Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
Баш ради заштита на информациите нема да има повеќе протоколи нити пристап на било која преписка. Ова веќе го кажаа директно од Софија.

Продолжението на одобрување на бројките од 2014 година ќе продолжи тогаш кога дотичните лице на самите преписки ќе наполнат 1 год. и 5 месеци од интервју.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Дечки се чувстувам должна да споделам една информација со вас, пред некој ден им пишав во МП, да си го побарам пинот, на интервју сум од 2016 и да ви кажам не можев да си го проверам статусот никако, се ми даваше липсват данни, е одкако ми го пуштија пинот на маил, сега ми покажува образувана преписка. Така да тие што сте од 2016 да си знаете дека пинот ми е мене 6 цифрен број, и нема никаква поврзаност ниту со бројот на преписката ниту со друг број.
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
mislam deka treba, drugarce so bkk deklaracija nosese dokumenti za proizhod, posrednikot mu rece da gi povrzi.. ne mi se verva posrednikot da go maftosva za taja rabota..
Fala, @tomemk I ja ne znaev, pa deckoto posle navede deka e od 2013, saka da podnese bkk kako dopolnitelen dokument, i prasuva dali plus da nosi i izvodi prevedeni i legalizirani od roditeli i babi i dedovci. Pozdrav[DOUBLEPOST=1455204765][/DOUBLEPOST]Zdravo @paparak . Ti blagdaram na pomosta i dadeniot odgovor.
Bi se nadovrzal na toa sto e navedenata dilema okolu dobivanje na drzavjanstvo so podnesena bkk deklaracija vo slucaj - nemanje na dokumenti od rodnini.

Se ograduvam deka 100% znam ili deka ce se dobiva drzajanstvo i vrz taa osnova (se uste nema takvi), no sepak, so dadeni izjavi na minister i zamenik minister, javno kazaa deka, ako nemas baba i dedo, od pricina sto ne mozes da najdes originali (sekoj vo podrumi ne cuva stari dokumenti) ili dokumenti od cicko, vujko, tetka, prv ili vtor bratuced, vo toj slucaj kako dopolnitelen dokument moze da se podnese bkk deklaracija dobiena od zdruzenija vo zemjite kade sto podnositelite aplikanti ziveat, ozvaniceni od drzava Bugarija.

Toa sto ima koi vece zedoa drzavjanstva so prv i vtor bratuced e zaradi faktot sto takvi dokumenti od braticedi podenele uste pred 1 i pol - 2 godini, dodeka, bkk deklaraciite, pocnaa da se nosat od sredina na mesec septemvri 2015, vednas po zvanicnata izjava na minister i zamenik minister na pravda (gore navedeno vo tekstot).

Da rezimiram, moe mislenje e deka spored izjavite dadeni od stana na drzavni pretstavnici od najvisok rang na resorno ministerstvo na Bugarija, site koi sto podnele i ce podnesat bkk deklaracii kako dopolnitelen dokument, ce im bide odobreno da dobijat bg drzavjanstvo, a so toa i bg pasosi. Istoto vazi i za dobivanje na proizhod od DABC.
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
Дечки се чувстувам должна да споделам една информација со вас, пред некој ден им пишав во МП, да си го побарам пинот, на интервју сум од 2016 и да ви кажам не можев да си го проверам статусот никако, се ми даваше липсват данни, е одкако ми го пуштија пинот на маил, сега ми покажува образувана преписка. Така да тие што сте од 2016 да си знаете дека пинот ми е мене 6 цифрен број, и нема никаква поврзаност ниту со бројот на преписката ниту со друг број.
Беше на интервју веќе? Што те прашаа?
 
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
Nekoj ako saka i moze da mi objasni od pocetok postapkata za podnesuvanje na dokumenti, nesto posredniko mi vika ima izmeni i mn povekje kosta!
 
Член од
11 февруари 2013
Мислења
178
Поени од реакции
141
Баш ради заштита на информациите нема да има повеќе протоколи нити пристап на било која преписка. Ова веќе го кажаа директно од Софија.

Продолжението на одобрување на бројките од 2014 година ќе продолжи тогаш кога дотичните лице на самите преписки ќе наполнат 1 год. и 5 месеци од интервју.
bideki znaes dosta informacii eve za nas kutrite od 2013 koga ponitenzivno ke cistat prepiski od 2013:)
pozzz
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
bideki znaes dosta informacii eve za nas kutrite od 2013 koga ponitenzivno ke cistat prepiski od 2013:)
pozzz
Веќе почнаа со одбрувањето на преписките од 2013 да така нема што да се секирате само малку повеќе трпение и се ќе биде во ред, фактот дека одат по ред е тој и нема забрзување, сригнати се до 6000/2013.
Дечки се чувстувам должна да споделам една информација со вас, пред некој ден им пишав во МП, да си го побарам пинот, на интервју сум од 2016 и да ви кажам не можев да си го проверам статусот никако, се ми даваше липсват данни, е одкако ми го пуштија пинот на маил, сега ми покажува образувана преписка. Така да тие што сте од 2016 да си знаете дека пинот ми е мене 6 цифрен број, и нема никаква поврзаност ниту со бројот на преписката ниту со друг број.
Убаво си пишува на сајтот дека преписките од 2016 година имаат сосема поинаков пин за разлика од оние преписки до 2015.
Тоа е така убаво издробено на сајтот што кој се потрудил да прочита сватил дека штосот со пиновите од 2016 е сосема поразличен, впрочем пишуваше и дека преписките до 2015 ги следува пинот од бројот на интервјуто.
Да така не знам зошто дезинформираш овде кога ниту си се подрудила да прочиташ ниту си сватила што сакал да каже сајтот.
Да така сувишно дезинформираш и го буниш овде народот :).
Преписките до 2016 се едно а од 2016 сосема друго.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Znaci na necija zloba i nema kraj, @reading jas probuvam da im pomognam na lugeto, zosto toj sto pomaga e blagosloven, a ti gledam deka siris samo zloba i omraza na forumov, do pred da se pojavis ti na temava vladeese blagosostojba, mene licno nekoj clenovi od forumov mi imaat dosta pomognato, i zaradi niv sum sega kaj sto sum vo postapkava, i zatoa i jas sakam da im pomognam na lugeto, znaes li kolku luge mi pisaa vo PP, na site im vrativ, i im odgovoriv, sto da napisat i kako da si go pobaraat pinot, jas nesebicno pomagam za razlika od tebe sto samo seirot go fakas so zlobni komentari.
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
Znaci na necija zloba i nema kraj, @reading jas probuvam da im pomognam na lugeto, zosto toj sto pomaga e blagosloven, a ti gledam deka siris samo zloba i omraza na forumov, do pred da se pojavis ti na temava vladeese blagosostojba, mene licno nekoj clenovi od forumov mi imaat dosta pomognato, i zaradi niv sum sega kaj sto sum vo postapkava, i zatoa i jas sakam da im pomognam na lugeto, znaes li kolku luge mi pisaa vo PP, na site im vrativ, i im odgovoriv, sto da napisat i kako da si go pobaraat pinot, jas nesebicno pomagam za razlika od tebe sto samo seirot go fakas so zlobni komentari.
Ke te prasam po 2 godini kolku si blagoslovena,sekoj den toa pa toa...seuste ti e zabavno...golem del od clenovite se pasivni a sekoj den prisutni zaprasajte se zosto.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Ke te prasam po 2 godini kolku si blagoslovena,sekoj den toa pa toa...seuste ti e zabavno...golem del od clenovite se pasivni a sekoj den prisutni zaprasajte se zosto.
epa bas zosto ne sum zlobna, za 2 godini ( i za mnogu pomalce)kje bidam nadvor od drzavava i kje zaboravam na temava, za razlika od vas sto seuste kje dremete na temava, i kje se jadete megjusebe so zlobni komentari ;)
Iskreno mnogu mi e zal za vas a i za idnite generacii sto kje apliciraat za pasos, do pred da se pojaivte vie na temava vladeese pozitiven duh, lugeto si pomagaa megju sebe, a sega eve i koga nekoj ke napise nesto sto moze da im bide od pomos na lugeto vie go precekuvate na noz, i odma mu se nafrlate, temava stana leglo na zmii, zalosno.
 
Член од
25 ноември 2015
Мислења
104
Поени од реакции
133
лошо лошо дечки,или има стварно толкава навала или нешто не е во ред,се јавив во ДАБЧ да прашам за происходите од таму ми одговорија дека само што ги почнале од НОЕМВРИ...нервозен сум пошто се надевав интервју ке фатам 2016 но како тргнало ке ме фати 2017,,,,,,незнам за вас но јас не неочекувам да е толку брзо но ова е ПРЕБАВНО.......ме чуди што неколку члена на форумов рекоја дека происходите ги добиле за нецел месец јас влегувам во трет месец,,,,ИЗГЛЕДА МЕ ФАНА ТАКСИРАТ
Jas dobiv proishod pred edna nedela so deklaracija od klubot vo Strumica. Dokumentite gi podnesov na 25 noemvri, ne fatija praznicite imase nekoj zastoj no ete dobiv proshod,
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom