Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

POS-51

Infinity Driver
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.411
Поени од реакции
444
Moze od korist ke e... 2015 ne veruvam deka e pocnata sin mi 12 dod I kerka mi 10 god iako se maloletni si cekaat procedura isto kako nas bidejki intervjuto bese na 17-06-2015 eve veke 8 meseci ako ima promena pisuvam sekako inaku br e 3***/2015
почната е ама далеку е 3000 број ќе стигнат
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
Zdravo.Ednostavno prasanje:dali ima nekoj pocnato postapka preku vtor bratuced i dobieno drzavjanstvo ili proishod?ako ima neka me kontaktira vo poraka..fala i pozz
Видов последната недела 3 лица од втор братучед што им е одобрено државјанството.
 
Член од
8 октомври 2010
Мислења
47
Поени од реакции
13
Ima li nekoj forma kako treba da izgleda molbata do ministerstvoto za pravda za da se dostavat dopolnitelni dokumenti? Primaat li dokumenti sekoj den i dali treba zakazuvanjje ?
 
Член од
24 ноември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
80
Imam edno prasane ako moze nekoj da odgovori imam bugarska licna karta zverena na notar od prv bratucet da podnesam za dobolnitelen dokument i li treba pasos od istiot stoe po veredostojno.Blagodaram
 
Член од
8 октомври 2010
Мислења
47
Поени од реакции
13
Dobiv Udostoverenie od klubot vo Strumica. Mi kazaa tamu samo da gi prevedam izvodite od dedomi i tatkomi na bugarski i se zaedno da odnesam vo Sofija. Arno ama eden posrednik mi kaza deka so toa ne pravam nisto - trebalo da odam po Udostoverenie vo Sofija - tamu da nosam izvodi i tamu da gi preveduvam ???? Koade e vistinata ? Gi primaat li dokumentite prevedeni tuka na ovlasten preveduvac zaedno so Udostoverenieto od Strumca ???
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Dobiv Udostoverenie od klubot vo Strumica. Mi kazaa tamu samo da gi prevedam izvodite od dedomi i tatkomi na bugarski i se zaedno da odnesam vo Sofija. Arno ama eden posrednik mi kaza deka so toa ne pravam nisto - trebalo da odam po Udostoverenie vo Sofija - tamu da nosam izvodi i tamu da gi preveduvam ???? Koade e vistinata ? Gi primaat li dokumentite prevedeni tuka na ovlasten preveduvac zaedno so Udostoverenieto od Strumca ???
Da gi primaat jas gi dadov taka. Plus imas i edna izjava- deklaracija za bugarsko nacionalno custvo na makedonski sto ti e zaverena tamu na notar i taa treba da ja dades
 
Член од
8 октомври 2010
Мислења
47
Поени од реакции
13
Da gi primaat jas gi dadov taka. Plus imas i edna izjava- deklaracija za bugarsko nacionalno custvo na makedonski sto ti e zaverena tamu na notar i taa treba da ja dades
Jas sum od 2013 i ova ke mi bide kako dopolnitelen doc. Samo ova posrednicive mnogu me bunat - site razlicno kazuvaat. Zatoa i ovde prasuvam. A ima li nekoj formular za opolnitelni doc ili nesto slicno ?
 
Член од
2 февруари 2016
Мислења
45
Поени од реакции
46
Imam edno prasane ako moze nekoj da odgovori imam bugarska licna karta zverena na notar od prv bratucet da podnesam za dobolnitelen dokument i li treba pasos od istiot stoe po veredostojno.Blagodaram
samo fotokopija od pasos, i izvodi od tebe nego i vrskata vasa rodninska, primer tvojot tatko i negoviot tatko ako se brakja ke mora i odniv izvodi, pa celata dokumentacija da se prevedi na bugarski i toa e se :)
 
Член од
24 ноември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
80
samo fotokopija od pasos, i izvodi od tebe nego i vrskata vasa rodninska, primer tvojot tatko i negoviot tatko ako se brakja ke mora i odniv izvodi, pa celata dokumentacija da se prevedi na bugarski i toa e se :)
Znaci nemoze bugarska licna karta zaverena na notar ..pasos vo moment nemam liceto zamina vo stranstvo.
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Znaci nemoze bugarska licna karta zaverena na notar ..pasos vo moment nemam liceto zamina vo stranstvo.
Може да ја скенира првата страница од пасошот и да ти ја прати како фаил,ова би требало да ти заврши работа иако не е заверено на нотар.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242

Attachments

Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Здраво на сите,

Одамна ја читам темава. Сега маката ме натера да направам профил и да побарам совет.
На интервју бев во јули 2015 во амбасада во Скопје ,бројчето ми го кажаа во ноември 640X/2015 .
Во стариот систем за проверка беше се добро - во задолжителна процедура.
После нова година во новиот систем кога ќе си го внесам бројчето ми дава грешка:
"Нјама такава преписка заведена по консулски п'т"
Се јавив во амбасада и таму не знаат во што е проблемот и ми го повторија истото бројче.
Пратив маил до министерството два пати пред една недела и сешуте нема одговор.
Знае ли некој што е проблемов - има ли шанси процедурата да ми се прекине и затуца некаде ако ја нема во системов?
Дајте идеја што да правам понатака?
Има ли поента да идам до Софија на шалтер во министерството?

Greska ti e brojot nema sansi da si 640X pisi koj datum bese na intevju
 
Последно уредено:

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
Dobiv Udostoverenie od klubot vo Strumica. Mi kazaa tamu samo da gi prevedam izvodite od dedomi i tatkomi na bugarski i se zaedno da odnesam vo Sofija. Arno ama eden posrednik mi kaza deka so toa ne pravam nisto - trebalo da odam po Udostoverenie vo Sofija - tamu da nosam izvodi i tamu da gi preveduvam ???? Koade e vistinata ? Gi primaat li dokumentite prevedeni tuka na ovlasten preveduvac zaedno so Udostoverenieto od Strumca ???
Колку плати за превод на изводите? Колку е по извод?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom