди во блиска иднина за Софија во сопствена режија или групно (со кола или сл.)? Барам поевтина варијанта за превоз Скопје-Софија-Скопје, редовната како што знаеме е неразумно скапа, дури и после поевтинувањето на горивата. Пишете ми приватна порака ако ве има такви, подобро е да ги поделиме трошоците.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Jedna preporuka,na osnovu licnog iskustva.Ja sam iz 2013.,na dop. proveri sam od februara 2015,bez ikakve promene statusa,bez obzira sto su papiri odneti(a jedan od roditelja je bug.nacionalnosti).
Otisla sam tamo,opet,ponevsi sa sobom opet iste te papire,za svaki slucaj,da vidim sta se desava jer previse vremena je vec proslo.I hvala Bogu da sam otisla.Rekli su mi da mojih papira za dopunu nema u mojim dokumentima(zagubljeni ili ko zna sta),I da mi je otkucano resenje da me odbiju,ali nije potpisano.I tu sam imala srece.Imala sam srecu da "naletim" na ljubazne sluzbenike,pomogli mi I vratili me u proceduru.Tako da nije na odmet,ukoliko je bilo ko od vas u mogucnosti,otici licno tamo,da vam se ne bi desilo isto.
Pozzzz
E od ova se plasam najveke, kje im odneses original za oni da go izgubat, i fino lepo posle si naebal, si ostanal na mrazot.
Si im odnela dopolnitelni dokumenti uste vednas, a tie bogznae kaj gi zabutale i gi zagubile.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom