Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 август 2010
Мислења
139
Поени од реакции
210
Do tie so se poiskusni i stvarno se razbiraat:
Imam licna karta od pradedo deka bil Bugarin, dokument od brat na baba mi deka ima bugarska skola i vtor bratuced so bg drzavjanstvo i pasos. Dali imam sansa da dobijam bg drzavjanstvo btw sakam da podnesam dokumenti preku ambasada vo Sk.
имаш големи шанси
 
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
Zdravo kako go otvaras stariot sistem Jas samo noviot se otvara za proverka.
Ne go gledajte stariot sistem, nema nikakva funkcija sega, proveruvajte na noviot, na mene vo stariot mi stoi uste deka cekam potpis, a na noviot veke zakazav za drzavjanstvoto! Taka da ne se lazete da proveruvate na stariot!
 

maac

evil scientist
Член од
10 март 2010
Мислења
134
Поени од реакции
61
Дали некој знае каде оди побрзо за заверка на преведени документи во Скопје во амбасада или во Битола во конзулат и колку од прилика се чека, зошто имам инфо дека во Скопје во амбасада дека се чека дури до Мај а рокот за подавање ми е до 1 Март, поздрав.
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
decki izvinite offtopic sto pisuvam no imam edno prasajne.
Treba da odam za svajcarija mesecov i imam bg i mk pasos. Kaj nas koj pasos go pokazuvam a koj vo svajcarija?
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
decki izvinite offtopic sto pisuvam no imam edno prasajne.
Treba da odam za svajcarija mesecov i imam bg i mk pasos. Kaj nas koj pasos go pokazuvam a koj vo svajcarija?
Kaj nas go davas mkd pasosot I bg pasosot mislam no ne sum siguren a vo svajcarija samo bg pasosot go davas nas tamu ne ti treba :)
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
ИНФОРМАЦИЈА ЗА СИТЕ ОНИЕ КОИ СЕ ПРЕКУ АМБАСАДА:

Денес околу 8,30ам им пишав маил на министерство за правосудие дека неможам да си ја следам преписката поради тоа што го имам само бројот на преписката кој е хххх/година. Побарав информација како да проверувам на новиот систем. Пред некој 30 минути значи некој 5 работни часа подоцна ми вратија со кој број ми е молбата и кој е бројот на мојата преписка со тоа што имаа и наведено кој број каде да го пишам (во случај да не сум видел на форумов кој број каде иде да не замарам по милион пати со исти прашања :) )


Маилот беше испратен на следнава адреса:
bgcitizen@justice.government.bg

Subject: Липсвашта информација за проверка на статуса

Body na mailot:


Здравејте,
Казвам се Ime Prezime и кандидатствах за б'лгарско гражданство в б'лгарското посолство в Скопие. Молбата ми беше предадена на 3-ти јануари 2014(datata koga ste bile na intervju) и беше интервјуиран в с'штото време. Номер'т на мојта преписка е 43xx/2014(brojot sto vi go imaa dadeno od ambasada za koj sto gledavte do sega). С новата система за проверка ми трјабва ПИН номер, којто не е бил предоставен на мен. Аз лјубезно ве питам, ако може да ми предоставите тази информација и как мога да проверја статуса.

Доп'лнителна информација, којато ште провери самоличността ми:
Име: Ime
Фамилија: Prezime
ЕГН (македонски): embg(makedonski)
Име на баштата: tatkovo ime
Име на мајката: ime na majkata

Благодарја,
Ime Prezime
istoto go napisam i eve kakva informacija dobiv

Автоматизираната информационна система на дирекција „Б'лгарско гражданство“ осигурјава онлајн информација за статута на преписките за б'лгарско гражданството. На интернет страницата на Министерството на правос'дието в полето с номера на молбата, следва да поп'лните рег. № /година, под којто са заведени документите при подаването им. Номер'т на преписката/година трјабва да поп'лните в полето ПИН.
Двата номера са написани на картончето Ви.
С'обштенијата, които генерира системата отразјават текуштија статус на преписката.


Дирекција „Б'лгарско гражданство“
Министерство на правос'дието

I sega uste nemam pin sto ponatamu ???
 
Последно уредено:
Член од
21 јануари 2015
Мислења
102
Поени од реакции
115
Dečki vo četvrtok odam za Sofija da predadam molba vo pravosudije treba li da zakazam za da gi predadam dukomentite !
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Kaj nas go davas mkd pasosot I bg pasosot mislam no ne sum siguren a vo svajcarija samo bg pasosot go davas nas tamu ne ti treba :)
Informacija od vcera: http://www.intermagazin.rs/najtezi-udarac-za-eu-i-korak-do-raspada-sedam-drzava-ukida-sengen/ Nosete pasosi obavezno. Situacijata se zaostrava. http://www.intermagazin.rs/tehnicki-raspad-eu-austrija-ukida-sengen-ceska-zatvara-granice-italija-i-francuska-odbijaju-poslusnost/
Od denes Francija e vo bezbednosno vonredna sostojba: http://www.intermagazin.rs/pocinje-haos-francuska-proglasila-ekonomsko-vanredno-stanje/ Prelaz preku granica samo so pasos.
 
Последно уредено:
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Se soglasuvam ako nekoj kazuvaat deka moze I so licna bg karta no ne e loso I pasoso da si go imas v djeb za sekoj slucaj zosto ne znajs koga I kade ke ti pobaraat pasos sepak odis vo dr drzava
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom