Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
Znaci na necija zloba i nema kraj, @reading jas probuvam da im pomognam na lugeto, zosto toj sto pomaga e blagosloven, a ti gledam deka siris samo zloba i omraza na forumov, do pred da se pojavis ti na temava vladeese blagosostojba, mene licno nekoj clenovi od forumov mi imaat dosta pomognato, i zaradi niv sum sega kaj sto sum vo postapkava, i zatoa i jas sakam da im pomognam na lugeto, znaes li kolku luge mi pisaa vo PP, na site im vrativ, i im odgovoriv, sto da napisat i kako da si go pobaraat pinot, jas nesebicno pomagam za razlika od tebe sto samo seirot go fakas so zlobni komentari.
Жено божја, темава гласи бугарски пасоши и потребна документација а не морални вредности и господови благосостојби да така време би било да престанеш да ја тупиш на темата отече со твоите претпоставки и твојата умственост.
На мене да солиш памет за пат по кој што сум одела и со луѓе кој што сум седела не можеш.
Сите овде доволно се запознаени со моите информации и докази уназад години кога ниту си била член на оваа тема, стојам зад фактите кои сум ги кажала и верувам многумина се благодарни за истите кои што ги пренесувам овде. Да така твоите логички способности не држат вода во оваа тема ако мислиш и се надеваш на спротивното.
Боже сачувај си со постовите за логичноста верувај.
 
Член од
28 ноември 2009
Мислења
16
Поени од реакции
57
Конечно,после 3 години,(мада ќе земев побрзо ,ама имав проблем со презимиња) одобрена молба,иначе сум од 2013.Фала ти Господе и Фала Бугарија.
 
Член од
28 октомври 2013
Мислења
31
Поени од реакции
56
Конечно,после 3 години,(мада ќе земев побрзо ,ама имав проблем со презимиња) одобрена молба,иначе сум од 2013.Фала ти Господе и Фала Бугарија.
i mojta e odobrena samo kolku se ceka za da potpise viceprecedatelot da ne znae nekoj inace sum 47xx/2013
 
Член од
18 ноември 2015
Мислења
2
Поени од реакции
3
Дечки,да не знаете што се случува со страната на ДАБЧ ?
Само коцки се појавуваат наместо букви ????????????????????
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Веќе почнаа со одбрувањето на преписките од 2013 да така нема што да се секирате само малку повеќе трпение и се ќе биде во ред, фактот дека одат по ред е тој и нема забрзување, сригнати се до 6000/2013.

Убаво си пишува на сајтот дека преписките од 2016 година имаат сосема поинаков пин за разлика од оние преписки до 2015.
Тоа е така убаво издробено на сајтот што кој се потрудил да прочита сватил дека штосот со пиновите од 2016 е сосема поразличен, впрочем пишуваше и дека преписките до 2015 ги следува пинот од бројот на интервјуто.
Да така не знам зошто дезинформираш овде кога ниту си се подрудила да прочиташ ниту си сватила што сакал да каже сајтот.
Да така сувишно дезинформираш и го буниш овде народот :).
Преписките до 2016 се едно а од 2016 сосема друго.
Еве јас незнам да го проверам,ми излегуваат липсни .... како сакаш сврти го бројот ,тоа па тоа излегува и јас како barbari ,сум од 2016.Ајде молимте објасни како да се искуца кој бр. иде како пин .Јас ги сменив
местата ама пак тоа па тоа.
Ке ти бидам Благодарна ако објасниш.[DOUBLEPOST=1455231685][/DOUBLEPOST]
Мене не ме прашаа што сим по народност,сигурно заборавила или пак и делував доста убедливо ;)
 
Член од
28 ноември 2009
Мислења
16
Поени од реакции
57
Член од
26 јануари 2016
Мислења
67
Поени од реакции
73
Конечно,после 3 години,(мада ќе земев побрзо ,ама имав проблем со презимиња) одобрена молба,иначе сум од 2013.Фала ти Господе и Фала Бугарија.
За сите од 2012 и 2013 кои биле извадени на дополнителна проверка (со или без МП или МВР-ако знае некој нека појасни поконкретно окулу кратенки дали има разлика ако се со нив или без нив) и секој што во иднина добива бг паспорт нека пиши број, кога на дополнителна бил, кога однел докоменти и какви (чичко, вујко, брат/сестра, прв или втор братучед и сл.) и кога му е одобрена молбата.
Со овај начин би имале прегледност до кој број се дојдени, иако реадинг кажа дека се до 6000, нема некој правилен редослед од одобрените, односно сите одобрени се под 6000, т.е 40хх/2013
 
Член од
28 ноември 2009
Мислења
16
Поени од реакции
57
дополнителни документи однесов во септември-прв братучед,во ноември ми се смени статусот од дополнителна во задолжителна,а во новиот систем пишуваше Преписката е извадена за доп'лнителна проверка (без МП), а од понеделникот стои Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Pretpostavuvam deka treba da odneses samo BKK deklaracija i molba napisana na b'garski jazik.

Sepak, baram pomos od clen na forumov, koj znae, da ja dopolni ovaa informacija, dali, pokraj bkk deklaracija treba da dostavis i drugi dokumenti, na pr. izvodi na rodeni ili umrenici od tvoite roditeli i babi i dedovci.
леле зарем незнаеш,,па ги бараат и нив,ти кажувам со сигурност,мене ми ги побараја......незнам што ке им се но ете ми ги зедоја инив[DOUBLEPOST=1455241371][/DOUBLEPOST]
Jas dobiv proishod pred edna nedela so deklaracija od klubot vo Strumica. Dokumentite gi podnesov na 25 noemvri, ne fatija praznicite imase nekoj zastoj no ete dobiv proshod,
батец на картичката што ти ја даваат има телефонски броеви се јавив фино културно од таму ми кажаја дека сеусште ги делат од ноември,е сега кажими кој ЛАЖЕ според тебе или едино ако ми се јавил санитарец или некој хаос мајстор таму..[DOUBLEPOST=1455241505][/DOUBLEPOST]
Конечно,после 3 години,(мада ќе земев побрзо ,ама имав проблем со презимиња) одобрена молба,иначе сум од 2013.Фала ти Господе и Фала Бугарија.
иначе сречно НО ОД ПОЧЕТОКОТ ИЛИ ОД ИНТЕРВЈУТО????????
 
Последно уредено:
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
леле зарем незнаеш,,па ги бараат и нив,ти кажувам со сигурност,мене ми ги побараја......незнам што ке им се но ете ми ги зедоја инив[DOUBLEPOST=1455241371][/DOUBLEPOST]
батец на картичката што ти ја даваат има телефонски броеви се јавив фино културно од таму ми кажаја дека сеусште ги делат од ноември,е сега кажими кој ЛАЖЕ според тебе или едино ако ми се јавил санитарец или некој хаос мајстор таму..[DOUBLEPOST=1455241505][/DOUBLEPOST]
иначе сречно НО ОД ПОЧЕТОКОТ ИЛИ ОД ИНТЕРВЈУТО????????
Fala @Pepibe . Vozdra[DOUBLEPOST=1455268723][/DOUBLEPOST]
Дечки,да не знаете што се случува со страната на ДАБЧ ?
Само коцки се појавуваат наместо букви ????????????????????
http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2016/02/12/2703392_iavor_kolev_saitovete_na_instituciite_se_atakuvat_ot/?ref=rss[DOUBLEPOST=1455269019][/DOUBLEPOST]Всеки б'лгарин ште има д'ржавен имејл
Всеки б'лгарин ште получи от д'ржавата електронна пошта. Това е предвидено в проекта за развитие на електронната идентификација, којто е един от нај-важните за внедрјаване на е-правителството.
Имејл'т ште се издава служебно при подновјаването на личната карта с такава, в којато има електронен идентификатор, предвижда п'тната карта на правителството за изп'лнение на стратегијата за електронно управление, пише "24 часа".
Подмјаната на картите трјабва да започне от догодина

Read more: http://politics.actualno.com/vseki-bylgarin-shte-ima-dyrjaven-imejl-news_523410.html#ixzz3zwaFL4Xd
 
Последно уредено:
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
За сите од 2012 и 2013 кои биле извадени на дополнителна проверка (со или без МП или МВР-ако знае некој нека појасни поконкретно окулу кратенки дали има разлика ако се со нив или без нив) и секој што во иднина добива бг паспорт нека пиши број, кога на дополнителна бил, кога однел докоменти и какви (чичко, вујко, брат/сестра, прв или втор братучед и сл.) и кога му е одобрена молбата.
Со овај начин би имале прегледност до кој број се дојдени, иако реадинг кажа дека се до 6000, нема некој правилен редослед од одобрените, односно сите одобрени се под 6000, т.е 40хх/2013
Преписки од 5000/2013 последнава недела имаа повеќе одобрено :).
 
Член од
12 февруари 2016
Мислења
4
Поени од реакции
12
Здраво на сите имам поднесено документи во 2013 година и немам дополнителни документи, по новиот систем ми пишува вака (По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед )дали некој знае што е тоа и дали има некој на кој му пишува исто фала однапред
 
Член од
21 август 2010
Мислења
139
Поени од реакции
210
Здраво на сите имам поднесено документи во 2013 година и немам дополнителни документи, по новиот систем ми пишува вака (По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед )дали некој знае што е тоа и дали има некој на кој му пишува исто фала однапред
Во претходниот систем како ти пишиваше и кој број си?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom